Selen a zinek jsou dva stopové prvky, které jsou nezbytné pro lidské zdraví. Každý z těchto minerálů hraje v těle důležitou roli a jejich nedostatečná hladina může vést k různým zdravotním problémům. Oba dva jsou nezbytné pro správnou funkci imunitního systému a pomáhají tak udržet tělo zdravé.
Selen zinek jsou dvě základní mikroživiny, které mají dobře známé funkce, jako je zmírňování oxidačního stresu a ochrana DNA před útokem reaktivních forem kyslíku. V současné době si navíc získává pozornost výzkum zaměřující se na selen a zinek účinky v prevenci (nejen) nádorových onemocnění.
Obsah článku
Na co je dobrý zinek?
Zinek hraje roli v imunitní funkci, syntéze bílkovin, dělení buněk a hojení ran. Kromě toho je zinek důležitý pro normální růst a vývoj v dětství a těhotenství. Pomáhá udržovat bílé krvinky zdravé, aby mohly bojovat proti infekcím a nemocem. Kromě toho prokázal určitou účinnost při zmírňování příznaků běžného nachlazení.
Nejnovější výzkumy, na co je zinek, ukázaly, že může hrát důležitou roli v prevenci chronických zánětů. Výzkumníci totiž uvedli, že nedostatek zinku je trvale pozorován právě u starších osob s chronickým zánětem. Dostatečná konzumace zinku snad tedy může pomoci chránit před řadou zánětlivých onemocnění souvisejících s věkem.
Zinek najdete v různých potravinách, například v mase, mořských plodech, tmavém drůbežím mase, mléčných výrobcích, luštěninách, ořeších a snídaňových cereáliích obohacených zinkem.
🎓 Účinky na hubnutí: Dvě vědecké studie uvádí, že jedinci s obezitou mají tendenci mít v těle nízké hladiny cirkulujícího zinku. Zvýšení obsahu zinku ve stravě proto může být prospěšné pro lidi s nadváhou a obezitou, kteří chtějí zhubnout.
K čemu potřebujeme selen
Selen je důležitý pro reprodukci, funkci štítné žlázy, syntézu DNA a ochranu organismu před oxidačním poškozením a infekcí. Je nezbytný pro správnou funkci různých typů buněk imunitního systému známých jako neutrofily a makrofágy.
Štítná žláza má vyšší koncentrace selenu než kterýkoli jiný orgán v těle. Proto může být stav selenu důležitým ukazatelem onemocnění štítné žlázy. Stav štítné žlázy může negativně ovlivnit hladinu energie a tělesnou hmotnost, jakož i další faktory související s metabolismem.
Nedostatek zinku a selenu
Jelikož mezi základní selen zinek ucinky patří takový dlouhý seznam důležitých funkcí, tak jistě nepochybujete, že nedostatek zinku nebo selenu může naopak způsobit řadu zdravotních potíží. Nízká hladina selenu je spojována s negativními změnami nálady a jeho nedostatek může být rizikovým faktorem kardiovaskulárních onemocnění. Může souviset s mužskou neplodností a jedním typem osteoartrózy. Nedostatek zinku může mimo jiné způsobit ztrátu chuti k jídlu, zhoršení imunitních funkcí, zpomalení růstu a zrychlení stárnutí.
Jak tyto minerály doplňovat?
Ačkoliv odpověď na otázku: “k čemu je dobrý zinek?” skýtá dlouhý seznam benefitů, je potřeba si uvědomit, že se jedná o minerál vyskytující se v těle ve stopovém množství. Nejlepší je, přijímat jej z potravin, které přirozeně obsahují vyšší množství zinku, mezi které patří např:
- Červené maso,
- Drůbež,
- Celozrnné nebo obohacené obiloviny,
- Mořské plody.
Doporučená denní dávka zinku je 11 miligramů pro muže a těhotné ženy, 12 miligramů denně pro kojící ženy a 8 miligramů denně pro ostatní dospělé ženy.
Pozor na předávkování
Pokud uvažujete o využívání pilulek či doplněk stravy zinek, dbejte zvýšené opatrnosti, protože u zinku může dojít k předávkování. Navíc se zinek také může vzájemně ovlivňovat s léky, které užíváte.
Bezpečné horní hranice zinku na den jsou:
- Věk 19 let a starší – 40 miligramů,
- 14 až 18 let – 34 miligramů,
- 9 až 13 let – 23 miligramů.
Ačkoliv v lékárnách a drogeriích objevíte mnoho doplňků potravy zaměřených speciálně pro děti, a mimo jiné i zinek pro děti, někteří výzkumníci doporučují doplňovat jej až u starších dětí. Konzultujte tedy situaci s pediatrem. Spolehnout se můžete na to, že nejlepší zinek pro deti objevíte ve vejcích, dýňových semínkách či v drůbežím mase.
Ve velkém množství se mohou objevit příznaky toxicity zinku. Typ příznaků, které člověk dostane, se může lišit podle toho, zda se jedná o akutní nebo chronický případ předávkování zinkem. Nepovažujte zinek vitamin za obyčejný doplněk stravy, který můžete polykat, jak vám přijde. Příznaky akutního předávkování zinkem se mohou projevovat podobně jako jiné příznaky otravy potravinami:
- Zvracení,
- Zažívací potíže,
- Křeče v břiše,
- Nevolnost,
- Průjem,
- Bolesti hlavy.
Pokud jste dlouhodobě užívali nadměrné množství zinku, mohou se u vás objevit příznaky spojené s chronickým předávkováním zinkem. Mezi příznaky, které se u vás mohou vyskytnout v případě chronického předávkování zinkem, patří:
- Snížené množství železa,
- Nedostatek mědi,
- Snížené hladiny dobrého cholesterolu,
- Snížená funkce imunitního systému.
Jako v případě všech nutrientů a vitamínů pamatujte, že i zinek selen je nejlepší, pokud jej budete přijímat z přirozené potravy, která bude dostatečně různorodá a tvořená především kvalitními nezpracovanými potravinami.