Sladké a energetické nápoje obsahují přidaný cukr nebo jiné sladidlo, například kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy, a přírodní nebo umělá aromata. U energy drinků je navíc ještě velké množství kofeinu, které v kombinaci s dalšími látkami v může způsobit nevolnost, bušení srdce, zvýšení nebo snížení krevního tlaku, hypoglykémii a závažné poruchy srdečního rytmu.
I když je stále velká obliba těchto nápojů, tak nejspíš už každý moc dobře ví, že zdraví příliš neprospívají, protože se pojí s obezitou, špatným stavem zubů a různými chronickými onemocněními.
Přestože tento fakt všichni znají, mnoho lidí, kteří pravidelně pijí sladké a energetické nápoje a chtějí je omezit, se potýkají se závislostí. Pak jim s nimi jen tak nejde přestat, i když se o to třeba již snaží.
V tomto článku se dozvíte, proč můžete mít chuť na sladkou limonádu či energy drink a jak s jejich pitím přestat.
Obsah článku
Proč můžete mít chuť na sladké a energetické nápoje?
Pokud jde o pití nadměrného množství sladkých limonád, přestat s ním vyžaduje víc než jen pevnou vůli. Existují biochemické důvody, proč lidé touží po potravinách a nápojích s vysokým obsahem cukru.
Lidský mozek má oblast zvanou systém odměn. Ten funguje tak, aby lidi odměňoval, když provádějí činnosti podporující přežití, jako například jídlo. Takže když jíte, mozek uvolňuje chemickou látku dopamin, která vyvolává dobrý pocit a mozek si ji vykládá jako potěšení. Abyste získali více potěšení, váš mozek nadále vyhledává činnosti stimulující uvolňování dopaminu, včetně jídla.
Problém se sladkými nápoji a dalšími potravinami s vysokým obsahem cukru spočívá v tom, že poskytují mnohem větší uvolňování dopaminu než plnohodnotné potraviny. To může vést ke zvýšené chuti na jídlo. Najednou se tedy ocitnete v začarovanému kruhu, v němž mozek vyhledává další a další potraviny s vysokým obsahem cukru, aby získal stejnou reakci na potěšení.
Důvody, proč byste měli přestat pít sladké nápoje
Existuje několik důvodů, proč byste měli přestat pít sladké limonády:
- Podporují přibývání na váze: Sladké a energetické nápoje mají vysoký obsah kalorií, přitom neomezují hlad, takže tak snadno zkonzumujete vysoký počet kalorií, ale vaše tělo z toho nic nezíská. Podle výzkumů lidé často popíjející sladké pití, váží více než ti, kteří je nepijí.
- Zhoršují zdraví zubů: Zejména sodovky obsahují kyselinu fosforečnou a uhličitou, které mohou podporovat kyselé prostředí v ústech, což vede ke vzniku zubního kazu. V kombinaci s cukrem je účinek ještě škodlivější.
- Souvisí s chronickými onemocněními: Je dokázáno, že lidé, kteří častěji pijí sladké limonády, mají vysoké riziko chronických onemocnění, jako cukrovky 2. typu, srdečních chorob a rakoviny.
- Mohou přispívat k onemocnění jater: Vysoký obsah fruktózy, tedy druh cukru ukrytý v těchto nápojích, lze metabolizovat pouze v játrech. Konzumace příliš velkého množství fruktózy přetěžuje játra a přeměňuje ji na tuk, a to může přispět k chronickým jaterním poruchám.
- Souvisí s kožními onemocněními: Přílišná konzumace sladkých a energetických nápojů (nebo jiného přidaného cukru) zvyšuje riziko středně závažného až závažného akné.
- Mohou podporovat stárnutí pokožky: Lidé, kteří častěji popíjejí sladké a energetické nápoje nebo jinou formu přidaného cukru, jsou náchylnější k tvorbě vrásek a dalším známkám stárnutí kůže.
- Mají nulovou výživovou hodnotu: Sladké a energetické nápoje neobsahují žádné vitaminy, minerály, vlákninu ani jiné důležité živiny. Pouze přidávají do vašeho jídelníčku nadbytečný přidaný cukr a kalorie.
- Může snižovat hladinu energie: Soda má vysoký obsah cukru, který může rychle zvýšit hladinu cukru v krvi a následně prudce klesnout, což se běžně nazývá pád. Časté pití limonád může způsobit výkyvy v hladině energie.
Častá konzumace sladkých nápojů se spojuje s různými zdravotními potížemi, jako například obezitou, srdečními chorobami, cukrovkou, onemocněním jater a rakovinou. Souvisí také se špatným stavem zubů, nízkou energií a nezdravou pokožkou. Pokud vám opravdu tolik chutnají, pijte je proto spíše příležitostně.
Představují dietní nápoje lepší volbu?
Přechod na dietní limonády se často jeví jako nejjednodušší způsob, jak přestat pít běžné nápoje s cukrem. Light pití se místo cukru sladí umělým sladidlem, jako třeba aspartamem, sacharinem, sukralózou nebo acesulfamem-K.
Ačkoli dietní nápoje se pyšní nízkým obsahem cukru, najde se u nich několik jiných nevýhod. Například mají obvykle malou výživovou hodnotu a stále se v nich nachází různé kyseliny, které mohou poškodit zdraví zubů.
Současné výzkumy si protiřečí v tom, zda konzumace light limonád souvisí s onemocněními, jako jsou onemocnění ledvin, cukrovka 2. typu a srdeční choroby. Většina studií o dietních nápojích na lidech je pozorovacího charakteru, takže se musí zajistit další kvalitní výzkumy, aby se pochopili vztah mezi dietními limonádami a chronickými onemocněními.
Každopádně i tak není moc dobré popíjet příliš velké množství dietních nápojů, neboť na ně vzniká taktéž závislost a také mohou podporovat větší chuť k jídlu. Jestli chcete místo sladkých limonád najít náhradu, určitě existují lepší možnosti, které je třeba ze zdravotního hlediska zvážit. Ideální je perlivá či neperlivá voda, bylinné čaje a různé další možnosti, o kterých se ještě v článku dozvíte.
Jak přestat pít sladké a energetické nápoje?
Přestože může být těžké přestat pít sladké a energetické nápoje, i když jste si vědomi jejich zdravotní škodlivosti, existuje několik kroků, které můžete podniknout, abyste omezili pití těchto limonád a více podpořili své zdraví.
Pijte více vody
V některých případech může být chuť na sladké pití zaměněna za žízeň. Pokud pocítíte nutkání napít se něčeho sladkého, zkuste nejprve vypít velkou sklenici vody a několik minut počkejte. Možná si všimnete, že chuť po uhašení žízně odezní.
Voda je navíc nejen skvělá na zahnání žízně, ale také vám pomůže zůstat hydratovaní. Právoplatně patří do zdravého pitného režimu.
Vyhněte se pocitu hladu
Hlad značí klíčový faktor vyvolávající chutě, včetně těch na sladké a energetické nápoje. Proto by vám v boji proti chuti na sladké pití mohlo pomoci zajistit, abyste ho nepociťovali.
Pro předejití hladu, dbejte na pravidelnost jedení během dne. Raději vždy mějte poruce zdravé svačiny pro případ, že byste cítili přicházející hlad. Předběžná příprava jídla vám skvěle pomůže vyhnout se situacím, kdy dostanete hlad.
Zaměřte se taky na skladbu vašich jídel v jídelníčku. Chutě mnohdy mohou taktéž poukazovat na nevyváženost konzumovaných pokrmů během dne. V každém chodu by se ideálně měly nacházet všechny makroživiny i s vlákninou.
Dostatečně spěte
Nedostatek kvalitního spánku může vyvolat chutě a touhu zejména po energetických nápojích, neboť vaše mysl prahne po nakopnutí ve formě kofeinu. Celkově ale málo naspaných hodin zvyšuje apetit a chutě na sladké.
Snažte se dodržovat večerní spánkovou rutinu a dostatek hodin spánku. To vám pomůže nejen s chutěmi na sladké a energetické nápoje či další jídla, ale také s celkovým zdravotním stavem.
💡 Tip: Trápí vás špatné spaní a máte pocit, že se snad nikdy dobře nevyspíte? Možná je váš problém ve stravě. Koukněte, jaká jídla a pití se ideálně hodí pro lepší podporu kvalitního spánku.
Distancujte se od sladkého pití
Pokud cítíte, že na vás přichází chuť na sladké nápoje, zkuste se od této myšlenky oddálit. Činnosti, jako třeba procházka nebo kreativní tvorba, mohou pomoci posunout vaše myšlenkové pochody a prostředí od chuti na sladké a zcela ji zastavit.
Některé studie ukázaly, že například i žvýkání žvýkačky může také pomoci omezit touhu po sladkém.
Další věcí, kterou můžete udělat, je zajistit, aby se ve vaší domácnosti nebo na snadno přístupných místech nenacházela nějaká sladká limonáda, což pomůže snížit pokušení a minimalizovat myšlenky a chutě.
Zkuste zdravou sladkost
Chuť na sladké je neuvěřitelně časté a také zcela přirozené (v normální míře). V některých případech lze silnou chuť konkrétně na sladké nápoje jednoduše potlačit tím, že ji nahradíte zdravější sladkou alternativou.
Mezi zdravé sladké pochoutky a chuťovky, které můžete zvolit místo pití s cukrem, patří například:
- ovoce (jablko, hruška, banán, bobulovité ovoce atd.) s oříškovým máslem,
- žvýkačky bez cukru,
- kvalitní hořká čokoláda (min. 70% podíl kakaa),
- zdravá sušenka (třeba ovesné bez cukru),
- menší zdravá sladká svačinka.
Vyvarujte se však nahrazování sladkého pití ovocnými šťávami. Ty sice obsahují více živin než limonády, ale mají velmi vysoký obsah cukru.
Snažte se zvládat stres
Vypjaté situace mohou často vyvolat chuť na sladké nebo celkově zvýšenou potřebu jídla, tedy emoční jedení. Někteří lidé pod vlivem stresu mají tendenci konzumovat více kalorií a mají větší chuť na jídlo.
Existuje mnoho způsobů, jak se stresu zbavit. Zkuste si třeba zacvičit, projít se venku, zameditovat, hluboce dýchat nebo běžte do dobré společnosti. Můžete se třeba pustit i do nějaké kreativní činnosti, poslechnout si oblíbenou hudbu nebo se začíst do knížky.
Vytvořte si podpůrný systém
Mnoho lidí popíjí sladké nápoje zejména v rámci společenských situací. Pokud se však snažíte přestat pít tyto limonády, měli byste o tom informovat své nejbližší. Mohou vám tak pomoci zůstat zodpovědní a držet se správné cesty. Jestli se obáváte, že se zachovají právě naopak, pak už byste spíš měli zvážit, jak moc jsou vám tito lidé blízcí.
Přestože není snadné přestat pít sladké a energetické nápoje, zkuste zavést některé nebo klidně všechny výše uvedené strategie. Jedině tak zjistíte, zda vám pomohou zvrátit tuto nepříliš přínosnou závislost.
Vyzkoušejte alternativu sladkých pití
Někdy je nejjednodušším způsobem, jak omezit chuť na sladké, nahradit ho něčím podobným. I když vám volba dietní limonády pomůže snížit množství kalorií, existuje spousta zdravějších možností, které vám mohou poskytnout osvěžující náboj.
- Perlivá voda s ovocem: Do perlivé či neperlivé vody přidejte plátky svého oblíbeného ovoce (třeba citronu, pomeranče atd.) a získejte tak lahodnou s zdravou náhražku ochucených nápojů.
- Kombucha: Jedná se o lahodný probiotický čaj, který se pojí s mnoha stejnými zdravotními přínosy.
- Vodní kefír: Další varianta báječného probiotického nápoje, který navíc chutná sladce. Stačí si sehnat Tibi krystalky a pravidelně si doma připravovat tuto perlivou limču podporující zdraví střev.
- Voda s mátou a okurkou: Tento osvěžující nápoj může nejen uhasit žízeň, ale také pomoci omezit chuť na sladké nápoje.
- Bylinné nebo ovocné čaje: Tyto nápoje nejenže neobsahují kalorie, ale dokonce prospívají zdraví .
- Kokosová voda: Tento přírodní drink sice není bezkalorický, ale přesto značí mnohem zdravější volbu než sladké a energetické nápoje.
- Kvalitní káva nebo zelený čaj: Pokud potřebujete nakopnout, takže vás trápí závislost především na energy drincích kvůli kofeinu, který obsahují, vyzkoušejte místo nich kávu nebo zelený čaj v přiměřeném denním množství a ideálně pouze v dopoledních hodinách nebo alespoň 8 hodin před spánkem.
Možné vedlejší účinky vyřazení sladkých a energetických nápojů
Když omezíte pití sladkých a energy drinků, mohou se objevit nějaké nežádoucí účinky.
Pokud jste zvyklí pít několik sklenic či plechovek sladkého pití denně, můžete pociťovat například příznaky odvykání kofeinu, zejména při běžné konzumaci energetických nápojů. Mezi ně patří bolesti hlavy, únava, úzkost, podrážděnost a nízká energie. Tyto příznaky se však objevují pouze v prvních několika dnech až týdnech od omezení kofeinu a jsou dočasné.
Navíc existují způsoby, jak pravděpodobnost výskytu těchto příznaků snížit, například:
- pomalé omezování, nikoliv „už nikdy si sladké pití nedám“,
- pití velkého množství vody, aby nedošlo k dehydrataci,
- dostatek spánku (klidně i šlofík během dne) proti únavě.
Kromě odvykání kofeinu můžete pociťovat silné nutkání napít se sladkého pití nebo chuť na cukr. S tím můžete bojovat tak, že si vyberete nějakou výše zmíněnou alternativu limonády či volbou zdravější sladké pochoutky a dodržováním dalších výše uvedených strategií.
Sladké a energetické nápoje dokážou vyvolat pořádnou závislost. Pokud bez nich přece jen nemůžete (a ani nechcete) být, tak by alespoň neměly být součástí vašeho každodenního života. Jednou za čas nikomu neublíží.