Domů » Sny o? O čem se nám nejčastěji zdají sny?

Sny o? O čem se nám nejčastěji zdají sny?

autor Eliška Vachková
0 komentářů
sny o

Sny jsou fascinující záležitostí, kterou prožíváme všichni. Existují nejrůznější výklady snů, které by nám měly říct, co nás v budoucnu čeká, realita je však taková, že sny zpracovávají veškeré vjemy, které se k nám dostanou. Spíše tedy než předzvěst ukazují naše tajná přání, obavy a nejrůznější kombinace všeho, co vidíme a slyšíme. O čem se lidem nejčastěji zdá?

Proč sníme?

Mnoho z vás by si mohlo pokládat otázku, proč vlastně sníme. Určitě si uvědomujete, že když jste ve snu, máte pocit, že se odehrává realita – díky tomu dokážete zpracovat určité emoce, které máte hluboko v sobě. Většina snů bývá spojena s negativními emocemistrachem, úzkostí a agresivitou. Je to pravděpodobně proto, že tyto pocity jsou uloženy v podvědomí a někdy jim v životě nedáváme průchod, proto se objevují alespoň ve snu.

Obecně je spánek pro lidi přínosný, protože umožňuje odpočinek a regeneraci pro celé tělo. Když jste nemocní nebo vás něco bolí, po spánku se cítíte lépe. Stejně tak je to u snů – jdete-li spát se špatnou náladou, protože zrovna řešíte nějaký nepříjemný problém, v REM fázi se může odehrávat jeho řešení, a vy tak ráno vstanete s odpověďmi na veškeré otázky.

Spíše než zkoumat ve snáři, co váš sen znamená se zaměřte na to, co ho vyvolalo, obzvlášť, pokud se jednalo o noční můru. Možná v sobě zbytečně držíte emoce vyvolané zážitky, které se staly již dávno. Pokud tomu tak je, vyrovnejte se s nimi nebo zajděte na terapii, abyste se nepříjemných snů zbavili – budete tak šťastnější.

Nejčastěji se nám zda o..

Každý řešíme jiné situace, tudíž se nám zdají také odlišné sny, nicméně i přesto se témata často shodují. Máme pro vás seznam snů od těch nejčastějších po méně časté a pár vět o tom, co by mohli znamenat. Který ze snů se zdá nejčastěji vám?

Sny o mrtvých

Zdá-li se vám o mrtvých, třeba dokonce příbuzných, znamená to, že máte strach ze samoty, možná i smrti. Stejně tak jste se doposud nemuseli vyrovnat se smrtí někoho blízkého, a tak se vám zjevuje ve snech. Vyřešte si tento problém v sobě, vypusťte emoce, které v sobě uzamykáte a soustřeďte se na to, co se odehrává nyní.

Sny o hadech

Had ve snech symbolizuje podvědomí a to, co se v něm momentálně děje. Může jít jak o pozitivní, tak negativní zprávu nebo změnu. Je to svým způsobem varování, které se týká vás samotných i vašeho okolí. Například:

 • Uštknutí hadem – toxické chování vašeho okolí,
 • Svlékání z kůže – osobní proměna,
 • Škrcení – manipulace,
 • Mrtvý had – konec problémů nebo očekávání náročného období.
sny o
Sny mají svůj význam, nicméně souvisí s podvědomím, nikoliv s předpovědí budoucnosti.

Sny o zubech

Tento typ snu je opět varováním, protože zuby jsou symbolem moci a kontroly nad životem. Jakmile začnou vypadávat, znamená to, že ztrácíme buď jedno nebo druhé – nebo máme při nejmenším obavu, že se to stane. Je dobré spojit si, čeho se bojíme, kde máme pocit, že něco není pod naší kontrolou. Abyste se těchto snů zbavili, uvědomte si, že ztráta kontroly je přirozená, ne vše musíte mít pod palcem. Změňte pouze to, co změnit jde.

Sny o smrti

Nemusíte se bát, že byste po probuzení zemřeli. Smrt symbolizuje konec, tudíž to může znamenat, že ukončujete jednu etapu života a vrháte se do nové (nová práce, rozvod, nebo naopak svatba). I když může být sen děsivý, není se čeho bát.

Sny o milované osobě

Sny o lásce jsou obecně pozitivní, proto tady tomu nebude jinak. Zdá-li se vám o někom, koho milujete, pravděpodobně se vám po něm stýská. Také se s danou osobou cítíte dobře, naplňuje vaše představy a cítíte silné emoce. Pokud se vám zdá o bývalém, pak ještě nemáte tento vztah dořešený nebo momentálně řešíte situaci, kterou jste onehdy řešili i s ex-partnerem.

Sny o sexu

Velmi záleží na tom, jak jste se při tomto snu cítili – pokud jste se cítili šťastní, pak si nejspíše užíváte života, ale pokud jste byli podřízeni, pak se cítíte jako méněcenní i v životě. Máte-li v okolí někoho, kdo vám dělá zle, může vás ve snu znásilnit, protože emoce, kterou z takového snu budete mít, je podobná tomu, co ve skutečnosti cítíte. Vše se ale odvíjí od konkrétního obsahu snu.

Sny o pavoucích

Chystá se nějaká nevyhnutelná událost, ze které máte strach? Pak se vám může zdát o pavoucích. Zejména, pokud jde o pavouky černé barvy, jedná se o negativní událost, ze které se cítíte zoufalí. U zjevení světlého pavouka je výklad naopak štěstí.

sny o
Správná spánková hygiena může pomoct zabránit nočním můrám.

Sny o nevěře

Tento typ snu je určitě nepříjemný, nicméně s sebou nese určitou zprávu. Může to znamenat, že jste slevili ze svých standardů, necítíte se ve svém vztahu spokojení nebo se projektují vzpomínky z dětství. Pokud někdo z rodičů podváděl svého partnera, hluboko do podvědomí se tato informace zapíše a je možné, že se pak objeví právě ve snu. Obecně se ale jedná o nenaplněné potřeby.

Opakované sny o jedné osobě

Zdá-li se vám sen o stejné osobě často, znamená to, že máte nějaké nedořešené problémy. Dokud je nevyřešíte, podvědomí vám bude neustále posílat zprávu v podobě snu se stejnou osobou. Nemusí se jednat jen o tu samou personu, ale také vyloženě o tu samou situaci, kterou prožíváte dokola. Většinou zahrnuje emoce jako je strach, hněv nebo smutek.

Sny o těhotenství či porodu

Těhotenství je symbolem příchodu nových věcí, tudíž můžete očekávat změny, o které se pokoušíte, jako je například změna práce či životního stylu. Stejně tak to znamená, že máte kreativního ducha a snažíte se vytvořit něco nového.

Porod je na tom podobně – symbolizuje příchod něčeho nového, co vám změní život. V případě, že u porodu nastanou komplikace, znamená to, že se změnám bráníte a odmítáte je.

Sny o zvířatech

Velmi záleží na tom, o jakých zvířatech se vám zdá, protože každé vypovídá o něčem jiném. Buďto odhalují vaše skryté emoce nebo předvídají něco, co se stane.

 • Agresivní zvířata – útok, který nečekáte, ale také ohrožení na zdraví, a to především Parkinsonovu chorobu, pokud se vám sen zdá opakovaně,
 • Hadi – je kolem vás negativní energie nebo vás čeká nová životní etapa,
 • Psi – pomluvy, vina i spokojenost (záleží na vztahu ke zvířeti),
 • Kočky – odraz vašeho reálného života (hledání kočky = nedostatek intimity; kousání či škrábání = to, co děláte, má na vás špatný vliv)
 • Žáby – bohatství a láska, splněná přání.
nálada
Během snění je vaše tělo paralyzováno z toho důvodu, abyste sami sobě nebo někomu jinému neublížili.

Sny o vraždě

Vražda znamená touha po zbavení se nějaké věci ve vašem životě. Může se jednat o vlastnost, zlozvyky nebo nějakou osobu, kterou dokonce můžete v daném snu vraždit. Stejně tak tento sen vypovídá o hromadění zlosti ve vás. Zkuste relaxační techniky, abyste se takovým nočním můrám vyhnuli.

Pokud jste ve snu vražděni vy, dejte si pozor na své okolí a zamyslete se nad tím, jakým lidem se dá opravdu věřit.

Zajímavosti o snech

Snění je samo o sobě velice zajímavé a určitě se vyplatí mu rozumět, protože ho prožíváme všichni. Kterou z těchto zajímavostí jste znali?

 1. Ačkoliv si většina lidí své sny nepamatuje, neznamená to, že by se jim žádné nezdály. Sny se vám zdají každý den, jsou součástí procesu spánku.
 2. Nejčastější emoce ve snech jsou negativní. Mezi hlavní patří úzkost, strach nebo agrese.
 3. Všechny postavy ve vašich snech jste již někdy viděli. Naše mysl si nové tváře vymýšlet neumí.
 4. Člověk má za noc průměrně 8 až 10 snů.
 5. Sny v REM fázi bývají velmi živé, barevné a nelogické.
 6. První sny se dostavují asi 70 minut po usnutí.
 7. Ve snech neumíme přesně určit čas. Pokaždé, když se ve snu podíváme na hodinky, ukážou nám odlišné údaje.

Lucidní snění: Jak snít o čem chceme?

Existuje způsob, jak zařídit, abyste snili o tom, o čem chcete. Tomuto způsobu snění se říká lucidní snění a naučit se ho může každý. Není to jednoduché a vyžaduje to trénink, nicméně zkuste:

 • zapisovat si podrobně každý sen, na který si po probuzení vzpomenete a své sny si pravidelně pročítat a připomínat,
 • přes den se zaměřujte na to, co se děje a pokládejte si otázku ,,Je reálné to, co vidím?” – časem to začnete dělat i ve snech a zjistíte tak, že se nejedná o realitu,
 • meditujte,
 • provádějte pokusy reality – dívejte se na čas, nechte spadnout tužku nebo si nalijte vodu – všechny tyto skutečnosti mohou ve snu vypadat jinak nebo nebude možné je vykonat.

Není to tak lehké a vyžaduje to trpělivost, ale lucidně snít zvládne opravdu každý. Představte si, že byste byli sami zodpovědní za to, co se vám bude zdát, a mohli to tak využívat jako terapii, vyřešení strachu, úzkostí i fóbií. Kdyby se vám navíc zdála nějaká noční můra, dokážete ji zastavit nebo nad ní převzít kontrolu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz