Domů » Konsolidace půjček v nejčastějších otázkách a odpovědích: Co to je a kdy pomůže?

Konsolidace půjček v nejčastějších otázkách a odpovědích: Co to je a kdy pomůže?

autor Patrik Pilous
0 komentářů
konsolidace kalkulačka notebook

Že je konsolidace už od pohledu škaredé a nesrozumitelné slovo? Možná, jenže to jen klame tělem. Žádná raketová věda to totiž není a nemusíte se jí bát. Pokud splácíte víc půjček najednou, právě konsolidace vám může vytrhnout trn z paty. Čtěte dál a dozvíte se všechno, co potřebujete vědět.

Konsolidacím bankovních půjček v České republice dlouhodobě kvete pšenka. A to nejen proto, že s půjčkami má zkušenost 83 % Čechů a 11 % z nich se chová rizikově (buď si na své nákupy půjčuje i přesto, že nemá možnost šetřit, nebo má tři a více půjček). Lidé si totiž pro konsolidaci chodí, i když vzorně splácejí. Jen zkrátka nechtějí platit víc, než musejí.

Co to je konsolidace?

Když nahlédnete do slovníku cizích slov, česky se konsolidace řekne sloučení nebo sjednocení. A to sedí. Konsolidace úvěrů je totiž sloučení několika menších půjček (často bankovních, ale oblíbená už je i konsolidace nebankovních půjček) do jedné větší. Někdy to stojí za to už jen kvůli tomu, že si uděláte ve svých závazcích pořádek. Už žádný chaos ve smlouvách, sazbách a podmínkách. Jen jedna smlouva, jedna splátka, a to je všechno.

Pozor, konsolidace není to samé co refinancování. U konsolidace  slučujete více půjček, zatímco u refinancování řešíte jen jednu půjčku (nejčastěji hypotéku), u které si vyjednáváte lepší podmínky.

Jak konsolidace funguje?

Když splníte všechny podmínky (k nim ještě dojdeme), od banky dostanete tolik, kolik celkem dlužíte. A když potřebujete a můžete si to dovolit, tak i něco navíc. Sami pak co nejrychleji doplatíte všechny své dosavadní půjčky, případně za vás tohle vyřeší sama banka, a vy začnete splácet půjčku novou, zkonsolidovanou.

Jaké všechny půjčky se dají konsolidovat?

Většinou jdou sloučit všechny půjčky dohledatelné v registrech. To znamená klasické účelové a neúčelové spotřebitelské úvěry, ale také mikropůjčky od nebankovních společností, leasing, zboží koupené na splátky, dokonce i kreditní karty a kontokorenty. Naopak hypotéky konsolidovat povětšinou nelze a přichází tu na řadu už zmíněné refinancování.

propočet konsolidace půjčky
Konsolidovat se vyplatí kontokorenty nebo třeba kreditní karty, už méně pak úvěry, které jste si sjednali v době extrémně nízkých úrokových sazeb.

Kdy se konsolidace vyplatí a kdy ne?

Nejvíc se vyplatí sloučit půjčky s vysokými úroky – „rychlopůjčky“, kreditky a kontokorenty. Konsolidovaný úvěr bude mít pravděpodobně nižší, a tím pádem výhodnější úrokovou sazbu. Kromě toho vám odpadnou případné poplatky spojené s každou dílčí půjčkou, a navíc si budete moci splácení rozložit na delší dobu, čímž si snížíte měsíční splátku. Pokud naopak splácíte půjčky sjednané například v době ještě nedávných nízkých sazeb, konsolidace vám moc nepomůže.

Jak probíhá vyřízení konsolidace

Dnes už konsolidaci vyřídíte klidně i z domova, po telefonu a internetu. Do speciálního portálu nahrajete doklady totožnosti, výpis z účtu a další dokumenty. Nemusíte se bát, že budete muset hledat po zásuvkách a šanonech smlouvy o půjčkách, vše podstatné si banka sama načte z registrů.

Jaké požadavky musíte jako žadatel o konsolidaci splňovat?

Pro konsolidaci můžete klidně i do banky, kde nemáte ani půjčku, ani účet. Třeba u Hello bank!, která má s tímto typem financování bohaté zkušenosti. I proto je tu konsolidace za jednoduchých, přehledných a výhodných podmínek.  Nad vším přitom máte přehled v mobilní aplikaci nebo internetovém bankovnictví. Konsolidovanou půjčku navíc můžete kdykoli předčasně splatit zdarma, bez sankcí.

Počítejte s tím, že stejně jako třeba u půjčky na cokoliv, i u konsolidace banku zajímá vaše schopnost splácet. Určitě si ověří, jestli nefigurujete v registrech neplatičů a jestli máte dostatečný příjem. Platí přitom, že čím větší objem půjček chcete sloučit, tím přísnější jsou požadavky.

Přečtěte si také o půjčkách pro lidi v exekuci a o ukončení ve zkušební době.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz