Převod peněz do zahraničí může znít jako velmi namáhavá aktivita, při které strávíte několik nepříjemných hodit za přepážkou ve vaší bance. Pravdou ale je, že v některých případech nebudete muset ani vstát z gauče. Jediné, co budete potřebovat je připojení k internetu a nějaký počítač či chytrý telefon s připojením k internetu. Nevěříte?
V článku vám poskytnete několik rad a tipů, jak na co nejrychlejší a nejjednodušší způsoby na převod peněz do zahraničí. Ať peníze posíláte v rámci Evropské unie nebo ne, vždy si dávejte především pozor na poplatky a směnný kurz.
💡 Tip: Víte, jak by mělo vypadat ideální složení měsíčních výdajů domácnosti? Přečtěte si v následujícím článku.
Obsah článku
Převod peněz do zahraničí
Je jasné, že přeposílání peněz do zahraničí není pro většinu lidí běžnou každodenní aktivitou. Někdy se ale můžete dostat do situace, při které rady z tohoto článku určitě využijete. Může se například stát, že se někdo z vašich známých dostane na dovolené do problémů a budete mu chtít co nejrychleji převést peníze na účet. Nebo si třeba jen budete potřebovat zaplatit za nákup za zboží přes internet.
V následujícím seznamu vám ukážeme a popíšeme jednotlivé způsoby, jak v takových chvílích můžete postupovat.
Bankovní převod: SEPA platba
Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem je převod peněz pomocí bankovního převodu. O to snazší to bude v případě, že využijete platby v takzvaném SEPA prostoru neboli v Evropském hospodářském prostoru. Ten zahrnuje státy Evropské unie a některé další. Peníze se běžně odesílají v eurech do dalšího dne.
Takovou platbu zadáváte ve svém internetovém bankovnictví jako běžný platební příkaz. Musíte však znát takzvaný IBAN neboli mezinárodní číslo účtu příjemce (v angličtině International Bank Account Number) a zároveň kód BIC (v angličtině Business Identification Code), který označuje kód banky. Poplatek za SEPA platbu je individuální pro každou banku zvlášť. Některé banky umožňují tyto platby svým klientům úplně zdarma, informujte se proto u své banky.
SWIFT platba
V případě, že peníze odesíláte mimo již zmíněné státy, využijte služby SWIFT platby. Tu využijete také v případě, že posíláte platby v cizích měnách, než je euro. SWIFT platba většinou přijde do tří dnů od odeslání, její nevýhodou je ale fakt, že není příliš finančně výhodná. Jednak musíte zaplatit bance za poplatek, který je často vyšší než u běžné SEPA platby, a jednak může cenu ovlivnit směnný kurz.
💡 Tip: Víte, jak snadno a rychle zjistit IBAN?
Platba přes PayPal
Služba PayPal umožňuje jednoduché přeposílání peněz do zahraničí. Výhodou je, že pro převod peněz v rámci České republiky a Evropské unie, je služba zdarma. Peníze se navíc odesílají už během několika sekund.
Western Union
Tato služba funguje trošku jinak než předchozí zmíněné. Je při ní totiž potřeba osobně přijít na pobočku, a to i v případě, že peníze přijímáte. Ten, kdo peníze posílá, je donese s sebou v dolarech nebo místní měně na pobočku, kde vyplní formulář. V cílové destinaci příjemce rovněž navštíví pobočku Western Union, kde také vyplní formulář a prokáže se nějakým dokumentem. Celý proces může být velmi rychlý a příjemce tak může dostat peníze téměř ihned, na druhou stranu si firma účtuje poměrně vysoké poplatky.
💡 Tip: Inkaso, SIPO a trvalý příkaz, víte jaký je mezi nimi rozdíl? Přečtěte si v následujícím článku.
Převod peněz do zahraničí: služba Revolut
Další možností, jak převést peníze do zahraničí, je pomocí služby Revolut. Okamžité platby SEPA v eurech jsou odesílány během pár sekund, a to bez poplatků. Nevýhodou ale je, že tuto službu ne všechny evropské banky podporují. Někdy je zase problém u účtů, které mají špatně nastavené přijímání okamžitých plateb. V tom případě by se z okamžité platby stala platba běžná a peníze by přišly během klasických dvou pracovních dnů.
Česká pošta
Podobně jako Western Union funguje také přeposílání peněz do zahraničí pomocí služby Z/C České pošty. Jednoduše přijdete na pobočku, kde odevzdáte peníze v korunách. Příjemce si pro peníze buď může dojít fyzicky na některou ze zahraničních poboček nebo mu je přímo doručí na vybranou adresu.
Poplatek za službu je opravdu malý. Pokud posíláte obnos do 6500, pak zaplatíte 100 korun, do 13 tisíc korun je to 125 korun a nad 13 tisíc je to 155 korun.
Nevýhody jsou, že tato služba funguje pouze v devíti státech: Bělorusku, Bulharsku, Itálii, Litvě, Lotyšsku, Polsku, Rumunsku, Ukrajině a Vietnamu. Navíc je služba poměrně zdlouhavá, než peníze příjemce dostane, mohou uběhnout i dva týdny.
🎓 Zajímavost: Víte, že byste neměli posílat peníze běžnou poštou, a to ani v případě, že je dobře zabalíte? Česká pošta však nabízí alternativu, kterou je takzvané Cenné psaní. Poplatek je sice dražší než při běžném psaní, avšak za ztrátu, úbytek či poškození budete mít právo na odškodnění až do výše 1 milionu korun.
Wise
Poslední možností je použití služby Wise (dřívější název Transferwise). Funguje tak, že díky ní můžete převést peníze do vámi vybrané měny a následně peníze odeslat do zahraničí. Její výhodou je, že neplatíte tak vysoké poplatky, jako u některých jiných služeb a doba převodu je něco kolem tří pracovních dnů. Nemusíte mít přitom ani u Wise účet, stačí vám váš běžný bankovní účet.
💡 Tip: Jestliže se chcete o tématu dozvědět víc, přečtěte si, jak můžete převod peněz urychlit.