Domů » Barefoot: Výhody a benefity chůze naboso

Barefoot: Výhody a benefity chůze naboso

autor Daniela Adamová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Barefoot chůze a její benefity

V poslední době se hodně skloňuje slovo barefoot a vyzdvihuje se chůze naboso. Jedná se o návrat k přirozenosti, na který jsme byli v minulostí zvyklí a naše tělo je na něj přizpůsobeno. Jaké jsou výhhody i nevýhody chůze naboso? A mohou barefoot chodit i děti?

Co znamená barefoot chůze neboli chůze naboso?

Pojem barefoot představuje anglický překlad pro slovo naboso a používáme jej dnes i v češtině jako synonymum chůze naboso, která je pro naše tělo mnohem přirozenější. Před mnoha lety jsme totiž byli zvyklí chodit bez bot všude, naše nohy tomu jsou stále uzpůsobeny, jak vám potvrdí jakýkoliv antropolog.

S postupem času jsme se však začali obouvat do nejrůznějších bot, až jsme dospěli k dnešní době, kdy boty neslouží již pouze jako ochrana nohou, ale i jako součást našeho outfitu. Každý z nás jich vlastní hned několik, nejrůznějších tvarů, na podpatku i bez a v souladu s nejnovějšími trendy. Také odlišujeme své boty podle ročních období.

Tyto klasické boty však nohy stahují a postupem času deformují. Mohou způsobit trvalé poškození nejen nohou, ale i celého těla, jelikož chůze ovlivňuje postoj a držení těla a nejrůznější svaly v těle. Pokud dnes vidíme někoho jít bez bot, tak je to velká výjimka a takový člověk je většinou společnosti považován za výstředního.

Těchto zdravotních rizik obyčejných bot si všimla určitá část populace a začala se opět vracet k přirozené chůzi naboso. Abychom však naše nohy ochránili před zraněním, ale zároveň se co nejvíce přibližovali chůzi bez bot, vznikla barefoot obuv. Ta velmi důvěryhodně simuluje chůzi naboso a přináší všechny výhody s ní spojené. Zároveň však předchází zraněním noh (ostré předměty, trny, nevhodné povrchy) a chrání před počasím. Pokud totiž vyrazíte v městě úplně naboso, tak máte velkou šanci, že si nohy o něco pořežete.

Tip: Pokud máte zahradu, kterou máte důkladně prozkoumanou, tak není nic lepšího než v letních měsících na této zahradě chodit úplně bez bot.

Jak poznat barefoot boty?

Barefoot boty poznáte většinou na první pohled, jelikož se vyznačují typickým tvarem s dostatkem prostoru pro nohy, čímž podporují správnou polohu prstů. Umožňují přirozený kontakt se zemí a neulehčují nohám práci, protože zdravé nohy žádnou podporu nepotřebují. Mezi jejich typické vlastnosti patří:

  • Nízká váha bot, které jsou lehoučké a velice flexibilní
  • Typický tvar rozšířený ve špičce boty, tak aby zde bylo dostatek prostoru pro prsty
  • Flexibilní a měkká podrážka o tloušťce maximálně 5 mm
  • Žádné podpatky nečekejte, barefoot mají mezi patou a prsty nulový výškový rozdíl
  • Prostor v oblasti kotníku

Tip: Barefoot boty jsou skvělou volbou pro prostory, kde se bez bot neobejdete např. na rozpáleném asfaltu a chodníku, ve městě apod. Při procházkách přírodou nebo na vlastní zahradě však zvolte chůzi úplně naboso, která je přece jen nejzdravější. Nezapomeňte, že ani doma se ve většině případů nemusíte obouvat.

Chůze naboso přináší řadu zdravotních benefitů.

Výhody a zdravotní benefity chůze naboso

Barefoot chůze přináší celou řadu benefitů, kterou byste možná ani nečekali. Podívejme se na největší výhody a benefity chůze naboso.

Uzemnění a kvalita spánku

Spojení se zemí je nám velmi blízké. Naši předchůdci nejen že chodili bosky a tím se propojovali s povrchem země, ale také přímo na ní spali. Při spánku docházelo k velkému uzemnění. Země totiž blahodárně působí na naše tělo, dochází k neutralizaci, dodává nám potřebné antioxidanty a ty následně ničí volné radikály. Elektrony povrchu země na nás působí blahodárně i při léčbě chronických a degenerativních onemocnění.

Chůze naboso nám může tedy simulovat dávný spánek na zemi a dodávat nám potřebné složky ze země. Pomáhá při poruchách spánku, prohlubuje jeho kvalitu, uvolňuje stres, léčí záněty a kardiovaskulární choroby.

Držení těla

Obrovskou oblastí, na kterou pozitivně působí chůze bosky je samozřejmě samotné držení těla. Při chůzi v klasických botách dochází k tlumení nárazů, fixaci paty a kotníku, což má za následek, že naše nohy slábnou. Chůze naboso aktivuje svaly, které ani netušíte, že máte. Tyto svaly mají zodpovědnost za správné držení těla.

Chůze naboso ulevuje od bolesti zad, zmírňuje problémy s klouby (kolena, kyčle) a posiluje i střed těla. Výsledkem je ukázkové držení těla, lepší rovnováha i koordinace.

Přirozenost pohybu

Chůze naboso je nám velmi přirozená, proto nehrozí zranění pohybového aparátu. Barefoot chůze totiž umožňuje pouze vhodné postavení kloubů celého těla. Tělo se jednoduše pohybuje fyziologicky tak, jak je mu to přirozené, nesvázaně a uvolněně.

Dobytí energie přes chodidla a posílení imunity

Při chůzi bez bot posilujeme také svoji imunitu, dochází k přirozenému otužování a dále může posloužit také jako reflexivní masáž. Tím, že se projdeme bosky po trávě, ve vodě nebo třeba po oblázcích masírujeme reflexivní body na chodidlech, což naše tělo nabíjí energií.

Další výhody barefoot chůze:

  • Zlepšuje krevní oběh
  • Rozvíjí smysly a zvyšuje jejich citlivost
  • Přirozený peeling chodidel
  • Snižuje úzkostné stavy a stresové situace
  • Spalujete více kalorií a zapojujete více svalů

Nevýhody chůze naboso

Už jsme si tedy představili nespočet výhod a benefitů, ale existují i nějaká negativa barefoot chůze? Pár by se jich přece jen našlo, ale netýkají se většinou zdravotního stavu. No, však si je přečtěte sami.

Jakmile začněte, nemůžete už chodit jinak

Barefoot chůze je velmi pohodlná a přirozená, jakmile s ní jednou začnete a pořídíte si barefoot boty, velmi pravděpodobně se již v normálních botách nebudete cítit dobře. Naopak vám bude jejich sevřenost nepříjemná, mohou vás z nich bolet nohy a i když jste v nich dříve vydrželi třeba celý den, nyní vám bude činit potíže snést je alespoň hodinu. Nezbývá než vyměnit celý svůj botník za barefoot variantu.

Vyšší cena barefoot bot

Jenže to se vám bohužel docela prodraží. Jedná se totiž o poměrně vysokou investici, ale vaše zdraví vám to jistě vrátí. Navíc se dají sehnat boty z druhé ruky apod. Nezapomeňme ani na to, že cena některých značek se pohybuje ve stejné rovině, takže je možné, že rozdíl ani nepocítíte. Alespoň ten cenový.

Tip: Zajímají vás další lifehacky, které je vhodné zařadit do života? Co taková ledová sprcha a její benefity?

Barefoot pro děti: Kdy začít a je to zdravé?

Většina dětí (až 95 %) se rodí s naprosto zdravýma nohama. Zdravotní problémy jako ploché nohy nebo zborcení klenby přichází až s věkem a velmi častým důvodem bývá právě nevhodná obuv. Barefoot obuv nebo chození naboso je pro děti naprosto vhodné už od jejich prvních krůčků. Naopak jim může jen prospět.

Je velká škoda, že naboso chodíme často pouze na pláži.

Lze naboso i běhat?

Naboso můžete nejen chodit, ale i běhat. S obojím byste měli začít pomalu a postupně, zvlášť pokud jste zvyklí na klasickou obuv.

Ze začátku stačí i 5 minut chůze naboso denně a časový blok můžete postupně prodlužovat. Teprve až po několika měsících chůze naboso se doporučuje začít i s během bez bot. Vaše nohy si musí jednoduše zvyknout postupně. Běh bez obuvi je opět přirozenější a přináší řadu benefitů. Tento způsob běhu může odbourat problémy s koleny a kyčlemi, které často běžce trápí. Ideální je začít v letních měsících a bosou chůzi i běh doplňovat o hluboký dřep na několik minut denně, který skvěle uvolňuje kyčle. Pomoci vám také mohou některé pozice z jógy.

Jak jste na tom s chůzí naboso vy? Zkoušíte nebo už nějaký pátek nepotřebujete téměř žádnou obuv v botníku? Napište nám své zkušenosti do komentářů, budeme se těšit.

Pokud se Vám tento článek líbil, tak můžete zkusit také článek o tom, jak vás přátelé mohou posouvat nebo o nejlepších vegetariánských receptech.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz