Domů » 9 Tipů: Jak zdravě zahnat hlad?

9 Tipů: Jak zdravě zahnat hlad?

autor Patricie Mikolášová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jak zahnad hlad

Ach, to kručení v břiše. Kdo by ten pocit neznal? Když nás trápí hlad, je potřeba jednat. Ale pozor, co si dáte! Existují potraviny, po kterých budete dřív hladoví, věděli jste to? Pojďme se podívat, jak zahnat hlad, bez jídla, v dietě, večer či v noci. 9 tipů, jak zdravě zahnat hlad poradí, jak mu preventivně předcházet a co dělat, když nás zaskočí. A navíc extra tipy, které se budou hodit😉.

Jak zahnat hlad zdravě?

Všechno začíná v obchodě. Víte, čím dnes naplníte ledničku? Správně naplněná lednička, správně naplněný žaludek. Některé potraviny se postarají o to, že hlad zaženou na delší dobu. Jiné dokonce způsobí, že se za chvíli dostaví znova. Jak se v tom vyznat?

lednička
Co si dneska dám?

1. tip: Jezte vhodné potraviny

Vybírejte potraviny, které obsahují hodně vlákniny. Vláknina dokáže zvětšit objem stravy v žaludku, dostaví se tak pocit sytosti, což je prima při hubnutí. Cítíte, že kručí v břiše? Mějte u sebe vždy něco dobrého, co zažene hlad a potlačí chuť.

Vhodné potraviny:

  • ořechy
  • zelenina
  • banán
  • jablko
  • ovesná tyčinka
  • zázvor

2. tip: Jezte potraviny s nižším glykemickým indexem

Proč? Tento index udává hodnotu o kolik se zvýší hladina cukru v krvi. Potraviny s vysokým glykemickým indexem —Gl způsobí, že budete mít hlad po kratší době. Gl se dělí podle tří hodnot:

  • Nízký Gl > 55
  • Střední Gl > 55 – 69
  • Vysoký Gl <70

Potraviny s nízkým a středním Gl jsou vhodné při redukci váhy. Do této skupiny patří např.: zelenina, ovoce, luštěniny (cizrna, červená čočka), rýže basmati, tmavá rýže, černý chléb, kvalitní hořká čokoláda min. 70% (osobně doporučuji tuto hořkou čokoládu↗️, bezvaječné těstoviny, cottage sýr, mléko, bílý jogurt, ovesná kaše, fruktóza.

Potraviny s vyšším Gl se hodí spíše pro sportovce. Zařazujeme sem např.: bílé pečivo, sladké pečivo, rýžové chlebíčky, smažené hranolky, jasmínovou rýži, čokoládové cereálie, bramborovou kaši, pivo, med.

Glykemický index potravin hledejte na internetu, kde snadno najdete tabulky s určenou hodnotou Gl u jednotlivých potravin.

Jak zahnat hlad bez jídla?

Taky jste zaslechli: ,,Hlad je převlečená žízeň?” Dodržovat pitný režim je klíčové. Zvládnete přes den vypít dva litry vody? Zkuste, hlad oddálíte. Bylinkové čaje jsou také výborná volba pro dodržení pitného režimu, vyzkoušejte přidat zázvor. A bez cukru, samozřejmě.

3. tip: Pijte hodně vody

Voda je pro tělo důležitá, zvolte neperlivou. Vodu si dochuťte citrónem a mátou. Před jídlem vypijte dvě sklenice vody, zkonzumujete tak o pár kalorií méně.

4. tip: Pijte zelený čaj

Úžasně funguje zelený čaj jako podpora při hubnutí. V obchodě vybírejte kvalitní zelený čaj, vždy jej vyluhujte max. 2 – 3 minuty. Čaj dodá energii, zažene chuť na jídlo.

💡Extra tip: Připravte si ledový zelený čaj s citrónem. Dva – tři sáčky se zeleným čajem Ahmad london tea dejte do skleněné uzavíratelné láhve 500ml , zalijte vroucí vodou. Maximálně po 3 minutách vytáhněte sáčky. Vymačkejte šťávu z půlky bio citrónu, přidejte do čaje, zavřete láhev. Dejte do mrazáku na dvě hodiny.

Jak zahnat hlad bez jídla
Domácí ledový čaj

5. tip: Dopřejte si kávu

Káva bez cukru a mléka? Potvrzeno, v přiměřeném množství, může zrychlit metabolismus a potlačuje chuť k jídlu. Kofein obsažený v kávě také spaluje kalorie a umí rozkládat tuky. Každopádně kofein nemusí být vhodný pro každého a je dobré vědět, jak na něj reagujete.

jak zahnat hlad bez jídla
Kávu, prosím.

Jak zahnat hlad při dietě?

Nacházíte se v módu — chci zhubnout? Není nic divného na tom, že máte chuť neustále otevírat ledničku. Upřímně, není jednoduché změnit stravovací návyky, ale když se naučíte, jak jíst zdravě, máte vyhráno. Za nejjednodušší způsob, jak snížit váhu, považuji hlídání přijatých a vydaných kcal. Stáhněte si aplikaci Kalorické tabulky, která ví, jak na to.

6. tip: Užívejte spirulinu

Spirulina je velmi bohatá na vitamíny, minerály, aktivní enzymy a bílkoviny. Dokonce obsahuje až trojnásobně větší množství bílkovin než hovězí maso a ryby.

Historie této modrozelené řasy spadá do doby Aztéků. Jedná se o superpotravinu, která mimo jiné má vlastnost, že snižuje chuť k jídlu a dokáže omezit pocit hladu. Seženete ve formě tabletek a prášku.

spirulina
Spirulina v prášku.

Jak zahnat večerní hlad?

Jestli během dne nejíte, počítejte s tím, že budete večer hladoví. Večerní hlad nejlépe zaženete vhodně zvolenou večeří. Zelenina se postará o doplnění vlákniny. Doporučuji večeřet dvě hodiny předtím, než jdete spát.

7. tip: Uvařte si lososa

Losos je bohatý na omega—3 mastné kyseliny, to zvyšuje v organismu leptin, který umí potlačit hlad. Ve vyváženém jídelníčku by neměl chybět stejně jako tuňák.

Jak zahnat večerní hlad
Pečený losos se zeleninou

8. tip: Připravte si zeleninový salát s avokádem, vejcem

Listová zelenina typu polníček, rukola obsahuje hodně vitamínů, vlákniny a dokáže tak zasytit na několik hodin. Superpotravina avokádo se postará o prospěšné tuky, žaludek se cítí díky tomu plný. Vejce obsahují málo kalorií a jsou skvělým pomocníkem při hubnutí. Pocit sytosti je dlouhodobý, zařaďte vejce i na snídani.

jak zahnat večerní hlad
Zeleninový salát s avokádem a vejcem

Jak zahnat noční hlad?

Předcházejte mu. Správně zvolená večeře nezpůsobí, že v noci přepadnete ledničku. Nicméně, pokud se to děje, věnujte pozornost, proč tomu tak je. Někdy působí další faktory jako stres, které způsobí, že přes den nestíháme jíst a pak to doháníme.

9. tip: Bylinné kapky

Zvolte bylinné kapky ze Svízelu syřišťového. Svízel je nenápadná rostlina a je známá tím, že snižuje chuť k jídlu. Mimo jiné tlumí otoky, napomáhá k normální činnosti lymfatického systému, činnosti jater a žlučových cest. Cena těchto kapek se pohybuje od 79 korun.

💡Extra tipy

Noste u sebe něco, co spolehlivě zažene hlad a potlačí chuť. Zkuste rozpustnou vlákninu, která žaludek zasytí. Začínejte den poctivou snídaní, dopřejte si vajíčka a ovesnou kaši. Před obědem si dejte banán, nezapomínejte dodržovat pitný režim. Dochucujte octem a skořicí. Skvěle zasytit umí brambory, vařte je ale ve slupce. A lněná semínka? Plná vlákniny.

Zkuste zahnat hlad zdravě a jak se říká, nejlepší obranou je prevence👊.

Dále si můžete přečíst článek o zdravém jídelníčku a o 15 tipech na zdravou a rychlou večeři.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz