Sympatikus a parasympatikus, dva pojmy, které nejsou příliš známé. Přesto naše životy ovlivňují víc, než by řada z nás mohla tušit. Jde totiž o složky autonomního nervového systému, díky kterým funguje mnoho našich tělesných funkcí a reakcí. Přestože pracují nezávisle na naší vůli, do určité míry se dají ovlivnit. A od toho se odvíjí i to, jak se cítíme.
Obsah článku
Parasympatikus a sympatikus by měly být v rovnováze
I když jsou slova sympatikus a parasympatikus příbuzná, rozdíl je obrovský. Mají v podstatě opačné projevy. V ideálním případě se vzájemně doplňují a jsou v rovnováze. Pokud dlouhodobě převažuje parasympatikus, snižuje se riziko mozkové mrtvice, onemocnění srdce nebo migrén. Zlepšuje se zažívání a produkce žaludečních šťáv. Lepší je i nálada a celková obranyschopnost organismu.
Sympatikus
V dnešním zrychleném světě ale funguje takzvaná sympatická dominance. Jsme neustále ve stresu a spouští se reakce „bojuj, nebo uteč“, kterou jsme podědili po předcích. Právě v takových chvílích dominuje sympatické nervstvo, a to prostřednictvím dopaminu, adrenalinu a noradrenalinu. Následuje pak častá únava.
Sympatikus a jeho účinky
- zrychlený tep a vyšší tlak
- napnutí svalů
- rozšíření zorniček
- pocení
- rozšíření cév
🎓 Zajímavost: Nutno podotknout, že sympatikus není jenom „ten zlý“. Přináší nám také energii a entuziasmus. A díky němu jsme schopní přežít skutečně nebezpečné situace.
Parasympatikus
Parasympatikus vychází z mozkového kmene, největší koncentrace se nachází v takzvaném bloudivém nervu (nervus vagus), jenž se táhne až k vnitřním orgánům a do oblasti pánve. Jde o nejdelší nerv v těle.
Parasympatikus a jeho účinky
- uvolnění a uklidnění
- regenerace
- detoxikace
- snížení srdečního tepu a tlaku
- zpomalení dechu
- zmenšení zornic
- zvýšení činnosti trávicího ústrojí
- větší produkce moči
🎓 Zajímavost: Bloudivý nerv se aktivuje i při stresující situaci, kdy nemůžeme bojovat ani utéct, v takovém případě parasympatikus způsobuje „zamrznutí“.
Jak aktivovat parasympatikus?
Způsobů, jak aktivovat parasympatikus, existuje mnoho. Spustí se totiž, jakmile se cítíme v bezpečí. A záleží na každém, kdy takový okamžik nastává. Existuje však několik osvědčených způsobů, jak se zbavit stresu a strachu.
Objímání a dotyky
Při nich se vyplavuje oxytocin, tedy hormon lásky a důvěry. Propojení s ostatními lidmi a vytváření sociální sítě navozuje pocit bezpečí a spouští aktivitu parasympatického nervstva.
Trávení času s přáteli
Ve společnosti lidí, kteří nám jsou blízcí, se cítíme velmi příjemně. Aktivaci parasympatiku napomáhá i povídání si a naslouchání ostatním.
Pobyt v přírodě
Co může být víc uklidňující než pomalá příroda? Je dokonalým opakem zrychlené civilizace, v níž žijeme.
Sledování horizontu
Někdy prostě stačí se jen podívat do dálky. Je to pozůstatek života našich předků. Ti totiž museli sledovat, zda se neblíží nebezpečí. Pokud na obzoru žádný predátor nebyl, uklidnili se. Dnes nám takový útok nehrozí, ale často se cítíme nesví v cizím prostředí. Dost proto pomůže si celou místnost dobře prohlédnout. Ubezpečíme se, že je vše v pořádku.
Úsměv
I když nám zrovna není do smíchu, samotný úsměv nám může zvednout náladu. Dochází totiž k aktivaci parasympatiku.
Práce s dechem
Naučit se správně pracovat s dechem je velmi důležité. A mnohdy stačí si jen zhluboka vydechnout. Dochází tak k uvolnění. Proto je dobré si zvyknout provádět vědomý hluboký výdech několikrát denně a soustředit se na vypuštění tlaku z ramen a potažmo celého těla.
Meditace
Práce s dechem úzce souvisí i s meditací. Při ní také dochází k uvolnění těla a mysli, člověk se ocitá na bezpečném místě uvnitř své hlavy. Máloco dokáže tak spolehlivě aktivovat parasympatické nervstvo. Je to ideální cesta, jak se zbavit stresu a úzkosti.
Jóga
Také jóga souvisí se zpomalením, prací s dechem i meditací. Toto cvičení proto bloudivý nerv úspěšně aktivuje a patří mezi spolehlivé způsoby, jak se uklidnit.
Doplnění minerálů
Pestrá strava je základem spokojeného života. Co se týče parasympatiku, je dobré mít dostatečnou zásobu hořčíku.
Mytí obličeje studenou vodou
Dosud není jasné, jak přesně se při této činnosti bloudivý nerv aktivuje, každopádně to funguje.
💡 Tip: Přestože parasympatikus je autonomní, tedy pracuje nezávisle na naší vůli, vyplatí se hledat způsoby, jak ho aktivovat.