Zajímá vás, co se děje na akciovém trhu a ve světě čísel? Tak si přečtěte tento zajímavý komentář Veroniky Bartůškové o současném stavu.
Sprosté slovo na “R”, kterému se FED či ECB tak zarputile brání, bylo přece jen vysloveno. Bank of England otevřeně uvedla, že britská ekonomika pravděpodobně ve čtvrtém kvartálu letošního roku zamíří do recese a setrvá v ní celý příští rok. Jednalo by se tak o nejdelší recesi od poslední finanční krize v letech 2008-2009. Guvernér BoE Bailey uvedl, že Británii čeká takzvaná stagflace, to znamená období recese spojené s výrazným růstem životních nákladů.
Recese a zvyšování nákladů
Od ledna nového roku by tak energetické chudobě mohla čelit až třetina domácností. Že by se tedy scénář recese pevninské Evropě – s Putinem za zády a zimou před námi – vyhnul, považuji za ekonomickou prognózu z říše snů. Velmi brzy by nás však mohla probudit noční můra v podobě studených topení a zavřených podniků. S nadsázkou, evropští investoři tak mají ve střednědobém horizontu jasno, kam poputují jejich úspory – do složenek za plyn a elektřinu. Zbytek si raději podrží na účtech.
USA
A jak je na tom tedy Amerika? Prohlášení BoE není zrovna povzbudivé ve chvíli, kdy USA přešlapuje mezi “hladkým přistáním” a “mělkou a krátkou recesí”. Zvláště když data o HDP nám jasně ukázala, že USA v recesi jsou, klesla totiž dva kvartály po sobě.
Jerome Powell recesi (prozatím) vyvrací, opírajíc se o silný trh práce. Ano, trh práce opravdu silný je. Možná až moc. Poslední zveřejněná data potvrdila návrat zaměstnanosti na předcovidové úrovně a také růst mezd v červenci o 5,2 % y/y, který dál roztáčí kola inflace společně s takzvaným kvantitativním uvolňováním (tištěním peněz).
Byl to právě FED, který inflaci totálně podcenil, když nám celý loňský rok tvrdil, že faktory tlačící ceny nahoru snad ve všech odvětvích jsou přechodné a sami odezní. Až byl nucen takto prudce šlapat na brzdu a zvedat úrokové sazby o 75 bazických bodů po druhé za sebou. Takže můžeme nyní opět spoléhat na Powellova tvrzení? Nutno dodat, byť samozřejmě nechci zpochybňovat nezávislost centrálních bank, že na podzim čekají USA volby do Kongresu. Pro obhajující demokraty, a jejich prezidenta Bidena, by tak nyní sotva bylo vhodné mluvit o recesi.
Lze také pozorovat, že FED ustupuje od svých vlastních prognóz a rozhodl se jít cestou akce (ekonomiky) a reakce (FEDu). Powell totiž po posledním zasedání řekl, že bankéři se budou více řídit makroekonomickými údaji, na základě kterých pak budou dál upravovat výši sazeb. A toto je právě ten důvod, proč investoři čekají jak přikovaní na data o HDP, nezaměstnanosti a inflaci. Fed dal těmto datům skutečnou váhu a trh si teď tak vymýšlí vlastní scénáře, jak se asi centrální banka zachová… Právě čerstvá inflační čísla pozitivně překvapila trhy i ekonomy, když poklesla ještě více, než odhady napovídaly.
Kulminace inflace
Dočkali jsme se tedy tolik očekávané kulminace inflace již v červnu a bude už jenom lépe? Američané si ulevili co se týká cen pohonných hmot, růst cen potravin a nákladů na bydlení ale stále nepolevuje, naopak. Meziročně to dělá +10,9 % na cenách potravin a o +15,2 % zdražila elektřina. Takže hned po vydání těchto “optimistických” čísel přispěchalo několik centrálních bankéřů s ujištěním, že rozhodně budou chtít vidět více zlepšujících se reportů, než budou ochotni přistoupit k jakémukoli uvolňování měnové politiky. Na dalším zasedání v září se tedy očekává opětovné zvýšení sazeb o +75 bazických bodů, v lepším případě jen o 50 bb. Do té doby ale dostaneme ještě jednu sérii čísel za srpen, takže prostor pro překvapení tu určitě je. Ale pozor, nemusí to být nutně překvapení příjemné.
Co investice do akciového trhu?
Domnívám se tedy, že tato bear market rally, hnaná v zásadě lepší než očekávanou (chcete-li ne tak hroznou) výsledkovou sezónou, se chýlí ke konci. A pokud budeme pokračovat v zajetých kolejích a vrátíme se do ekonomické reality, bude se cash na trzích ještě hodit a nákupní příležitosti teprve přijdou. V současnosti sice může být výhodné investovat do dividendových titulů nebo ETF, ale stále je na trzích cítit opatrnost.
Dovolte mi, prosím, přece jen zakončit optimisticky a s vírou ve světlejší zítřky. Co by poskytlo nejen trhům, ale i ekonomikám a vlastně i peněženkám nás všech velký oddych a nový silný pozitivní impulz, by byl konec války na Ukrajině. Což bychom si všichni moc přáli, hlavně tedy kvůli ukrajinskému lidu, míru a stabilitě ve světě… Amen.