Ptáte se, jak přestat žárlit? Ať se vám to líbí nebo ne, tak klíč máte ve vlastních rukách. Chronická žárlivost může otrávit i tu nejkrásnější lásku.
Obsah článku
Jak přestat žárlit, když není proč?
Váš partner nebo partnerka vám možná nepřidává. Možná vám přeci jen nějaký důvod k žárlivosti svým chováním dává. Otevřeně flirtuje, střeží se své soukromí nebo byl v minulosti školním záletníkem. Ale přeci jen, ruku na srdce. Skutečně je to tak vážné? Pokud hledáte odpověď na tuto otázku, tak asi tušíte, že k žárlivosti žádný rozumný důvod není.
1. Proč žárlíte?
Jaká situace ve vás žárlivost vyvolala? V jakou chvíli se vám osten žárlivosti zarývá pod kůži nejhlouběji? Když si partner večer s někým píše na mobilu a vám vrtá hlavou, s kým? Nebo když vám partnerka z práce nevolá? Nebo když si spolu vyrazíte ven a partner obdaří servírku úsměvem, který se vám zdá zářivější než ten, jaký věnoval vám? Vezměte do ruky papír a tužku a každou tuto situaci do detailu popište. Zanalyzujte především vlastní pocity. Zkuste přijít na to, proč právě v této situaci začínáte žárlit.
💡 Tip: Nepište na počítači nebo mobilu, ale rukou. Psaní rukou vám pomůže lépe si uvědomit, co píšete.
2. Poznejte své vlastní důvody k žárlivosti.
Odpověď na to, proč vás sžírá žárlivost najdete ve vlastní mysli. Může to být nevyřešená minulost. Váš bývalý partner vás opustil kvůli milence a byl to chronický lhář. Uvědomte si, že svého současného partnera jste si vybrala právě proto, aby se toto znovu nestalo. Ne všichni muži jsou gigolové. Můžete mít také z rodiny zaryté vzorce, ve kterých muž nebo žena podvádí toho druhého. Možná dokonce sami krotíte své záletné choutky, proto je vidíte v partnerovi či partnerce. Věnujte přemýšlení o důvodech své žárlivosti trochu času. Sepište si, na co jste přišli.
3. Zapracujte na svém sebevědomí.
Nízké sebevědomí patří k častým příčinám žárlivých sklonů. Neznáme vlastní cenu a jsme přesvědčení, že jiné ženy nebo muži se našemu partnerovi nebo partnerce určitě zdají atraktivnější. Ono to tak většinou není, protože je s námi ne s nimi. Pokud si ale nevěříme, tak nám rozumné důvody stačit nebudou. Náš partner ale nemůže za naše nízké sebevědomí. To je něco, na čem musíme pracovat sami. Jak? Můžete zahrnout mimo jiné tyto tipy:
- Sepište si seznam svých dobrých vlastností.
- Sepište si seznam svých úspěchů.
- Spřátelte se se svým tělem.
- Sepište si důvody, proč s vámi partner nebo partnerka je.
- Často a nahlas sami sebe chvalte.
💡 Tip: Zapracujte na sobě. Už jen to, že začnete s osobním rozvojem, vám na sebevědomí znatelně přidá.
4. Najděte si vlastní koníčky.
Možná ani nežárlíte na jiné ženy či muže. Možná žárlíte na čas, který partner nebo partnerka netráví s vámi. Trčíte doma a máte čas přemýšlet. Vraťte se ke svým koníčkům, které jste dělala nebo dělal, než jste se potkali. Nebo si najděte nové. Důležité je, aby to bylo něco, co máte jen vy samy, čeho není partner nebo partnerka součástí. Náš čas pro sebe. Vlastní koníčky vám s žárlivostí pomůžou hned několika způsoby:
- Zvýšíte si sebevědomí.
- Zaměstnáte spekulující mysl.
- Získáte vizi a náplň.
- Poznáte nové lidi.
- Partner vás uvidí v jiném světle.
💡 Tip: Třeba vás nové hobby natolik pohltí, že začne žárlit váš protějšek.
5. Omezte sociální sítě a elektronickou komunikaci.
Stalkujete partnera nebo partnerku na Facebooku? Řešíte, co dal na Instagram? Tak s tím okamžitě přestaňte. Pamatujte, že právě sociální sítě žárlivost vyvolávají, neřeší. To, co tam najdete, může vaše mysl donekonečna rozebírat. To, co si přečtete, si můžete během jednoho odpoledne desetkrát vyložit jinak. Když se pak večer svého protějšku zeptáte, zjistíte, že odpověď byla celou dobu úplně jednoduchá. Proč se trápit?
Totéž platí o snaze vyvolat v partnerovi žárlivost vlastní činností na sociálních sítích. Pokud budete svou Instagramovou zeď tapetovat svými fotkami v plavkách v družném rozhovoru s jinými muži, možná žárlivost vyvoláte. Ale partner si ji moudře nechá pro sebe a příspěvek neokomentuje. A vás kromě žárlivosti začne sžírat navíc ještě pocit nezájmu ze strany své lásky.
6. Předvolejte svou žárlivost ke křížovému výslechu.
Následují rady, které se hojně využívají při řešení utkvělých myšlenek pomocí kbt terapie. Příčinou vaší žárlivosti totiž není chladný rozum, ale rozbouřené emoce. Udělejte z rozumu advokáta obhajoby a podrobte stíhačku nebo stíhače v sobě nelítostnému křížovému výslechu. Vezměte si do ruky papír a tužku a sepište si všechny důvody, které máte pro svou žárlivost. Přidejte také argumenty obhajoby, jaké důkazy tu jsou pro partnerovu nebo partnerčinu nevinu? K jakému výsledku by došel na vašem místě spravedlivý soudce nebo nezávislá porota?
7. Co byste řekl svému nejlepšímu příteli?
Kdyby za vámi přišla vaše nejlepší kamarádka nebo nejlepší přítel a svěřil se vám se svým podezřením, co byste mu odpověděli? Začněte tím, že svou paranoidní domněnku vyslovíte nahlas. Už to často pomůže, abyste si uvědomili, jak absurdně to zní. Vyjmenujte svému imaginárnímu poradci všechny důvody, jaké pro žárlivost máte. Můžete také přidat vše, co jste se o sobě a o partnerovi či partnerce dozvěděli při následování předchozích rad. A představte si, co by vám asi odpověděl. Co vy byste odpověděli příteli, který se vám s takto paranoidní myšlenkou svěří.
💡 Tip: Začněte tím, že své podezření vyslovíte nahlas tak, jak ho cítíte. Někdy postačí na vlastní uši slyšet, jak absurdně to zní.
8. Pošlete spekulující mysl na dovolenou.
Někdy je s námi náš vlastní rozum v koncích a jen hledáme cesty, jak se uklidnit. Utkvělé myšlenky se tak nazývají právě proto, že se jich nelze snadno zbavit. Někdy právě tím, že je zkoumáme a analyzujeme, je posilujeme. Právě tím, že se je snažíme rozumem vyvrátit, přiléváme olej do rozpálené pánve své paranoi. A žárlivost prská a pálí čím dál víc. Psychologové s tímto počítali a radí, abyste prostě nevěnovali utkvělým myšlenkám pozornost. Rozum ví, že jsou nesmyslné. Pokud vás i přesto žárlivost nesnesitelně trápí, dejte své mysli jinou potravu. Místo, aby neustále dokola vymýšlela scénáře o nevěře, jděte si číst. Na rovinu si řekněte: “tak žárlím, no a co?” Přijměte tu žárlivou semetriku v sobě, jen jí nevěnujte čas a pozornost. Raději si užívejte to, co vás baví.
9. Udělejte opak toho, co vám radí vaše paranoia.
Celý život se učíme. Nepříjemné důsledky našeho jednání se bohužel vryjí do paměti mnohem hlouběji než ty hezké. Ale také to příjemné může naše myšlení ovlivnit. Co by udělala žárlivá holka, kdyby se její přítel na večírku bavil se sexy kolegyní? Nasadila by protivný výraz, dala si panáka a urazila se. Zbytek večera bude stát za nic. Negativní zážitek jen prohloubí naši paranoiu. Co když uděláte opak? Co když nasadíte co nejpřesvědčivější úsměv a půjdete se bavit s nimi? Přítel vás obejme, představí jako svou přítelkyni a vy zjistíte, že spolu právě rozebírají vhodné místo pro její svatbu se snoubencem. Tato pozitivní zkušenost odloudí paranoidní myšlenky a posílí váš rozum v boji proti nesmyslným emocím.
10. Svěřte se.
Pokud máte někoho, komu můžete důvěřovat, svěřte se mu se svým podezřením. Zvlášť u těch paranoidních představ nám může někdo třetí poskytnout rozumný náhled. Třeba taky bude mít skutečné důkazy o partnerově nebo partnerčině nevinně. Dejte si ale pozor, komu se svěřujete. Nechcete, aby se váš protějšek o vaší žárlivosti dozvěděl nebo dozvěděla. A také si pečlivě rozmyslete, zda vaše nejlepší kamarádka netrpí stejnou paranoiou a také zvažte, jaký vztah spolu ona a váš partner mají. Než se svěřit nesprávné osobě, to je lepší mlčet a snažit se vyřešit problém svépomocí.
Závěrečný tip
Nejdůležitější radou stále zůstává práce na svém vlastním sebevědomí. Sebejistý člověk bezdůvodně nežárlí. Chápe totiž, že je pro svého partnera výhrou v loterii.
Každý vztah je o důvěře. Ale komu máte důvěřovat? Především sami sobě.