Domů » V čem mi pomůže psychoterapie a jak poznat, že ji potřebuji.

V čem mi pomůže psychoterapie a jak poznat, že ji potřebuji.

autor Barbora Jiřincová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
psychoterapie

Psychoterapie nemusí pomoci jen těm, kdo trpí duševní nemocí. Dobrý terapeut vám může také pomoci na cestě k úspěchu. V některých případech ale potřebujeme psychoterapii víc než v jiných.

Psychoterapie jako dlouhodobá léčba

Často právě ti, kdo pomoc profesionála potřebují nejvíce, ji nevyhledají. Povědomí o duševním zdraví v České republice navíc není nejlepší. Psychoterapii určitě vyhledejte tehdy, když trpíte depresí nebo úzkostí. Deprese dokáže člověka paralyzovat a úplně mu znemožnit život. I její slabší forma ale postupně vysává veškerou radost ze života. Úzkost ve své extrémní formě vede k obsedantně kompulzivnímu chování – k případům kdy nedokážeme překonat touhu uklízet nebo třeba hromadit věci. Také může dojít až k záchvatům paniky.

Navštívit psychologa by také měl každý, kdo trpí fóbiemi – tedy nevysvětlitelným strachem, který komplikuje život.

🎤 Psychiatři radí: Pokud vám vaše mysl výrazně ztěžuje normální život, měli byste to řešit.

Psychoterapie jako krátkodobá pomoc

Terapeut může pomoci zvládnout také těžká životní období nebo zpracovat syndrom vyhoření a výrazné změny. Také třeba napoví, jak se vyrovnat s rozchodem a jak vyléčit zlomené srdce. Není nutné se rovnou zavázat k dlouhodobému docházení. Pokud řešíte dlouhodobý problém, pravděpodobně budete potřebovat dlouhodobou léčbu. Jestliže jste ale doposavad duševním problémem netrpěli, využijte služby terapeuta na kratší dobu.

Psychoterapie jako krátkodobá pomoc

Terapeut nemusí jenom pitvat vaše dětství, skvěle pomůže také:

Psychoterapie pro řešení drobných chyb v myšlení

Možná nemáte takové problémy, abyste profesionála skutečně potřebovali. Ale možná chcete být jen úspěšnější a šťastnější. Také vám psychoterapie může pomoci. Jsou to často naučené předsudky z dětství, které nám berou pocit štěstí. Často si zbytečně komplikujeme pracovní i rodinný život přesvědčením, co by se mělo a nemělo. Když se těchto představ zbavíme, budeme se lépe cítit, ale hlavně si uvolníme ruce pro to, co je skutečně důležité. Zbavíme se stresu a budeme výkonnější. Někdy máme naučené chyby v myšlení, které nám přináší zbytečný stres, trému a brání nám soustředit se na výkon. V neposlední řadě může psychoterapie zlepšit naše vztahy s ostatními v práci i v soukromí. 

Psychoterapie jako forma mentálního tréninku

Mentální trenéři a koučové využívají psychoterapeutických technik – třeba kbt terapie. Nemusíte mít ani žádný viditelný problém, ale určitě chcete zvládat i náročné situace a být psychicky odolnější. Psychoterapie vám především pomůže poznat sama sebe a dokážete se tudíž rozhodovat sami za sebe ve všech situacích.

💡 Tip: Poraďte se s odborníkem, jak se svou psychikou můžete pracovat.

Psychoterapie při hledání životní cesty.

Když se ocitneme na křižovatce ať už v rodinném nebo profesním životě, musíme si jednu z cest vybrat. Chceme zvolit tu, která se nejvíce shoduje s našimi talenty, zálibami a schopnostmi. Psychoterapie nám pomůže poznat sami sebe. Pochopit, co chceme skutečně my sami. Často se rozhodujeme podle toho, co po nás chtěli rodiče. Nebo neobjevíme své skutečné talenty, protože jsme přesvědčeni, že se pro nás nehodí. Když se rozhodujeme, kam se v životě vydat, psychoterapie nám pomůže očistit mysl od nánosy cizích názorů a zjistit, co skutečně chceme a můžeme dělat.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz