Domů » Kdy si udělat těhotenský test po sexu?

Kdy si udělat těhotenský test po sexu?

autor Eliška Vachková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
těhotenský test

Pokoušíte se s partnerem o miminko a jste celé nedočkavé, jestli se to povedlo? Poradíme vám, kdy je ideální doba si udělat těhotenský test tak, aby byl opravdu platný.

Jak zvýšit pravděpodobnost na těhotenství

Chcete podpořit možnost otěhotnění? Existuje několik rad, které můžete využít, abyste zvýšila pravděpodobnost. Jistota sice není zaručená, ale pokud můžete něco udělat, rozhodně toho využijte.

  • Zdravý životní styl

Pokud žijete zdravě, vaše šance na otěhotnění se samozřejmě zvyšují. To ale neplatí pouze u ženy, ale také u muže. Páry, které nekouří, nepijí nadměrně alkohol ani kofein a mají přiměřenou váhu pravděpodobněji počnou. Před pokoušením o dítě byste měla myslet na to, abyste měla dostatek vitaminů (jód, železo, vitamin D), důležitá je v období těhotenství hlavně kyselina listová, která se doporučuje začít užívat dva měsíce před plánovaným početím.

Do zdravého životního stylu započítejte i váš duševní stav. Určitě víte, že pokud na něco tlačíte, většinou se to nepovede. Zvolněte a nebuďte na sebe tvrdá, někdy to chce prostě čas. Také se zbytečně nestresujte, nepřemýšlejte nad tím, proč se to nedaří a dostatečně odpočívejte. Věřte, že vše se děje z nějakého důvodu a tak je to správně. Nezapomínejte ani na spánek.

  • Řiďte se plodnými dny

Nainstalujte si aplikaci do telefonu, která vám ukáže, kdy máte své plodné dny. Ty si stejně tak můžete sama vypočítat – začínají cca tři dny před ovulací a končí pár dní po ní. Pokud máte pravidelnou menstruaci, vaše plodné dny probíhají 11. až 15. den v případě, že váš cyklus trvá 28 dní. Jestliže je kratší nebo delší, i plodné a neplodné dny se liší. Každá žena je jiná a své tělo zná nejlépe ona sama, proto by měla vypozorovat, jak pravidelná její menstruace je. Když je totiž opravdu pravidelná a každý měsíc připadá na stejný den (např. 20.), může se na tuto metodu spoléhat. Abyste měla opravdovou šanci otěhotnět, dopřávejte si sex hlavně v období vašich plodných dnů. Pro jistotu můžete použít ovulační test, který funguje na stejné bázi jako ten těhotenský.

  • Zapojte do přípravy i partnera

Je jasné, že aby se opravdu zadařilo, musejí oba spojit své síly. Už jsme se bavili o zdravé životosprávě, to ovšem není jediné. Muži by se měli starat také o svůj zdroj spermií – nosit volnější spodní prádlo, zmenšit počet horkých koupelí a sauny, nevystavovat varlata přílišnému zahřívání (vyhřívané sedačky v autě).

těhotenský test
Párům se častěji zadaří počít až po půl roce nebo více.

Kdy si udělat těhotenský test po sexu?

Využili jste všechny rady a tipy a nyní jste ve fázi procesu. Chcete zjistit, jestli se to povedlo, ale potřebujete vědět, kdy je ten správný čas vzít do ruky těhotenský test. Pokud to totiž uděláte příliš brzy, test bude negativní i přesto, že se ve vašem těle začíná něco odehrávat.

  • Proč s testem počkat?

Ženské vajíčko by mělo být spermií oplodněno do 24 hodin, ačkoliv spermiím může trvat až 72 hodin, než se k vajíčku dostanou. Proto se se snažením začíná už pár dní před a také po ovulaci. Stává se také, že otěhotníte v době před menstruací, a tak se ještě menzes v daný měsíc dostaví. Následující už ale přijít nemusí, jelikož k oplodnění za tu dobu už došlo.

Jestliže jste už nyní těhotná, možná pociťujete první příznaky jako jsou zvýšené chutě na jídlo, citlivější čich, nevolnosti, bolest prsou a podbřišku. Abyste si byla opravdu jistá, počkejte do datumu očekávané menstruace. Když nepřijde, můžete si těhotenský test provést. Pokud test provádíte pár dní před menstruací, může se ukázat výsledek pozitivní, ovšem je stále velká pravděpodobnost, že žádnou čárku ještě neuvidíte, a test bude tak falešně negativní. Raději si proto počkejte a test si udělejte buďto v den plánované menstruace nebo pár dní po ní, abyste nebyla zbytečně zklamaná.

  • Jaký test vybrat?

Je také možné, že falešně negativní výsledek byl zapříčiněn nekvalitním těhotenským testem. Existuje několik druhů a každý se pohybuje v jiné cenové hladině. Neznamená to ovšem, že pokud je test levnější je také nedůvěryhodný. I ten vám může ukázat správný výsledek, ale klidně si nakupte větší množství testů, abyste si mohla být opravdu jistá. Některé z nich zajišťují až 99% spolehlivost s provedením i 5 dní před očekávanou menstruací, jejich cena je samozřejmě vyšší. Pokud nepotřebujete nic extra, bude vám stačit proužkový nebo kazetový.

  • Jak test správně provést?

Přečtěte si příbalový leták, na kterém je návod a podle něj se řiďte, každý druh se trochu liší. Držte se ale těchto základních pravidel:

  1. Test provádějte ráno, kdy je hCG hormonu v těle nejvíc, jelikož není zředěn žádnými tekutinami.
  2. Připravte si kelímek, ve kterém bude moč.
  3. Mějte u sebe stopky, abyste věděli, kdy je čas odhalit výsledek.

Dbejte na pokyny uvedené uvnitř balení, abyste zabránili neplatnému výsledku.

Protože se nemusí podařit otěhotnět hned na první pokus, nebuďte smutná a pokoušejte se dále. Snaha by se neměla protáhnout na delší dobu než je jeden rok, v takovém případě je dobré poradit se s odborníkem, zda je vše v pořádku.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz