Domů » 12 Znaků: Jak poznat psychopata?

12 Znaků: Jak poznat psychopata?

autor Eliška Vachková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
psychopat

Psychopat je člověk s poruchou osobnosti, jejíž projevy jsou dokonce dokázané menším počtem buněk v prefrontální části mozku, která zodpovídá za empatii, etiku a reflexi. Tito lidé tedy za svou nemoc či spíše deviaci sice nemohou, ale soužití s nimi je zlým snem. Jak poznat, že máte ve svém okolí psychopata? Čtěte dál.

Práce, ve kterých psychopat exceluje

Ačkoliv u psychopata převažují negativní rysy, existují pracovní pozice, ve kterých mu to půjde samo. Jsou to práce, kde je potřeba spíše myslet hlavou, být klidný, působit reprezentativně za každých okolností. Psychopat jen tak nevyhoří, má své emoce pod kontrolou a dokáže si jít za tím, co si stanoví, i přes mrtvoly. Libuje si ve vysokých funkcích, protože to je podle něj místo, kam patří – na vrchol nad všechny ostatní. Problém je, že psychopat po cestě na vrchol manipuluje, zneužívá a ničí své okolí.

Psychopatovi se bude dařit ve funkcích jako:

  • Výkonný ředitel
  • Právník
  • Politik
  • Moderátor
  • Obchodní zástupce
  • Chirurg

Psychopat také nenese odpovědnost, proto můžeme vidět, že většina investorů, která svými investicemi zruinuje klienty, jsou psychopati. Je jim jedno osud ostatních lidí. Všechna tato povolání vyžadují schopnost zvládat stres, rychle se rozmýšlet nebo dělat dojem. Tyto předpoklady psychopat má, proto mu tato povolání půjdou sama od sebe. Teď si pojďme představit 12 znaků, jak je poznat.

1. Patologický lhář

Psychopat je rozeným hercem. Nedělá mu problém hrát, dokonce je v tom přeborníkem. Každý z nás při lži projevuje nějaké mikro výrazy a jiná vodítka, která vás upozorní na podezřelé chování. Někdo se dívá do země a jiný zase poklepává nohou. U člověka s touto poruchou osobnosti si ale ničeho nevšimnete – nedává nic najevo a chová se úplně přirozeně. Protože nemá rozdělení na ,,dobré” a ,,špatné“, využívá lži ku svému prospěchu a nedělá mu to žádný problém. Psychopati tak mohou chronicky lhát a být patologičtí lháři, kteří svým lžím věří a nemohou si pomoci.

2. Mistrný manipulátor

S psychopatem budete mít pocit, že to jste vy, kdo dělá věci špatně. Vyvolá ve vás vinu a vyčte vám možné i nemožné. Přesně ví, jak lidé reagují a co slyší rádi, takže toho značně využívá. On sám sice nic takového nezažívá, ale z okolí vypozoroval určité chování, které ostatním dovolí se mu podvolit a on je tak začne ovládat. Začne vám hrát na city, bude hrát ublíženého a to vše s cílem se vás dotknout. Je to pro něj zábava, lidské emoce jsou mu k smíchu.

3. Chladná hlava

Za každé situace si dokáže udržet chladnou hlavu a zůstat v klidu. I když by se to občas hodilo nám všem, je naprosto přirozené, že se v nás bije srdce s rozumem – je to známka toho, že jsme v pořádku. Psychopati tento pocit neznají, vše promýšlí hlavou a z logického hlediska. Rozhodnutí jim nečiní problém, prostě zvolí to, co je pro ně výhodnější i za tu cenu, že druhým ublíží.

4. Bez pocitu viny

Protože necítí příliš emocí, ani je nenapadne, že by svým chováním mohli dělat někomu zle. Omluvu od nich rozhodně nečekejte, mají pocit, že za všechno může jejich okolí. Pokud je obviníte, čekejte, že vymyslí nespočet argumentů, jak na vás svalit vinu a připojí k tomu několik zranitelných slov, kterými vás dostanou na kolena. A tak to přesně milují.

5. Okouzlující šarm

Zezačátku se vám může zdát, že je psychopat skvělým člověkem, který vás chápe. Toto chování ovšem jen hraje za účelem jiných pohnutek. Ví, že na to, aby vás mohl ovládat, ve vás nejprve musí vzbudit důvěru. Má skvělé schopnosti odhalit, co působí zrovna na vás. Je těžké rozpoznat, že jen klame, jeho pravé já se projeví až později. Je také možné, že se na veřejnosti chová jinak než v soukromí. Poznejte tyto signály včas a utečte dřív, než bude pozdě!

psychopat následky
Mezi lidmi se pohybuje zhruba 1% psychopatů

6. Egocentrismus

Psychopati milují sami sebe. Mají pocit, že jsou lepší než ostatní, a proto se k nim také tak chovají – berou lidi jako věci, které odhodí po tom, co si jich dostatečně užijí. Jelikož nemají schopnost reflexe, nemají za to, že by něco udělali špatně. Chybu uznají pouze v případě, že svým chováním nedosáhli toho, čeho chtěli. Jejich svět se točí jen kolem vlastního úspěchu, kterého dosahují amorálními způsoby.

7. Žádné morální zásady

Je mu vše, co se lidskosti týče, jedno. Nerozrušíte ho citovými výlevy ani vydíráním. Nezáleží mu na tom, jestli vás nějak zranil, sloužíte mu k určitému účelu a jakmile ho splníte, nechá vás být. Nerespektuje váš osobní prostor, váš volný čas, musí a chce vás mít pod kontrolou, aby vás mohl ovládat. Nestrpí nepoddajnost a vzdor – když si vás našel, jste jeho. Vždy měl problém s dodržováním pravidel, nechápal, proč se některé věci nesmí a společnost na ně nahlíží špatně, ve svůj prospěch udělá cokoliv. Psychopaté se také rádi mstní a neodpouštějí. Pokud chcete vědět více, tak si přečtěte článek, jak se mstí psychopat.

8. Ničí vaše vztahy

Protože chce mít psychopat vše pod kontrolou, bude se snažit ovlivňovat i kvalitu vašich vztahů. Chce totiž, abyste na něm byli závislí, a on byl tak jediným, koho máte. Začne si vymýšlet všelijaké důvody, proč byste se neměli bavit se svými přáteli nebo rodinou. Klidně bude předstírat, že ví o něčem, co se ani nestalo.

9. Jeho vztahy nemají hloubku

Když se ho zeptáte na okolí, zjistíte, že s nikým netráví svůj volný čas, nemá potřebu chodit za zábavou či probírat s někým své problémy. Jeho vztahy jsou založené na přetvářce a udržuje je díky dárkům a překvapením, která na vás zapůsobí, ale nebudete z nich cítit žádnou osobitost.

10. Žádné soukromí

Psychopat si vás bude hlídat. Nebude chtít, abyste se vídali s někým jiným a bude chorobně žárlit. Když někam půjdete, připravte se na otázku ,,Kam jdeš?” Musí mít vše pod kontrolou, tudíž vás bude chtít co nejvíce držet doma. Jestliže se i tak někam vydáte, bude vás sledovat a následně přesvědčovat, jakou jste udělali chybu, když jste trávili čas se špatnými lidmi.

11. Agrese a výbušnost

Někdy může nepřiměřeně reagovat – spadne vám u oběda vidlička a on pomalu zešílí. Naštve se nečekaně, takže budete mít pořád pocit, že si musíte dávat pozor na to, co říkáte a děláte. V jeho blízkosti budete chodit po špičkách, a když se i tak něco stane, vždycky budete na vině vy.

12. Vše rozhoduje on

Jeho věčné kontrolování je zapříčiněno tím, že nechce, abyste ho opustili dřív, než to udělá on sám. Má pocit, že je tady on ten hlavní a všechna rozhodnutí musí dělat sám – kam půjdete na večeři, co budete mít na sobě, s kým se o víkendu (ne)uvidíte. Za chvíli začnete ztrácet sami sebe a váš život bude ovládat on.

Jestliže vám výše zmíněné body napověděly, že jste s takovýmto člověkem v kontaktu, raději se mu vyhněte. Pokud se na to cítíte, tak můžete s psychopaty hrát jejich hru, reagovat na ně a konfrontovat je. V tomto článku jste se dozvěděli o jejich 12 vlastnostech, které můžete pomocí chytrých otázek otočit proti nim. A kdo ví. Třeba ho přimějete k malinkému uvědomění nebo ho alespoň uzemníte.

Psychopati nemají smysl pro vztahy, protože jim pro ně chybí zásadní předpoklady. Dejte si na ně pozor a mějte se na pozoru.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz