Byla jednou jedna kouzelná rostlina, která připomínala brambory. V Asii ji lidé využívali dlouhá tisíciletí pro její blahodárné účinky i pro výrobu potravin. Nazývala se různě podle regionů – Japonci jí říkaly shirataki či konnyak, Číňané zase Moyu Noodles nebo Juruo Noodles.
Toto není legenda o bájné uctívané rostlině, ba naopak. Produkty z konjaku, jak se skutečně jmenuje tato plodina, získávají čím tím větší oblibu. Proto si dnes vysvětlíme, co je to konjak a co čekat od konjakových těstovin.
Obsah článku
Představujeme konjak
Zmijec indický neboli Amorphophallus konjac je rostlina, která pochází z Asie. Tradičně se pěstuje převážně v Japonsku, ale také v Číně nebo Jižní Koreji. Po složitém cyklu, jehož části nás nemusí zajímat, vznikne kořenová hlíza. Ta se sklidí a usuší, následně umele a vznikne mouka. Z té se později vyrábí pečivo nebo těstoviny.
🎓 Zajímavost: Víte, že konjaková rostlina krásně kvete? Pokud byste ji chtěli vidět na vlastní oči, navštivte Botanickou zahradu v Liberci.
Proč jíst konjakové těstoviny?
Asi si teď pokládáte otázku: „Proč bych se měl/a zajímat o konjakové těstoviny?“ Důvodem je složení konjaku příznivé pro velké množství škrobu, díky němuž tělo přeměňuje glukózu na energii. Kromě toho obsahuje až 95 % glukomannu, tj. ve vodě rozpustná vláknina. Ta mimo jiné napomáhá snižovat cholesterol či glukózu v krvi. Díky tomuto složení má až blahodárný vliv na lidské zdraví. Jaké třeba?
1/ Konjakové těstoviny jako pomocník při hubnutí
Jak jsme výše uvedli, konjak obsahuje vysoké množství vlákniny. Glukomannan v žaludku vstřebává vodu a tím zvyšuje svůj objem. To znamená, že v porovnání s běžnými těstovinami vás zasytí již menší množství konjakových těstovin na velmi dlouhou dobu. Na druhou stranu to znamená, že o to více musíte dbát na pitný režim. V opačném případě by vás potravina dehydratovala.
2/ Potíže s trávením?
U velkého množství vlákniny se ještě pozastavíme. Pokud máte problém s trávicím systémem či se zácpou, potraviny s konjakem vám od potíží pomohou. Glukomannan zvyšuje množství probiotických bakterií. Také napomáhá regulovat pohyb střev, zabraňuje vzniku trávicích chorob a předchází vzniku hemoroidů.
3/ Konjakové těstoviny v boji proti cholesterolu
Vysoké množství cholesterolu v těle zvyšuje vznik srdečních problémů či mrtvice. Složení konjaku pomáhá udržet zdravou hladinu cholesterolu včetně lipoproteinu (“zlého cholesterolu”) a regulovat hmotnost. Podle vědců jsou již 3 gramy denně prospěšné pro zlepšení cholesterolu.
4/ Diabetici pod mikroskopem
Diabetici si musí hlídat hladinu cukru v krvi. Vědci řadu let zkoumají vliv konjaku na lidi s tímto onemocněním. Z výzkumu mezi lety 2002-2003, při němž diabetici s cukrovkou typu 2 zařadili do svého jídelníčku konjakové těstoviny a ženšen, vyšlo najevo, že konjak zlepšuje výsledky onemocnění. Z dalších pozorování víme, že díky glukomannanu se cukrovkáři dostatečně nasycení a poté nesáhnou po jídle, jenž by mohlo zvýšit hladinu cukru v krvi.
I přes všechny benefity a fakt, že konjakové těstoviny neobsahují cukr, tuk a skoro žádné kalorie, vám doporučujeme, abyste se nejprve poradili se svým doktorem, zda vzhledem ke svému onemocnění můžete potravinu zařadit do svého pravidelného jídelníčku.
Konjakové těstoviny a vaření
Běžné obchodní řetězce konjakové těstoviny nenabízí, avšak objevíte je v bio obchodech, krámcích se zdravými potravinami a zaručeně na internetu. Od toho se odvíjí i jejich cena, která je vyšší než u běžných těstovin. Orientačně zaplatíte za 500 gramů od 80 do 120 korun.
Možná si teď říkáte, že by stálo za zkoušku je vyzkoušet. Jak na to? Konjakové těstoviny mají nevýraznou chuť, která je spíše neutrální, až lehce slaná. Na druhou stranu mají silnou vůni, která připomíná rybí zápach. Ta značí kvalitu výrobku a po propláchnutí vodou těstoviny zápach ztrácí. Proto se těstoviny se hodí jako náhrada za klasické vaječné těstoviny či nudle. Díky jejich složení se nemusíte obávat, že by nabouraly váš jídelníček. Hodí se do nejrůznějších diet, ať už držíte keto nebo paleo dietu, low-carb či sugar-free.
Inspiraci k vaření vám dodá blog Cooking The Globe, na němž naleznete všehochuť od veganské či vegetariánské kuchyně po recepty s krevetami, dále vyzkoušejte stránku i am a food blog, na kterém objevíte recepty vhodné pro nejrůznější diety nebo – jestli dáváte přednost češtině – Taste Journey. Jestli jste spíše vizuální typ, podívejte se na následující video s pěti způsoby, jak připravit konjakové těstoviny.
Na co si dát pozor?
Přestože jsme v tomto příspěvku konjakové těstoviny vychválili až to nebes, nedá nám to a musíme zmínit i rizika spjatá s jejich konzumací. Největší potíží je glukamannan, který absorbuje velké množství vody. Kvůli tomu MUSÍTE VŽDY vypít větší množství tekutin. Jednou z hlavních předností konjaku je jeho pozitivní vliv na trávicí soustavu. V některých případech ale může být až moc blahodárný.
Než nakoupíte velká balení konjakových těstovin, vyzkoušejte v menším množství, jaký na vás mají účinek. Z pragmatických důvodů byly některé potraviny z konjaku zakázány, protože byly velmi rizikové. Třeba takové konjakové ovocné želé, které se špatně rozpouštělo a bez dostatečného rozžvýkání hrozilo udušení, v českých obchodech nenajdeme.
Jestli trpíte onemocněním trávícího systému či diabetem, zkonzultujte nejprve se svým lékařem, zda vůbec můžete sníst konjakt v jakékoliv podobě. Pokud hledáte způsob, jak zhubnout nebo zlepšit svoje zdraví, konjakové těstoviny určitě vyzkoušejte!
Zkuste také náš rozcestník o keto dietě nebo článek o clean eatingu.