Petr Plecháč se věnuje burze a chytrým investicím. V rozhovoru popíše svoji zkušenost se zaměstnáním, která jej přesvědčila, že musí dělat to, co ho baví. Také se dozvíte proč by podle Petra měli mladí lidé investovat a jaké hlavní trendy svého oboru považuje za ty nejdůležitější.
Obsah článku
Jak by ses představil člověku, který se s tebou setkává poprvé?
Jmenuji se Petr Plecháč, je mi 27 let a mou vášní je burzovní svět. Denně sleduji grafy i dění ve světě, snažím se pomáhat začínajícím obchodníkům a dostat burzovní témata mezi širší veřejnost.
Jak bys popsal svoji cestu k úspěchu? Byly nějaké pády, překážky?
Řekl bych, že jsem ještě stále na začátku své cesty k tomu, co bych nazval úspěchem. I tak jsem ale zažil několik pádů a váhal, zda má smysl pokračovat. Burzovní prostředí je velmi drsné a člověk se musí naučit odolat pokušení, překonat strach a skousnout neúspěch.
Trhy jsou nastaveny tak, aby ublížily co největšímu počtu lidí, proto většina obchodníků a investorů prodělává. Snad každý trader na začátku své cesty spálil investiční účet, a já nejsem výjimka.
Stejně jako všude je ale důležité neopakovat ty samé chyby a každý pád brát jako lekci.
Jaká pracovní zkušenost pro tebe byla nejzajímavější?
Nevím, zda nejzajímavější, ale řeknu takovou, která mě nejvíce zasáhla. Před lety, ještě když jsem studoval, jsem pracoval pro jednu společnost, která nabízela investiční produkty a mou povinností bylo volat téměř neznámým lidem a probudit v nich zájem o investování.
Všichni, co do této práce chodili, byli naštvaní, znechucení a bez vidiny něčeho lepšího. Potvrdil jsem si, že základ je dělat něco, co vás baví.
Petr Plecháč se také aktivně věnuje svému Instagramu @petr_plechac_tradecz
Setkal ses někdy s kritikou? Jak s ní pracuješ?
Kdo chce v životě něčeho dosáhnout, kritice se nevyhne a dřív nebo později se s ní bude muset naučit pracovat, jinak o to, co vybudoval, přijde.
Pokud natočím vzdělávací video, kde nasbírám desítky lajků a pár dislajků, neberu to jako kritiku. Párkrát jsem kritiku schytal, ale dokud dostávám mnohem více pozitivní zpětné vazby, neberu si ji příliš k srdci.
Trochu jiné je to s konstruktivní kritikou, které se nevyhýbám a snažím se ji naopak využít ke zlepšení. Především v začátcích svého podnikání by měl každý kritiku spíše vyhledávat, než se jí snažit za každou cenu vyhnout. Stejně před ní neuteče.
Jaký máš nejoblíbenější citát?
Někde jsem četl, že citáty mají v oblibě hloupější lidé, ale také nám říkali, že ve špenátu je nejvíce železa. Vybral bych jeden, který jsem umístil na svůj IG profil:
Doporučil bys nějaké knihy, které tě nejvíc ovlivnily?
Na škole mě nejvíce zasáhla kniha od George Orwella – Farma zvířat.
Mou zálibu v obchodování komodit probudila kniha od Jima Rodgerse – Žhavé komodity.
Nejsem ale vášnivý čtenář, takže si nedovolím komukoliv cokoliv doporučovat.
Rád bych se zbavil nutkání splnit povinnosti okamžitě a naučil se odložit věci na později. Tento „problém“ se se mnou táhne už od mala, kdy jsem měl potřebu ještě v pátek udělat všechny úkoly, které jsme ve škole dostali na víkend :-).
Myslím, že zbavit se některých svazujících návyků a trochu se osvobodit, může být v jistých situacích ku prospěchu. Na druhou stranu prokrastinace je možná ještě horší.
Jaké máš nejoblíbenější aplikace?
Překvapivě asi žádné. Používám denně Facebook, Instagram, Telegram, Twitter a LinkedIn, ale všechny pouze pracovně. Vaše otázka mě donutila podívat se na svůj FB profil a od roku 2017 jsem na svou zeď nic nenapsal. Možná je to ale i z důvodu, že od roku 2017 jsem zadaný :-).
Jinak velký potenciál vidím ve všem, co nabízí videa a zvuk. Mladší generace chce čím dál méně číst a více sledovat a poslouchat. Aplikace, která tohle dotáhne k dokonalosti, bude slavit úspěch a já se na ní jistě objevím.
Jaké jsou tři hlavní trendy tvého oboru?
Řekl bych, že investování bude čím dál hledanějším pojmem a že obecně je tento obor na vzestupu. Především pak mladší generaci bych doporučil zajímat se o své budoucí já, které bude v důchodu dostávat spíše jen státní příspěvek na jídlo než částku, ze které důstojně vyžije.
Brokerské společnosti jdou ale dnešní mladé generaci naproti, takže není žádný problém si cestou z Prahy do Brna založit investiční účet a rovnou si nakoupit pár akcií nějaké známé americké společnosti.
Aktuální trendy, které nyní vnímám jsou:
- oslovení širší veřejnosti k investování a vlastnímu zabezpečení (brokeři, banky, influenceři)
- jednoduché trading prostředí připomínající spíše online hru, než seriózní byznys
- na druhou stranu stále tvrdší regulace a ochrana spotřebitele, především pak z EU
Vzpomeneš si na nějaké milníky v životě a v podnikání, které pro tebe byly významné?
Nevěřil jsem, že získám magisterský titul, nebo že se dostanu ve střelbě na YOG do Singapuru, a přece.
Ve svém životě jsem měl několik studijních i sportovních milníků, které mě naučily trpělivosti, soustředění a vytrvalosti. Naučil jsem se přijímat porážku a každý neúspěch jsem vykoupil větším pracovním nasazením. Především sport, kde jsem byl vždy sám za sebe a každý úspěch i neúspěch šel jen za mnou, mě do světa byznysu připravil a něčemu naučil.
Pokud jde o podnikání na burze, myslím, že podstatné je uvědomit si dvě věci, a sice, že ztráty k tradingu patří a že se jedná o seriózní byznys a člověk k tomu tak musí přistupovat.
Co bys vzkázal svému mladšímu já?
Zakončím to velmi nezáživně, a sice nic.