Domů » Matcha čaj: Zdravotní výhody a příprava

Matcha čaj: Zdravotní výhody a příprava

autor Aneta Toboříková
0 komentář
matcha čaj

Pravděpodobně jste už viděli latté matcha na mnoha jídelních lístcích ve svých oblíbených kavárnách. Nebo jste ochutnali lahodné dezerty obarvené tímto práškovým čajem na jasně zelenou barvu. Matcha má nejen křiklavou barvu, ale tento zdravý nápoj poskytuje trvalý příliv energie, jedinečný chuťový profil, spoustu kulinářských možností a navíc je plný zdraví prospěšných látek.

Kde se vzal Matcha čaj?

Tato superpotravina má kořeny v tradičních postupech v Číně a Japonsku. Svou jedinečnou pikantní chuť umami a antioxidační náboj získává díky náročnému procesu pěstování, který zahrnuje stínování a plachtování čajových polí.

Díky pěstování ve stínu je chuť čaje matcha vyvážená, a to díky katechinům, které mu dodávají hořkost a trpkost, a zároveň je i nasládlý díky aminokyselině L-Theaninu. Díky speciální formě pěstování se tyto prospěšné prvky koncentrují v listech. A protože se konzumuje celý list (a ne jen odvar jako u mnoha jiných čajů) člověk jich zkonzumuje a využije mnohem více.

Čaj má robustní a zemitou chuť a dokonce dobře se kombinuje s různými druhy mléka, zejména se sójovým a ovesným. Přečtěte pak také jaká je nejlepší příprava matcha tea, abyste si jeho chuť mohli plně užít.

5 výhod čaje matcha

Seznam výhod zeleného čaje je dlouhý, ale konkrétně u čaje matcha bylo provedeno méně výzkumů. Avšak mnoho účinných látek obsažených v matcha, jako jsou polyfenoly, kofein a aminokyseliny, mají prokázanou celou celou řadu zdraví prospěšných vlastností.

1. Může zlepšit kardiovaskulární zdraví

Zejména jedna mikroživina obsažená v matcha, známá jako epigalokatechin-3-gallát (EGCG), může mít pozitivní účinky na zdraví. Výzkumy shromážděné o EGCG a jeho vlivu na kardiovaskulární a metabolické zdraví ukazují, že může “vykazovat širokou škálu terapeutických vlastností, včetně antiaterosklerózy, antihypertrofie srdce, působit proti infarktu myokardu, diabetu, protizánětlivých a antioxidačních. Matcha tak pomáhá podporovat zdravé fungování kardiovaskulárního systému. Zabraňuje tvorbě plaků, zahušťování srdeční tkáně i dalším stavům, jako je například infarkt.

2. Je bohatý na antioxidanty

Antioxidanty odstraňují z těla špatné molekuly a snižují oxidační stres. Čaj matcha a zelené čaje obecně mají vysoký obsah látek, které působí jako antioxidanty, včetně katechinů. Navíc také obsahují flavonoidy, sloučeniny, o kterých se uvádí, že mají antioxidační vlastnosti mající mnoho příznivých účinků. K tomu ještě snižují záněty, mají antimikrobiální účinky a zabraňují vzniku zubního kazu.

zelený čaj matcha

3. Může mít protirakovinné účinky

Mnoho prospěšných složek čaje matcha bylo zkoumáno pro své protirakovinné účinky. Existují studie, které zkoumají konzumaci zeleného čaje a inverzní vliv rakoviny žaludku. Jedna taková studie v časopise Cancer Causes & Control, která se skládala z více než 1 400 osob, zjistila, že konzumace zeleného čaje je spojena s nižším rizikem rakoviny žaludku.

Katechiny a kyselina gallová, fytochemikálie obsažené v matcha, se používají ve spojení s chemoterapeutickou léčbou a zkoumá se, zda zlepšují účinnost některých chemoterapeutických léků.

4. Může podpořit hubnutí

Americký státní zdravotní ústav uvádí, že zelený čaj zvyšuje energetický výdej a oxidaci tuků, snižuje lipogenezi a vstřebávání tuků. Díky tomu má možná mírný vliv na snižování tělesné hmotnosti.

Klinická studie v časopise Obesity sledovala 76 osob s nadváhou po dobu čtyř měsíců a zjistila, že každodenní konzumace zeleného čaje napomáhá hubnutí.

5. Může zajistit zdravou a zářivou pleť

Prášek Matcha a zelené čaje jsou vhodné nejen pro vnitřní orgány, ale lze je použít i ke zlepšení zdraví pokožky. Složky zeleného čaje mohou být užitečné lokálně pro podporu regenerace kůže, hojení ran nebo léčbu některých epiteliálních stavů, jako jsou afty, lupénka, růžovka a aktinická keratóza. Sloučeniny jako kofein a EGCG dělají z čaje matcha ideální doplněk k péči o pleť a lze jej použít jako jednoduchou pleťovou masku, která pomáhá tlumit zarudnutí a dodává pleti zdravý lesk.

Jak připravit matcha tea

Jaká je matcha připrava? Existuje několik triků, jak si matchu připravit.

  1. Nejdříve ho nasypte do malé misky nebo hrnku. Matcha se velmi snadno dělá hrudky, takže ji vždy nejlepší ji prosét před přidáním vody. V opačném případě může být čaj hrudkovitý.
  2. Zalijte jej trochou vodou a potom je lžičkou vyšlehejte, dokud neudělá na vrchu pěnu.
  3. Nakonec jej doplňte dalším množstvím horké vody nebo spařeného mléka. Tradiční zelený čaj matcha se připravuje pouze z práškového zeleného čaje a vody, ale můžete si také snadno připravit latte tím, že nápoj doplníte napařeným či zpěněným mlékem. Můžete použít mandlové, kokosové nebo domácí ovesné mléko.
  4. Nakonec oslaďte podle chuti a vychutnejte si!

Samozřejmě, pokud se rozhodnete, že profesionální matcha tea příprava není nic pro vás, stačí matcha prášek pouze zalít vodou a můžete si jej vychutnat.

matcha tea příprava

Začít pít čaj Matcha?

První varování je potřeba udělat na vrub chuti. Travnatá, umami chuť, kterou má matcha caj, může být získanou chutí. Stejně jako je to s olivami a dalšími potravinami. Pokud s jeho konzumací začínáte, neváhejte přidat pár kapek javorového sirupu nebo medu. Pokud jej budete pít s odporem, bude lepší poohlédnout se po jiné potravině.

Dále musíme upozornit, že ne všechny čaje jsou stejné. Existuje mnoho značek a jejich kvalita se značně liší. Nejvýznamnější rozdíl je mezi matchou obřadní a kulinářské kvality. Obřadní druh bude dražší – vyrábí se z nejmladších čajových lístků a má jemnější chuť. Vybírejte ho, pokud plánujete matchu pít pouze s vodou. Jinak by měla stačit i levnější kulinářská matcha. Její chuť je hořčí, což se dobře vyvažuje v latté nebo dezertech. Zároveň si dejte pozor na ty, které jsou pouze zeleným práškem.

Pokud chcete konzumovat matcha v těhotenství, ideálně se poraďte se svým lékařem, zda nemáte nějaké zdravotní kontraindikace.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz