Hraniční porucha osobnosti (HPO) je psychické onemocnění, které ovlivňuje způsob, jakým jedinec vnímá a interaguje se světem kolem sebe. Postižený zažívá období napjaté, nestabilní nálady a chování se změněným sebehodnocením. Jaké jsou příznaky a jak se s touto poruchou žije? Koho toto onemocnění nejčastěji postihuje?
Co je hraniční porucha osobnosti?
Hraniční porucha osobnosti je poruchou, která často způsobuje značné potíže v každodenním životě jedince, stejně jako jeho blízkých a rodiny. Lidé s HPO jsou velmi citliví na změny v okolí, mohou na ně reagovat velmi prudce a neadekvátně. I malé podněty mohou způsobit velkou emocionální odezvu a tyto emoce je velmi těžké regulovat a ovládat.
Odhad počtu lidí s hraniční poruchou osobnosti se pohybuje od méně než 1 % až po zhruba 6 % celkové populace. Postihuje rovnoměrně muže i ženy, potíže žen jsou ale větší.
Osoby s HPO mají problémy s udržováním dlouhodobých a stabilních mezilidských vztahů, což může vést k izolaci a osamocení. Porucha se obvykle projevuje v období dospívání a může být spojena s traumaty a těžkými životními zkušenostmi. Nejvíce problémů a újmy nemoc přináší u mladých dospělých, s přibývajícím věkem se projevy zmírňují. Příznaky mohou přetrvávat po celý život, avšak s dosažením věku 30-40 let mají obvykle lidé s hraniční poruchou osobnosti stabilní práci a domov.
Příznaky HPO
Hraniční porucha osobnosti se projevuje různými příznaky a symptomy, které mohou mít značný vliv na život postiženého jedince.
HPO často ovlivňuje schopnost udržovat zdravé vztahy. To vede k problémům v rodinných a partnerských vztazích. Mají až iracionální strach z opuštění a rozpadu vztahu, což vede k nadměrnému stresu a úzkostem. Když se někdo opozdí, byť o několik minut, zahrnou ho nevraživostí a zlobou.
Osoba s hraniční poruchou osobnosti je často nejistá v sebehodnocení, náhle mění své životní cíle a názory na svou kariéru, hodnoty a přátele. Často se projevují impulzivně (náhodné a neuvážené rozhodnutí, nadměrné utrácení, riskování nebezpečných situací a abnormální sexuální chování).
Postižení mývají výrazné výkyvy nálad a reakce na okolní události. Rychle střídají mezi extrémními emocemi, jako je vztek, smutek, úzkost a euforie. Bojují s velkým hněvem a pocitem, že vystartují i na drobné podněty. Když se objeví hněv, je obrovský, převezme kontrolu a můžete ječet, házet věci, pustit se do fyzické potyčky bez ohledu na důsledky. Nebo také můžete hněv obrátit vůči sobě a ubližovat si.
Lidé s HPO mývají potíže s vytvořením jasného obrazu o sobě a často se cítí nejistí v otázkách identity. Mají chronický pocit prázdnoty a cítí se méněcenní, což může vést k závislostem na alkoholu, drogách a jiných nebezpečných aktivitách. V této souvislosti mohou nastat i problémy se sebepoškozováním a pokusy o sebevraždu. Každý desátý postižený zakončí svůj život sebevraždou. Toto chování způsobují silné emoce nebo potřeba kontroly nad tělesnými pocity.
Diagnostika
Tyto příznaky se mohou lišit v závislosti na konkrétních projevech HPO u každé osoby. Pokud si myslíte, že máte některé z těchto příznaků, vyhledejte odbornou pomoc psychiatra nebo psychologa, kteří vám mohou poskytnout diagnózu a terapeutickou podporu.
Hraniční porucha osobnosti se diagnostikuje na základě rozhovoru a diskuse pacienta ohledně jeho příznaků a anamnestických údajů se zdravotnickým specialistou. HPO se často léčí psychoterapií, zejména kognitivně-behaviorální terapií a dialektickou behaviorální terapií. Někdy se používají také léky, jako jsou antidepresiva a antipsychotika, aby pomohly zmírnit příznaky.