Domů » TOP 10: Pravidla a zásady saunování

TOP 10: Pravidla a zásady saunování

autor Radka Konečná
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Znáte tato pravidla saunování?

Také milujete saunování? Nejste samotní. Spousta lidí nedá dopustit na chvíli odpočinku v horké místnosti, při které zapomene na všechny problémy všedních dní. Obzvlášť v chladných měsících jsou sauny skvělým způsobem, jak se pořádně zahřát. Existují však určitá pravidla saunování, kterých byste se měli držet, abyste chránili své zdraví a zvýšili účinek pobytu v sauně, ale také neomezovali ostatní účastníky sauny. V článku vás s takovými pravidly a zásadami podrobně seznámíme.

💡 Tip: Pořádně se zahřát vám pomůže také lekce hot yogy. Že o ní slyšíte poprvé? Přečtěte si náš další článek a zjistěte, jaké jsou její benefity

Saunování lidé znají už stovky let

Saunování není v Česku nic neznámého. Téměř každý plavecký bazén má k dispozici ať už parní nebo klasickou finskou saunu pro veřejnost. Není většího relaxu, než se zajít po plavání na chvíli zahřát.

Saunování přitom není nějaký výdobytek dnešní moderní doby. Její blahodárné účinky znali lidé i před stovkami let. Historie saun sahá až do 5. století.

Určitě vás jako první napadnou severní země jako je Finsko, Pobaltí nebo třeba Švédsko. Ve skutečnosti ale mezi nejstarší archeology nalezené sauny patří ty z Asie. Nicméně právě v zemích severní Evropy se sauny rozšířily nejvíce. Když se projdete tamními historickými skanzeny, zjistíte, že i menší vesnice měly místnost podobnou sauně plnou uschlých bylinek.

Účinky sauny

Důvodem oblíbenosti saun v historii bylo především zvyšování imunity. Vzhledem k tomu, že lékařství tehdy nebylo na takové úrovni jako je nyní a celý svět sužovaly nejrůznější choroby a epidemie, bylo třeba jakýmkoliv způsobem podpořit imunitu. A to se za pomocí sauny dařilo. Pobyt v sauně navíc pomáhal lidem bojovat s nejrůznějšími kožními nemocemi.

Dnes jsou známy i další účinky sauny. Obecně všechny druhy saun pomáhají snížit stres, relaxovat a regenerovat unavené či ztuhlé svaly. Každá sauna je ale trochu jiná a má i odlišné účinky:

  • Finská sauna: tradiční finská sauna má vliv především na váš kardiovaskulární systém. Může být tedy prevencí proti srdečním chorobám. Pomáhá také při různých respiračních onemocněních
  • Solná sauna: jestliže máte obzvlášť v zimních měsících problém s vleklými chřipkami, které nemají konce, vyzkoušejte solnou saunu. Je skvělá na snížení množství hlenu a má protizánětlivé účinky. Je vhodná také pro astmatiky a různé kožní problémy jako je třeba akné
  • Parní sauna: pára se skvěle hodí při léčbě onemocnění dýchacích cest nebo třeba k léčbě astma. Dobře funguje také proti revmatickým onemocněním a pomáhá lépe prokrvit končetiny
  • Infrasauna: kromě posílení imunity a detoxikace organismu má infrasauna také vliv na bolesti zad a menstruační bolesti

💡 Tip: Na rýmu můžete vyzrát také za pomocí konvičkování! Zjistěte, jak začít.

Zjistěte, jaké jsou další výhody saunování

Pravidla saunování

Než se ale začnete převlékat do prostěradla, je potřeba znát určitá pravidla saunování, s kterými vás nyní seznámíme:

1. Respektujte své tělo

Máte saunu spojenou s bolestí a marným pohledem na přesýpací hodiny, které nechtějí ukončit vaše trápení? Ačkoliv na určité nepohodlí je člověk schopný si zvyknout, neměl by se extrémně přemáhat.

Možná, že váš kolega vydrží sedět v horku půl hodiny, to ale neznamená, že to tak musí vyhovovat i vám. Navíc každý den se naše těla nacházejí v jiném rozpoložení. Někdy máte za sebou náročnou túru či práci na zahradě, jindy zase celý den sedíte v práci. Respektujte proto své tělo a dopřejte mu oddych.

💡Tip: V sauně necvičte, ale snažte se odpočívat. Můžete si lehce protahovat, prodýchávat břicho nebo maximálně udělat několik opakování cviků na břicho, pokud vám to vyhovuje. Žádné kliky nebo dřepy nedoporučujeme.

2. Před saunou nejezte ale ani nehladovte

Pokud jste si právě dali na oběd svíčkovou se šesti, asi vaše první kroky nepovedou do horké sauny. Po obědě obecně vyčkejte aspoň dvě hodiny, ať má vaše tělo čas pokrm strávit. Zároveň však ale nevynechejte jídlo úplně. Může se vám potom snadno udělat špatně a saunování si vůbec neužijete.

3. Plavky nechte ve skříni

Spousta lidí ze studu stále nerespektuje cedulky o svléknutí plavek před vstupem do sauny, a to je špatně. Mokré plavky totiž nedovolují překryté části těla dýchat, navíc brání prokrvování a rovnoměrnému prohřívání těla. Zároveň se pod mokrými plavkami vlivem tepla mnohem rychleji šíří bakterie, což je velmi nehygienické. Místo plavek proto raději použijte prostěradlo.

Pokud někdo přijde do klasické finské sauny v plavkách, tak ho zahrnou pohledy zkušených návštěvníků a brzy nejspíše dostane i upozornění. Rozdíl jsou různé sauny a páry v bazénech, kde jsou šortky více tolerovány. Pokud se jedná o páru a povrchem jsou dlaždice, tak jsou plavky dokonce spíše doporučeny.

4. Před vstupem do sauny se osprchujte

Není třeba dodávat, že se jedná o základní hygienické pravidlo. Po sprše se důkladně utřete, čím sušší vaše pokožka bude, tím snáz se vaše tělo začne v sauně potit. Sprchu používejte také vždy před vstupem do ochlazovacího bazénku. Používejte prostěradlo na zahalení a sezení i ručník na osušení.

5. Prudké ochlazení

Možná se vám pobyt v ledovém ochlazovacím bazénku vyloženě příčí, avšak studená voda má po sauně skvělý účinek na tělesnou imunitu. Začněte alespoň s chladnější sprchou a postupně přidávejte zátěž. Mnoho lidí se snaží skoro vyběhnout ze sauny a prudce se schladit. To rozhodně není správný postup. Ideálně v poklidu opusťte saunu, velmi poklidnou chůzí se projděte jednu minutu ke sprše, kde se opláchnete vlažnou vodou. A až následně se ponořte do ochlazovacího bazénku.

Zde se opravdu ochlaďte. Ponoření a rychlé vyskočení vás reálně neochladí a při dalším kole v sauně příliš nevydržíte a saunování si neužijete.

💡 Tip: Můžete vyzkoušet také otužování. Přečtěte si, jak na to.

6. Odpočívejte

Chcete si saunu užít naplno, a tak ihned po zchlazení z jedné sauny míříte rovnou do další? Takový postup je ale špatný. Sauna je pro člověka velmi náročný proces, po kterém si následně potřebuje na pár minut odpočinout. Doporučuje se vydržet odpočívat alespoň deset minut.

Mezi základní pravidla saunování bezpochyby patří odpočinek
Mezi základní pravidla saunování bezpochyby patří odpočinek

7. Mezi saunami pijte

Pauzu kromě odpočinku vyplňte také doplněním tekutin. Nejlépe takových s obsahem minerálů. V sauně totiž díky pocení dochází i ke ztrátě důležitých minerálů. Určitě se ale vyhněte pití jakéhokoliv alkoholu, který tělo ještě více dehydratuje. Maximálně si můžete dát malé pivo. Po skončení saunování se doporučuje napít se nějaké ovocné šťávy či bylinkového čaje. Iontové nápoje vaše tělo také ocení.

8. Opakujte třikrát

Ideální je celý proces saunování (sauna, sprcha, bazén, odpočinek) zopakovat třikrát. Pokud jste teprve začátečník nebo jednoduše nemáte svůj den, bohatě vám mohou stačit pouze dva cykly. Určitě ale nepřekračujte cykly tři.

  • Sprcha
  • Sauna 15 minut
  • Ochlazení 4 minuty
  • Pauza 8 minut
  • Sprcha
  • Sauna 15 minut
  • Ochlazení 5 minut
  • Pauza 10 minut
  • Sprcha
  • Sauna 12 minut
  • Ochlazení 5 minut
  • Odpočinek 15 minut

9. Sundejte šperky

Kovové šperky se mohou v sauně ukázat jako velmi nepříjemný doplněk. Nejen, že vás mohou tlačit, ale zároveň mají schopnost se pořádně rozpálit a popálit vás. Nechte je proto raději ve skříňce.

10. Zvolte správnou polohu

Pokud jste v sauně sami nebo je kolem vás dostatek místa, dopřejte si ten luxus a lehněte si. To je totiž ta nejlepší poloha pro saunování. Vhodné je také, pokud sedíte s nataženými nohami.

Tak co, jste připraveni se zahřát?

💡 Tip: Přečtěte si také, jaký je ideální postup při saunování. Nebo zjistěte, jak nastartovat váš lymfatický systém.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz