Domů » Proč nám hudba zlepšuje náladu a dodává energii?

Proč nám hudba zlepšuje náladu a dodává energii?

autor Daniela Adamová
0 komentář
Hudba nás výrazně ovlivňuje.

Hudba nás v životě doprovází téměř každý den. Kdy jste slyšeli hudbu naposledy vy? Vzpomeňte si, možná ji posloucháte i právě teď při čtení tohoto článku. Hudba je využívána pro marketing, vykreslení emocí ve filmu, znělky oblíbených seriálů, ale také nám pomáhá se sportovním výkonem nebo zlepšuje náladu.

Co pro nás znamená hudba a jak nám může zlepšit náladu?

Pro někoho jsou sluchátka v uších nezbytností při každém opuštění domu, někdo naopak hudbě až tak příliš neholduje. I přesto na každého z nás má vliv, což prokázaly různé studie vědců a psychologů. Bohužel se zatím zcela nepovedlo prokázat příčinu tohoto vlivu. S jistotou se však prokázal účinek hudby. Na dva různé lidi navíc může stejná muzika působit zcela odlišně.

V zásadě existují dva typy lidí, podle toho, jak hudbu vnímají. První skupina lidí vnímá muziku spíše analyticky. To znamená, že ji více rozebírají, zkoumají. Druhá skupina se nechá unášet spíše emocemi, tito lidé prožívají hudbu velmi hluboce a nechávají se jí ovlivňovat. Často při poslechu fantazírují nebo se jim mění nálada.

Jak si vybírat správně hudbu?

Účinky poslechu hudby mohou být tedy pro každého minimálně z části odlišné. Záleží také na vašem vkusu a momentální náladě. Preference se navíc během života výrazně mění například v důsledku sociálních skupin, se kterými se setkáváme.

Některé písničky na vás dokonce mohou mít vliv podobný jako toxičtí lidévysávají vám energii. Různé tóny a melodie jsou vlastně vibrace, které si pouštíme do těla. Ty pozitivní vás mohou nabudit a zlepšit náladu, ale naopak melancholické a smutné písně ve vás probudí negativní pocity.

Uveďme si jednoduchý příklad, který jistě známe všichni. Zaměříme se na dvě různé situace. Čeká vás dlouhá cesta autem a tak si do svého autorádia připojíte flash disk se svými oblíbenými alby.

Pustíte si veselou, rytmickou hudbu a hned máte chuť zatancovat si a zpívat. Cesta vám uběhne rychleji a po vystoupení z auta vám ještě dlouho zní v hlavě poslední song. V druhém případě si pustíte své oblíbené pomalé písničky z dojemných filmů. Tyhle songy máte také rádi, o to tady však nejde. Rozdíl je v tom, že na vás působí spíše tlumeně a možná si i trochu pobrečíte. Po vystoupení z auta byste si radši zalezli do postele a už nevylezli až do večera.

Hudba výrazně umocňuje naši náladu. Proto když se nám stane nepříjemná událost, máme tendenci poslouchat odpovídající hudbu, která nás však v depresi ještě více podpoří. Pro některé lidi se tento způsob může stát terapií, vybrečí se a za chvilku se již usmívají. Ve většině případů však sáhneme po nezdravém jídle, víně a celý den je zkažený.

Hudba umocňuje naše emoce.

V čem nás hudba ovlivňuje?

Je tedy více než důležité vybírat si správnou hudbu a pozorovat, jak se naše tělo chová při poslechu určitých písniček. Osobně doporučuji vytvořit si určité seznamy skladeb, které máte ověřené a hodí se pro různé situace. Když pak nevíte, po jakém seznamu sáhnout, vyberte si nějaký příjemný, který vás nabudí a rozesměje.

Tip: Vlastní hudební seznamy bez reklam si můžete vytvořit na Spotify.

Při poslechu rytmické muziky, která nás nutí do příjemného pohupování, se vyplavují hormony štěstí. Tím je podpořen účinek melodie na naše tělo. V jakých situacích nás hudba nejvíce ovlivnit?

Sportovní výkony

Některým sportovcům poslech písniček výrazně pomáhá ve výkonu. Pro takové příležitosti se hodí především rytmické a rychlejší skladby, které ideálně ladí s vaším tempem při sportu. Typicky se hudba hodí pro sporty jako je běh, jízda na kole nebo posilování. Proto také často v posilovnách pouští motivační hudbu do celého objektu.

Účinek hudby na sportovní výkon jsem si ověřila i sama na sobě, kdy při ranním rituálu v podobě běhu, sluchátka nikdy nezapomenu doma. Osvědčily se mi však také různé zajímavé podcasty.

Soustředění a výkon

Můžete si také sestavit seznamy skladeb, které vám pomáhají v soustředění a výkonu při nejrůznějších situacích. Potřebujete například rychle sestavit prezentaci do školy nebo vás poslech písniček nevyrušuje u čtení? Vyzkoušejte například zajímavé melodie v podobě instrumentálu, kdy vás neruší zpěv textu.

Pracovní mood

Klasickým příkladem pro vylepšení výkonu pomocí hudby je i pracovní prostředí. Mnoho lidí se bez hudby při práci vůbec neobejde. Velkou výhodu v tomto případě mají pracující z domu, kterým nemůže nikdo zakázat muziku poslouchat. Ale ve velké většině firem je poslech hudby při práci naprosto v pohodě tolerován.

Zlepšuje paměť a vnímání

Některé studie se také zabývaly vlivem hudby na paměť, vnímání a jiné funkce a prokázaly pozitivní účinky i v tomto případě. Zkuste si poslechnout nerušící hudbu při učení a pozorovat její efekt. Pozor však na výběr skladeb. Mohlo by se lehko stát, že se za chvíli přistihnete spíše při tanci, než soustředěném učení látky.

Chodíte rádi na koncerty pro jejich nezaměnitelnou atmosféru?

Sebevědomí

Možná vás překvapí fakt, že váš hudební vkus ovlivňuje i vaše sebevědomí. Pokud budete neustále dokola poslouchat písně, ve kterých muži nadřazeně mluví o ženách a uráží je, jaké pocity si asi převezmete z takových skladeb? Nebo pokud budete stále poslouchat texty o depresivních tématech a nešťastném životě, lehko získáte pocit, že takový svět opravdu je.

Zaměřte se při výběru nejen na rytmus a melodii, ale také na texty, které se vám líbí a nesnižují vaše sebevědomí.

Mění vnímání času

Dalším účinkem muziky se stává změna vnímání času popřípadě i prostoru. Stejně jako v příkladu s jízdou v autě vám při poslechu pozitivních písní čas ubíhá rychleji. Najednou je hodina pryč, aniž byste to zaznamenali. U negativní muziky je účinek opačný.

Relax a uvolnění

Samozřejmě. Navodit si příjemnou atmosféru a zrelaxovat se můžeme pomocí vonných svíček, příjemné sauny nebo masáže, ale také pomocí hudby. Někdy nám může muzika pomoci vypnout myšlenky a odbourávat stres. Vyzkoušejte relax s příjemnou melodií v pozadí.

Dodává energii a inspiraci

Motivační hudba je úžasná věc, která dokáže dodat potřebnou energii. Ti, co tento trik pravidelně používají, jistě mohou potvrdit jeho užitečnost. Kreativně založení lidé, kteří rádi sní a vymýšlí nové věci, občas dostanou převratný nápad právě díky poslechu písní.

A jaký vliv na sobě pozorujete při poslechu písniček vy? Doplnili byste nějaký tip, který nám v článku chybí? Napište nám do komentářů níže.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz