Domů » 12 TOP česká próza: Co číst ze současné literatury?

12 TOP česká próza: Co číst ze současné literatury?

autor Kristýna
0 komentář
12 TOP česká próza

Nudíte se v nekonečné izolaci od běžného života nebo přemýšlíte, jak aktivně relaxovat? Máte po krk sledování Netflixu, ležení na gauči a surfování napříč sociálními sítěmi? Využijte volný čas užitečněji a to třeba ke čtení. Nechte se inspirovat našimi tipy na 12 zajímavých kousků z české prózy. Co číst ze současné literatury? Nejen, že se pobavíte, ale pomůžete i domácí knižní scéně. Všech 12 tipů najdete v druhé polovině článku.

Co je to současná česká próza?

Představte si, že skládáte maturitu. Přijdete ke komisi a místo vytoužené otázky o americké meziválečné literatuře se vás učitelka českého jazyka zeptá: „Současná česká próza? Co o ní víš?“ Vy vykoktáte jen jméno Michala Viewegha a dál budete nervózně krčit rameny.

Současná česká próza se zabývá širokou škálou témat od banálních až po ty nejvýznamnější, jako jsou sociální problémy (různé závislosti, poruchy, násilí, aktuální životní styl), mezilidské vztahy (nová generace proti starší, moderní rodina), historie národa a jeho vyrovnávání se s minulostí (války, komunistický režim, revoluce) nebo politika (tematizace nynější situace).

Na rozdíl od literatury 20. století dnešní spisovatelé nemají společného nepřítele, proti kterému by bojovali svými slovy. To jim dává větší možnost experimentovat, objevovat a svobodně (pod dozorem nakladatele) rozvíjet různé náměty.

Zároveň musím zdůraznit pokrok v moderní próze. Stále větší počet žen-spisovatelek se dostává do popředí v tématech, která patřívala výhradně mužům. Proto se zastaralá rovnice, kdy žena musí psát pouze přihlouplé zamilované romány a příručky typu Haliny Pawlovské, stává minulostí.

Dalším významným krokem je česká expanze na zahraniční knižní trh. Současní spisovatelé nejenže vystupují na populárních knižních festivalech po celé Evropě, ale dokonce nechávají svá díla překládat. Díky tomu se jejich knihy dostávají i k cizojazyčnému publiku.

Jak se orientovat v české próze?

Kvůli velkému množství autorů se nám může zdát, že se ztrácíme v moderní literatuře. Jak se v ní lépe orientovat? Pomůže nám sledování prestižních cen jako Magnesia Litera, Státní cena za literaturu, Cena Jiřího Ortena a mnoho dalších. Dále se vyplatí čtení literárních časopisů — Host, A2, Tvar, Revolver Revue, Lógr – a internetových stránek – iLiteratura.

Přes to nesmíme zapomenout, že knihy sice mohou získat nálepku kvality od profesorů literatury a kritiků, avšak běžným čtenářům se nemusí zamlouvat. Proto je dobré sledovat i čtenářské skupiny na sociálních sítích, literární blogy nebo video recenze na YouTube.

💡 Tip: Sledujte třeba youtubový kanál Humbook , který pořádal vyhlášení HumbookAwards 2020

Youtubový kanál rozdával vlastní ceny HumbookAwards

Česká próza za pandemie koronaviru

Možná nečtete vůbec, možná jste knihomolové. Důležitou otázkou je, proč číst domácí tvorbu v době pandemie?

Českou literaturu, která vydělávala několik set milionů korun ročně, přerušil koronavir. Uzavírání postihlo nejen firmy a podniky, ale i kulturu. Divadla musela přerušit svoje programy, filmy a seriály zase natáčení. A co knižní trh? Knihkupectví přesunula svoje nabídky na internet, nakladatelé pozastavili svoje ediční plán, a tak některé knihy vyšly se zpožděním nebo vůbec.

Spisovatelé vlivem pandemie přišli o svoje příjmy. Prodej knih se zmenšil, kvůli čemuž se snížily i jejich honoráře. Ty jim nakladatelé vyplácí jednou za rok. Jejich výše se odvíjí podle dvou kategorií – podle smlouvou sjednaných procent z podílu prodaných knih bez DPH (běžně do 12 %) a počtu celkově prodaných výtisků. O další příjmy, které tvořily na příklad autorská čtení, spisovatelé přišli.

Teď si jistě říkáte, že stát vytvořil programy pro záchranu firem a živnostníků, tedy i umělců. Ano, během první vlny pandemie ministr kultury vydělil pro literaturu 20 milionů korun, které rozdělil pouze mezi vydavatele knih. V srpnu 2020 byl vytvořen program COVID-kultura, z něhož čerpali umělci (hudební a divadelní obory) a podnikatelé v kultuře. Při druhé vlně vznikl COVID-kultura II, který se rozšířil o technické profese (osvětlovači, zvukaři a jiní). V lednu 2021 přišel třetí program COVID-kultura III týkající se výtvarníků a spisovatelů. Avšak většina z nich na podporu nedosáhla kvůli přísným parametrům.

Tím, že si zakoupíte knihu české produkce, nepodpoříte pouze spisovatele, ale i další, kteří stojí za jejím vznikem, jako jsou redaktoři, grafici, tiskaři a další. Koupí knihy (nejlépe od nakladatele) podpoříte knižní trh.

🎓 Zajímavost: Víte, že čtením zlepšujete schopnost soustředit se, snižujete stres a deprese, zlepšujete váš spánek a empatii? O dalších zajímavostech se dozvíte v následujícím videu.

Podívejte se na 10 šokujících benefitů čtení

Jaké knihy jsou 12 TOP česká próza?

Následující seznam přináší 12 tipů, co číst ze současné české prózy. Jelikož je spousta skvělých knih, vybrala jsem pouze ty napsané po roce 2010. Aby seznam byl pořádná všehochuť, najdeme na něm díla různých žánrů.

1/ Jan Balabán, Povídky (2010)

Povídky jsou první ze souborných vydání tvorby Jana Balabána (následují je Romány a novely a Publicistika a hry). V souboru najdeme povídky z autorových čtyř knih. Musím zdůraznit, že Balabánovy texty nejsou veselé, zamilované povídačky, z jejichž kýčovitosti se vám chce zvracet. Právě naopak. Proto si myslím, že vám tato sbírka nesmí utéct, protože je upřímná a znázorňuje různé polohy života. Rovnou vám slibuji, že knihu nepřečtete během jednoho dne (a možná ani za jeden měsíc).

🎓 Zajímavost: Jan Balabán přispíval mimo jiné i do časopisu Respekt. V roce 2010 předčasně zemřel pouze v 49 letech. Přes to se jeho tvorba, za níž získal mnoho cen, stala neodmyslitelnou součástí kánonu moderní české literatury.

2/ Michal Ajvaz, Lucemburská zahrada (2011)

Hlavní postavou Ajvazovy prózy je Paul, učitel na pařížském lyceu. Jeho běžný život se změní, jakmile udělá překlep v internetovém vyhledávači a pozná amerického spisovatele Donalda Rosse. Tato zkušenost mu dá nový pohled na život. Docela banální zápletka je na světě! Paul podvede svoji manželku a ta se mu musí pomstít. Vybere si k tomu svého bývalého milence. Paul následně prožívá nejlepší a nejhorší okamžiky svého života.

Pokud máte rádi lingvistická dobrodružství nebo filosofická čtení s kapkou Francie, Lucemburská zahrada se vám bude líbit.

🎓 Zajímavost: Ve videu, v němž spisovatel čte z Lucemburské zahrady, si zavzpomínejte na autorská čtení.

Michal Ajvaz čte z Lucemburské zahrady

3/ Jakuba Katalpa, Němci (2014)

Vše začíná s jednou rodinou žijící v Praze na konci 80. let a tajemnými balíčky, které chodí ze západního Německa od babičky Kláry Rissmann, která je opředena tajemstvími. Jejich prostřednictvím se snaží udržet alespoň malý kontakt se svým synem.

Po smrt otce se hlavní hrdinka rozhodne babičku vypátrat. A tak příběh čtenáře zavede do doby, kdy Klára byla mladá žena, která ve válečných Sudetách vyučovala děti, a z pohledu Němců sleduje průběh a následky druhé světové války.

🎓 Zajímavost: Jestli se vám líbí jazyk a vypravěčský styl Jakuby Katalpy, musím vás upozornit, že u dalších autorčiných knih můžete narazit. Spisovatelka je totiž “chameleon” a ve svých dílech experimentuje.

4/ Anna Bolavá, Ke dnu (2017)

Autorka knihy Do tmy (2015) i ve svém dalším románu Ke dnu pokračuje v podobném tempu. Děj knihy čtenáře zavede do malého města Řečovice, kde se to hemží tragédiemi na pozadí sychravého podzimního počasí.

První je nález mrtvého těla manželky tamějšího lékaře. Byla to vražda? Z jakého důvodu? Další tragédií je návrat Hany a její matky, kolem nichž se to hemží tajemstvími. Proč tak Hanu přitahuje voda? Stojí za tím nadpřirozená síla? Třetí je náhlá smrt otce dospívající dívenky, která musí vyrůstat vedle bohatých slečinek.

Po přečtení románu budete cítit takovou tíseň, jako kdybyste se vy potýkali s příkořím. O textu budete přemýšlet ještě pár dnů po přečtení poslední kapitoly, ne-li i měsíců.

💡 Tip: Anna Bolavá romány Do tmy, Ke dnu a Před povodní (2020) koncipovala jako volnou trilogii. Jestli máte chuť zahloubat se do poutavého čtení, volte knihy v tomto pořadí.

5/ Vojtěch Matocha, Prašina (2018)

Česká próza se zabývá i knihami pro děti. Proto je následující tip určen především pro ně. Pokud hledáte zajímavou dětskou knihu nebo sami holdujete tomuto žánru, určitě volte Prašinu.

Do pražské čtvrti Prašina zavítá třináctiletý Jirka. Přestože Prašina existuje přímo uprostřed města, nefunguje v ní elektřina ani žádné jiné technické vynálezy. V (doslova) temné části Jirka a jeho kamarádi Tonda a En pátrají po tajemství, které musí vyřešit, než bude pozdě. V ohrožení je celé město. Proti nim stojí čas a několik dospělých mužů, kteří se stejně jako oni pídí za tajemstvím.

🎓 Zajímavost: Text je doprovázen černobílými ilustracemi Karla Osahy, jednoho z předních českých komiksových autorů. Pokud se vám Prašina zalíbí, přečtěte si její další díly — Černý merkurit (2019) a Bílá komnata (2020) — nebo si poslechněte krátkou ukázku.

6/ Jan Němec, Možnosti milostného románu (2019)

Buď ho milujete, nebo nesnášíte. Není nic mezi tím. Řeč je o Janu Němcovi a jeho několikrát skloňovaném románu Možnosti milostného románu.

Možnosti jsou zde rozhodující. Toto není pouze příběh o tom, jak pochopit šestiletý vztah od jeho počátku, vzplanutí, až po první úskalí a konec. Hlavní postava a vypravěč v první osobě, který se jmenuje stejně jako autor, čtenáře uvede do romanopisného řemesla.

A tak místo slzami smáčených řádků Němec demonstruje postupy možností, jimiž lze román tvoří. Přitom se nezdráhá toho, aby si se čtenářem pohrával.

🗣️ Petr A. Bílek, literární kritik a profesor Ústavu české literatury a komparatistiky FF UK, o románu píše: “Celých více než 400 stran představuje koncentrovanou analýzu vzniku, průběhu a rozpadu milostného vztahu mezi vypravěčem, který neustále stvrzuje, že je Janem Němcem z reálného světa, a jeho partnerkou, v románu pojmenovanou jako Nina.”

7/ Jiří Šimáček, Prvotřídní Hajzl (2019)

Náčelník, hlavní postava tohoto románu, je typ chlapíka, kterému byste se raději vyhnuli. Chladný, bezohledný policista středních let, k tomu tak trochu zkorumpovaný, co miluje operu, vyžívá se v opravdu drahých hodinkách a kvalitním alkoholu (tragikomická postava jak vyšitá). Své chování přebírá po otci, který byl kdysi velký komunistický představitel.

Ten nebyl žádný andílek, což kromě kariéry dokazuje i Náčelníkova sestra, sedmdesátiletá Anna žijící v Jihoafrické republice, která po smrti matky zjistí, kdo byl její papínek. Je jasné, že sourozenecké protipóly se musí setkat.

🗣️ Kryštof Špidla ve svojí recenzi v časopise Host píše: “Jiří Šimáček umí jako málokterý současný autor pracovat s drsnou jazykovou komikou. Nebojí se přepjatosti, perverze či grotesknosti. Využívá jich s rozkoší ve všech svých prózách, nejinak je tomu i v Prvotřídním hajzlovi.

8/ Jiří Kratochvíl, Liška v dámu (2019)

Jiří Kratochvíl, autor známých knih jako Truchlivý Bůh (2000), Nesmrtelný příběh (2007) a mnoha dalších, tvoří v tomto románu z lišky, typické bajkové postavy, dámu.

Pojí dohromady Stalinovy zvrácené vědecké experimenty, při nichž sovětští soudruzi vytváří z liščího mláděte krásnou ženu, a 50. léta v Československu, kdy je dělník Pavel naverbován k StB. Soudruzi však nepočítali s tím, že by se liščí dáma ve službách Sovětů mohla zamilovat. Co zmůže láska mezi dvěma lidmi v neveselé době?

💡 Tip: Román probírali i moderátoři podcastu Do slov. Pokud se o knize chcete dozvědět více, neváhejte si ho poslechnout.

9/ Miřenka Čechová, Baletky (2020)

Tanečnice a režisérka Miřenka Čechová vychází v románu Baletky ze svých zážitků, kterými se nechává inspirovat.

Myslíte si, že balet je příjemná dřina? Po přečtení knihy pochopíte, jaký tlak je na tanečnice od útlého věku vyvíjen. Čechová vypráví o dospívání na taneční konzervatoři, o krví zubožených prstech, o používání projímadel a zvracení, tvrdých dietách, aby si udržela velmi hubenou postavu. To vše s Prahou 90. let za zády, jejími kluby, drogami a objevováním skutečného života.

💡 Tip: Poslechněte si podcast Radia Wave Liberatura, kde byla hostkou Miřenka Čechová, která vypráví nejen o knize.

10/ Milan Kundera, Slavnost bezvýznamnosti (2013, česky 2020)

Říkáte si, proč do seznamu vkládám Milana Kunderu, česko-francouzského spisovatele, jehož zná každý? Je to proto, že slavný romanopisec poprvé svolil a nechal svoje původně francouzsky psané dílo přeložit do češtiny. A tak se setkáváme s Kunderou skoro po třiceti letech (tolik času uběhlo od posledního česky vydaného románu!) opět v jeho rodném jazyce díky překladu Anny Kareninové. Česká próza tímto byla obohacena.

Kundera na poměrně krátkém textu (v porovnání s jinými jeho romány, na které je český čtenář zvyklý) představuje příběhy čtyř přátel, jejichž pařížské procházky se prolínají se Stalinovým zasedáním. Jelikož se jedná o kunderovský text, věřte, že vás místy bude mrazit a jindy se budete nahlas smát humorným pasážím.

🎓 Zajímavost: Milan Kundera v roce 2013 tuto knihu vydal jako způsob rozloučení se spisovatelským řemeslem.

11/ Zděnek Ležák, Štěpánka Jislová, Milada Horáková (2020)

Komiks se v posledních letech vymaňuje z nálepky “jen pro děti”. V našich podmínkách vzniká mnoho zajímavých prací, kdy se některé z nich věnují i české historii. Musím zmínit podařenou knihu Pavla Kosatíka Češi 1918-1992 (2017), spojení Jana Nováka a Jaromíra 99 v komiksu Zátopek (2016) či trio Ondřeje Kavalíra, Vojtěcha Maška a Karla Osahy při vytváření třech dílů Návratu Krále Šumavy (2018).

didaktickou pomůckou se může zdát komiks Milada Horáková pojednávající o právničce a především bojovnici za ženská práva, která byla během vykonstruovaných procesů zavražděna. Autoři se snaží přiblížit Miladu Horákovou jako skutečně žijící ženu v těžké době, nikoliv pouze jako historickou osobnost. A tak je v komiksu vyprávěn celý její život od dětství, dospívání, právnických začátků až po odboj a věznění.

🎓 Zajímavost: Za textem komiksu stojí Zděnek Ležák, novinář, spisovatel a šéfredaktor časopisu ABC. Autorkou kreseb je Štěpánka Jislová, jejíž prací byl komiks Klášter Nejsvětějšího srdce a mnoho dalších.  

12/ Karin Lednická, Šikmý kostel (2020)

V české literatuře je silná tradice románových kronik, v nichž sledujeme generace jedné rodiny napříč časem.

S moderní verzí tohoto žánru přichází Karin Lednická, která v prvním díle své kroniky Šikmý kostel, románová kronika ztraceného města, léta 1894-1921, situovaném (v tehdy) Karwine, vypráví příběhy tří hlavních hrdinů. Barbora, Julek a Ludwik vedou rozdílné životy — zastávají jiné společenské postavení, různými způsoby se dokáží vyrovnat s překážkami a problémy. Přes to se jejich linky proplétají.

Autorka nám dává nahlédnout do doby, kterou vnímáme pouze jako něco, co se odehrálo dávno v čase a k čemu už nemáme přímý vztah, ačkoliv opak je pravdou.

🗣️ Pavel Janoušek, literární historik a kritik, v recenzi v časopise Host píše: “Posláním knihy Šikmý kostel, vydané v roce 2020 jako svébytná próza, tudíž bylo evokovat životy obyčejných lidí, kteří kdysi, v letech1894-1921 robili, pili, milovali, strádali a umírali v ‘našem’ havířském kraji.”

Soudobá česká próza a její možnosti

Literaturu nemůžeme brát pouze jako seznam knih, faktů a pouček, které jsme se museli pilně učit ve škole. Takhle ji nelze škatulkovat, jelikož je žijící organismus, který se neustále vyvíjí, ukazuje nám nové možnosti a otevírá otázky, o něž se společnost zajímá.

Současná česká próza nabízí širokou škálu příběhů nejrůznějších žánrů a samozřejmě i kvalit. Proto si každý najde svoji oblast, která ho zajímá či se o ní chce dozvědět více. Takže vyrazte do knihkupectví a zapátrejte po tom, co se právě vám líbí. Nechte se klidně unést bizarním románem nebo se zahloubejte do vysoce intelektuálního textu, jímž se budete prokousávat několik měsíců.

Pevně doufám, že vás moje tipy buď navnadily, nebo alespoň inspirovaly k objevování tajů české literatury.

Podívejte si i na další zajímavé knihy, které doporučujeme.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz