Domů » Jak můžete zachránit vztah po rozchodu?

Jak můžete zachránit vztah po rozchodu?

autor Tereza Gödrichová
0 komentář
rady na záchranu partnerství

Mnoho párů, které to vzdalo, se k sobě nakonec vrátí. Spousta společně žijících partnerství a také manželství se dala znovu dohromady a vybudovala si pěkný a pevný vztah po rozchodu. 

Pokud vy a váš ex toužíte dát vašemu vztahu ještě jednu šanci, musíte vynaložit mnoho úsilí a učinit nové kroky, abyste vyřešili své rány z minulosti a pokusili se, aby to tentokrát dobře fungovalo. 

V tomto článku se dozvíte kroky, které byste měli podniknout pro vybudování zdravějšího partnerství poté, co se k sobě znovu vrátíte. Vztah po rozchodu tedy není nereálný, jen to vyžaduje dost práce a úsilí.

psychické týrání ve vztahu muž zakrývající pusu ženě
Vztah po rozchodu je náročný, ale vždy to jde správně vykomunikovat

Rozchod kvůli narušení důvěry

Kdykoliv dojde ve vztahu k narušení důvěry, nastane také rozkol a často to může skončít až rozchodem. Někdy zkrátka až příliš bolí se s tím vyrovnat. Pokud i přesto oba toužíte vaše partnerství zachránit, musíte jednat. Vztah po rozchodu, ke kterému došlo kvůli nějaké zradě, je nutné víceméně znovu budovat, aby se zacelila rána. Ponechání těchto problémů bez řešení nikomu z dlouhodobého hlediska nepomůže.

1. Přijměte plnou odpovědnost, pokud jste na vině

Pokud došlo k nevěře nebo k jinému narušení důvěry z vaší strany, je důležité převzít plnou odpovědnost za to, co se stalo, a mít pochopení pro to, jak vaše chování ublížilo vašemu partnerovi.

Jestli toužíte svého partnera opět získat, vyvarujte se tomu, abyste se začali bránit nebo svou chybu odsouvali stranou, ale nepropadejte ani sebenenávisti. Měli byste si to přiznat láskyplným způsobem, který vytvoří prostor pro nový začátek a obnovu důvěry.

Přijměte odpovědnost, ale nesnažte se své činy ospravedlnit nebo je svádět na někoho či něco jiného.

2. Dejte partnerovi příležitost, aby získal vaši důvěru zpět

Zraněný partner má plné právo cítit se zraněný a naštvaný. Jestli však má mít vztah po rozchodu smysl, měla by v něm převládat stále touha na partnerství pracovat.

Důvěra se nikdy neobnoví, dokud osoba, u níž došlo k jejímu narušení, nedá svému partnerovi šanci získat ji zpět. Pokud ten, který ve vztahu zranil, dokáže, že mu lze znovu věřit, důvěru můžete znovu vybudovat.

3. Praktikujte radikální transparentnost

Místo toho, abyste emoce uzavírali do sebe, buďte k sobě radikálně upřímní v tom, co vás zranilo. To zahrnuje skutečné vyjevení úplně všeho, i když se třeba cítíte trochu hloupě nebo se stydíte některé věci přiznat.

Pokud jste to vy, kdo porušil důvěru, zahrnuje to také radikální transparentnost vůči sobě samému ohledně toho, co vás k tomu motivovalo. Jednalo se jen o momentální zkrat v rozhodnutí? Nebo to byl pokus o sabotáž situace, ze které jste nevěděli, jak ven?

Abyste k sobě ve vztahu byli upřímní, musíte nejdřív začít tím, že budete naprosto transparentní sami k sobě.

4. Vyhledejte odbornou pomoc

Narušená důvěra se může podepsat opravdu hluboko na kterémkoliv členu vztahu.

Pokud došlo k výraznému narušení, zvažte spolupráci s kvalifikovaným terapeutem, který se specializuje na vztahy a může poskytnout návod na jeho uzdravení.

5. Vyjádřete soucit a péči osobě, které jste ublížili

Jestli jste ublížili svému partnerovi, snadno upadnete do spirály studu a zklamání ze sebe sama. To však nepomůže ani jednomu z vás.

Místo toho, abyste trávili veškerý čas tím, že se budete trestat za to, co jste udělali špatně, zkuste tuto energii přesunout na projevování péče a soucitu svému partnerovi.

Závěr

Rozhodnutí vrátit se ke svému expartnerovi by nemělo být ukvapené. Koneckonců, ukončení partnerství mělo nějaký důvod – v tomto případě zranění důvěry. To však neznamená, že se nemůžete se svým bývalým sejít a snažit se vybudovat nový a zdravější vztah po rozchodu.  

jak zachránit vztah a znovu se zamilovat
Udělejte si čas, kdy si vše sami a v klidu vyjasníte

Tipy na záchranu vztahu po rozchodu

1. Uznejte minulé zranění

Když se se svým ex snažíte dát znovu dohromady, je naprosto zásadní umět komunikovat zejména o minulosti, i když to znamená těžké a bolestivé debaty. 

Existuje pokušení zamést nešťastnou situaci pod koberec, jít dál a radši se o ní už nikdy nezmiňovat. Pokud se však tohle stane, dávná zranění mají tendenci ve vztahu hnisat a časem se znovu vynořovat.

Diskuze o starých ranách vám mohou pomoci posílit užší spojení a zlepšit vaši schopnost komunikovat a pracovat na drsných a náročných překážkách. Tyto tvrdé rozhovory jsou nutností a bez nich nemá cenu pokoušet se dávat znovu dohromady vztah po rozchodu.

2. Respektujte pohled partnera

Ve vztazích, hlavně po rozchodu, je důležité vytvořit prostor pro oba pohledy. To znamená, že musíte ustoupit od myšlení, že jeden z partnerů má pravdu a druhý se mýlí. I když vám připadá, že situace se udála a zasáhla oním způsobem, na druhou osobu celá rozchodová událost mohla působit zcela jinak.

Jedině tento přístup umožní oběma partnerům vyjádřit své pocity zdravým způsobem a v bezpečném prostoru. Ujistěte se, že budete aktivním posluchačem, abyste skutečně pochopili, co váš protějšek cítí, a naopak. 

3. Diskutujte o tom, co jste se od rozchodu naučili

Zatímco jsou rozchody velmi bolestivé (ve většině případů), mohou také přinést mnoho ponaučení a nových zkušeností. Pomohou vám se posunout vpřed, dále diskutovat o tom, co jste se naučili, a zvážit, co můžete v budoucnu změnit. 

Například tyto otázky byste měli zvážit, pokud chcete váš vztah po rozchodu opět obnovit:

  • Jak vás rozchod změnil?
  • Co jste ve vztahu špatně zvládali? 
  • Jak ty samé problémy (pokud nastanou) vyřešíte jinak?
  • Kde potřebujete převzít odpovědnost?

4. Vymyslete, jak váš vztah po rozchodu zlepšit

Věnujte čas tomu, abyste zjistili, jak podruhé může být lepší než poprvé. Oba musíte aktivně pracovat na změně starých vzorců, čímž se ujistíte, že návrat k sobě půjde hladce a že začnete a i nadále pokračujete ve zdravém partnerství.

Promyslete si například:

  • Jakým jiným způsobem zavedete společnou zdravou komunikaci?
  • Jak zabráníte tomu, abyste se vrátili ke svým starým zvykům?
  • Jak se můžete navzájem jinak podporovat?  
  • Co vytvoří bezpečnější vztah? 

5. Nechte projevit své i partnerovy emoce 

Je důležité udělat si čas na sebereflexi. Měli byste se snažit pracovat na pochopení toho, co se děje uvnitř vás, tedy řešit své i partnerovy emoce a pocity, kterým se možná spíše vyhýbáte. 

Tento typ sebereflexe zahrnuje záměrné kroky. Zkuste se posadit, jít na procházku nebo si udělat jakýkoliv jiný příjemný prostor o samotě. Poté se zhluboka nadechněte, vnitřně se uvolněte a nalaďte se na to, co se ve vás děje a čeho si všimnete

Aplikaci všímavosti je ideálně zařazujte na pravidelné bázi, neboť pak už ji děláte i více automaticky. A věřte, že vám dokáže usnadnit život nejen ve vztahové oblasti, ale i kdekoliv jinde.

Nezapomeňte, že byste měli dokázat porozumět nejen sobě, ale také svému partnerovi. Rozvíjení vědomí druhých představuje stejně důležitý krok jako rozvíjení sebeuvědomění. Každý má tendenci prožívat svět jinou optikou. Zdravé vztahy se neustále snaží pochopit, jak svět prožívá jejich partner

Můžete to zkusit udělat v těchto dvou krocích:

  1. Zeptejte se svého protějšku na otázky o tom, jak se cítí ve vašem vztahu, abyste vyjádřili skutečný zájem a touhu porozumět. 
  2. Poté shrňte odpovědi tak, že si zreflektujete, co jste slyšeli a jak jste to pochopili, abyste minimalizovali možnost nedorozumění.

To může pomoci zlepšit váš vztah po rozchodu. Když se oba partneři cítí vyslyšeni a pochopeni, jejich spojení se mnohem více prohloubí

6. Vytvořte si prostor na kvalitní společný čas 

Hektické životní tempo, které v ná současná doba vyvolává, ztěžuje upřednostňování času i s tak blízkou osobou, jako je partner. Ovšem vytvořit si pouze prostor pro vzájemné spojení zní jednoduše, ale vytěžit z něj maximum už není tak snadné. Společný čas se totiž neobejde bez úsilí. 

V každém vztahu se musí praktikovat kvalitně strávený společný čas, ale ještě větší důraz to má po opětovném setkání při obnově vztahu

Mějte opravdu na paměti, že nejde jen o množství společně strávených chvil, ale o jejich kvalitu. Kvalita společně stráveného času představuje hlavní prediktor spokojenosti ve vztahu, což dokazuje, že jen vytvoření si společného prostoru nestačí – čas je třeba trávit vědomě

Místo toho, abyste společně sledovali televizi nebo seděli na telefonu, zkuste se věnovat nějakému koníčku, který vás oba baví. Nebo můžete jít společně na procházku, vyzkoušet novou restauraci či prozkoumat jiné místo. Bonusové body získáte za to, pokud své telefony přepnete do režimu „nerušit“, takže se oba plně soustředíte jeden na druhého, místo abyste si posílali zprávy s přáteli.

Aktivním vytvářením času na hluboké úrovni dáte svému partnerovi vědět, že je pro vás prioritou, a stejně jako váš společný vztah. 

7. Sepište si seznam vlastností, které oba ve svém vztahu chcete

Aby byl vztah po rozchodu úspěšnější než předešlý pokus, společně si sedněte a prodiskutujte, jaké vlastnosti ve vztahu od sebe navzájem očekáváte, jako například zábavu či vášeň. Poté si seznam projděte a oba se zavažte, o tyto vlastnosti budete usilovat.  

Nejde o to nutit svého partnera, aby byl někým, kým ve skutečnosti není. Spíš se jedná o určitá rozhodnutí, které určují, jak podle vás vypadá ideální vztah, a také jaké kroky k tomu můžete společně podniknout.

Musíte také přijmout, že se pravděpodobně najdou nějaké rozdíly v kvalitách, které si každý vyberete. Poté prodiskutujte, jak byste mohli docílit kompromisu, který spolu zvládnete a učiní vás oba spokojenými. Pokud si třeba vážíte zdravého životního stylu rádi byste ho začlenili i do vztahu, ale váš protějšek nemá chuť chodit do posilovny nebo jíst super zdravě, stále můžete najít zlatou střední cestu. Lze vymyslet aktivity, které si společně užijete a zapadnou k tomuto požadavku, například tanec, turistika, společný nákup potravin či rande ve zdravé restauraci. 

Bez ohledu na scénář nebo vlastnosti, které chcete, si o tom vždy promluvte, abyste vzájemně prozkoumali a uspokojili si vaše touhy. Vztah nemá představovat místo, kde se bude jen bojovat.

8. Upřímně prozraďte vše, co je třeba 

Zdravé vztahy si zakládají na upřímné komunikaci. I když to může znamenat těžké nebo nepříjemné chvíle, měli byste sdílet vše, co by váš partner mohl potřebovat vědět. Tedy to, co se stalo během vašeho rozchodu. Třeba i sdílení toho, že jste chodili nebo zažili intimní chvilky s někým jiným. 

Když vyložíte všechny své karty na stůl, zajistíte, že se později objeví něco velmi nepříjemného, ​​co by mohlo snížit vaši obnovenou důvěru.

Tipy na závěr

  1. Chcete-li zachránit vztah po rozchodu a vrátit se k sobě, nezapomeňte si hodně povídat o bolestech z minulosti.
  2. Diskutujte o tom, co jste se od rozchodu naučili, a respektujte pohled partnera.
  3. Toužíte-li se pohnout vpřed, vytvořte si prostor na opětovné spojení se a také si vyjasněte, jak vypadají vaše představy o tomto společném čase.
vztah
Obnovená láska může být ještě silnější než předtím

Pokud se se svým ex partnerem vrátíte k sobě, buďte trpěliví. Věci pravděpodobně nepokračují přesně tam, kde skončily, a vztah potřebuje nějaké úsilí, aby prosperoval. Ovšem vy a váš partner tvoříte tým a oba můžete změnit partnerství pozitivním způsobem, jestli se rozhodnete, že ho chcete udržet. 

Slyšeli jste to už milionkrát, ale je třeba to zopakovat – i ty nejpevnější vztahy se potýkají s problémy. Vybudování šťastného a zdravého partnerství vyžaduje práci, což nemusí být vždy snadné, zejména pokud došlo k narušení důvěry. 

Problémy patří do života i jakéhokoliv vztahu. Cílem však je nefixovat se na minulost, ale pracovat na tom, abyste smysluplně prožívali společnou přítomnost a tvořili krásnou budoucnost.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz