Nová předsevzetí si sice dáváme na začátku nového roku, ovšem častokrát v polovině roku jsme od jejich splnění ještě dál než v lednu. A to je strašná škoda, protože mnohdy se naše předsevzetí mohou pozitivně odrazit na našem životě. Pokud i vy patříte k lidem, kteří sice umí vyslovit košatá předsevzetí – často i díky posilnění alkoholem – ale do dnešního dne jste je nesplnili, pak je tento článek určený právě vám!
Dobrou zprávou je, že vůbec nezáleží na tom, co jste si slíbili. Opravdu ne. Ať už to bylo předsevzetí v podobě seknutí s kouřením, zhubnutí několika kilo, naučení nové dovednosti, najití si partnera nebo zvládnutí nějakého kurzu, ještě není pozdě. Pojďme si tedy říci, jak dostát svým předsevzetím, která sice mají prošlou lhůtu, ale i tak se do nich můžete pustit!
Obsah článku
Jak upravit předsevzetí, abychom je do konce roku splinili
Častokrát předsevzetí nesplníte, protože nejsou realistická anebo protože jim něco zásadního chybí. Jak svoje sny o splněných vizích upravit, abyste to do konce roku ale přeci jenom ještě zvládli?
1. Reálná vize
Na samotném začátku před sebe vezměte svůj seznam předsevzetí. Je jedno, jestli jste si jej napsali na papír, pivní tácek – protože jste Silvestr oslavovali někde v baru – máte jej v mobilu nebo jen ve své paměti. Vybavte si všechna předsevzetí, která jste sami sobě dali. A co s nimi? Zbavte se těch nereálných a ponechte si pouze ta, která splnit jdou.
Nereálná předsevzetí jsou nakonec jenom frustrující. Pokud se chcete během jednoho měsíce naučit anglicky jako rodilý mluvčí, tak po prvním týdnu, budete akorát vyčerpaní a znechucení, že nepostupujete dost rychle. Svoje předsevzetí tedy upravte tak, abyste měli šanci ho splnit.
2. Proč jste si tato předsevzetí vybrali?
Zkuste sebe sama také podrobit sebereflexi, abyste věděli, jestli dané věci mají opravdu smysl pro vás osobně. Překvapivě mnoho předsevzetí si dáváme, protože to tak dělají všichni anebo protože máme pocit, že se to od nás očekává. Všichni chtějí v novém roce zhubnout, tak byste potom měli toužit také, ne? Co když by pro vás ale bylo lepší naučit se sebelásce?
Pokud vaše předsevzetí odpovídá vašim vnitřním hodnotám a víte, proč jste se pro ně rozhodli, máte mnohem větší šanci, že ho skutečně dodržíte.
💡 Tip: Pokud vám tento bod dává smysl, ale nevíte, jak ho přesně aplikovat, zkuste si sestavit svůj žebříček hodnot a cílů.
3. Konkrétní datum? Jen tam, kde to dává smysl.
Možná vás od vašeho plnění předsevzetí odradilo právě moc konkrétní datum. Hodně lidí to tak má: jakmile si řeknou, že do toho a toho dne musí stihnout nebo udělat to a to, je to pro ně až příliš svazující. Třeba to tak bylo i u vás, začali jste se cítit pod tlakem, a proto jste se vzdali dříve, než jste vůbec stihli začít.
Předsevzetí by Vás měla motivovat, ovšem neměla by Vás dostávat do stresu. Navíc u některých předsevzetí je mnohem lepší usilovat o změnu životního stylu. Zhubnout pět kilo do konce ledna nedává smysl, pokud během února pak přibere šest kilo. Mnohem lepší předsevzetí pak zní najít radost v pohybu a každý den se mu trochu věnovat.
4. Rozdělení cíle na menší části
Představuje pro vás dané předsevzetí až moc velké sousto a vy máte pocit, že ho nezvládnete? Pak není nic jednoduššího, nežli si svůj cíl rozdělit na několik menších zastávek. Nejenže tak pro vás bude mnohem jednodušší po malých krůčcích dosáhnout velkého cíle, ale zároveň vás to bude o to více bavit, protože se na své cestě budete moci těšit z dílčích úspěchů.
Autor knihy Atomové návyky uvádí, že pokud chcete do svého života uvést nový zvyk, měl by být velmi jednoduchý. Něco, co se dá zvládnout do dvou minut. Předsevzetí věnovat angličtině dvě minuty denně není nijak hrozné a děsivé, ale rozhodně se posunete mnohem víc, než když jí denně věnujete nula minut.
5. Vizualizace
Představivost dokáže být velmi silná a motivující. Než se svým předsevzetím začnete, tak si představte, jaké to bude, až budete novou schopnost ovládat. Jaké to bude, až budete s někým mluvit anglicky beze strachu? Až budete psát všemi deseti? Až dokážete vyběhnout schody a nezadýcháte se.
💡 Tip: Ve vizualizaci vám může pomoci vytvořit si nástěnku vizí a cílů, která vám poslouží jako hezká připomínka toho, co chcete dosáhnout.
6. Konkrétní představa
Předsevzali jste si ne moc konkrétní věci, které máte poznamenané třeba jen v bodech? I tohle může být důvod vašeho neúspěchu. Prostě jste před sebou viděli jednu věc, která ale nebyla vykreslena v jasných barvách a vy jste ztratili zájem i motivaci.
A to je škoda. Dobře tedy uděláte, pokud si každé předsevzetí trochu rozvinete a dáte mu barvitější podobu. Můžete si napsat, co všechno k tomu konkrétnímu předsevzetí potřebujete – například když chcete zhubnout, napište si, že si musíte koupit pohodlné boty, funkční oblečení, zaplatit permanentku do fitka a podobně.
7. Placený kurz a podpora přátel
Mnoho předsevzetí můžete splnit zcela zdarma. Na internetu najdete širokou škálu materiálu pro naučení se téměř jakéhokoliv jazyka, cvičit můžete doma anebo můžete chodit běhat, i psát všemi deseti se zvládnete naučit sami. Jenomže investice do kurzu, který vám v procesu učení pomůže, celý proces zefektivní a urychlí. Navíc vaše investice vám připomene, že byste se svému snu měli věnovat, jinak vám peníze propadnou. Občas opravdu dává smysl raději zaplatit, než jen hledat, co je kde zdarma.
Ještě mnohem lepší strategii představuje kurz, do kterého se zapíšete spolu s kamarádem. Pomůžete si nazvájem v tom, abyste do kurzu skutečně došli, i když se vám zrovna nebude chtít, anebo ve chvíli kdy to zrovna nebude jednoduché. Navíc potom můžete spolu cvičit i ve volných chvílích.
Nový rok, ale i nový měsíc anebo nový týden v sobě skrývají úžasnou energii, která vybízí k tomu začít dělat to, co jsme už dlouho odkládali. Dosáhnout něčeho, po čem toužíme. Nenechte si tyto chvíli uplavat mezi prsty a využijte jich. Stále máte ještě spoustu času svá předsevzetí splnit a zakončit tento rok s dobrým pocitem. Trochu svá předsevzetí upravte, aby se vám lépe plnila a pojďte se do nich pustit.