Domů » Zásady a pravidla slušného chování, které musíte znát

Zásady a pravidla slušného chování, které musíte znát

autor Radka Konečná
0 komentářů
Znáte tato pravidla slušného chování?

Hlasité telefonování v hromadné dopravě, žvýkání s otevřenou pusou, sdílení desítek příspěvků denně o vašem psovi nebo obléknutí tepláků do divadla. Také vás štve, když tyto věci lidé dělají? Existují určitá pravidla slušného chování, která by měli znát a dodržovat úplně všchni. V článku vám deset z nich představíme a blíže popíšeme.

💡Tip: Přečtěte si také, jaké jsou nejlepší evropské treky. Troufnete si?

Dýško není povinnost, ale slušnost

Dýško není v České republice nic neobvyklého. Je to známka toho, že se zákazníkovi v podniku líbilo, případně poděkování obsluze za dobré služby. Většina lidí jednoduše při placení v restauraci částku zaokrouhlí, někdo o pár jednotek korun, jiný o desítky nebo dokonce stovky. Víte, jaká jsou ale pravidla slušného chování při dávání spropitného?

V první řadě je jasné, že dýško není vaší povinností, ale očekává se od vás a je to slušnost. U nás obecně platí zásada, že se dává částka mezi 5 až 15 % z celkové útraty.

V zahraničí to však může být ještě více. Někde bývá dýško dokonce přímo zahrnuté v ceně. Existuje také několik různých způsobů, jak dýško v restauracích dávat. V následujícím článku jsme pro vás proto připravili podrobnější popis spropitného v celém světě.

Správně se obléknout je fuška

Na pohovor, do práce, do divadla, do kina, na procházku, na ples. Abyste si každou událost užili naplno, je potřeba se také patřičně obléknout. Přijít v riflích na operu do divadla je neslušné a pohledy znechucených lidí okolo jsou více než nepříjemné.

Prohlédněte si proto svůj šatník a zjistěte, zda máte na různé příležitosti správné oblečení. Před událostí si také vždy udělejte krátkou rešerši, abyste věděli, co si obléknout. Není to o tom, mít na sobě drahé šaty od návrháře, ale být oblečený vkusně.

Oblékejte se vkusně a vhodně
Oblékejte se vkusně a vhodně

💡Tip: Chystáte se na pohovor a nevíte, co si obléknout? Nechte si poradit v dalším článku.

Muž nebo žena: kdo platí?

Otázka, o níž se často vedou diskuze, ale na kterou snad neexistuje správné řešení. Co je ale stoprocentně neslušné, je dohadovat se o tom dlouze přímo v restauraci u stolu a rušit tak ostatní hosty. Pokud ani jeden nechcete ustoupit, můžete požádat obsluhu o rozdělení účtů.

Zároveň platí pravidlo, že pokud vás někdo explicitně pozval na oběd, očekává se, že za něj zaplatí on.

Oslovení je vaší vizitkou

Při představování si člověk často jen sotva stihne zapamatovat jméno druhého člověka, natož aby stihnul zachytit jeho titul či přezdívku, oslovení je ale přitom velmi důležité. Pomocí něj můžete například druhému člověku ukázat, že si jej vážíte, a to ať už během ústního rozhovoru nebo i v emailu. Jak ale na to?

Na akademické půdě je důležité do oslovení vždy zahrnout nejvyšší dosažený titul. Pokud oslovujete nějakého politika či představitele vyšší pozice nějaké instituce, osluvujte jej jeho funkcí. Při psaní emailu vždy oslovujte v 5. pádě. Ve formálním dopise se vyhněte familiérním výrazům.

Pokud člověka neznáte a nejste si tedy při oslovení jistí, není nic jednoduššího, než trochu zagooglovat. A jestli máte zrovna výpadek paměti, nejlepším řešením je se danému člověku přiznat a slušně se omluvit. Všichni jsme pouze lidi.

Na oslovení si dejte záležet
Na oslovení si dejte záležet

Na domluvené místo doražte včas

Nikdy člověk nemůže počítat úplně se vším a neplánovaná nehoda na silnici mu dokáže pořádně pocuchat nervy. Pokud ale můžete, dejte si vždy alespoň nějakou rezervu, abyste zamezili pozdním příchodům. Obzvlášť pokud se jedná o důležité pracovní jednání, je velmi neslušné přijít pozdě.

Pokud však víte, že ke zpoždění dojde, informujte o tom svůj protějšek a omluvte se. Krátká SMS vás nezabije a dáte tak najevo svůj zájem.

Pravidla slušného chování: na setkání choďte včas
Pravidla slušného chování: na setkání choďte včas

💡Tip: Znáte Meetup? Zjistěte, zda je pro vás vhodný.

Buďte ohleduplní, ztište si hlasitost svého telefonu

Není nic otravnějšího, než celou cestu do práce nechtěně poslouchat telefonní rozhovor spolucestující o tom, jaký měla super večer s novým partnerem. Obzvlášť pokud se co deset sekund zasměje tak, že by vám z toho mohla brzy prasknout hlava. Někteří lidé mají navíc tendenci do telefonu vyloženě křičet, takže to nepřeslechnete ani přes puštěnou hudbu ve sluchátkách.

Poznáváte se v tom? Buďte ohleduplní a zdržte se dlouhého a hlasitého telefonování, obzvlášť v ranních nebo večerních hodinách. Při cestě v tichém vagoně je potom telefonování tabu úplně. Pokud telefonovat potřebujete, přesuňte se na chodbičku. Zeslabte si také zvuk svého telefonu.

Podobná pravidla platí také v kanceláři či na úřadech.

Odložte telefon

Je velmi neslušné, když vám kamarád vypráví o svých bolestech a vy co pár minut kontrolujete display telefonu, jestli vám nědo nepíše. Moderní technologie jsou sice často velmi užitečné, v tomto případě však spíše škodí. Dáváte tím nevědomky druhému člověku najevo, že pro vás není až tak důležitý.

Odložte proto telefon do tašky a nechte ho tam po celou dobu setkání. Takový digitální detox vám jedině pomůže trochu zpomalit a zklidnit se.

Pravidla slušného chování při stolování

Nemlaskat, nesrkat, nežvýkat s otevřenou pusou, zakrýt si ústa, pokud si potřebujete odstranit párátkem zbytky jídla ze zubů, umývat si ruce před jídlem, útírat si ústa do kapesníku. Přesně tato pravidla učí ve školce i malé děti, tak proč je nejsou schopní doržovat dospělí?

Ať už obědváte v luxusní restauraci nebo v kanceláři za stolem, pamatujte na tato základní pravidla stolování. Není na tom nic těžkého. V lepších restauracích potom platí již náročnější pravidla. Naučit se je můžete například z následujícího videa.

Pravidla slušného stolování v restauraci

💡Tip: Přečtěte si také, jak na domácí vzdělávání dětí.

Na návštěvu přineste něco malého

Jestliže jste pozvaní na návštěvu k někomu domů, je slušnost vzít s sebou nějakou malou pozornost. Nemusíte vykoupit celý supermarket, ale třeba nějakou vlastnoručně upečenou buchtou nebo lahví dobrého vína uděláte hostiteli určitě radost.

Hlavně ale přijďte včas a v předem oznámeném počtu návštěvníků. Pokud musíte návštěvu zrušit, oznamte to hostiteli co nejdříve a omluvte se.

Pravidla slušného chování na sociálních sítí

I na sociálních sítích se najdou vysoce otravné a neslušné zlozvyky, které uživatelé občas dělají. Pojďme se nyní na ně podrobněji podívat.

Někteří lidé sdílí téměř každý okamžik svého života. Za den to může být i několik desítek příspěvků, které však nemusí čtenáře bavit. Není to třeba zrovna váš případ? Opravdu musí všichni vaši známí vědět o každé špinavé plíně vašeho dítěte? Nechte si něco ze svého soukromí čistě jen pro sebe.

Dalším nešvarem sociálních sítí je přílišná snaha o dokonalost. Je dokázané, že většina lidí se na sítích prezentuje lépe než ve skutečném životě. Nic se ale nemá přehánět. Fotky projeté desítkami filtrů jen málokdy vypadají přirozeně. Obzvlášť komické to je v případě, že vás sleduje někdo, kdo vás zná, a ví, že takto ve skutečnosti vůbec nevypadáte.

Dalším důležitým pravidlem je také nevyřizování sporů skrze sociální sítě. To, co sdílíte, uvidí mnoho lidí a nelze to vzít tak snadno zpět. Úplné tabu je potom nepovolené sdílení fotek, na nichž jsou rozpoznatelní cizí lidé. Tady už hrozí i právní postih!

I na sociálních sítích dodržujte pravidla slušného chování
I na sociálních sítích dodržujte pravidla slušného chování

💡Tip: Další důležitá pravidla slušného chování se dozvíte v následujícím článku. Víte například kdo komu jako první při představování podává ruku?

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz