Bez práce nejsou koláče! Toto přísloví známe asi všichni. V posledních letech, ale slyšíme stále častěji o základním nepodmíněném příjmu (někdy nazývané také univerzální základní příjem, univerzální občanský příjem nebo občanský garantovaný plat), který každému zaručí pravidelný a dostatečný přísun peněz. Už nemusíte nutně pracovat, abyste si zajistili průměrnou životní úroveň. Neuvěřitelné!
Posledním ožehavým výstřelkem je výzkum startující v Německu, kdy každý ze 120 účastníků výzkumu dostane přes v přepočtu 30 500 Kč každý měsíc. Tuto částku bude pobírat pravidelně celé 3 roky a na oplátku musí pouze vyplnit v průběhu 3 let asi 7 dotazníků.
Pokud chcete získat lepší vhled do problematiky základního nepodmíněného příjmu, tak určitě doporučuji následující zajímavě zpracované video, kde je na nepodmíněný příjem nahlíženo dle mého názoru o něco více růžověji.
Jak nepodmíněný příjem změní chování?
Právě tuto otázku si kladou tvůrci výzkumu. Jak změní nepodmíněný příjem chování jedinců? Zvýší se svoboda jedince nebo se roztočí inflační spirála vedoucí do záhuby?
O studii byl mezi Němci neuvěřitelný zájem. Přihlásilo se přes 2 milióny uchazečů, z čehož bylo pečlivě vybráno 122 šťastlivců pouze z jednočlenných domácností. Ti dostanou v průběhu tří let postupně 1100000 Kč, což by mělo pokrýt jejich základní potřeby. Dalších 1378 účastníků výzkumu již takové štěstí nemělo a budou jen jakousi kontrolní skupinou, která bude za drobnou odměnu vyplňovat dotazníky.
Jaká jsou očekávání od nepodmíněného příjmu?
S nepodmíněným příjmem jsou nejčastěji spojovány bohaté arabské země, Kanada a z Evropy především Finsko se Švýcarskem.
- Užívají si lidé více volného času?
- Jak tráví lidé nově nabytý volný čas?
- Věnují se více svým koníčkům nebo tomu, co je baví?
- Pracují stejně, méně nebo více?
- Šetří, investují, utrácejí nebo penězi pomáhají?
- V jaké psychické pohodě tito lidé jsou?
Mimo otázky propagátoři nepodmíněného příjmu očekávají vyřešení řady sociálních problémů a věří ve výrazné navýšení zdraví a spokojenosti obyvatelstva.
Tyto otázky se vztahují především k jednotlivcům, ale jaký by měl nepodmíněný příjem vliv na společnost a ekonomiku, pokud by byl aplikován na území celého jednoho státu? Jak by tento stát byl vůbec konkurenceschopný v mezinárodním srovnání?
Vliv na společnost i ekonomiku
Zde jsou předpoklady většiny ekonomů spíše skeptické. Model – vykonaná práce = odměna – známe všichni a z logiky věci nám dává smysl. Někteří ekonomové přirovnávají volný trh k fyzikálním zákonům, které pouze státy svými intervencemi, daněmi a dotacemi narušují. Díky nepodmíněnému příjmu by lidé ještě více ztratili přehled o tom, co tvoří hodnoty a po čem je největší poptávka na trhu.
Co si budeme povídat, mnoho lidí chodí do práce především kvůli tomu, aby měli z čeho zaplatit nájem, jídlo a další základní potřeby. Pokud tyto potřeby pokryje nepodmíněný příjem, tak hlavní motivátor u mnoha lidí zmizí. Co to bude mít za následek?
Nejspíše velmi brzy po zavedení dojde k obrovské inflaci, zdražování a hůře placené pracovní pozice začnou být neobsaditelné. Lidé ztratí motivaci k tomu, aby si přivydělali pár korun navíc. Pokud bude nepodmíněný příjem odvislý od pokrytí potřeb lidí, tak bude muset být každý rok výrazně valorizován, jelikož v takto nastavené ekonomice budou kola inflace výrazně vyšší. Mnoho ekonomických zákonů bude výrazně podryto.
Pokud by jakýkoliv stát na světě izolovaně zavedl nepodmíněný příjem, tak se ve střednědobém horizontu stane v mezinárodním prostředí pomalejším. Lze také očekávat, že hlavní tahouni ekonomiky, na které by dopadlo vysoké zdanění, by mohli zemi opustit a přesídlit. Možných důsledků je ale daleko více.
Nepodmíněný příjem v praxi
Za tři roky uvidíme, jak tento výzkum v Německu dopadne. Zatímco máme již dřívější příklady, kdy se státy o zavedení nepodmíněného příjmu snažily, tak takto rozsáhlý projekt, který je financovaný ze “soukromých” peněz je ojedinělý. Otázkou je, jestli velmi úzký výzkum dokáže něco napovědět o tom, jak by nepodmíněný příjem mohl fungovat na celostátní úrovni.
Sami autoři výzkumu chtějí odpovědět především na otázku “co udělají peníze s lidmi, když kvůli nim nebudou muset pracovat”. Předchozí pokusy ve Finsku nebo Kanadě skončily lehkým rozčarováním.
Přečtěte si také článek o tom, jak vydělat peníze ve světě internetu nebo o tom, jak překonat lenost.