Domů » Jak cvičit podle fází ženského cyklu?

Jak cvičit podle fází ženského cyklu?

autor Tereza Gödrichová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
aplikace na cvičení adidas

Cyklus ženy dokáže ovlivnit mnoho aspektů jejího života. Ať už se jedná o produktivitu či náladu, odrazuje se také na míře její energie, která se pravidelně mění podle toho, v jaké fázi cyklu zrovna je. Vitalitu velmi potřebuje mimo jiné i v oblasti pohybu, a proto se není čemu divit, že se u ženy proměňuje také síla, motivace a výsledky nastaveného tréninkového plánu.

Když se ženy naučí pozorovat a poslouchat své tělo, najednou pochopí, proč v určitých chvílích necítí tolik nadšení do cvičení, kdežto jindy by zase dokázaly překonat své dosavadní rekordy anebo je přepadne šílená touha vyzkoušet úplně odlišný druhu pohybu než ten, na který jsou zvyklé.

Pokud se v tom vidíte a zajímá vás, jak konečně najít řešení pro tyto nepochopitelné situace, čtěte dále a vše potřebné se dozvíte. Zjistíte, jak efektivně cvičit podle ženského cyklu.

Cyklus ženy: 4 základní fáze

Mnoho lidí si myslí, že cyklus ženy představuje jen menstruační období, ale tak to ve skutečnosti vůbec není. Ženský cyklus trvá u každé trochu v jiné délce, ale průměrně se pohybuje v rozmezí 21–35 dní u dospělé ženy. Ovládají ho 3 základní hormony (estrogen, progesteron a testosteron), jejichž hladiny se pravidelně proměňuji a ovlivňují život ženy ve všech oblastech. Díky těmto změnám se celkový cyklus rozděluje do 4 základních fází, z nichž každá se hodí pro jiné aktivity.

Možná jste už postřehli, že například během menstruace nepociťujete úplný komfort při vykonávání některých druhů fyzického cvičení. Možná vás trápí bolesti nebo křeče a vaše tělo je slabé a unavené. Jindy zase máte energie na rozdávání a nevíte, kam dřív skočit. Koukněte na to, co se s vámi děje v každé fázi a jaké aktivity se pro ni nejvíce hodí.

Správného držení těla docílíte třeba cvičením jógy
Nejlepší pohyb je ten, na který máte chuť a energii

1. reflektivní fáze (menstruace)

V první fázi cyklu žena prožívá „své dny“, tedy menstruaci , kdy se její tělo zbavuje neoplodněného vajíčka a jiných nepotřebných přebytků. To trvá přibližně 3 až 7 dní

V tomto období tělo prahne spíše po odpočinku, takže by se ženy měly vyhnout příliš intenzivnímu cvičení, jako například kardio nebo zvedání těžkých váh. Progesteron a estrogen se nachází na nejnižší úrovni, což způsobuje menší míru energie a motivace. Ovšem uskutečňování nějakého pohybu může ženám pomoci zmírnit menstruační bolesti (pokud je prožívají), jen musí vybrat ten správný druh.

Během menstruace by se ženy měly zaměřit ideálně na klidnější jógu, pilates, procházky či lehkou jízdu na kole. Dámy, ovšem jestli prožíváte velké bolesti, křeče nebo přílišnou únavu, klidně si v tomto období odpočiňte a načerpejte síly na další fáze cyklu. Nebojte se, o nic nepřijdete a vše doženete.

2. dynamická fáze (předovulační)

Tato fáze pokračuje po skončení krvácení až do ovulace (cca 6 dní, ale u každé je to trochu jiné). V těle ženy probíhá proces dozrávání vajíčka, čímž se chystá na případné oplodnění.

Začíná stoupat estrogen, který způsobí také velký příval energie. Ženy pociťují nově načerpanou sílu, motivaci a chuť do vykonávání různých činností. Jedná se tedy o ideální období na zvýšení intenzity při cvičení.

Ženy si poradí s náročnými fyzickými aktivitami, jako je HIIT, silový trénink s těžšími váhami a kardio aktivitami (běh , tanec, tabata, náročnější turistika, box atd.). Dynamická fáze se také hodí pro vyzkoušení něčeho nového, takže dámy, pokud vás láká vyzkoušení jiného sportu, směle do toho.

3. expresivní fáze (ovulace)

Ovulační fáze je nejkratší z celého cyklu, neboť trvá přibližně 2–3 dny. V té době se uvolňuje zralé vajíčko z vaječníku, putuje z něj vejcovodem směrem k děloze, kde pokud není přibližně do 24 hodin oplodněno, rozpadne se.

Hladina energie a vytrvalosti je v expresivní fázi stále vysoká, díky zvýšenému estrogenu, takže se stále hodí dělat intenzivní aktivity. V této době ženy touží po společnosti, tudíž si naprosto libují v různých skupinových lekcích, než osamocenému cvičení.

Ženy, pokud byste v tomto období pociťovaly mírnou bolest v místech jednoho boku na svém podbřišku, jde se o probíhající ovulaci. Mělo by se ale jednat o krátkodobé pobolívání. Případně podle toho ale klidně trochu upravte svou cvičební rutinu.

4. kreativní fáze (předmenstruační)

Kreativní fáze je posledním a také zároveň nejdelším obdobím ženské cykličnosti. Jestli má žena zdravý cyklus, trvá něco okolo 14 dní. Folikul, který uvolnil vajíčko z vaječníku, se přemění na strukturu známou jako žluté tělísko, takže se zvyšuje progesteron (ke konci této fáze, ale zase klesne) a estrogen naopak klesá.

Během první poloviny této fáze ženy mohou pociťovat stále dostatek energie, ale s klesajícím estrogenem a stoupajícím progesteronem na ní ubývá. Proto by ženy měly už ubírat také na intenzitě cvičení. Ideální aktivity představují jógu, pilates, plavání nebo procházky.

sport
Cyklus ženy ovlivňuje hladinu vaší energie, a proto v každé fázi lépe zvládáte jinak intenzivní tréninky

Ženy, vždy se řiďte především svými pocity. Vaše tělo vám nejlépe řekne, jak jste na tom s energií. Kromě fáze vašeho cyklu záleží i na dalších faktorech, jako je spánek nebo strava. Koneckonců můžete cvičit, co chcete, ale pokud se vám nedostane adekvátní regenerace, vaše tvrdá práce přijde vniveč.

Sledování cyklu může napomoci být více v kontaktu se svým tělem, což lze uplatnit i v oblasti pohybu. Některé ženy můžou zjistit, že jejich hormonální hladiny způsobují více energie v jedné fázi, kdežto v jiné zase neobvyklou únavu. Podle toho si už mohou naplánovat svůj tréninkový plán. 

Důležité je zmínit, že tyto metody budou fungovat zejména u žen, které neužívají hormonální antikoncepci či jiné medikamenty uměle regulují jejich hormony. Takový cvičební plán nemusí vyhovovat ani těhotným nebo kojícím matkám, neboť i u nich právě probíhá trochu jiná hormonální jízda. Tyto aktivity se hodí pro ženy s přirozeným a zdravým ženským cyklem. Takového by se každá měla snažit docílit a důkladně o něj pečovat.

Dámy, každopádně to s pohybem příliš nepřehánějte a nebuďte na sebe tak moc tvrdé, když to není potřeba. Pokud se na to necítíte, tak to raději vypusťte, nebo uberte na intenzitě. Jestli to budete moc přehánět, můžete si spíše uškodit a o svůj zdravý cyklus přijít.

Jestli vás láká zjistit víc zajímavostí ohledně cykličnosti ženy, mrkněte třeba na článek o tom, jak efektivně pracovat podle svého cyklu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz