Domů » Jak žil a zemřel legendární Bruce Lee?

Jak žil a zemřel legendární Bruce Lee?

autor Sandra.J
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Bruce Lee plaketa na chodníku v Hongkongu

Bruce Lee byl jedním z nejslavnějších a nejvlivnějších bojovníků v historii bojových umění a filmu. Narodil se v čínské čtvrti v San Franciscu 27. listopadu 1940 jako Lee Jun-fan. Proslavil se především filmy a televizními pořady, ve kterých předváděl své umění boje. Čím byl tento muž tak unikátní, že se stal legendou?

Učitel bojových umění

Lee v dětství nebyl příliš kamarádský a většinu času se věnoval kung-fu. Svou techniku dovedl k dokonalosti a i díky němu je kung-fu nejpoužívanějším bojovým uměním. Brzy se stal známým trenérem a instruktorem. Byl považován za jednoho z nejvýznamnějších učitelů a průkopníků ve světě bojových umění. Jeho filozofie boje, známá jako “Jeet Kune Do“, se zaměřuje na to, aby se bojovník vyhnul přímému střetu a využil své pohyby a sílu k překonání soupeře. Bruce Lee byl vyhlášený nekompromisním přístupem k tréninku. Kladl důraz na individuální rozvoj a schopnost přizpůsobit se situaci. Leeho učení mělo velký vliv na celosvětový rozvoj bojových umění a jeho myšlenky a techniky jsou stále široce studovány a používány dodnes.

Herecká kariéra

Bruce Lee se považuje za jednu z nejvýznamnějších osobností v historii filmů s tématikou bojových umění. Hereckou kariéru začal v Hongkongu v polovině 60. let. Jeho první filmovou rolí byl Kato v televizním seriálu The Green Hornet. Objevil se v mnoha filmech v Hongkongu, jako například Velký šéf, Pěst plná hněvu a Cesta draka. Poté, co si v Hongkongu vydobyl slávu, se vydal do Ameriky. Chtěl se stát novým akčním hrdinou. Bruce hrál spíš menší role a dával lekce bojových umění několika hercům.

Hrál statečné Číňany, kteří bojují za svobodu svého národa. Jeho nejslavnější role je ve filmu Drak přichází, který se stal kultovním a představil Bruce Leeho širšímu publiku po celém světě. Premiéry filmu se bohužel nedožil. Bruce Lee náhle zemřel před dokončením svého posledního filmu Hra smrti, ale jeho herecké výkony z něj učinily ikonu bojových umění a staly se inspirací pro mnoho dalších herců a filmů.

Bruce Lee Hongkong Victoria Harbour
Socha Bruce Lee v Hongkongu

Náhlá smrt Bruce Lee

Bruce Lee zemřel v roce 1973 ve věku 32 let v Kowloon Tong v Hongkongu. Přesná příčina jeho smrti není známá, ale existuje několik teorií. Podle jedné z nich zemřel na předávkování přípravkem na spaní, podle jiné kvůli komplikacím po operaci mozku. Existuje také teorie, že zemřel následkem úderu do hlavy během bojového tréninku.

V životopisu autor Mattew Polly uvádí, že Lee zemřel na otok mozku, který způsobila nadměrná námaha a úpal. Bruce Lee si nechal odstranit potní žlázy, pravděpodobně proto, že pot ve filmu nepůsobí dobře. V důsledku toho mohlo lehce docházet k přehřívání organismu.

Vědci v poslední době přišli s nejnovější teorií. Z výzkumu vyplývá, že otok, způsobila neschopnost ledvin vylučovat nadbytečnou vodu, tzv. hyponatrémií. Hyponatrémie je porucha, při které dochází k poklesu koncentrace sodíku v krvi. Tato nerovnováha způsobuje otoky buněk v těle. Je pravděpodobné, že herec mohl přijímat větší množství vody kvůli dietě a v důsledku užívání marihuany, která způsobuje zvýšený pocit žízně.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz