Domů » Jiří Kastner: “Hlava rozhoduje!” – Mentální trénink je stále více využívaná cesta k úspěchu a osobní spokojenosti

Jiří Kastner: “Hlava rozhoduje!” – Mentální trénink je stále více využívaná cesta k úspěchu a osobní spokojenosti

autor Daniela Adamová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jiří Kastner rozhovor

Jiří Kastner se zabývá mentálním tréninkem a mindsetem jednotlivců i celých týmů v oblasti byznysu, podnikání, managementu nebo sportu již od roku 1999. Založil hned několik zajímavých projektů, které vám postupně představí. Jeho hlavní zbraní je profesionální mindset a přísnost na sebe i své klienty.

Jaký je tvůj klíčový faktor úspěchu?

Klíčovým faktorem mého úspěchu je MINDSET. Správné nastavení hlavy mi pomohlo se ze silného astmatika, dětství plného prášků a plicních léčeben dostat do armádního výsadkářského výcviku v Prostějově, v rámci kterého jsem ve vojenské nemocnici v Brně získal nejlepší zdravotní hodnocení A.

Od té doby je mindset mým faktorem úspěchu, který se stále snažím posilovat i předávat druhým. Věřím, že pokud kombinujete správný mindset, pracovitost a radost ze života, tak se do zóny úspěchu dostanete na 100 %.

Jaká pracovní zkušenost pro tebe byla nejzajímavější?

Své řemeslo dělám od roku 1999 a mými klienty jsou jednotlivci i celé týmy z tak různorodých oborů, že právě tuto různorodost považuji za nejzajímavější zážitek.

Je až neuvěřitelné, co všechno mi můj život už dopřál. Studoval jsem Maorskou kulturu na Cookových ostrovech, mentální přípravu Vikingů za severním polárním kruhem. Spolupracoval jsem na firemních projektech s těmi nejúspěšnějšími podnikateli. Pomáhám malým dětem s jejich talentem. Přednáším na univerzitách. Učím emoční výchovu v mateřských školkách a na základkách. Pracoval jsem jako učitel dobrovolník pro tibetské děti na severu Indie.

Moje Julinka s Jakubem vařili s nejlepší biatlonistkou světa vánoční bramborový salát. S klienty skáču z letadel, lezeme po skalách, jezdíme na psích spřeženích a děláme spoustu dalších klukovin, které ale vždy přinesou kromě zábavy i další úspěchy.

Pomáhal jsem svému klientovi lékaři s přípravou na jednu z nejnáročnějších operací mozku. Jsem průvodcem lidem v boji s rakovinou. Pracuji jako mentor pro lidi, kteří chtějí změnit práci, životní styl a nebo jen řeší naprosto běžné životní situace.

Jiří Kastner založil hned několik firem a programů, kterými předává své zkušenosti druhým.

S bráchou organizujeme golfové turnaje názvem Česká trojka, kde mám možnost promíchat všechny své přátelé a klienty ze sportu, byznysu, umění a dalších oborů. To je pak nádhera sedět na terase s vínem v ruce a sledovat ten nádherný mix úspěšné energie lidí, kteří tvoří neuvěřitelnou atmosféru a sílu. Miluji svou práci! A své děti ještě více a přál bych si, abych jim svou prací dokázal být inspirací a vzorem pro jejich život.

Tip: Zajímají vás další zajímavosti z pestrého života Jiřího Kastnera? Podívejte se na jeho web jirikastner.cz do záložky reference.

Jaké jsou tři hlavní trendy tvého oboru?

V roce 2015 jsem založil projekt Trendy Leaders, jehož hlavním heslem je: Je dobré trendy znát, a ještě lepší je trendy určovat!”  Snažím se touto myšlenkou řídit i ve svém řemesle a vědomě přicházet s novými trendy

V současnosti mne těší úspěch mého nového přístupu jak k tréninku a rozvoji mých individuálních klientů,  tak i pro zvyšování výkonnosti a ziskovosti firemních týmů a celých firem. Loni jsem dokončil koncept profesionálního hackingu, jehož cílem je hledat co nejjednodušší možnosti, jak stávající systém, například systém myšlení a chování, narušit a změnit do daleko efektivnější a úspěšnější podoby.

Mindset hacking je nová forma, jak pracovat s psychikou a mentálním nastavením člověka.  Dosahujeme velmi rychlých změn a pokroku v podstatě u jakéhokoli klienta. Nejlepším měřitelným ukazatelem mého úspěchu je samozřejmě úspěch a osobní spokojenost mých klientů. 

Ve firmách praktikuji management hacking, díky kterému eliminujeme provozní slepotu, neefektivní procesy a v řádech týdnů dokážeme firmu zefektivnit a dostat k daleko větší ziskovosti. 

Baví mne i trend, kdy se mindset a psychika stále více dostává do výuky v mateřských, základních a středních školách. V roce 2017 jsem zahájil projekt s názvem Emoční výchova, kterého se k dnešku zúčastnilo téměř 3000 pedagogů. A jsem moc rád, že ani covid tento projekt nezastavil a přednáším stále online. 

Už od roku 2006 jsem díky svým klientům, kteří se pohybují snad ve všech časových pásmech, začal hodně pracovat online. Jedná se o české manažery, obchodníky a sportovce pracující v zahraničí. Díky nim jsem se naučil, že online konzultace jsou naprosto stejně užitečné a přínosné jako osobní setkání. Souhlasím, že osobní konzultace jsou možná lidsky příjemnější, ale z pohledu práce je efektivita na straně online formy. I proto jsem již několik let online mentor.

Co pro tebe byly přelomové mezníky v životě i v podnikání?

První silná a určující zkušenost byl extrémní rozdíl v přístupu k člověku v dětské léčebně a následně v armádě. Ze světa maximální péče a podpory jsem se dostal ve 14 letech do světa disciplíny, dřiny a zodpovědnosti za vlastní život. 

Druhým rozhodujícím milníkem bylo setkání a spolupráce s mým profesorem psychologie na vysoké škole. Věřím, že mohu říci, že Pavel Vacek je dodnes mým vzorem a jsem pyšný, že i kamarádem. 

Zahájení mého podnikání proběhlo v roce 1999, plynulo z něj nadšení, že mohu dělat něco, co nikdo nezná a začínáme zcela od nuly. Ale mám pocit, že i v roce 2021 je pro řadu lidí mentální trénink a informace, že kromě fyzického těla mají i mentální tělo, o které je potřeba se starat, stále novinkou a díky tomu si stále mohu užívat silný progres mého oboru.

Jiří Kastner při svých cestovatelských toulkách napříč světem.

Hodně mne ovlivnily i mé investice do vlastního vzdělávání, které se mi staly závazkem vydělat si peníze zpátky. MBA jsem studoval v době, kdy se jednalo o 5 leté studium a stálo mne něco málo přes 500 000 Kč. Ale kvalita byla super. 

Také investice cca 300 000 Kč do mého prázdninového studia v Dublinu byla pro mne super impulsem. Vždy jsem vnímal, že dělám tyhle věci jinak. Moji spolužáci se chlubili, kolik vydělali o prázdninách sběrem jahod. Ze Španělska si přivezli 50 000 Kč a já v Dublinu utratil 100 000 Kč jen za přednášky na letním Business  semináři, kde jsem rozuměl každé dvacáté větě, ale nějak jsem cítil, že se mi to vyplatí. Peníze jsem vydělával pak během roku při studiu. Často na nočních brigádách, kterých bylo více než dost.

Jakou investici do 1000 Kč považuješ jako nejlepší a jakou celkově?

Mezi své nejlepší investice považuji každé vzdělávání, každý kurz a každou korunu, za kterou jsem si koupil novou knihu nebo možnost setkat se s někým zajímavým.

Zároveň zastávám názor, že nejlepší investice jsou do Vašich dětí. Nejen kvůli rodičovské lásce, ale díky inspiraci a motivaci, kterou Vám děti dávají. Chci být profík a úspěšný i kvůli nim. Nikoli kvůli penězům. Ty si jednou vydělají sami, ale chci jim být vzorem. Vzorem pracovitosti, houževnatosti a stále snahy o něco nového a jedinečného.

Pamatuji si, že jsem jednou dal 1000 Kč člověku, který mne autem dovezl do Amsterdamu. To byla také skvělá investice.

Přečtěte si také: Jiří Kastner velmi vyzdvihuje sílu vzdělávání jako cestu k úspěšnému životu. Na toto téma jsme se již rozepsali v našem článku o celoživotním vzdělávání.

Co považuješ za svou nejsilnější a nejslabší stránku?

Celý život se snažím pracovat na svém nastavení hlavy a vnímání světa. Zakládám si na snaze “dělat věci jinak”. Hledat nové přístupy, objevovat nové zóny.

Myslím, že zvědavost a hravost mi hodně pomáhají, a dokonce mě i určují. Současně je mi to někdy i rizikem. Baví mne pestrost a na rutině, byť ji velmi uznávám jako cestu k úspěchu a svým klientům ji ordinuji ve velkém, musím hodně pracovat.

Sednout si a napsat například takovýto text je pro mne vědomé rozhodnutí a musím si to “přikázat”. Za týden musím napsat přibližně 50 až 100 stránek různých textů. A do toho se musím někdy opravdu nutit.

Stručně a jasně

Jaký je tvůj nejoblíbenější citát?

Mám rád dokonce dva citáty nebo spíše motta do života:
1) Určuj, nebo budeš určován.
2) Hlava rozhoduje.

Jaká je tvoje nejoblíbenější aplikace?

Určitě Youtube.

Která kniha tě v životě nejvíce inspirovala?

Byla by to kniha Poznej sám sebe, autorem je slavný Marián Jelínek.

Kolik hodin průměrně denně pracuješ?

Můj den vypadá asi takto: V průměru 6 hodin práce, 2 hodiny studia, 2 hodiny cvičení a pak cokoli.

V tom případě by nás ještě zajímalo, v kolik hodin chodíš spát a kdy vstáváš?

Dlouhá léta jsem držel 5:50 budíček z armády. Po čtyřicítce si užívám, že to neřeším a vstávám, jak se se vzbudím, jak si tělo řekne a s usínáním to mám stejně. Vyhovuje mi tahle volnost stále více a více. V průměru spím tak 6 hodin.

Jaké máš denní rituály nebo návyky, které bys doporučil a jakých se naopak chceš zbavit?

Ranní cvičení, meditace a také studená sprcha. Tuto kombinaci si držím už od gymplu. Dále se snažím každý den přečíst si něco nového. Celkem pravidelně sleduji historické a přírodovědné dokumenty. Je super, kolik toho na internetu je.

Důležitým rituálem je kontakt se mými dětmi. Když se narodila Julinka, tak jsem si naordinoval pravidlo 100 dní v roce bez práce a být s dětmi. Jezdili jsme klidně na 8 týdnů v kuse k moři do Itálie a nebo jsme vyrazili na několik týdnů celá rodina do Thajska. Tohle jsem držel do 10 let Jakuba, tedy celkem 14 let.

Jiří Kastner při svých přednáškách jakožto kouč a mentor pro dospělé i děti.

Dnes už práci věnuji zase více času, ale s dětmi se snažím být pravidelně v kontaktu, i přes mé cestování alespoň online. Právě čas na tabletu a mobilu si musím hlídat. Musím krotit svou zvědavost a touhu být stále s někým v kontaktu. Člověk by pak mohl být na internetu stále. To bych chtěl omezit.

Koho bys doporučil sledovat na sociálních sítích? Kdo je pro tebe inspirací a prezentuje zajímavé myšlenky?

V mém oboru a mentálním tréninku obecně máme doma v ČR skvělého člověka, odborníka a autoritu. Tím je Marián Jelínek. Jeho knihy dávám studentům i klientům v podstatě jako povinné. Marián je mi dlouhodobě inspirací i motorem pro další vlastní práci a studium. V jeho přístupu k práci je skutečná profesionalita i neutuchající touha objevování nového. Práce Mariána i jeho životní názory mají, na rozdíl od marketingových bublin jiných, skutečnou hodnotu.

Co bys vzkázal svému mladšímu já?

Aby byl pracovitější, aby více studoval a aby necestoval pouze jako turista, ale všude se více učil. Ale se svým mladším já jsem v celku v pohodě. Máme hezký vztah. Díky němu si teď žiju tak, jak chci. Takže bych mu vzkázal i poděkování.

Podívejte se také na rozhovor s Pavlou Pavienskou o zdraví.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz