Domů » Jak ovlivňuje dopamin lidské chování a jak vzniká závislost?

Jak ovlivňuje dopamin lidské chování a jak vzniká závislost?

autor Dominika Veselá
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
Vzorec dopaminu

Dopamin, v neodborné literatuře taktéž označovaný jako hormon štěstí, je chemická látka ovlivňující nervovou soustavu obratlovců. Funguje jako neurotransmiter, který přenáší nervové vzruchy. Jak již laické pojmenování napovídá, jedná se o hormon, který je do našeho těla vyplavován např. v momentech, kdy zažíváme úspěch, popřípadě když čekáme na pochvalu.

Jednoduše je naším společníkem vždy, když pociťujeme radost, úlevu nebo štěstí. Nové výzvy společnosti, jako jsou sociální sítě, přinesly nové dopaminové a návykové bomby. Jednoduše při prohlížení těchto sítí. A to začíná být nebezpečné…

Psychiatři z americké Univerzity v Utahu připisují dopaminu následující význam:

Dopamin je jednou z oněch „feel-good“ chemikálií v našem mozku. Spolu s dalšími látkami, tzn. serotoninem, oxytocinem a endorfiny, hraje esenciální roli v tom, jak moc dobře nebo špatně se cítíme.

Z citátu vyplývá, že hormon dopamin patří takříkajíc do „svaté čtveřice“ důležitých substancí ovlivňujících náš mozek. Jak je to s touto látkou doopravdy a jak vlastně funguje? To se dozvíte v následujících odstavcích.

Jak dopamin ovlivňuje lidské chování?

Jak již bylo zmíněno, dopamin funguje jako přenašeč nervových vzruchů. Jaké jsou ale jeho skutečné účinky?

Dopamin pomáhá regulovat emocionální reakce.

Tak zní prohlášení expertů z Univerzity ve Waterloo. Když zažíváme příjemné události, jako je konzumace skvělého jídla, sexuální aktivita, sport nebo i užívání drog, naše tělo uvolňuje dopamin (z angl. originálu dopamine). Náš mozek pak spojuje uvolňování dopaminu s potěšením a vytváří jakýsi „systém odměn“. Když kupříkladu budete jíst vynikající jídlo, váš mozek vyplaví dopamin, což vám přinese dobrý pocit. Mozek předpokládá, že se jedná o odměnu a podprahovými vjemy doporučí, abyste toto chování zopakovali i příště, přestože ono dokonalé jídlo nemusí být pro vaše tělo právě nejzdravější volbou.

Dopamin nás upozorňuje na skutečnosti, které bychom měli udělat, abychom se následně cítili skvěle, úspěšně a krásně.

Dopamin je spojen s procesem „posilování“. Má se za to, že tato chemická látka motivuje člověka, aby něco opakoval. Za nezdolnou motivací v životě je zodpovědná i hladina dopaminu v organismu. Odměna a posílení nám pomáhají vytvářet naše osobní návyky. Lidé přitahují pozitivní zážitky a vyhýbají se negativním. Dopamin nás vede k vytváření těchto vzorců. To je důvod, proč lidé s nízkou hladinou dopaminu si mohou s větší pravděpodobností vyvinout závislost na drogách, jídle, sexu nebo alkoholu.

Náš tip: Potřebujete-li se dozvědět více z oblasti lidské motivace, přečtěte si článek o Nejlepších motivačních filmech všech dob.

Jaké nás ovlivňuje nedostatek dopaminu?

Nedostatek dopaminu nepříznivě působí na naše zdraví a především na naše chování. Na samotném počátku tohoto odstavce by měla stát jedna zásadní otázka – Jak zjistit hladinu dopaminu v těle? V dnešním vyspělém světě se k zjištění jeho koncentrace krvi lékaři dopátrají podrobnějším vyšetřením. Nová americká studie dokonce experimentuje s drobnými nanokuličkami, které by mohly do budoucna odhalit nedostatek dopaminu.

Je důležité si uvědomit, že neobvykle nízká hladina dopaminu není spojena pouze se závislostí, ale může způsobovat tělesná a duševní poškození, protože tato důležitá látka řídí mnoho funkcí těla.

Nízký dopamin byl spojen s poruchami, jako jsou: 

  • Úzkost
  • Závislost
  • Poruchy chování
  • Mozková mlha (z angl. Brain Fog)
  • Poruchy duševního zdraví
  • Změny nálady
  • Deprese
  • Pocity beznaděje
  • Nízké sebevědomí
  • Nedostatek motivace
  • Sebevražedné myšlenky nebo sebepoškozování
  • Nízká sexuální touha
  • Psychóza

Potýkáte se s nejistotou a nízkým sebevědomím? V článku Jak si zvýšit sebevědomí se dozvíte pár užitečných rad, které vám pomohou vymanit se z bludného kruhu deprese a sebepodhodnocování.

Mezi nejrizikovější příčiny nedostatku dopaminu patří zcela jistě závislost. Na úplném počátku duševního propadu stojí neobsazenost dopaminových receptorů. Za normálních okolností se dopamin uvolní za pomoci nervových buněk na synapsích, kde se naváže na dopaminové receptory a umožní tím přenos nervového impulzu z jedné buňky na druhou. Při nedostatku dopaminu k této „nervové dráze“ nedochází.

To vyústí v problémy se soustředěním, netečnost a větším sklonům k depresím. Následuje neschopnost zvládat stres, a poté takřka nevyhnutelně závislost.

Jak vzniká závislost na dopaminu?

Uvolnění dopaminu je to, co říká mozku, zda byl zážitek natolik příjemný, aby se znovu prožil. Pokud trpíme nedostatkem dopaminu, může to způsobit změnu našeho chování způsobem, který pomůže uvolnit více této chemikálie. Budou vykonávány činnosti, které spouštějí centrum odměn, přestože jsou tyto činnosti škodlivé nebo tabu. Lidé mohou hledat nedovolené drogy nebo alkohol, popř. se zabývat jinými nevhodnými návyky. Nerovnováha dopaminu může v mozku vyvolat nezdravou reakci na „systém odměn“.

Oddělení genetiky na univerzitě v Utahu vysvětluje:

Všechny návykové drogy ovlivňují naše mozkové dráhy, včetně té, kde sídlí systém odměn, tj. dopaminový systém.

Dopad drog a alkoholu na centrum přirozené odměny je intenzivnější, než se přirozeně vyskytuje v těle. Tato nadměrná stimulace může podle univerzitních vědců „snížit mozkovou reakci na přirozené odměny“ a může mít za následek neschopnost člověka cítit potěšení, s výjimkou případů, kdy je ten pocit stimulován návykovou látkou.

Jedním z dalších příkladů, jak si může člověk poškodit kognitivní funkci, je naopak rychlý přechod z nízké hladiny dopaminu na vysokou hladinu. Přestože je užívání drog škodlivé, mozek si uvědomuje pouze to, že je zdrojem potěšení a nesnaží se chování zastavit. Mysl člověka tak považuje užívání drog za příjemnou zkušenost, i když je to iracionální volba pro jeho celkové zdraví.

Jak zdravě zvýšit hladinu dopaminu?

Z předchozích odstavců již víme, jak fatální může pro naše tělo být nedostatek přirozeného dopaminu. V reakci na jeho nízkou hladinu propadneme vykonávání všech možných škodlivých, nezdravých a mnohdy i životu nebezpečných činností, jen abychom si dopamin uměle vytvořili a alespoň zdánlivě vyrovnali jazýčky na vahách.

Způsobů, jak jednoduše a především nenásilně doplnit dopamin, je přitom mnoho a nejsou nijak nepříjemné. Jednou z oblíbených alternativ je hloubková a častá meditace.

Chcete-li proniknout do tajů meditace, nastudujte si informace v článku Jak meditovat.

V následujících řádcích se dozvíte více.

Dbejte na zvýšení příjmu tyrosinu

Tyrosin je tzv. „palivem štěstí“, základním stavebním kamenem dopaminu. Jedná se o protein, který se nachází v celé řadě potravin, například:

  • Mandle
  • Avokádo
  • Banán
  • Kuře
  • Čokoláda
  • Káva
  • Zelený čaj
  • Vodní meloun

Prekurzorem tyrosinu je fenylalanin, který pro změnu najdete v rybím masu, mléčných výrobcích, sóje a tofu. Všechny tyto potraviny jsou běžně k sehnání a nepřiberete z nich buď ani gram cukru nebo velmi málo.

Konzumujte potraviny bohaté na antioxidanty

Dopamin podléhá rychlé oxidaci, antioxidanty však dokáží zvrátit fatální následky, které by volné radikály mohly na tomto hormonu napáchat.

Dopřejte si:

  • Beta-karoteny a karotenoidy – ovoce, zelenina (z té hlavně chřest, a brokolice).
  • Vitamin E – ořechy, brokolice, mrkev
  • Vitamin C – citrusy, jahody, květák, kapusta

Zkuste dopamin doplnit tabletami

Jakmile všechny zmíněné postupy selžou, můžete vyzkoušet tablety, lépe řečeno doplňky stravy, které chemickou látku do našeho těla vpumpují. Mezi nejdostupnější patří:

  1. Acetyl-I-tyrosin: stavební látka dopaminu, kterou lze ve formě tablet (tedy jako malý lék) jednoduše dodat organismu.
  2. Kurkumin: aktivní složka kari koření, která je odborníky považovaná za superpotravinu. Dodá dopamin přírodní cestou, ve formě ochucovadla oblíbených pokrmů.
  3. Ginkgo biloba: oblíbený potravinový doplněk, který má nejen zvýšit hladinu dopaminu, ale také zajistit, aby oběhem koloval o to déle.
  4. Zelený čaj: tento oblíbený nápoj je zdrojem L-theaninu, který blahodárně ovlivňuje množství a koloběh neurotransmiterů v mozku, tedy i dopaminu.
Dopamin souvisí s mentálním zdravím a přináší nám dobrou náladu, pocit štěstí, pozitivní myšlení a optimismus.

Další činnosti, které spolehlivě uvolní hormon štěstí:

V článku Jak si splnit sen aneb co vám pomůže sny proměnit v realitu se dočtete, jakým způsobem konečně dosáhnout svých vysněných cílů.

Co naopak rovnováze dopaminu nesvědčí?

  1. Závislosti jakéhokoli druhu (tedy i závislost na cukru a sladkém, na kávě, společně s nutkavou tendencí vykonávat činnosti, které se na první pohled zdají býti prospěšné, jako je sport). Jakákoli závislost na čemkoli může do budoucna vyústit ve škodlivé „předávkování dopaminem“, což našemu tělu velice škodí.
  2. Toxické znečištění střev
  3. Stresová zátěž pro organismus

Američtí vědci v nedávné studii potvrdili vliv kvalitního spánku na pozitivní hladinu přirozeného dopaminu v lidském těle. Doslova říkají:

Když se dopamin uvolňuje v mozku, vytváří pocity bdělosti. Studie na zvířatech ukazují, že dopamin se uvolňuje ve velkém množství ráno, když je čas se probudit, a že jeho hladiny přirozeně klesají večer, když je čas jít spát.

Zdá se však, že nedostatek spánku narušuje tyto přirozené rytmy. Když jsou lidé nuceni zůstat vzhůru celou noc, dostupnost dopaminových receptorů v mozku se příští ráno dramaticky sníží. Protože dopamin podporuje bdělost, snížení citlivosti receptorů by mělo usnadnit usínání, zejména po noci nespavosti. Kvalitní a dlouhý spánek vám následně pomůže být efektivní a myslet pozitivně.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz