Malým dětem tvůrčí mysl rozhodně nechybí a hledat cvičení na to, jak rozvinout kreativitu je ani ve snu nenapadne, protože to nepotřebují. A my všichni jsme jimi bývali. Bohužel postupem času nám na kreativitě ubývá a ne vždy se dokáže dostavit v takovém měřítku, v jakém bychom potřebovali.
Obsah článku
Děti cvičení kreativity nepotřebují
Když jste na dvoře bojovali se svými sourozenci, lepenková krabice představovala skvělou raketovou loď nebo součást kostýmu robota. Jindy zase našla své využití jako parádní bunkr.
My dospělí již zažíváme více kritiky a zpětné vazby, stáváme se také méně otevřenými hravému a kreativnímu myšlení. Přece jen se snáze za své nápady ztrapníme, a proto se na veřejnosti nechceme svými myšlenkami příliš chlubit. Tím ale ztrácíme svou tvůrčí svobodu.
Některá povolání vyloženě vyžadují kreativní myšlení. Umělecké činnosti, jako je malba, ilustrace, grafika, ale i bytový design, marketing a jiné pracovní role potřebují oplývat kreativitou.
Co je to vlastně kreativní cvičení?
Cvičení představuje spíše vynalézavé úsilí zaměřené na budování celkových kreativních dovedností, jako je například řešení problémů, komunikace a inovace, než na zlepšování konkrétních tvůrčích schopností (malování předem daného obrázku nebo tancování určité choreografie).
Kreativita se může procvičovat víceúčelově, tedy s využitím papíru a propisky, hledáním nějakých předmětů, sestavováním nějaké věci nebo pomocí jakýchkoli jiných pomocníků určených k vymýšlení nových nápadů a rozšíření kreativního myšlení.
Tato cvičení zlepšují nápaditost, přemýšlení a také dokážou skvěle zabavit a navodit dobrou náladu, a to jednotlivcům i skupinám. Navíc pomáhají komukoli, kdo potřebuje povzbudit a rozvinout kreativitu, ať už kvůli práci, nebo pro jiné příležitosti (hry pro dětskou oslavu, zábava na teambuilding atd.).
Výhody cvičení kreativity
Kreativní trénink přináší mnoho výhod jednotlivcům i týmům, které se ho rozhodnou využívat a občas praktikovat. Jedná se například o tyto benefity:
- Zlepšení flexibilního myšlení: Procvičování kreativity zvyšuje vaši duševní flexibilitu. Najednou vidíte i malé posuny nebo změny v projektu, kterých jste si dříve nevšimli.
- Objevování vícerozměrných nápadů: Pokud vy nebo váš tým pracujete ve stejné oblasti již dlouhou dobu, můžete se točit v kruhu a používat pořád ty stejné nápady dokola. Cvičení kreativity vám pomůže rozvinout a objevit zcela nová řešení i u opakujících se problémů.
- Přijetí pracovních výzev: Pracovní výzvy se stanou potěšením a příležitostí se ukázat či zlepšit. Už nebudou pouhým omezením zdržujícím váš pokrok.
- Vidění nových konceptů: Některá cvičení pomáhají rozvinout vaši kreativní vizi a umožní vám vidět předměty, nápady a problémy novým způsobem. To je velmi výhodné při hledání nového řešení v jakékoliv výzvě.
- Vylepšená týmová práce: Trénink pomáhá jednotlivcům i celkovým skupinám zlepšit a dovednosti týmové práce, jako je komunikace, řešení problémů a sjednocení.
Cvičení kreativity patří mezi skvělé způsoby, jak objevit nové nápady, myšlenky a zlepšit své celkové tvůrčí dovednosti. Proto se hodí znát a pravidelně praktikovat různé aktivity, které tuto schopnost posílí. Každý z nás může být kreativní a v tomto článku se dozvíte 10 tipů na hry a cvičení jak rozvinout tento druh myšlení.
1. Popisujte vše, co vidíte
Jednoduchý způsob, jak v sobě probudit kreativního ducha, je popisování svého okolí. Snažte se v mysli či na papír napsat vše, co vidíte (předměty, lidi, zvířata, přírodu) a co nejvíce podrobněji.
Toto cvičení kreativity vás nutí přemýšlet a hledat různá slovní spojení a druhy. Nejlépe popište jeden předmět až 10 různými slovy. Sami pak uvidíte, kolik toho jste schopni vymyslet a jinak by vás to ani nenapadlo. Někdy stačí pouhé všimnutí si něčeho a hned vás může napadnou přínosná myšlenka pro váš projekt nebo úkol.
💡 Tip: Popisování předmětů a jiných věcí ve svém okolí skvěle pomáhá s i učením se cizího jazyka. Stačí vše popisovat v řeči, kterou se snažíte naučit nebo se v ní zdokonalit.
2. Dokončení obrázku
Trénovat kreativitu můžete i pomocí kreslení a nebojte, nemusíte oplývat titulem profesionálního malíře. Tady jde pouze o to rozvinout vaše tvůrčí myšlenky a nové nápady. Abyste zapojili trochu fantazie a nechali se jí unést.
Princip tohoto rychlého cvičení spočívá v tom, že na papíře máte vyobrazenou pouze malou jednoduchou čmáranici (třeba půlkruh nebo smyčku) a k té vymýšlíte svůj výtvor. Zkrátka to, co vás napadne jako první. Někdo z nějakého klikiháku vidí třeba nohu koně, jiný z toho samého udělá mrakodrap v Dubaji.
Chcete-li toto cvičení provést ve skupině, všem lidem předáte stejnou předlohu, ke které každý dokreslí jeho myšlenku, a poté se kresby porovnají. Vidět, jak ostatní interpretují stejný malý klikyhák, může rozšířit kreativní myšlení a dodat nové nápady.
3. Dokončení obrázku s frází
Toto cvičení kreativity funguje v podstatě na stejném principu jako v předchozím tipu. Akorát kromě jednoduché čmáranice k ní máte ještě napsanou krátkou frázi. Z takového zadání pak musíte vytvořit obrázek.
Jedná se o jednoduché fráze o zhruba 2–3 slovech (například „šťastný jako blecha“) a malý klikyhák. Toto cvičení je trochu obtížnější, ale skvěle potrénuje vaši kreativitu a fantazii. Výsledný obrázek představuje tedy dokreslení čmáranice, která musí souviset i s frází.
4. Volno psaní
Zkuste si každé ráno vyhradit pár minut pro zápis svého proudu myšlenek. Tento typ volného psaní, kdy bez přestání píšete, co vás napadne, je skvělý způsob, pro objevení nějakého svého podvědomého nápadu, který může vést k inovativním řešením pracovních či jiných výzev.
Toto cvičení kreativity můžete vyzkoušet i ve skupině lidí. Před zahájením práce si rozdejte papíry s tužkami a dejte si pár minut na vypsání svých myšlenek. Pak si je každý sám pro sebe pročte a třeba někdo přijde se skvělým řešením problému.
5. Příběh ze slovníku
Není nic jednoduššího, než otevřít slovník a začít tvořit. Náhodně prstem ukažte na jedno slovo, které poslouží vytvoření krátkého příběhu. Kromě něj použijte i slova nad a pod ním. Pokud nemáte slovník, zkuste jakoukoliv knížku a z jedné strany bez rozmyslu ukažte na 3 různá slova.
Nalezení způsobu, jak vytvořit zajímavý, soudržný příběh ze zdánlivě náhodných prvků, pomůže zlepšit vaši schopnost vymýšlet spojení a kombinovat myšlenky, které spolu nemusí nutně souviset.
6. Vytvoření produktu z věcí okolo
Někdy se dá kreativita najít i z obyčejných věcí, které máte kolem sebe. Použijte například předměty na vašem stole, jako jsou sešívačky, složky, pásky, obrázky a papír, k vytvoření nového produktu.
Tato aktivita se skvěle hodí i pro skupiny. Poté, co každý jednotlivec nebo tým dokončí svou věc, mohou porovnat své výtvory z hlediska jedinečnosti, vynalézavosti a praktičnosti. Toto cvičení je zvláště užitečné pro rozvoj schopností brainstormingu.
7. Nakreslete to znovu
Já vím, zase to kreslení. Ale když ono opravdu skvěle dokáže rozvinout a procvičit kreativitu. Zkuste a sami uvidíte. U tohoto cvičení nakreslete stejný předmět (například váš oblíbený hrnek na kávu nebo čaj) každý den po dobu jednoho týdne nebo klidně déle.
Potom se na všechny kresby podívejte a všimněte si, jaké nové detaily jste při každodenním zkoumání objektu objevili a zvěčnili na papír. Takové precizní zaměření by mělo zlepšit váš smysl pro detail a pomoci vám všimnout si nových prvků ve vaší práci či čemkoliv jiném.
8. Vymýšlení nových použití
Vymýšlení nových způsobů parádně posílí tvůrčí schopnost. Vyberte si běžnou věc z vašeho okolí, může to být opravdu cokoliv, a najděte pro ní nové využití. Popusťte uzdu fantazii a nenechte se zastavit logikou.
Nehledejte v tom žádné složitosti, toto cvičení kreativity se využívá běžně. Například o Vánocích používáme skořápku od ořechů jako lodičky. Nebo můžete vzít třeba ponožku a vytvořit z ní maňáska.
💡 Tip: Pokud se chcete v něčem zlepšit a pracovat na sobě, vytvořte si nástěnku vizí, kde si zaznamenáte vaše přání a cíle. Když na ní budete pravidelně koukat, získáte lepší motivaci.
9. Storyboard
Toto cvičení kreativity se hodí zejména pro firmy a může být obzvláště užitečným pro zavádění nových postupů nebo zlepšování stávajících procesů. Mnoho podniků ho již využívá ke svým pracovním výzvám.
Jedná se o grafický plán tvořený ilustracemi jednotlivých bodů. Namísto vypisování kroků postupu nakreslete každý krok do řady malých obdélníkových políček, jako v komiksu. Možná díky tomu objevíte užitečný nový bod v procesu, který vás dříve nenapadl.
Do každé scény se zakreslují a zapisují obrázky i emoce. Často se využívají různé popisky, šipky naznačující směr pohybu nebo jakékoliv jiné detaily pomáhající ostatním lépe porozumět ději. Díky tomu vzniká předpokládaná představa výsledku v grafickém zpracování, což zlepšuje celkové pochopení konceptu.
10. Čtení
Ano, i pouhé čtení pomáhá rozvinout kreativitu. Sice se nejedná o určité cvičení, ale své tvůrčí dovednosti (a nejen ty), díky němu skvěle potrénujete. Necháváte se unášet fantazií a sbíráte nová slovíčka do své zásoby.
Jděte do knihkupectví nebo knihovny a prozkoumejte sekci, která zcela nesouvisí s vaší prací. Nebo si jen vyberte knihu nepatřící do vaší běžné oblasti četby. Dozvíte se tak něco nového a získáte znalosti z jiného oboru. Poznávání odvětví odlišujících se od vašich vlastních vám může ukázat nové způsoby k vašemu problému.
Vaši kreativitu skvěle posílí třeba i procházky v přírodě. Ovšem musíte jít opravdu s čistou hlavou, to znamená bez sluchátek s hudbou, podcastem nebo bez koukání do telefonu. Vnímejte krásu kolem sebe a nechte volně proudit své myšlenky.
Další parádní způsob pro navození kreativní mysli je trávení čas s dětmi. Jejich „nezkažená“ mysl plodí opravdu dobré nápady. Zkuste si s nimi někdy popovídat o svém problému. Možná se budete divit, na co všechno tyto malé lidské bytosti přijdou.