Štítná žláza je důležitá endokrinní žláza, která vytváří a uvolňuje hormony. Jejím hlavním úkolem je řídit váš metabolismus, tedy způsob, jakým vaše tělo využívá energii. Někdy se ovšem může stát, že štítná žláza nepracuje správně. Tyto stavy jsou překvapivě běžné. Jak si štítnou žlázu udržet zdravou a jak případnou nemoc léčit?
Obsah článku
Co je štítná žláza a k čemu slouží?
Štítná žláza je malá žláza ve tvaru motýla, která se nachází v přední části krku pod kůží. Je součástí endokrinního systému a řídí mnoho důležitých funkcí těla tím, že produkuje hormony. Hlavním úkolem štítné žlázy je řídit rychlost metabolismu, což je proces, při kterém tělo přeměňuje přijatou potravu na energii, kterou všechny buňky v těle potřebují ke svému fungování. Proto pokud štítná žláza nepracuje správně, může to mít dopad na celé tělo.
Co je to endokrinní systém?
Endokrinní systém je síť několika žláz, které vytvářejí a vylučují hormony přímo do krevního oběhu. Hormony jsou chemické látky, které koordinují různé funkce v těle tím, že přenášejí zprávy krví do orgánů, kůže, svalů a dalších tkání. Tyto signály říkají tělu, co má dělat a kdy to má dělat.
Endokrinní systém tvoří následující orgány a žlázy:
- Hypotalamus,
- Hypofýza,
- Štítná žláza,
- Příštítná tělíska,
- Nadledvinky,
- Epifýza,
- Slinivka břišní,
- Vaječníky,
- Varlata.
Jak pracuje štítná žláza?
K tvorbě hormonů potřebuje štítná žláza jód, prvek, který se nachází v potravinách (nejčastěji v jodizované kuchyňské soli) a ve vodě. Štítna zlaza zachycuje jód a přeměňuje ho na hormony. Pokud máte v těle příliš málo nebo příliš mnoho jódu, může to ovlivnit právě tuto hladinu hormonů.
Hormony štítné žlázy ovlivňují následující tělesné funkce:
- Metabolismus,
- Tepová frekvence,
- Dýchání,
- Trávení,
- Tělesná teplota,
- Vývoj mozku,
- Mentální aktivita,
- Údržba kůže a kostí,
- Plodnost.
Štítná žláza a její hormony ovlivňují téměř všechny orgánové systémy vašeho těla, včetně:
Kardiovaskulární systém: Štítná žláza pomáhá regulovat množství krve, srdeční frekvenci a sílu a razanci srdeční kontrakce.
Nervový systém: Pokud nepracuje správně, může to způsobit příznaky, jako je necitlivost, brnění, bolesti nebo pocit pálení. Hypotyreóza může navíc způsobovat deprese a hypertyreóza úzkost.
Trávicí systém: Štítná žláza se podílí na tom, jak se potrava pohybuje vaším trávicím systémem.
Reprodukční systém: Pokud štítna zlaza nepracuje správně, může to způsobit nepravidelnou menstruaci a problémy s plodností.
🎓 Zajímavost: Bez štítné žlázy můžete žít. Operace odstranění štítné žlázy, známá jako tyreoidektomie, je běžný chirurgický zákrok, kterým lze léčit některé stavy štítné žlázy. Potom je samozřejmě potřeba doplňovat zmíněné hormony uměle.
Jak si udržet zdravou štítnou žlázu
Hlavním způsobem, jak si udržet zdravou štítnou žlázu, je zajistit si dostatečný příjem jódu ve stravě. Dobrou zprávou je, že většina lidí získává dostatečné množství jódu prostřednictvím jodizované kuchyňské soli a potravin obohacených jódem.
Mezi další potraviny, které obsahují jód, patří např:
- Sýry,
- Kravské mléko,
- Vejce,
- Jogurt,
- Mořské ryby,
- Korýši a měkkýši,
- Mořské řasy,
- Sójové mléko,
- Sójová omáčka.
Je však důležité nekonzumovat příliš mnoho jódu, protože i to může způsobit nerovnováhu v těle.
💡 Tip: Přečtěte si také proč je důležité konzumovat dostatek vitamínu C a vlákniny.
Běžné testy na kontrolu zdraví štítné žlázy
Testem pro kontrolu zdraví štítné žlázy je krevní test, který měří hladinu hormonu stimulujícího štítnou žlázu. Jedná se o screeningový test na hypotyreózu i hypertyreózu.
Rizikové faktory vzniku onemocnění štítné žlázy
Onemocnění štítné žlázy jsou běžná a mohou postihnout kohokoli v jakémkoli věku. Některé faktory však vystavují vyššímu riziku vzniku onemocnění štítné žlázy, např:
- Onemocnění štítné žlázy v rodinné anamnéze.
- Autoimunitní onemocnění, jako je cukrovka 1. typu, revmatoidní artritida nebo lupus.
- Užívání léků s vysokým obsahem jódu.
- Věk vyšší než 60 let, zejména pokud jste žena.
Poruchy štítné žlázy
Existuje několik různých typů onemocnění štítné žlázy. Onemocnění štítné žlázy je překvapivě časté. U žen je navíc asi pětkrát až osmkrát vyšší pravděpodobnost, že jim bude diagnostikováno onemocnění štítné žlázy, než u mužů.
Mezi čtyři hlavní poruchy patří:
- Hypotyreóza (nedostatečná činnost štítné žlázy),
- Hypertyreóza (nadměrná činnost štítné žlázy),
- Struma (zvětšená stitna zlaza),
- Rakovina štítné žlázy.
Hypotyreóza
Hypotyreóza (nedostatečně aktivní štítná žláza) nastává, když vaše stitna zlaza neprodukuje a neuvolňuje dostatečné množství hormonů štítné žlázy. To způsobuje zpomalení metabolismu.
Mezi příčiny hypotyreózy patří např:
- autoimunitní onemocnění,
- zánět štítné žlázy,
- nedostatek jódu,
- nefunkční štítná žláza (když štítná žláza nepracuje správně od narození).
- odstranění štítné žlázy.
Hypertyreóza
K hypertyreóze (nadměrné činnosti štítné žlázy) dochází, když štítná žláza produkuje a uvolňuje více hormonů štítné žlázy, než tělo potřebuje. To způsobuje naopak zrychlení metabolismu.
Mezi příčiny hypertyreózy patří:
- autoimunitní onemocnění,
- uzly štítné žlázy,
- zánět štítné žlázy,
- zánět štítné žlázy, ke kterému dochází po porodu,
- nadbytek jódu v krvi ze stravy a/nebo léků,
- nezhoubný (nenádorový) nádor v hypofýze.
Struma
Struma je zvětšení štítné žlázy a postihuje přibližně 5 % lidí. Příčiny vzniku strumy mohou být různé. Jednoduchá struma vzniká, když vaše stitna zlaza nevytváří dostatek hormonů, a tak se snaží tento nedostatek nahradit zvětšováním. Endemické strumy vznikají u lidí, kteří nemají ve stravě dostatek jódu. Sporadické strumy nemají ve většině případů žádnou známou příčinu.
Rakovina štítné žlázy
Rakovina štítné žlázy je rakovina, která začíná v tkáních štítné žlázy. Léčba většiny případů rakoviny štítné žlázy je velmi úspěšná.