Domů » Co je indiánský běh a jak se stát běžcem?

Co je indiánský běh a jak se stát běžcem?

autor Petra Sýkorová
0 komentářů

Už dlouho přemýšlíte, jak by bylo super, kdybyste začali běhat? Ale obáváte se, že to nezvládnete. Dost už s tím pesimismem. Říká vám něco pojem indiánský běh? Ponořte se do jeho tajů spolu s námi ve článku ušitém přímo pro vás. Běhání zdar!

Indiánský běh

Indiány známe jako šlachovité svalnatce, kteří celé dny zdolávali pěšky či na koních stovky kilometrů. Indiánský běh využívali k lovu a shánění potravy a také k hledání nových končin pro osídlení. Vydrželi díky němu pochodovat od rána do večera. Měli perfektní kondičku a nebýt bílých lidí těšili by se místo masového umírání dlouhému a zdravému životu.

Jak dokázali celý den pochodovat, a zdolat přitom o mnoho desítek či stovek kilometrů více, než bychom to zvládli dnes my? Měli k tomu uzpůsobený život, kdy se už od mala u indiánských dětí pěstovala disciplína a ve svých kmenech plnili řadu zkoušek (orlích pera, aby prokázali, že se z nich stali bojovníci. A kromě toho vynalezli jednu vysoce účinnou metodu, jak se opravdu pohybovat rychle a nevyplivnout při tom plíce. Tou metodou je indiánský běh. Podrobněji si o něm povíme o několik řádků níže. Nyní si řekneme, co byste měli udělat, když chcete začít běhat.

Nebudete tomu věřit, ale to, co musíte udělat, je začít běhat. A to opravdu.

Indiáni využívali indiánský běh po celý den.
Indiáni využívali indiánský běh po celý den. | Zdroj: Pixabay

Jak začít běhat?

Láká vás běh? Už jste toho o běhu přečetli dost, a přesto nevíte, jak začít? Chtěli byste se přiblížit kultu původních obyvatel Ameriky a zvýšit počet zdolaných kilometrů po vlastních nohách?

Kdo není zvyklý běhat, bude si muset vypěstovat návyk. Každý začátek je těžký. Takže tím prvotním a zásadním je rozhodnutí. Musíte chtít začít. Na začátku to bolí. Ale když běžet vydržíte, přestanete cítit bolest. Je to jako se spánkem: Pokud se vám chce spát, ale překonáte to, ospalost vás náhle přejde. Při běhu správně dýchejte, tedy nádech nosem, výdech ústy. Zde je několik tipů:

1) Spojte se s dalšími běžci

Na Facebooku naleznete bezpočet běžeckých skupin, kupříkladu:

  • Běžci běžcům,
  • Šneci v běhu,
  • Běháme pro radost 🏃‍♂️🏃🏽‍♀️🍀😉(skupina amatérských běžců).

Přidejte se k nim a inspirujte se jejich příběhy a výkony. Můžete si tak najít i parťáky, abyste na běh nebyli sami. Obklopte se běžci.

Běh.
Běh. | Zdroj: Pixabay

2) Stanovte si konkrétní cíl

Konečně jste se rozhodli do toho praštit? Pak si určete jasný úkol a čas, do kdy ho chcete vykonat. Řekněte si třeba, že za rok se chcete zúčastnit půlmaratonu či nějakého závodu poblíž vašeho bydliště. Motivace dělá hodně a to vám může dost pomoct.

3) Zkuste indiánský běh

Co je indiánský běh? Je to běh (kdo by to byl řekl, že?), který vymysleli Indiáni (ostatně o tom jsem se již zmínila). A v čem tedy spočívá? V tom, že neustále střídáme deset kroků běhu a deset kroků chůze. Chvilkami tedy spěcháme, chvilkami si odpočineme od běhání. Zároveň se tímto stylem dostanete do cíle rychleji než obyčejnou chůzí a nevyplivnete plíce. Indiánský běh můžete naučit i své děti a dojít tak dříve na místo, kam se potřebujte dostat. A navíc to děti bude více bavit.

4) Kupte si kvalitní vybavení

Na každý sport, kterému se lidé věnují, je třeba mít alespoň nějaké vybavení. Investovat do kvalitního běžeckého oblečení (včetně obuvi) se určitě vyplatí. Vždyť během se namáhají kolena a je velmi důležité, v čem máte chodidla. Zdraví nohou je důležité. Vybírejte obuv vhodnou pro terén, kde budete nejčastěji běhat. Podle typu povrchu existují silniční běžecké boty, tretry, terénní běžecké boty nebo univerzální běžecké boty. Obuv je nutné si vyzkoušet, aby seděla na noze, nestačí si ji pouze objednat poštou. Zajděte do kamenné sportovní prodejny a nechte si doporučit vhodné vybavení. Na internetu si můžete přečíst také recenze od uživatelů, kteří již se zakoupenými věcmi mají osobní zkušenost.

Potom bude záležet, kolik času chcete běhu věnovat. Pokud si půjdete zaběhat na čtvrt hodinky, stačí vám prostě nasadit si kecky a jít na to. S maratonem už je to jiná písnička. Na ten budete potřebovat více věcí a batoh. Některé běžecké závody jsou i vícedenní, takže v tomto případě se bude hodit i spacák a karimatka. Na běh za tmy je základní výbavou samozřejmě čelovka.

Na běhání si berte láhev s vodou. Můžete pít i iontové nápoje. Doplňování tekutin je velmi důležité, aby nedošlo k dehydrataci těla, která je nebezpečná a jejím následkem může být smrt.

Běh. | Zdroj: Pixabay

5) Běhejte pravidelně

Jak často běhat? Chtělo by to 4–5 dní v týdnu. Zkuste zpočátku vydržet 5–10 minut. Pokud to máte problém udýchat, můžete zvolnit do chůze a po pěti minutách se opět vrátit k běhu. Hlavně něco dělejte. Neseďte a nepřemýšlejte dlouho, jak začít – prostě nazujte tretry a hurá na to. A pak už jen sledujte, jak se vaše postava mění před očima.

6) Ani chůze není špatná

Pokud se vám běhání nedaří, pusťte se do chození. Choďte hodně a rychle. A třeba se jednoho dne rozběhnete z chůze. 🙂 Jedna z facebookových skupin se jmenuje doslova Rozběhni se z chůze. Komunita se vzájemně podporuje a inspiruje. Když se k nim přidáte, získáte rázem parťáky. Je dobré si sehnat kolegu, který bude běhat s vámi. Ale pokud vám vyhovuje mít vlastní tempo, běhejte sami. Pro další tipy na běhání mrkněte na web www.behame.cz. Můžete také vyzkoušet skvělé aplikace na běhání.

Zajímavé běžecké závody

Jednou z motivací, proč začít běhat, může být touha po uběhnutí maratonu či jiného běžeckého závodu. Někteří lidé takto opravdu začali běhat a dosáhli významných výsledků. Proč ne? Je to určitě fajn způsob, jak se rozběhat. Jako u všech cílů, i zde je nutné si dát měřitelný a přiměřený cíl. To znamená, že pokud jste doteď vlastně nikdy moc neběhali, asi hned nebudete chtít vyhrát mistrovství světa v běhu, že? Není ovšem nic špatného na tom rozhodnout se, že chcete třeba do roka uběhnout nějaký místní závod nebo určitý počet kilometrů, který si stanovíte. Ale opět, nebude to asi hned sto kilometrů, v tom se asi shodneme. Můžete si vybrat nějaký lokální závod poblíž svého bydliště nebo klidně i něco vzdálenějšího. Dobré jsou například charitativní závody, při kterých se vybírají finanční prostředky pro zdravotně postižené lidi. Pokud chcete terénní závod, můžete zkusit třeba Chalupářský teréňák.

Chalupářský teréňák

Tento překážkový terénní běh, nazvaný podle oblíbeného komediálního seriálu, se koná ve vesnici ve Středočeském kraji, kde byl natočen: ve Višňové u Příbrami. Závod je určen pro děti i dospělé, od loňska existuje také trasa pro kočárky. Běh vždy startuje i končí na fotbalovém hřišti ve Višňové a trasy vedou přírodou i ulicemi obce. Před vyběhnutím vždy zaznívá kultovní píseň Když máš v chalupě orchestrion od Waldemara Matušky, která diváky doprovází v každém z jedenácti dílů seriálu Chalupáři. Běžecký závod Chalupářský teréňák se koná vždy na konci srpna.

Běh. | Zdroj: Pixabay

Kde naleznu termíny běžeckých závodů?

Abyste měli přehled, na jaké závody se můžete vypravit, podívejte se například sem:

  • Veliký kalendář běžeckých závodů 2023 – Top4Running.cz,
  • Termínovka běžeckých závodů | SvetBehu.cz,
  • Běžecké závody termínovka 2023 | 1387 závodů (bezeckyzavod.cz),
  • aplikace Actigo.

💡 Tip: Jste žena, máte zrovna menstruaci a necítíte se na běh? Přečtěte si tyto naše články:

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz