Domů » Jitrocel: Jak využít jeho léčebné účinky?

Jitrocel: Jak využít jeho léčebné účinky?

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
jitrocel

Jitrocel roste všude od parkovišť po dětská hřiště, je často považován za škůdce zahrad. Je však nejen jedlý a snadno dostupný, ale také se po staletí používal v tradiční medicíně. Obsahuje rostlinné sloučeniny, které mohou zmírňovat záněty, zlepšovat trávení a podporovat hojení ran. Jak ho můžete i vy využívat?

Co je jitrocel?

Jitrocel pochází z Evropy a některých částí Asie. Existuje ho mnoho různých druhů jako třeba jitrocel kopinatý, jitrocel vejčitý či jitrocel čínský. Tato vytrvalá rostlina vytváří nazelenalé květy a má velké oválné listy, které lze jíst syrové nebo vařené. Ačkoli jsou všechny tyto rostliny často považovány za plevel, mají jedlé listy a semena, která se již po staletí používají v léčitelství.

Potenciální zdravotní účinky jitrocele kopinatého

Jitrocel léčivé účinky se používají od nepaměti. Jedná se o jednu z předních bylinek tradičního lidového léčitelství. A i předběžné vědecké studie naznačují, že jitrocel má skutečně zdraví prospěšné účinky, ve výzkumech je však potřeba dále pokračovat.

1. Přírodní úleva od spálenin od slunce. 

Pokud jste se spálili na pláži nebo u bazénu, můžete ke zmírnění následků použít listy plantejnu. Šťávu z listů získáte tak, že je rozdrtíte a použijete na ně studenou vodu. Poté ji naneste na postižené místo pomocí rukou nebo štětce. Protizánětlivý charakter začne působit na zklidnění popáleniny.

2. Léčí štípnutí hmyzem. 

Štípnutí hmyzem způsobuje svědění naší pokožky. A listy plantejnu obsahují protidráždivé vlastnosti, které je vyléčí. Snižují tak svědění nebo vyrážku způsobenou mravenci, mouchami, včelami nebo vosami. Kůže se rychleji zahojí.  

 3. Pomáhá při rychlejším hojení ran. 

Některé výzkumy uvádějí, že jitrocel může podporovat hojení ran tím, že snižuje zánět, blokuje růst mikroorganismů a zmírňuje bolest.

Studie provedená na 40 lidech zjistila, že aplikace gelu obsahujícího aloe vera a jitrocel pomohla hojit bércové vředy. Podobně ve studii na zvířatech aloe vera a jitrocel zlepšily hojení ran a zlepšily obnovu tkání při lokální aplikaci.

Listy jitrocele obsahují alantoin, který má antibakteriální vlastnosti. Tím urychluje proces hojení s tvorbou nových kožních buněk.

 4. Snižuje účinky jizvení. 

Antimikrobiální vlastnosti listů jitrocele napomáhají procesu regenerace kůže, což umožňuje správné hojení ran.

 5. Léčba akné. 

Listy brutnáku mají chladivý účinek. Použití produktů, které obsahují výtažky z jitrocele, k lokální aplikaci tak pomáhá při snižování zánětu. Tím se snižuje pravděpodobnost vzniku akné. Stejně tak vyvolává rychlejší hojení a regeneraci zdravých kožních buněk.

jitrocel

6. Zažívací potíže, pálení žáhy a vředy. 

Bylo prokázáno, že několik sloučenin v semenech a listech jitrocele zmírňuje některé zažívací potíže. Semena obsahují zejména psyllium, což je druh vlákniny. Podle jedné recenze mohou listy jitrocele také zpomalovat pohyb trávicího traktu, což může podporovat pravidelnost střev a pomáhat při léčbě průjmu.

Studie na potkanech dokonce zjistila, že extrakt z úzkolistého jitrocele podporuje hojení žaludečních vředů.

7. Chronický zánět 

Zatímco nízká hladina zánětu je součástí zdravé reakce těla na zranění, chronický zánět může vést k různým onemocněním. Studie ukazují, že jitrocel může přispívat ke snížení chronického zánětu. Zejména listy obsahují několik protizánětlivých látek, včetně flavonoidů, terpenoidů, glykosidů a tříslovin.

8. Ulehčuje těžkou menstruaci.

Působí jako protikřečový prostředek, přináší úlevu od bolestivých menstruačních křečí a zpomaluje silné krvácení. 

9. Zmírňuje infekce pokožky hlavy. 

Produkty bohaté na antiseptické a antimikrobiální vlastnosti pomáhají snižovat infekce vlasové pokožky, jako jsou lupy, suchá vlasová pokožka, lupénka a mnoho dalších. Tyto vlastnosti snižují zánět ve vlasové pokožce, který tyto infekce vlasové pokožky způsobuje. Umožňují navíc bezproblémové fungování vlasové pokožky tím, že produkují olej, který obaluje nové vlasy potřebnou vlhkostí a bílkovinami, čímž podporují růst vlasů. 

 10. Vlasy. 

Listy lze použít jako oplach vlasů k odstranění nahromaděných chemických produktů, nečistot nebo přebytečného oleje.  Stejně tak k ošetření vlasového stvolu vlhkostí a bílkovinami potřebnými pro udržení délky. Listy můžete uvařit nebo rozdrtit a poté přidat studenou vodu. Přidáním dalších složek, jako je jablečný ocet a esenciální oleje, zvýšíte účinnost. Listy navíc sníží štiplavý zápach jablečného octa. 

Možné nežádoucí účinky

Většina zdravých dospělých lidí může bezpečně konzumovat listy jitrocele buď syrové, nebo vařené.

Doplňky stravy z jitrocele však mohou vyvolat mírné příznaky, jako je nevolnost, zvracení, průjem, nadýmání a kožní reakce. Vysoké dávky mohou vyvolat závažnější nežádoucí účinky.

Jak užívat jitrocel kopinatý

V mnoha obchodech se zdravou výživou a lékárnách najdete jitrocel ve formě kapslí, tinktury a čaje. Standardní dávkování nálevů nebo čajů je přibližně 150 ml 3-4krát denně. V práškové formě se typické dávkování pohybuje mezi 3-5 gramy denně. Vždy se řiďte informacemi uvedenými na obalu.

Čerstvé či sušené listy

Pokud se vám podaří najít na zahradě jitrocel, můžete si jeho listy vychutnat i v různých pokrmech. Mladé listy můžete po pečlivém opláchnutí konzumovat syrové nebo vařené. Protože starší listy bývají tužší, hodí se spíše do vařených pokrmů, jako jsou polévky, dušené maso a smažené pokrmy.

Pro lokální použití zkuste listy usušit a naložit do vybraného oleje, například kokosového, slunečnicového, olivového nebo mandlového.

Sušené plané listy lze také přidávat do přírodních produktů péče o pleť, včetně balzámů na rty, pleťových vod a mastí.

Mezi dva nejoblíbenější způsoby jako konzumovat jitrocel je jako čaj a sirup. Jak si je vyrobit podomácku?

jitrocel

Jitrocel čaj

Jitrocel caj je velice oblíbený způsob, jakým využívat všech léčebných účinků této bylinky. Čaj můžete dělat jak z čerstvých tak ze sušených listů. V sezónně si určitě udělejte jitrocelovy caj z čerstvě natrhaných listů a co vám zbyde, tak usušte do zásoby na zimu.

K ochucení můžete použít citrón či med, anebo můžete jitrocel smíchat s jinými bylinkami dle své chuti. Vyzkoušejte mátu nebo třeba meduňku.

Jitrocelový sirup na kašel

Jitrocelový sirup pro děti je skvělým léčivým prostředkem, který je zároveň velmi chutný. Možnosti jeho výroby jsou dva. Opláchnuté listy můžete povařit asi 30 minut, poté nechat hodinu stát, slít a svařit s cukrem, anebo můžete do vyčištěné sklenice klást asi centrimetrové vrstvy jitrocele a prokládat je cukrem či medem. Sklenici pak nechte asi 10 dní stát na teplém místě.

Jitrocelovy sirup pro deti je skvělou alternativou při sezónních nachlazeních. Udělejte si sirup do zásoby a vytáhněte jej na podzim či v zimě, kdy bude nejvíce potřeba. Jitrocelový sirup účinky by se měly projevit během pár dní. Jelikož se jedná o přírodní prostředek, nemusíte si dělat ani přílišné starosti s jitrocelový sirup dávkování. Ačkoliv jako u všeho je nezbytně potřeba vnímat své tělo a jeho pocity, začněte proto s malými dávkami a pokračujte podle toho, jak se budete cítit.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz