Domů » Posttraumatická stresová porucha: Jak ji léčit?

Posttraumatická stresová porucha: Jak ji léčit?

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Posttraumatická stresová porucha

Posttraumatická stresová porucha (anglická zkratka PTSD) je duševní onemocnění, které je vyvoláno děsivou událostí, kterou jste buď prožili anebo byli jejími svědky. Příznaky mohou zahrnovat vzpomínky, noční můry a silnou úzkost, stejně jako nekontrolovatelné myšlenky na tuto událost. Jaké jsou symptomy této poruchy a jak ji lze léčit?

Co je posttraumatická stresová porucha?

Posttraumatická stresová porucha může nastat po ohrožující nebo děsivé události. I když jste se jí člověk přímo nezúčastní, šok z toho, co se stalo někomu jinému, může být tak velký, že má pak problém žít normální život.

Většina lidí, kteří prožijí traumatickou událost, může mít dočasné potíže s přizpůsobením se a se zapadnutím a zvládáním běžného života. To se s časem a dobrou péčí obvykle zlepší. Pokud se příznaky zhoršují, trvají měsíce nebo dokonce roky a narušují každodenní fungování, tak se pak jedná zpravidla o posttraumatickou stresovou poruchu.

Lidé s posttraumatickou stresovou poruchou mohou trpět nespavostí, vzpomínkami, nízkým sebevědomím a přemírou bolestivých nebo nepříjemných emocí. Může se stát, že událost budou neustále znovu prožívat nebo si na ni úplně přestanou pamatovat.

Příznaky

Příznaky posttraumatické stresové poruchy mohou začít do jednoho měsíce po traumatické události, ale někdy se mohou objevit až několik let po události. Způsobuje značné problémy ve společenských nebo pracovních situacích a ve vztazích. Může navíc narušovat schopnost vykonávat běžné každodenní činnosti.

Příznaky se obecně dělí do čtyř skupin: 

 • vtíravé vzpomínky, 
 • vyhýbání se místům, lidem či činnostem, které tuto událost připomínají, 
 • negativní změny myšlenek a nálad 
 • změny tělesných a emočních reakcí. 

Příznaky se mohou v průběhu času měnit nebo se u jednotlivých osob lišit.

U dětí ve věku 6 let a mladších mohou příznaky a symptomy zahrnovat také přehrávání traumatické události nebo jejích aspektů prostřednictvím hry anebo děsivé sny, které mohou, ale nemusí zahrnovat aspekty traumatické události

Zvládání této poruchy

V první řadě je potřeba předeslat, že pokud problémy způsobené traumatickou událostí ovlivňují váš život, navštivte lékaře nebo terapeuta. Ovšem následující kroky můžete podniknout před i v průběhu léčby:

 • Přečtěte si informace o posttraumatické stresové poruše. Tyto znalosti vám pomohou pochopit, co cítíte, a poté si můžete vytvořit strategie zvládání situace, které vám pomohou účinně zvládat váš stav.
 • Pečujte o sebe. Dostatek spánku, zdravá strava, pohyb a čas na odpočinek. Snažte se omezit nebo se vyhnout kofeinu a nikotinu, které mohou úzkost zhoršovat.
 • Vyhněte se samoléčbě a automedikaci. Obracet se k alkoholu nebo drogám, abyste otupili své pocity, není zdravé, i když to může být lákavý způsob, jak se s problémem vyrovnat. Navíc to může to vést k dalším problémům v budoucnu, narušit léčbu a zabránit skutečnému uzdravení.
 • Přerušte cyklus. Když se cítíte úzkostně, vydejte se na rychlou procházku nebo se vrhněte na nějaký koníček, abyste se znovu začali soustředit na něco jiného.
 • Zůstaňte ve spojení. Travte čas s rodinou, přáteli, nebo jinými blízkými osobami. Nemusíte mluvit o tom, co se stalo, pokud nechcete. Už jen sdílení času s blízkými může nabídnout uzdravení a útěchu.
 • Zvažte účast v podpůrné skupině. Díky tomu, že budete své stavy sdílet s lidmi, kteří prochází něčím podobným, si uvědomíte, že nejste sami a že váš stav se může zlepšit.
Posttraumatická stresová porucha
Ilustrační obrázek | Zdroj: Pixabay

Jak podpořit blízkého člověka s PTSD

Když váš blízký trpí posttraumatickou stresovou poruchou, může to být náročné a bolestné i pro vás samotné. Každopádně byste neměli ale cítit pocit viny za to, čím procházejí, ani se pokoušet jejich uzdravení urychlit. Pomoci jim můžete následovně:

 • Zkuste se dozvědět více o posttraumatické stresové poruše. To vám může pomoci pochopit, čím váš blízký prochází.
 • Uvědomte si, že vyhýbání se tématu jsou součástí poruchy. Pokud se váš blízký vaší pomoci brání, dejte mu prostor a sdělte mu, že jste k dispozici, až bude připraven.
 • Naslouchejte. Dejte svému blízkému najevo, že jste ochotni mu naslouchat, ale že chápete, když nechce mluvit. Nenuťte ho, dokud na to nebude připraven.
 • Povzbuzujte k účasti na společenských aktivitách. Plánujte příležitosti k aktivitám s rodinou a přáteli a snažte se svého blízkého zapojit.
 • Udělejte ze svého vlastního zdraví prioritu. Pečujte o sebe zdravým stravováním, fyzickou aktivitou a dostatkem odpočinku. Být nablízku druhému je samo o sobě náročné, pokud sami nebudete v pohodě, nemůžete druhému pomoci.
 • Vyhledejte pomoc, pokud ji potřebujete. Pokud máte potíže se zvládáním, poraďte se se svým lékařem. Může vás odkázat na terapeuta, který vám pomůže se stresem pracovat.

Léčba PTSD

Základní léčbou je psychoterapie, ale může zahrnovat i medikaci. K léčbě dětí i dospělých s PTSD lze použít několik typů psychoterapie, nazývané také terapie rozhovorem. Mezi některé typy psychoterapie používané při léčbě PTSD patří např:

 • Kognitivní terapie. Tento typ terapie pomůže rozpoznat nevhodné způsoby myšlení a kognitivní vzorce, například negativní představy o sobě samém a o riziku, že se trauma bude opakovat. A zároveň dokáže tyto vzorce změnit. U PTSD se kognitivní terapie často používá spolu s expoziční terapií.
 • Expoziční terapie. Tato behaviorální terapie pomůže bezpečně čelit situacím i vzpomínkám, které jsou děsivé, a účinně se s nimi vyrovnat. Expoziční terapie může být obzvláště užitečná v případě flashbacků a nočních můr. Jeden z přístupů využívá i programy virtuální reality, které umožní znovu vstoupit do prostředí, v němž jste trauma prožili.
 • Desenzibilizace a přepracování pomocí očních pohybů. Tento přístup kombinuje expoziční terapii se sérií řízených očních pohybů, které pomohou zpracovat traumatické vzpomínky a změnit způsob, jak na ně člověk reaguje.
 • Terapeut vám může také pomoci rozvinout dovednosti zvládání stresu, které pomohou lépe se vyrovnat se stresem v životě.

Všechny tyto přístupy mohou pomoci získat kontrolu nad trvalým strachem po traumatické události. S terapeutem můžete rozhodnout, jaký typ terapie nebo kombinace terapií bude nejlepší. Můžete vyzkoušet individuální terapii, skupinovou terapii nebo obojí. Skupinová terapie může nabídnout způsob, jak se spojit s ostatními, kteří procházejí podobnými zážitky.

Medikace

Jelikož mozek lidí s posttraumatickou stresovou poruchou zpracovává “hrozby” jinak i kvůli tomu, že rovnováha chemických látek zvaných neurotransmitery je narušena, tak v některých případech může pomoci medikace. 

Léky pomohou přestat myslet na to, co se stalo, a reagovat lépe na to, co se děje. Mohou také pomoci mít pozitivnější pohled na život a cítit se opět “normálněji”. Lékaři obvykle začínají s léky, které ovlivňují neurotransmitery serotonin nebo noradrenalin.

Správné dávkování některých léků vyžaduje čas. Léky příznaky PTSD pravděpodobně neodstraní, ale mohou je učinit méně intenzivními a lépe zvládnutelnými.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz