Domů » Jak hledat vhodný čas během dne? Skřivani vs. sovy

Jak hledat vhodný čas během dne? Skřivani vs. sovy

autor Petra Sýkorová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Skřivan, nebo sova?

Člověk je jediný tvor, vstávající na zazvonění budíku. Pro někoho brzké vstávání představuje noční můru, jiný je ranní ptáče. A co vy? Jste skřivan, nebo sova? Co je lepší?

Jak zjistit, zda jsem skřivan, či sova?

Položte si tyto otázky: Vstávám ráno bez problému, nebo se musím z postele nutit? Jsem produktivnější na začátku dne, nebo až v jeho pokročilejším stupni? Chce se mi večer spát, nebo jdu pracovat, protože je po celém domě ticho?

Každý člověk má svůj biorytmus. Ten je daný geneticky a neměnný. K jednomu většinou inklinujeme více, ale můžeme být i nevyhranění. V dnešní společnosti by se dalo říct, že jsou na tom lépe skřivani, ale nemusí to tak být. Kdo je sova, může si někdy vybrat zaměstnání na odpolední či noční směnu. Práce v noci a na tři směny není zdravá, proto se jako nejschůdnější a nejpříjemnější varianta pro sovy jeví odpolední směna.

Chodíte spát se slepicemi, nebo pro vás v tuto chvíli den teprve začíná? Oba biorytmy mají své pro a proti, stejně jako vše ostatní. Sovy jsou prý inteligentnější, ale skřivani mají schopnost se vše potřebné naučit. Ranní ptáčata jsou však netrpělivější, sovy to mají víc „na háku”. Pak je tu ještě třetí archetyp: nevyhraněný – něco „mezi”.

Test: skřivan, nebo sova?

Tady máte několik otázek a když si na ně pravdivě odpovíte, dozvíte se, zda jste skřivan, či sova. Skřivani jsou perfekcionisté, vše musí proběhnout dle jejich představ. Sovy mají sklony ke kreativní činnosti, takže bývají dobrými spisovateli, básníky a podobně.

Co je zdravé? Být sovou, nebo skřivanem?

Naše společnost je nastavená tak, že se chodí do práce i do školy brzy ráno. Mělo by se brzy uléhat a časně vstávat. Jenže sovy to mají obráceně. Ráno bývají unavené a večer nejvýkonnější. Skřivani jsou plní energie na začátku dne a večer zmoženě odcházejí do postele.

Hovoří se o tom, že sovy se během týdne méně vyspí, ale to nemusí být pravda. Pokud jim to jejich harmonogram vyhovuje, mohou i přes to, že jdou spát pozdě v noci nebo až k ránu, naspat, kolik potřebují. A o víkendu dospávat. Sovy po ránu neodvedou příliš práce, cítí se unaveně. Nejvíce se pro ně opravdu hodí odpolední směna. Ranní je pro sovy za trest. Zvonění budíku opravdu jedinci s nočním nastavením nemají rádi.

Pokud jste si našli práci ve směnném provozu, co na to jít od lesa? Kdybyste v onom zaměstnání byli nastálo, museli byste chodit na tři šichty. Když ovšem nastoupíte-li jako brigádník, půjde to možná jen na jednu směnu. A odpolední je pro sovy naprosto dokonalé řešení. Sova totiž neví, proč by se ráno měla tlačit z postele a dobrovolně se ochuzovat o spánek, když tu stejnou práci jako ráno lze odvést i odpoledne (večer). Aby si mohla vše náležitě užít a vydat ze sebe maximum, potřebuje se jednoduše vyspat, nejlépe bez budíku.

Skřivan, nebo sova?
Skřivan, nebo sova?

Skřivani a sovy podle znamení zvěrokruhu

Velkou úlohu v tom, zda jsme skřivani, nebo sovy, hraje naše znamení zvěrokruhu. Takže pokud ani teď nevíte, co z toho jste, najděte si nějaký horoskop. Budete jistě překvapeni trefnou shodou astronomických dedukcí s realitou.

Benefity a neduhy obou typů

Pro shrnutí toho, čím se noční i ranní ptáci vyznačují, pro vás mám výčet vlastností, jimiž obě skupiny disponují. Níže uvidíte, jak dopadly pokusy přeměny sovy na skřivana.

Výhody a nevýhody skřivanů

Jsou zásadoví a zdravější. Přes den mají více času na sport. Úspěšněji si umějí rozvrhnout den a lépe se učí. Na druhou stranu: kvečeru se špatně soustředí. Jsou to puntičkáři.

Výhody a nevýhody sov

Jsou kreativnější. Mají analytické schopnosti a lepší kognitivitu (chápání). Mívají však častější sklony k depresím, smutku a samotě. Mohou být obéznější a ohroženější chorobami, vznikajícími z nočního života (přejídání a tak dále). Mají ve věcech nepořádek. Více kouří a častěji pijí kávu.

Lze změnit svůj biorytmus?

Zda inklinujeme spíše ke skupině skřivanů, nebo sov, je pevně dáno přírodou. Sice se to nedá změnit zcela, ale při troše snahy částečná změna přijde – lze na ní pracovat. Jak se říká: vůlí zmůžeme ledacos.

Je to podobné, jako kdybychom drželi nějaké novoroční předsevzetí. Je zcela snadné říct si: Na to nemám, jsem slaboch, to nedokážu. Ale mnohem víc cool je přece svou neřest překonat, ne? No a pokud máme hodně pevnou vůli, může se nám to podařit.

Pokud jste tedy například sova a rádi byste se přiblížili zvykům skřivanů, vypěstujte si takové návyky, abyste chodili spát se slepicemi a vstávali také s nimi. Jděte třeba do postele ještě o něco dříve, ať toho dost naspíte a není takový problém z lůžka vylézt.

No a pokud jste skřivani, ale rádi byste se naučili pracovat v noci, protože prostě všichni spí a v bytě je klid, čehož chcete využít pro své koníčky, například čtení, je tu také řešení. Můžete sice i nadále vstávat časně, avšak dejte si klidně po obědě pořádného šlofíka – dáchněte si na pár minutek či hodin. Využít lze špunty do uší, snadno sehnatelné v lékárně. A až půjdete v noci spát, před ulehnutím si můžete dát nějaké cvičení, třeba posilování, při němž se unavíte.

💡 Tip: Přečtěte si také článek o tom, jak řešit spánkové poruchy.

Jak čelit nechápajícím lidem?

Jestliže jste sova, slýcháte možná něco ve stylu: „Kdybys měl ranní, musel bys vstávat. Já v tvých letech vychovával/a dítě, ale ty radši žádný nechceš, abys nemusel/a nic dělat. Všude se chodí do práce ráno, to je normální. Musíš být dochvilný, to je základ a nejdůležitější věc.” A tak dále.

To do vás hustí nejspíše skřivani. Je zkrátka standardem vstávat ve čtyři a pracovat od šesti. A když to má někdo jinak, je terčem výčitek. Pokud máte jako sovy to štěstí, že pracujete až odpoledne, neplýtvejte svou energií vynakládáním sil na vysvětlování někomu něčeho, co stejně nechce pochopit. Jste prostě jinak založení, to je v pořádku. Proč byste měli být stejní jako většina? Žijete svůj život pro sebe, ne proto, abyste se zavděčili ostatním.

Skřivani zase vůbec nemusejí poslouchat sovy. Jsou raději, když si můžou vše vyřídit za bílého dne. Kdyby měli chodit na odpolední, cítili by se, jako kdyby o celý den přišli. U sov je to naopak: mají celý den zkažený, když se nevyspí.

Může se sova předělat na skřivana?

Lze se proměnit ze sovy na skřivana? Spousta nočních ptáků tento pokus možná vyzkoušela, ale nebyla to žádná sláva. Tuto genetickou informaci stěží překódujete. Lepší je si z ní udělat přednost a přijmout se tací, jací jsme, s výhodami i nevýhodami tohoto zařazení.

Paní ve videu zveřejněném pod tímto textem si to vyzkoušela. Má třeba taktiku – vychytávku, že si připravuje věci den předem a vždy večer si položí otázku: „Za co mi moje já zítra poděkuje?” Spoiler: Změnit se na skřivana se jí nepodařilo a je nadále nočním ptákem.

A tento týpek podnikl podobnou zkoušku. Kdo z nich byl lepší? Nikdo. Mají zkrátka jiné naprogramování než ranní ptáčata. Já osobně třeba vím, že kdybych chtěla, dokázala bych se překonat – jenže nemám důvod. Ze srdce nesnáším brzké vstávání. Někdy bych chtěla zvítězit nad svým chaosem, nicméně je to složité, k životu ho do jisté míry potřebuji.

Sova nevstává proto, aby vařila – ona vaří, až když vstane. Přece se neobere o spánek! Když se noční ptáci přinutí vstát dříve, možná toho na rozdíl od pána více stihnou, budou však vyšťavení, bez energie. Dlouhodobě asi takto fungovat nemůžou. I když: kdoví? Většina lidí pracuje na ranní směnu, a mezi nimi samozřejmě i sovičky. Musí je to ovšem stát nemálo přemáhání.

Když ale někdo pracuje například v noci, může to pro něho být řešením. Zaměstnanci, kteří chodí do práce na noc, si vychvalují, že je větší klid. Nadřízení nejsou přítomni, bývá méně lidí a přes den si člověk může vše vyběhat. Já si ale myslím, že nejlepší je prostě odpolední směna. To totiž ani nemáte rozházený svůj cirkadiánní rytmus. V noci je přirozené spát.

Jak souvisí introverti a extroverti s cirkadiánními rytmy?

Nakonec: proč by se sovičky měnily, když jsou takto spokojené? Všimněte si spojitosti s introverty a extroverty. Introverti bývají stydlivější, na sociálních sítích řeší, jak vůbec zvládnout někam zavolat. To je nadsázka, nejsou samozřejmě synonymem pro sociální fóbii. Setkali jste se však někdy s tím, že by nějaké problémy se svým nastavením řešili také společenští extroverti?

Asi sotva, protože oni žádnou komplikaci nevnímají. No a ti extroverti to mají podobně jako skřivani. Většinou se bere za normu, když lidé vstávají brzy ráno do práce nebo do školy. A mimo standard jsou zase sovy, které to mají podobně jako introverti. Vnímají problém s časným vstáváním.

Kniha Proč spíme od Mathewa Walkera

Kniha Proč spíme od Mathewa Walkera je důkazem, že nedostatek spánku poškozuje kvalitu života. Dozvíte se v ní, proč je tak důležitý dostatečný odpočinek v posteli a jak škodí jeho absence.

💡 Tip: Mohlo by vás také zajímat, jak vybrat matraci. Díky kvalitnímu spánku můžete uspět u každého zápočtu i zkoušky. Odpočinek působí proti stresu. Nebuďte proto workoholici a myslete na pravidelnou siestu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz