Domů » Jak efektivně pracovat podle svého cyklu?

Jak efektivně pracovat podle svého cyklu?

autor Tereza Gödrichová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
Pracující žena

Většina žen si již během dospívání spojuje menstruaci jako nepříjemné utrpení. U mnoha z nich se toto období projevuje s výraznými fyzickými i emocionálními výkyvy. Cyklus ženy ovšem přináší mnoho výhod, když se správně využívá. Proto by ho každá žena měla poznat, přijmout a především začít respektovat a opečovávat. Až poté se z něčeho tak otravného stane mocná zbraň, kterou lze velmi efektivně využít třeba i v pracovní sféře, a to během celého měsíce.

Jistě všichni znáte zkratku PMS – premenstruační syndrom, který se obvykle pojí s bolestmi, náladovostí, přecitlivělostí nebo nezkrotnými chutěmi. Mnoho žen si moc dobře uvědomuje tyto změny odehrávající se v jejich těle před a během menstruace, ale už jen menšina věnuje pozornost tomu, jak jejich tělo funguje po zbytek cyklu.

Co se týče například takové pracovní produktivitě, někdy se u žen objevuje neskutečná motivace do všeho nového, zato v jiné chvíli zase následují úseky letargie a nízké energie. Občas dámy vyhledávají jakoukoliv pracovní funkci ve společnosti, kdežto jindy zase potřebují svůj osobní prostor, práci o samotě a s lidmi nechtějí mít nic společného.

Tyto pravidelné proměny úzce souvisí s měsíčním cyklem a hormonálními změnami, které v těle ženy během něj probíhají. To znamená, že cyklus ženy ovlivňuje úroveň její produktivity a každá jeho fáze se hodí pro jiné aktivity

Dámy, začněte více poslouchat své tělo, věřte mu a více raději s ním více spolupracujte místo toho, abyste proti němu stále bojovaly. Uvidíte, že to sklidí své ovoce. A pokud vás zajímá, jaké pracovní činnosti je vhodné vykonávat v určité fázi ženského cyklu, čtěte dále.

Cyklus ženy a jeho mylné vnímání

Nejprve je třeba si rozvrátit velmi rozšířené a mylné představy o tom, jak cyklus ženy vypadá. 

Mnoho lidí si myslí, že se ženský cyklus dělá na 2 části v měsíci – menstruační a nemenstruační. V určitých ohledech lze menstruační cyklus rozdělit na 2 fáze, a to na folikulární a luteální, ale o tom dnešní článek není. Tady se dozvíte, jak efektivně využít cyklus ženy zejména v pracovní sféře, a ten se ve skutečnosti dělí do 4 odlišných fází.

Další omyl představuje to, že PMS musí vždy znamenat jen pekelný týden plný protivnosti, plačtivosti, dramatických změn nálad a nepohodlí. Ovšem i tyto dny mohou být prožity efektivně a bez příliš velkých obtíží, když se s nimi žena naučí pracovat. 

Nový pohled na cyklus ženy

Bohužel většinou se ve společnosti prohlašuje, že hormonální nerovnováha u žen představuje negativní prvek ženství. To je však velký nesmysl. Tato ženská stránka si zaslouží respekt a větší pochopení, neboť pak může přinést značné výhody. Důležité je poslouchat, co tělo vyžaduje a momentálně potřebuje.

Nicméně ve skutečnosti se současné zdravotnictví snaží potlačit přirozenou ženskou cykličnost již při prvních známkách určité špatné nerovnováhy hormonů. Místo toho, aby byly ženy poučeny o důležitosti správného stravování, pohybu a zvládání stresu, které se podílí na jejich lepším hormonálním zdraví, dostávají předepsané silné syntetické hormony a ty akorát tak potlačují jejich skutečnou ženskou sílu a potenciál.

Pokud se společnost začne doopravdy zajímat o to, jak funguje ženské tělo a přijme tyto hormonální výkyvy místo snahy o jejich potlačení, tak bude schopna využít ženské schopnosti naplno.

A pokud jde o efektivní práci, hormonální změny se mohou doopravdy podílet na značných rozdílech v produktivitě během ženského cyklu. V průběhu cyklu kolísají tři hormony (estrogen, progesteron a testosteron), které mění hladinu energie a funkčnost mozku. Každý z těchto hormonů přináší určité výhody i nevýhody v ženské efektivnosti.

žena, která má dilema, jak se správně rozhodnout mezi dvěma muži
Ženský cyklus poskytuje v každé fázi jinou úroveň produktivity

Cyklus ženy: Jak efektivně pracovat podle fází?

Co se děje s ženským mozkem během jednotlivých 4 fází menstruačního cyklu? Zjistěte, v čem žena v určitém období skvěle vyniká a co by měla ideálně vykonávat v každé části svého cyklu.

1. fáze reflektivní (menstruace)

Tato fáze probíhá od počátku krvácení (pozor, ne špinění) až do jeho posledního dne, což u každé ženy představuje trochu jinou délku. Jedná se o všemi známou menstruaci, která obvykle trvá 3 až 7 dní a považuje se za začátek nového cyklu. Tělo se zbavuje neoplodněného vajíčka a jiných přebytků.

V této fázi se hladiny všech tří  hormonů nachází v nízkých hodnotách. Dochází jen k nepatrnému vzestupu estrogenu a mírnému poklesu progesteronu.

Energie, soustředění a produktivita se během menstruace nachází na nejnižší úrovni. Jak by tedy v této fázi měla žena pracovat?

  1. Pokud je to možné, nejlepší řešení představuje omezení pracovních úkolů, neboť ženské tělo momentálně potřebuje čas na regeneraci. Určitě se nedoporučují nějaké přesčasy.
  2. Ideální volba padá na dopřání si dostatečného spánku, nízkou fyzickou zátěž a oblíbenou formu odpočinku.
  3. Žena se spíše uzavírá do sebe a potřebuje svůj vlastní klid, tudíž se hodí omezit společenské aktivity.
  4. Ženská mysl je silně napojená na svou vnitřní intuici a dobře se jí vyhodnocují dosažené, neúspěšné či rozpracované cíle.

Reflektivní období patří naslouchání svého nitra, klidu a odpočinku. Dámy, zamyslete se nad uplynulým měsícem a položte si tyto otázky: Jaký byl váš výkon? Jak vycházíte se svými kolegy? Pracujete na projektech, na kterých vám skutečně záleží? Jde vaše práce tím směrem, kam doopravdy chcete? Jak vnímáte své podnikání či práci? Jaké velké změny musíte udělat, abyste zůstaly šťastné a úspěšné ve své práci a kariéře?

2. fáze dynamická (předovulační)

Druhá fáze cyklu začíná v okamžiku, kdy krvácení ustane. Děloha se začíná připravovat na potenciální těhotenství, což znamená, že se vyvíjí vajíčko. Toto období trvá přibližně 7 dní (cca 7. až 13. den cyklu), ale může klidně i déle. 

Dochází k prudkému nárůstu estrogenu, díky němuž dámy nabírají svou ženskou sílu na všech úrovních. Progesteron a testosteron zůstávají dále ve stabilní vlně, jen ke konci této fáze mírně stoupnou.

Během této fáze ženy pociťují zvýšenou energii a nezlomnou sílu. V pracovní sféře by se měly zaměřit na: 

  1. Naplánování si potřebných kroků k dosažení určitého cíle (nebo i více cílů).
  2. Učení se nových věcí, neboť mají nejvyšší motivaci a šanci na úspěch.
  3. Začátek nového projektu, protože parádně funguje logika a chuť zkoušet jiné příležitosti.
  4. Náročné a složité úkoly, do kterých se tak dlouho nechtělo a zatím stály někde v pozadí mysli.

Pokud jde o aspekt produktivity v ženském cyklu, nejlepší čas je dynamická fáze. Poskytuje nejvíce energie, otevřenosti i připravenosti pro zkoušení všeho nového.

3. fáze expresivní (ovulace) 

Nejkratší fáze nastává zhruba uprostřed cyklu a představuje okamžik dozrání a uvolnění vajíčka, které může být oplodněno. Samotná ovulace obvykle trvá pouhých 24 hodin, ale díky vysoké hladině estrogenu a testosteronu se pocity a síla této části mohou protáhnout až 3–4 dny (zhruba 14. až 17. den cyklu).

Jak již bylo zmíněno, estrogen i testosteron dosahují v této fázi vrcholu. Po ovulaci začnou klesat, zatímco progesteron naopak nabere prudký vzestup. 

Žena má velkou energii, kterou směřuje spíše do společnosti, takže komunikace a spolupráce s lidmi jsou její nejsilnější stránkou. V této fázi žena pracovně vyniká v těchto oblastech:

  • Vyřizování důležitých schůzek a náročných rozhovorů (zvýšení platu, vyjednávání, osobní prodej atd.).
  • Extrovertní období přináší výhody práce ve skupinách a v týmu.
  • Vlna empatie se hodí zejména pro naslouchání druhých a vedení diskuzí.
  • Vedoucí role nyní zvládne levou zadní.
  • Organizování teambuildingů a různých společenských akcí, protože má žena tendenci pečovat o druhé.

Expresivní fáze zvyšuje ženské verbální schopnosti. Ženám poskytuje neodolatelnost a jsou zkrátka magnetem ve společnosti. Dokážou si každého získat.

4. fáze kreativní (předmenstruační)

Poslední fáze nastává, když vajíčko není oplodněno a děloha se připravuje na vylučování sliznice s nadcházející menstruací. Trvá v rozmezí přibližně 12 až 14 dnů (cca 1–2 dny po ovulaci až do konce cyklu).

Hormony se teď promění, co se týče růstu a poklesu. Estrogen silně klesá, naopak progesteron stoupá, dosahuje svého nejvyššího vrcholu a na konci této fáze dramaticky klesne. Testosteron taktéž klesne a drží se stále stabilně nízko.

Progesteron má uklidňující účinek, což znamená, že mysl bude pravděpodobně o něco pomalejší než v předchozích týdnech. Úroveň produktivity je tedy nízká, ale na síle začíná nabírat intuice a tvořivost. V pracovní sféře by se žena měla zaměřit na:

  • Dokončování projektů, neboť ženě skvěle funguje smysl pro detail.
  • Pomalé snižování pracovní zátěže – upřednostnit jednodušší úkoly na přemýšlení (úpravy udělané práce, lehká administrativa atd.).
  • Omezení práce ve společnosti a místo toho se pustit do samostatných úkolů.
  • Rukodělné a tvořivé činnosti, protože kreativita z ženy přímo vyzařuje.

Tahle uzavírací fáze cyklu přirozeně představuje i období ukončování svých činností. Konec kreativní části se pojí také s PMS, takže některé ženy zkrátka přepadne chuť se schoulit ve svém pokoji, sáhnout po něčem dobrém na zub a rozplývat se nad romantickým filmem.

žena přemýšlí u notebooku, jak se správně rozhodnout mezi dvěma muži
Když žena pochopí své tělo, může pracovat velmi efektivně

V dnešní době už naštěstí cyklus ženy nepatří mezi šílená tabu a vyjadřuje se o něm stále otevřeněji. Provádí se také více výzkumů o tom, jak ženy ovlivňuje. Když se informace o jejich cyklech rozšíří do společnosti, na ženy se začne pohlížet s větším respektem a lépe se porozumí jejich fungování. Přijmutí přirozenosti ženského těla přináší úspěch ve všech oblastech života a ani ten pracovní není výjimkou. 

Ženy jsou zkrátka přizpůsobeny k tomu, aby pracovaly v cyklech. Při zaměření se na aktuální nejlepší schopnosti, které nabízí jednotlivé fáze, dokáží svůj potenciál naplno využít a být velmi efektivní ve své práci.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz