Domů » Jak rozvíjet pozitivní povahové a charakterové vlastnosti?

Jak rozvíjet pozitivní povahové a charakterové vlastnosti?

autor Anna Malá
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Pozitivní povahové vlastnosti

Charakterové vlastnosti, nebo také povahové vlastnosti? Je to soubor těch vlastností, kterým se učíme, kopírujeme je od dětství a přijímáme za své, ty o kterých si myslíme že jsou pro nás dobré. Kdo ale určuje která vlastnost je dobrá a která špatná? Roli hraje výchova, společnost, náboženství, zásady, hodnoty. Je toho mnoho dle čeho určit naše povahové vlastnosti. Jak je můžeme posílit? Dozvíte se v tomto článku.

TIP: Prohlédněte si náš porovnávač nejvýhodnějších půjček a porovnávač online seznamek.

Charakterové vlastnosti

Charakterové vlastnosti, co to je a jak na ně nahlížet? Charakter je něco, na co psychologie pohlíží jako na soubor získaných osobnostních vlastností. Jsou to takové vlastnosti, které umožňují kontrolu a řízení jednání nebo chování člověka podle společenských a morálních požadavků. Určují to, jaký postoj máme sami k sobě, ostatním a společnosti kolem nás.

Charakter je třeba odlišit od temperamentu, který je poměrně stabilní, je determinovaný a daný. Oproti tomu charakter je něco, čemu se spíše učení v průběhu dětství a života, tím s kým a kde žijeme. Je to spojení různých hodnot, jako je morálka, etika, estetika, postoje, zásady.

Zajímavost: Ekvivalentem charakteru je povaha.

Charakter je nedílnou součástí, resp. složkou psychiky a osobnosti. Vlastnosti charakteru se pak projevují dobrý nebo špatným, resp. vhodným nebo nevhodným nebo adekvátním či neadekvátním způsobem vůči vnějšku i sobě samému. Projevy charakterových vlastností lez pak vyjadřovat v pojmech povahových rysů (někdo je pilný, líný, poctivý, čestný apod.).

Povahové vlastnosti: Jaké tedy jsou?

Rozdělit povahové, resp. charakterové vlastnosti není lehký úkol. Nelze je jednoznačně vyčlenit a identifikovat jediný možný seznam jejich názvů. Charakterové vlastnosti jsou nahlíženy z mnoha pohledů. Z morálního hlediska, náboženského, pedagogického, výchovného, historického apod. Obecně lez ovšem říci, že jsou dobré vlastnosti a ne-dobré vlastnosti.

Tedy, že máme silné a slabé stránky povahových vlastností, resp. pozitivní i negativní. Záleží ovšem na tom, za jakého hlediska na danou vlastnost pohlížíme, zda ve vztahu vůči sobě nebo vůči okolí. Zda je to z náboženských předpokladů nebo pedagogických očekávání. Velice obecně a zjednodušeně můžeme vyjmenovat některé povahové vlastnosti.

Vybrané pozitivní vlastnosti:

  • Slušnost
  • Poctivost
  • Pravdomluvnost
  • Přátelskost
  • Laskavost
  • Vnímavost
  • Skromnost
  • Pečlivost
  • Šikovnost (zručnost)
  • Statečnost
  • Tolerance
  • Svědomitost
  • Vlídnost

Vybrané negativní vlastnosti:

  • Nespolehlivost
  • Neobratnost
  • Lenost
  • Nezdvořilost
  • Závistivost
  • Vznětlivost
  • Bezohlednost
  • Chamtivost
  • Tupost
  • Nedbalost
  • Pyšnost
  • Násilnost
  • Lehkomyslnost
Pozitivní charakterové vlastnosti
Jak rozvíjet pozitivní charakterové vlastnosti

Charakteristika osoby

Charakteristika osoby je prakticky popis osoby. Charakterizovat člověka můžeme z vnější a vnitřní stránky. Popsat někoho z vnějšího pohledu je jednoduché. Popisujeme, jak daný člověk vypadá, co má na sobě, zda je vysoký, malý apod. Ovšem popsat někoho z vnitřního pohledu není snadné. Jak chceme popsat někoho, jaký je, kdo je, když do něj “nevidíme”?

Charakteristikou myslíme popis duševního profilu nějaké osoby. Mluvíme o někom, kdo je hodný, zlý, rozvážný, zbrklý apod. Často při popisování používáme různá přirovnání. Například: “Ten člověk je pilný, jako včelka.”. Charakteristikou člověka se snažíme učit hodnocení lidského chování, zda je např. dobrý nebo špatný.

Lidské vlastnosti: Kladné versus špatné vlastnosti

Lidských vlastností je mnoho, dalo by se skoro až říct, že co člověk, to povaha. Každý je svým způsobem jiný a každý také nahlíží na některé lidské vlastnosti jinak. Co je pro jednoho vhodné a normální chování, může být pro druhého zcela nepřijatelné. Proto je tolik způsobů, jak nahlížet na povahové vlastnosti. My jako lidé většinou pohlížíme na ostatní čistě skrze své hodnotové pozice.

Pokud budeme silně věřící, budeme lhaní brát za něco nepřípustného. Pokud ovšem budou naši rodiče zastánci toho, že je lepší někomu neříct bolestnou pravdu, pro zachování klidu, či přátelství, pak pro nás lež nebude představovat něco tak hrozného a zásadního. Budeme rozlišovat kdy se lhát “může” a kdy ne. Naproti tomu některá náboženství nerozlišují mezi mírou špatného skutku, v každém případě je to špatný skutek.

Jak ale rozvíjet své pozitivní vlastnosti? Je nejspíš dobré si nejdříve určit jaké podle nás jsou vlastně ty pozitivní a jaké jsou ty naše skutečné. Od toho je možné se dále rozvinout. Chci být lepší? Chci posílit své dosavadní vlastnosti? Mohu je ovlivnit? Jak je mohu ovlivnit? Je důležité se nejdříve naučit sám o sobě, abychom si tyto otázky mohli zodpovědět.

Jak rozvíjet pozitivní vlastnosti člověka

Jak rozvíjet své charakterové vlastnosti? Říká se, že kdo dobře činí, i jemu se dobré stane. Tedy jinak řečeno: “Nečiň druhým, co sám nechceš, aby ti oni činili.” Pokud bychom se mohli řídit tímto pravidlem, pak by mohlo platit, že pokud se budeme chovat slušně a budeme oponovat pozitivním myšlením a pozitivní povahou, pak se nám bude dobře dařit. Nastavení si vlastních hodnot a pravidel je velmi důležité. Díky tomu pak můžete jasně vidět, co může druhým vadit a tak se profilovat v lepšího člověka.

Odpověď na to, proč rozvíjet své pozitivní vlastnosti, tedy máme. Protože je to dobré a asi se to také tak trochu vyplatí. Ale jak je můžeme rozvíjet? Pokud máme dobré morální zásady, pak víme, co jsou dobré vlastnosti, jako je poctivost, pravdomluvnost, pracovitost apod. Můžeme tedy začít s výčtem toho, čeho si na sobě ceníme.

Jsou pozitivní vlastnosti, které mohou být jinými využity, proto můžete zkusit začít s tím, že nebudete zaměňovat svou dobrotu s využitelností vaší osoby. Můžete posilovat to, že jste laskaví, mějte ale vždy na paměti své zásady a stanovte si limity, přes které nepřekročíte. Pak bude vaše vlastnost posílena, nikoli zneužita.

Interiorizace

Jedním ze způsobů, jak posílit své pozitivní vlastnosti je např. interiorizace. Je to způsob začleňování myšlenek, resp. některých postojů a hodnot do naší psychiky. Proto začínáme u toho, co chceme posílit. Když to víme, začneme přijímat takové postoje a myšlení, které vedou k přijetí povahy za své.

Interiorizací se vlastně “ztotožňujeme”. Můžeme si tak vlastními představami a navozením pocitů nastavovat vzorce chování. Interiorizací přivádíme do své mysli skutečnost, že nějací jsme. Tak můžeme posilovat některé své vlastnosti. Přijímáním zkušeností do své vnitřní mysli.

Rozvíjení charakterových vlastností

Rozvíjet své charakterové vlastnosti můžeme také meditací. Sebepoznání vede k přijetí toho, kdo jsme a k respektování sebe samých. Meditace nám může pomoci najít v sobě silné stránky a utvrzovat se v nich, resp. je posilovat. Meditace také pomáhá jistému nastavení mysli, kdy si “nastavujete” některé vzorce chování.

Tip: Jak posílit charakterové vlastnosti:

  • Nastavení hranic a limitů (dobré vlastnosti pak nemohou být zneužity)
  • Interiorizace
  • Meditace

Dobré vlastnosti by měli být posilovány, už kvůli nám samým. Dobré z nás činí ještě lepší a přijímáme tím také lepší přístup k sobě samým. Čím víc posilujeme pozitivní vlastnosti, tím více si svých schopností vážíme. Nesmíme ovšem nikdy zapomínat na to, že je snadné dobrých vlastností zneužít.

Pokud chceme dobří a hodní, pak je to báječné, ale musíme znát své hodnoty a zásady, abychom je nikdy nepřekročili. Pouze tak se z naší dobré povahy nestane něco, co nás ničí a stresuje. Z laskavé povahy se tak může stát nenávistný člověk, který se uzavírá před okolím. Při snaze mít pozitivní povahu, je tedy dobré držet se svých osobních mantinelů.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz