Psycholog je člověk, který vám dokáže pomoci s psychickými problémy, u kterých máte pocit, že je nezvládnete sami. Mohou to být menší či větší potíže, nicméně se terapeut snaží hlavně přijít na to, co je způsobuje. Tím, že se vás ptá na různé otázky dostává vhled do vašeho podvědomí a dokáže vám tak lépe porozumět. Na jaké otázky se můžete připravit a co z nich vyplývá?
Obsah článku
Jak to u psychologa vypadá
Jelikož se jedná o osobu, která vám pomáhá s duševním zdravím, je důležité, abyste se u ní cítili dobře. Psychologové moc dobře ví, že na vás působí například barvy a vůně, proto své prostory vybavují tak, aby byly uklidňující, pomohli vám se otevřít a cítit se v bezpečí. Stěny zde nikdy nebudou sytě červené, protože červená je barva energie a spíše než zklidní vás nabije. Terapeut bude volit jemnější světlé barvy – třeba žlutou, modrou nebo šedou. Při vstupu možná ucítíte svíčku, osvěžovač vzduchu nebo něco podobného, co by vás nemělo obtěžovat, ale navodit pohodovou atmosféru.
Ve filmech můžete vidět, že si pacienti lehají na gauč a sdělují psychologovi své problémy – je to proto, že při pozici v leže se vám otevírá mysl, proto se vám taky před spánkem často nedaří usnout. V českých ordinacích se ale spíše posadíte, možná ani ne na gauč, ale do křesla či židle. Ve své podstatě je jedno, jakým způsobem bude sezení probíhat, důležité je, aby vám bylo příjemné.
Na co se psycholog ptá a co z toho vyplývá
Každá terapie je individuální a je přizpůsobena pacientovi, nicméně jsme všichni lidé – základ máme stejný. Všichni jsme prožili různá věková období, která nás formovala, a tak se některé otázky mohou podobat.
1. Dětství
Zásadním obdobím v našem životě je dětství, protože v něm vzniká naše vlastní osobnost. Zároveň na nás mají největší vliv rodiče, jejichž chování může mít jak pozitivní tak negativní důsledky na naši budoucnost. Často se setkáváte s tím, že máte z něčeho strach, něco je vám nepříjemné, ale vlastně ani nevíte, proč tomu tak je? Vaše podvědomí si ale pamatuje vše a každou vzpomínku ukládá hluboko dovnitř. To znamená, že ačkoliv si nemůžete vzpomenout, určitý pocit ve vás zůstává nadále a taháte si ho všude s sebou.
Psycholog se díky otázkám na dětství může na problém podívat z jiného úhlu a odhalit příčinu. Je to celkem zjevné, ale pokud vás nenapadne se nad tím zamyslet, nikdy na to nepřijdete a nikdy se problému nezbavíte.
2. Vztahy
Vztahy jsou ve vašem životě velice důležité a mají na vás velký vliv. Ať už se jedná o rodinné vztahy, přátelství nebo partnerství, je pro terapeuta užitečné vědět, jak vám to klape. Z kvality vašich vztahů může vypozorovat to, jací jste s druhými lidmi, jak s nimi dokážete komunikovat, jak se k nim chováte a zda si svůj život nekazíte špatnými rozhodnutími – toxičtí přátelé, násilný partner, přílišná obětavost.
I když jste původně za psychologem nepřišli řešit vztahové problémy, možná přijdete na to, že vaše vztahy nejsou tak ideální, jak se na první pohled zdá. Když jste zvyklí na určitý typ chování a nemáte srovnání, považujete ho za normální. Někdy dokonce můžete mít pocit, že si za chyby můžete sami. V tomto případě je dobré situaci probrat s psychologem a zeptat se ho na jeho názor. I psycholog je sice jen člověk, ale rozumí lidskému chování a zná věci, které se k vám nedostanou. Dokáže vám poradit, jak se v situacích lépe zachovat a říct vám, kde je problém. Možná budete překvapeni, jak jste byli slepí.
3. Pocity a prožívání
Ať už se budete bavit o čemkoliv, terapeut bude chtít znát vaše pocity. Jak se cítíte, když je vám smutno, co konkrétně se vám honí hlavou? Nebojte se do detailů popsat to, jak danou chvíli prožíváte. Vaše okolí vám v tomto ohledu nemusí rozumět, ale psycholog řeší podobné věci denně a pochopí vás. Řekne vám například, jak se zachovat, abyste svou psychickou zátěž zvládali lépe, co jaký problém znamená a jaké má duševní zdraví vliv na tělesnou stránku. Klidně se proto svěřte i se svými fyzickými obtížemi, které vás trápí. Budete překvapeni, když zjistíte, že se jich zbavíte bez cizí pomoci. Spousta věcí nám leží v hlavě a díky zajetým stereotypům je těžké se z nich vymanit, proto přetrvávají i fyzické problémy, kterých se ne a ne zbavit. Když ale změníte mysl, změníte i tělo. Psychosomatika je mocná, proto si pojďme uvést nějaké příklady:
- Migréna – příliš přemýšlíte, chcete mít vše perfektní a zbytečně se stresujete
- Angína – pokud se objevuje často, je tu něco, co vás trápí, nemůžete to ,,spolknout”
- Bolest kloubů – chybí vám uvolnění, bojíte se změn
- Nadváha – větší potřeba bezpečí, kterou nahrazujete tukovou ochranou
- Cukrovka – nepřijímání slasti a dopřávání slasti druhým
- Bolest krku – nevyřknutá slova, neprojevené emoce
- Bolesti žaludku – silné emoce, tíživá situace
- Bolest zad – nedostatek emoční podpory (horní část zad), zabývání se financemi či nedostatek emoční podpory (dolní část zad), neřešení problému (kříž a kostrč)
4. Zlepšení a pokroky
Po nějaké době se určitě nějaký, i kdyby sebemenší, pokrok dostaví. Psycholog se vás zeptá, jak jste k němu dospěli, co vše jste změnili a jak se po tom cítíte. Uvědomění toho, co způsobilo změnu psychického stavu je velmi důležité proto, abyste v tom mohli pokračovat a těšit se lepších a lepších výsledků. Někdy ani nemusíte měnit realitu, ale své myšlení – v něm je totiž peklo, do kterého sami sebe zavíráme a trýzníme se. Vyzkoušejte rady a tipy, které od terapeuta dostanete a i kdybyste se jen na jeden den měli o něco líp, je to výhra. Pro samotného psychologa je to zpětná vazba, která mu napovídá, jestli je jeho léčba účinná.
Až k psychologovi půjdete, určitě se není čeho bát. Utřídíte si myšlenky, bude vám poskytnuta požadovaná podpora, dostanete užitečné rady a otázky, které vám psycholog položí budou mít nějaký smysl. Pomůže vám přiznat si pravdu ve věcech, které si nalháváte a společně odhalíte, kudy za lepší životní cestou.