Domů » Elektřina při rekonstrukci domácnosti

Elektřina při rekonstrukci domácnosti

autor Radka Konečná
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
Rekonstrukce elektřiny v domě i bytě

Mít krásný a útulný domov si přeje snad každý. Ten, kdo si někdy koupil starý byt či dům, doufá, že jednoho dne bude vypadat přesně tak, jak si jej vysnil. Rekonstrukce však neznamená pouze procházky po prodejnách s nábytkem a hodiny přemýšlení nad odstínem nových kachliček.

Je zde spousta dalších záležitostí, které sice na první pohled nemusejí být vidět, avšak finančně i časově jsou velmi náročné. Do této kategorie patří například rekonstrukce elektřiny a elektrických rozvodu, odpady, výměna topení a podobně.

V článku vám vysvětlíme, kdy je rekonstrukce elektřiny nezbytná a proč se vyplatí do ní investovat, a provedeme vás celým procesem.

💡 Tip: Přemýšlíte nad nákupem nemovitosti? Přečtěte si, jestli se spíše vyplatí rekonstrukce starého domu nebo stavba úplně nového.

Co je elektroinstalace?

Elektroinstalací rozumíme:

Soustavu elektrotechnických zařízení k vedení a ovládání elektrického proudu nebo elektrických signálů v místě jejich výroby resp. vzniku, přeměny a úprav nebo jejich užívání a spotřeby. Elektroinstalace je tvořena soustavou vzájemně propojených vodičů, ovládacích prvků (spínače, stykače, relé) a jisticích prvků (pojistky, jističe, proudové chrániče, přepěťové ochrany).

Zdroj: Wikipedie

Do elektroinstalace dále patří také elektroinstalační rozvodnice a elektroměrové rozvaděče. Jejich funkcí je měřit spotřebu elektrické energie.

Rekonstrukce elektřiny: proč do toho jít?

Koupili jste starší dům či byt? Pak v něm velmi pravděpodobně najdete ještě staré rozvody. Ty nemusí vyhovovat, a to hned z několika hledisek:

V době, kdy se budova stavěla, byly jiné bezpečnostní standardy, které již nyní nemusejí být plně vyhovující. Především v panelácích se totiž dříve elektřina vedla v hliníkových rozvodech. Jejich hlavní nevýhodou je přehřívání, které zvyšuje riziko vzniku požáru. Následně se začaly používat spíše rozvody měděné, které jsou již bezpečnější.

Původní rozmístění elektrických zásuvek navíc pro vás nyní nemusí být dostačující. Dříve totiž nebylo tolik elektrických spotřebičů, které by se v domácnosti pravidelně využívaly. Obzvlášť v oblastech, kde se elektrická energie spotřebovává koncentrovaněji, jako je kuchyně nebo koupelna, dochází snadněji k přetížení a následnému popraskání rozvodů. Moderní spotřebiče navíc mohou být až příliš výkonné, což vede k dalšímu přetěžování staré sítě. Důsledkem toho je opět vyšší riziko požáru.

Staré dráty jsou navíc po všech těch letech ohýbání velmi křehké, což může mít vliv na jejich funkčnost.

Kdy s rekonstrukcí neotálet?

To, že je potřeba rekonstrukce elektřiny, poznáte podle toho, že se často vyskytují problémy jako jiskření v zásuvkách nebo vyhazování pojistek. Obecně se životnost elektroinstalace odhaduje na 20 až 30 let. Jsou samozřejmě i tací, kterým elektřina funguje i po 50 letech. Chcete se na to ale spoléhat? Pokud víte, že nově zakoupený byt je starší než 25 let, nechte elektřinu v něm raději zkontrolovat a na doporučení odborníka ji zrekonstuujte.

Ve starém bytě či domě rekonstrukci elektřiny nepodceňujte
Ve starém bytě či domě rekonstrukci elektřiny nepodceňujte

Rekonstrukce elektřiny: krok za krokem

Pokud jste si plánovali říct o pomoc s elektroinstalací vašemu sousedovi z druhého patra, který se pyšní tím, že je domácí kutil, pak na to raději ihned zapomeňte a zavolejte odborníka. V případě, že by se stala nehoda a došlo k požáru, by vás to mohlo vyjít pěkně draze. Odborník vám totiž na svůj výkon poskytne zároveň záruku. Výhodou také je, že má přehled o současných potřebných normách i o nejvhodnějších materiálech.

Připravte si projekt

Před zahájením rekonstrukce elektřiny si nechte u odborníka vypracovat projekt k elektroinstalaci. Ten je požadován stavebním úřadem, a to podle Vyhlášky č. 499/2006 Sb. O dokumentaci staveb. Cena projektu se odvíjí od velikosti vašeho domu či bytu zhruba do 15 tisíc korun.

Pro vypracování projektu budete potřebovat půdorys vašeho domu, bytu či části objektu, kterou chcete zpracovat. Do projektu odborník zahrne také vámi požadovaný počet zásuvek, jejich rozmístění, typy kabelů, počet a umístění světel a podobně. Myslete na to, že zásuvky se běžně dávají do výšky 30 cm nad zemí a spínače světel do výšky 120 cm nad podlahou. Rozvrhněte si proto dopředu, jak chcete, aby vaše domácnost zhruba vypadala, abyste věděli, kde budete tyto prvky potřebovat.

Budete si muset také obstarat požární zprávu, která váš vypracovaný projekt posoudí z požárně bezpečnostního hlediska.

Vyměnit nebo opravit?

Přemýšlíte nad tím, jestli by nešlo vyměnit jen část elektroinstalace, abyste alespoň částečně ušetřili peníze ale i čas a práci? Možné to samozřejmě je, pokud celkový výsledek projde revizí, avšak je několik důvodů, proč ji vyměnit hned celou:

  • Stejně budete mít v domě/bytě nepořádek
  • Budete mít na dlouhou dobu (více než 20 let) klid. Nové elektroinstalace mají navíc delší životnost
  • Cenový rozdíl není až ta velký, než kdybyste vyměnili jen část
  • Budete mít bezpečnější domácnost

💡 Tip: Pokud se snažíte co nejvíce ušetřit, podívejte se na naše tipy, jak se dá šetřit doma a také doporučujeme srovnat dodavatele elektřiny.

Průběh elektroinstalace

Celý proces elektroinstalace běžně trvá mezi jedním až dvěma týdny. Kromě pokládání nové instalace je totiž nutné se nejprve zbavit té původní.

Je také rozdíl, jestli jste se rozhodli nové dráty vysekat do zdí, či je pouze vést skrze různé lišty nebo je zaháčkovat u stropu. Od toho se odvíjí také cena za odvedenou práci i materiál. Nevýhodou vysekávání do zdí je, že je po tom potřeba vymalovat a je z toho dost nepořádku. U lišt je zase problém, že to nemusí vypadat příliš esteticky. Právě kvůli nepořádku doporučujeme najít si na dobu rekonstrukce náhradní bydlení.

Cena za elektroinstalaci se opět odvíjí od velikosti vašeho domu či bytu a také počtu vámi požadovaných zásuvek. Záleží také na tom, zda budete od firmy chtít, aby vám zapravila i omítky. Pro menší byt počítejte s částkou mezi 20 až 50 tisíci a pro rodinný dům se můžete dostat až ke 100 tisíci korun. Pro představu, jak náročná je instalace obyčejného bytového rozvaděče, se podívejte na následující video.

Bytový rozvaděč: elektroinstalace

Pokud děláte elektroinstalaci v celém bytovém domě, budete potřebovat více elektroměrových rozvaděčů, které budou měřit spotřebu elektrřiny pro každý byt zvlášť.

💡 Tip: Upozorněte své sousedy z okolních bytů na plánovanou rekonstrukci a respektujte čas nočního klidu. Předejdete tak sporům a udržíte si tak dobré sousedské vztahy.

Revize elektroinstalace

Po realizaci rekonstrukce elektřiny je podle normy ČSN 33 2000-6 (Elektrické instalace nízkého napětí – Část 6: Revize) legislativně nezbytná revize. Povinná je však pouze takzvaná kolaudační revize, po jejímž schválení dojde k připojení rozvodové sítě. Cílem revize elektroinstalace je posoudit schopnost bezpečného provozu. Doporučuje se však, abyste si revizní kontrolu nechali udělat po každém zásahu do elektroinstalace.

Abyste měli jistotu, že je vaše elektřina v pořádku a vaší domácnosti tak nehrozí nebezpečí v podobě požáru, měli byste si jednou za 5 let nechat udělat další, takzvanou periodickou revizní kontrolu. U rodinných domů či bytů však periodická revizní kontrola elektřiny legislativně nutná není. V případě pojistné události se ale může stát, že vám pojišťovna nebude chtít kvůli absenci revize újmu proplatit.

Naopak, jestliže pronajímáte byty ve svém bytovém domě, na pravidelnou revizi určitě nezapomeňte. Pokud ji totiž nemáte, jste odpovědní za případné veškeré škody na majetku i na zdraví svých nájemníků.

Revizi může provádět pouze osoba s odpovídající kvalifikací. Cena za výchozí revizi domu či bytu se běžně pohybuje v rozmezí 1000 až 3000 korun. Periodická revize pak bývá o něco levnější. Budete k ní potřebovat projektovou dokumentaci, na které je zobrazený skutečný stav elektroinstalace. Revizní technik následně zkontroluje všechny částí celé elektroinstalace.

Rekonstrukce elektřiny: jdete do toho?

Stále ještě přemýšlíte, jestli do rekonstrukce elektřiny jít? V případě, že si nejste jistí, zdali vaše domácnost novou elektroinstalaci potřebuje, požádejte odborníka o mimořádnou revizi. Během ní by měl objektivně zhodnotit, zdali je rekonstrukce nutná. Vaše bezpečí je přece to nejdůležitější! Pohled na nově zrekonstruovanou domácnost vám navíc bohatě vynahradí všechny ty roky šetření.

💡 Tip: Víte, jak na výpočet splátky hypotéky? Přečtěte si v dalším článku.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz