Každý čistokrevný pes pořízený správnou cestou (ne v množírnách) představuje drahou položku v rozpočtu. Tento výdaj ovšem jen koupí nekončí. Patří k němu také krmivo, hračky, pelíšek, veterinární poplatky atd.
Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka, ale někteří naši čtyřnozí přátelé stojí pomalu víc než malé auto. Pořízení určitých plemen psů se řadí vzhledem k jejich vzácnosti, žádanosti nebo schopnostem k neuvěřitelně drahým výdajům. O které takové exkluzivní psí druhy se v současné době jedná?
🎓 Zajímavost: Z výroby granulí pro psy a kočky se stal výnosný business. Díky rostoucí životní úrovni jsou lidé ochotni utrácet více peněz za své domácí mazlíčky. Tento obor ekonomiky roste každým rokem a za posledních 25 let vystřelil téměř z nuly na miliardový business. V ČR nejvíce vyčnívá firma Vafo a její značka Brit.
Obsah článku
1. Nejdražší pes je Tibetská doga
Tibetská doga je oficiálně považovaná za nejdražší psí plemeno. Tibetská doga pochází z oblasti Asie (Tibetu, Číny a Nepálu) a patří mezi starobylá plemena, která se vyšlechtila k ochraně stád a domácností před vlky, medvědy levharty. Řadí se také mezi největší plemena psů na světě, samci váží až 160 kg. Tento pes vás tedy velmi draho i na stravě.
Nejnápadnější je však jejich srst kolem krku a ramen, která vytváří dojem hřívy. Díky královskému vzhledu a divoké pověsti je tibetská doga (známá také jako tibetský mastif) v Číně považovaná za symbol postavení. Ceny čistokrevných štěňat tibetské dogy se proto pohybují od 2 000 až po miliony dolarů, což v přepočtu na koruny představuje opravdu nemalé částky.
Přestože se původně využívali jako hlídači, časem se pro jejich kočovné majitele stal chov těchto obrovských psů příliš nákladný a jejich počet se začal pomalu snižovat.
Tip: Pořizujete velkého psa? Vyberte si postroj na velkého psa z e-shopu Vsepropejska.cz. Nabízí široký výběr v různých velikostech a barvách.
2. Samojed
Na prvních příčkách v žebříčku nejdražších psů světa si nyní drží své místečko také samojed pocházející až z daleké Sibiře. Toto vzácné plemeno získalo svou popularitu díky svému milému, láskyplnému a dychtivému přístupu a také tvářím, které se stále usmívají.
Snadno ho poznáte podle nádherné husté dvouvrstvé srsti v bílé barvě. Původně se vyšlechtil jako pastevecký pes a dožívá se v průměru 12–13 let. Dospělý pes může vážit 45–65 kg a fena kolem 35–50 kg.
Tito roztomilí chlupáči se stávají neuvěřitelně vzácnými, což také značí důvod, proč se řadí mezi nejdražší psí plemena na světě. Přesto je můžeme vídat i v České republice. Jedná se rozhodně o psí plemeno, které je velmi drahé i velmi oblíbené.
Samojed má silný pud utíkat a toulat se na kilometry daleko. Pokud se pro něj rozhodnete, vždy se pořádně ujistěte, že ho máte pevně na vodítku. Kromě toho se jedná také brilantní, společenské a rošťácké psy, kteří vyžadují mnoho pozornosti, takže jsou ideální pro rodiny a děti.
I když představují vzácné plemeno, účty za veterináře sbírají jako žádný jiný pes. Jsou velmi náchylní k nákladným zdravotním problémům jako například dystrofie rohovky, autoimunitní onemocnění a srdeční poruchy. Tyto nemoci vám opravdu sáhnou na dno peněženky. Proto si u samojeda raději zajistěte pojištění.
3. Lvíček
Ceny za tyto malé dlouhosrsté psy, známé také jako „malí lvi“, se pohybují v rozmezí několika desítek až stovek tisíc korun za čistokrevné štěně. Svou oblíbenost získali již v období renesance. Objevují se i na dobových obrazech, kde pózují se svými šlechtickými majiteli. Koncem 20. století byli téměř vyhubeni (zbývalo jich dokonce jen 65), a proto se dnes tak těžko shání.
Bohužel jsou ohroženi očními problémy, takže počítejte s tím, že za návštěvy veterináře utratíte nemalé peníze. Jinak ale málokdy onemocní a jeho průměrná délka života dosahuje 15 let.
💡 Tip: Zajímají vás nejdražší věci světa? Mrkněte se na článek o nejdražším domě na světě.
4. Čau čau
Důvodů, proč je čau čau jedním z nejdražších psů, se najde hned několik. Pochází z Číny a řadí se mezi nejstarší a nejvzácnější psy na světě. Pořizovací cena však představuje jen pomyslnou špičku ledovce, protože stejně nákladná se ve většině případů jeví i „údržba“ tohoto psa.
Toto malé plemeno je bohužel náchylné k řadě zdravotních problémů jako dysplazie kyčelních a loketních kloubů, nesprávná funkce štítné žlázy a entropie očí. To znamená, že účty na veterinární klinice se mohou pěkně nasčítat.
Nepomáhá ani to, že se čau čau proslavil jako tvrdohlavé plemeno. Takže se těžko cvičí a vychovává. Navíc tento pes se často obrací proti svému majiteli. Nicméně pod vedením zkušeného psovoda představuje čau čau vynikajícího domácího mazlíčka a hlídacího psa. Také odkáže být velmi věrný
Má vzhled medvídkovitého lva a jedinečný černý jazyk. Vyžaduje také dostatek pohybu, takže si promasírujte nohy a připravte se na spoustu procházek. Může se jich nasčítat až čtyři i více denně.
5. Azavak
Další plemeno, které se řadí na seznam nejdražších psů, je azavak. Pochází ze západní Afriky a používal se především jako lovecký pes. Kromě toho představuje výrazného příbuzného blízkovýchodních a jihoindických honičů.
V Severní Americe je toto plemeno vzácné, ale poté, co bylo počátkem roku 2019 uznáno organizací AKC, získává na své popularitě. Jako lovečtí psi se azavakové rychle zotavují ze zranění a mají jen málo dědičných chorob – trpí pouze epilepsií nebo Woblerovou chorobou.
Tohoto psa poznáte podle štíhlého těla a nápadných mandlových očí. Průměrná délka života azavaků se pohybuje v rozmezí 12–15 let při kvalitní stravě a každodenních procházkách. Potřebují dostatek pohybu, takže s nimi lehce zůstanete fit.
Azavak je sighthound, což znamená, že k lovu používá zrak místo čichu. Stejně jako ostatní chrti se tento pes pyšní nesmírnou rychlostí.
6. Rotvajler
Rotvajler patří mezi středně velké psy vyšlechtěné v Německu pro pracovní účely. Bývali známí jako „Rottweiler Metzgerhund“, což znamená rotvajlerští řezničtí psi, a jejich hlavní využití představovalo tahání vozíků plných poraženého masa na trh a pasení dobytka.
Při průměrné délce života 8–10 let, hmotnosti 50–60 kg se jeví snadné soudit knihu podle obalu a označit rotvajlera za agresivní monstrum. Tento pes je však díky své věrnosti, poslušnosti a celkově dobré povaze skvělým rodinným mazlíčkem.
Proč se řadí na seznam nejdražších psích plemen může některé lidi překvapit. Rotvajleři se obecně běžně vyskytují v ulicích. Ačkoli jejich pořízení není nijak šíleně drahé, kvůli zdravotním problémům se jejich náklady prodraží u veterináře.
7. Kanadský eskymácký pes
Tento pes patří mezi jedno z nejstarších a nejvzácnějších plemen na světě a v současné době mu hrozí dokonce vyhynutí (v roce 2018 jich zbývalo méně než 300). Do Severní Ameriky se přivezli před více než 1 000 lety ze Sibiře a v poslední době jich od 60. let 20. století ubývá.
Jejich počet se snižuje hlavně kvůli vynálezu sněžného skútru a šíření infekčních psích chorob. Navíc kanadská policie zabila až 20 000 těchto psů, aby záměrně narušila jejich způsob života a plemeno se již nikdy neobnovilo.
Kanadský eskymácký pes je také náchylný k torzi žaludku, entropii (oční víčko skládá přes sebe), nesnášenlivosti tepla a artritidě. Toto plemeno je údajně velmi teritoriální a často přehnaně reaguje na drobné vyrušení, proto se nehodí pro rodiny s dětmi.
8. Argentinská doga
Do seznamu nejdražších psů na světě patří také argentinská doga. Toto svalnaté monstrum, tradičně vyvinuté pro lov velké zvěře, bylo vyšlechtěno v roce 1928 z cordobského bojového psa spolu s dalšími plemeny (například německou dogou).
Psi mají kromě velkého bílé svalnatého těla také krátkou srst a hluboko posazený silný hrudník. Navzdory svému dominantnímu vzhledu jsou dobrými rodinnými mazlíčky, ale potřebují pravidelný pohyb. Bohužel kvůli své ohnivé pověsti se považují za jedno z nejnebezpečnějších plemen a v několika zemích se úplně zakázali.
Jejich průměrná délka života se nachází v rozmezí 12–14 let. Mohou trpět dysplazií kyčelních kloubů a hluchotou, což vede k větším účtům za veterináře. Proto je opravdu nutný pravidelný pohyb, protože bez něj se veterinární náklady jenom navýší.
9. Faraonský pes
Toto psí plemeno, které se zas tak často nevidí, má také velmi vysokou cenu. Částka za něj dosahuje až 130 tisíc korun. Předpokládá se, že jde o jedno z nejstarších plemen, často objevované v egyptském umění. Nyní se chová pouze na Maltě, což vede k jeho vzácnosti.
Faraonský pes (v maltštině znamená „králičí pes“) se na maltských ostrovech obvykle používá k lovu králíků. Toto plemeno má vysokou inteligenci a atletickou postavu. Jejich hmotnost se pohybuje mezi 45 až 55 kg.
Průměrná délka života bývá 11–14 let, ovšem je velmi citlivý na stres. Ten může vést k vážným zažívacím a neurotickým problémům, jejichž léčba bývá velmi nákladná. Ovšem patří mezi věrné honiče, které lze dobře vycvičit i do rodiny.
10. Afgánský chrt
Afgánský chrt pochází z hor v Aghánistánu a považuje se za jednoho z nejkrásnějších psů se splývavou srstí a kudrnatým ocasem. Vyžaduje každodenní kartáčování, protože jeho dlouhá hedvábná srst se velmi snadno zamotává.
Chrti se dožívají průměrně 10–14 let. Měří 65 až 70 centimetrů a obvykle váží kolem 20 až 30 kilogramů. Jejich zdravotní stav vás může stát nemalé peníze. Jsou náchylní k šedému zákalu a hypotyreóze, tedy nemoci nákladné na léčbu.
Tento středně velký lovecký pes disponuje panoramatickým zrakem a obrovskou rychlostí při vyhledávání a pronásledování kořisti. Hustá, hedvábná srst se selektivně vyšlechtila, aby pes vydržel chladné a drsné podmínky afghánských hor.
Stejně jako ostatní ohaři jsou afghánští chrti poněkud odměření, ale nesmírně oddaní svým psovodům.
Možná se budete divit, ale k nejdražších psím plemenům světa patří také „náš“ Československý vlčák. Je totiž nesmírně vzácný, proto stoupá jeho cena. Vznikl v roce 1955 křížením německých ovčáků pracovní linie s karpatskými vlky. Cílem bylo vytvořit plemeno s inteligencí německého ovčáka a smečkovou mentalitou a vytrvalostí vlků. Kromě toho ho nikde jinde než v Česku či na Slovensku neseženete.
Další velmi drahá plemena jsou například Akita Inu, Francouzský buldoček, Saluki a Portugalský vodní pes.
Naši psi patří k tomu nejcennějšímu, co v životě máme. Milujeme je celým svým srdcem a zahrnujeme je nesmírnou láskou. Jak daleko byste však byli ochotni za své štěně zaplatit? Myslím, že pokud vám na daném plemenu opravdu záleží a přirostlo vám k srdci, tak si na něj ty peníze ušetříte.
Pokud ale chcete jen milujícího mazlíčka, ovšem tolik peněz se vám za jeho pořízení nechce dávat, zkuste navštívit místní útulek a darovat tak nový domov a další šanci chlupáči, kterému ze začátku nebylo přáno.