Domů » Víte, které potraviny zvyšují testosteron?

Víte, které potraviny zvyšují testosteron?

autor Eliška Vachková
0 komentářů
testosteron

Testosteron je něco, po jehož dostatku touží jistě každý muž. Tento hormon je velice důležitý hned z několika důvodů:

 • zvyšuje chuť na sex
 • dodává životu akci a dobrodružství
 • zlepšuje růst svalů
 • pomáhá lépe spalovat tuky
 • má vliv na sílu a výdrž
 • podporuje zdraví

Jestliže byste chtěli tvorbu testosteronu zvýšit, existují různé metody, jak toho dosáhnout. Zaměřit byste se měli na kvalitní spánek, zdravou stravu, pohyb a další věci. Využít ale můžete i potraviny, které produkci rovněž podporují. Jaké to jsou? To vám prozradíme v dnešním článku.

Co se děje, když je testosteronu nedostatek

Jak vlastně můžete sami poznat, že potřebujete testosteron zvýšit? Nemusíte nutně chodit na vyšetření, abyste věděli, že už nemáte tolik energie, nejste akční a vaše psychická pohoda se začíná vytrácet. V tu chvíli byste si měli uvědomit, že je na čase se zaměřit na zvyšování testosteronu. Z aktivního muže by se mohl stát lázeňský povaleč, a to hlavně v mladém věku nechcete. Kromě toho se ale mohou objevit i další příznaky, jako jsou například:

 • poruchy erekce
 • nechuť na sex
 • množení tuku v těle
 • zhoršení paměti a koncentrace
 • deprese a podrážděnost
 • spánkové poruchy – nespavost a spánková apnoe
 • snížená schopnost oplodnění

Bohužel se stává, že se tento hormon časem snižuje, díky špatnému životnímu stylu se jedná o vyšší procento a také o nižší věk. Tvorbu mužského testosteronu tak můžete ovlivnit hlavně tím, jak žijete.

Abyste tvorbu nesnižovali, osvojte si zdravé návyky, které znáte z mnoha dalších hledisek jako prospěšné – cvičení, omezení alkoholu, vyhýbání se cigaretám a drogám, bezstresový život i pravidelný sex (může hormon zvýšit až o 72 %). Všechny tyto aspekty vám nezlepší jen produkci testosteronu, ale váš život obecně. Budete se cítit zdravěji a určitě i sebevědoměji. V každém případě se zdravou životosprávu vyplatí dodržovat.

testosteron
Tvorbu testosteronu můžete ovlivnit sami díky zdravému životnímu stylu.

Pokud si myslíte, že byste měli podpořit produkci testosteronu, vyzkoušejte potraviny, které ji pozitivně ovlivňují – tady jsou.

Potraviny zvyšující testosteron

Většinu z níže vypsaného seznamu máte určitě doma, stačí je tedy jen čas od času zařazovat do jídelníčku.

1. Ústřice

Tento druh potraviny se u vás zřejmě denně na talíři neobjevuje, nicméně obsahuje velké množství zinku, který je na doplnění testosteronu ideální. Zajděte si sem tam do restaurace, kde tyto mořské plody servírují.

2. Hovězí maso

Kromě zinku se vám bude hodit také hořčík, který se nachází u více druhů masa, ovšem nejvíce v hovězím. Neměli byste to s ním ale přehánět, protože obsahuje i nezdravé tuky. Jestliže hovězímu z jakéhokoliv důvodu neholdujete, nahraďte ho třeba jahodami či dýňovými semínky.

3. Vejce

Skvělou potravinou jsou vejce, a zejména vaječný žloutek. Protein, vitamin D i cholesterol jsou prospěšnými látkami, které konzumací vajec můžete získat. Cholesterol byl v minulosti spíše obávanou látkou, dnes ale víme, že je pro tvorbu testosteronu potřeba.

4. Avokádo

Tolik oblíbené avokádo je skvělým zdrojem přírodního cholesterolu, zdravých tuků a vitaminů rozpustných v tucích. Díky tomu je výbornou volbou pro snídani, svačinu či večeři.

5. Česnek

Česnek je obecně zdravý a také levný. Může způsobit uvolnění luteinizačního hormonu, který vám pomůže se zvýšením testosteronu. To ale není jeho jediná výhoda – posiluje imunitu, chrání srdce a zmenšuje pravděpodobnost rakoviny.

6. Ořechy – mandle a para ořechy

Oba tyto ořechy byste měli občas konzumovat, pokud chcete zvýšit váš mužský hormon. Mandle v sobě mají aminokyselinu arginin, která pomáhá krevnímu oběhu a cévám v uvolnění – díky tomu se může vaše erekce zlepšit.

Para ořechy jsou těmi nejlepšími ořechy, které si lze vybrat. Jsou bohaté na selen (k pokrytí denní dávky stačí 2 ořechy), přírodní cholesterol, boron a hořčík. Vybírejte spíše ty, které mají hnědou slupku, abyste vitaminů načerpali co nejvíce.

7. Oleje – olivový a extra panenský kokosový

Olivový olej je jistě všem známý a také všemi oblíbený. Při nákupu je důležité věnovat pozornost informaci, zda je olej extra panenský lisovaný za studena. Když koupíte správně, získáte potravinu, která má skvěle vyvážené tuky, obsahuje antioxidanty a působí protizánětlivě.

Kokosový olej používají spíše ženy, ale jeho využití si oblíbí i muži. Nasycené tuky podporují výskyt hormonu, opět ovšem platí, že olej musí být kvalitní, tudíž hledejte organický panenský olej lisovaný za studena.

8. Chilli

Máte rádi pálivé? Dobře pro vás! Chilli totiž patří mezi potraviny, které vedou ke zvýšení testosteronu. Díky kapsaicinu, který je obsažen ve všech ostrých jídlech, je metabolismus zrychlený a potlačena je i chuť k jídlu, protože se cítíte sytí. Když se podíváme do minulosti, bylo tomu tak, že za největší alfasamce byli považováni ti, kteří dokázali sníst ta nejpálivější jídla. V jejich krvi byl poté naměřen vyšší počet testosteronu než u těch, kteří pálivým jídlům příliš neholdovali.

testosteron
Ostrá jídla dokáží zrychlit metabolismus a tím usnadnit pálení kalorií.

9. Brambory

U brambor je velkou výhodou jejich možnost zpracování – dají se jíst uvařené, zapečené nebo jako kaše. Je jedno, který druh si vyberete, všechny jsou zdrojem sacharidů, vlákniny, zinku, draslíku, hořčíku, vitaminů C, A a B.

10. Káva

Možná vás překvapí, že i tolik oblíbená káva patří mezi testosteronové nakopávače. Je tomu tak hlavně díky kofeinu, který zvyšuje energii a tím i vylučování onoho hormonu. Pokud vypijete několik šálků kofeinové kávy denně (ne více než 6 – počet se odvíjí od váhy), množství testosteronu ve vašem těle poroste.

Mezi další potraviny, které se vyplatí konzumovat patří také zázvor, žampiony, mléčné výrobky a granátové jablko.

Potraviny zabíjející testosteron

Po vyjmenování prospívajících látek by bylo dobré také zmínit ty, kterým byste se měli spíše vyhýbat.

1. Lékořice

I když někomu může připadat lékořice chutná, mužskému pohlavnímu hormonu příliš neprospívá. Obsahuje totiž kyselinu glycyrrhizovou, která blokuje jeho produkci, a tak se při časté konzumaci může snížit testosteron až o polovinu.

2. Lněná semínka

Pro muže se lněná semínka a výrobky z nich nedoporučují hlavně z toho důvodu, že obsahuje vysoce estrogenní lignany, ale také kvůli tomu, že tvorbu testosteronu potlačují. Konzumovat je tak mají spíše ženy.

3. Máta

Zvláštní, že? Máta vypadá jako nevinná rostlina, která dokáže zklidnit organismus, ale bohužel se také podílí na výrazném snížení mužského hormonu. Pro ženské pohlaví to může být dobrá zpráva, pokud se snaží o snížení záměrně. Studie sice nebyly provedeny přímo na mužích, ale můžeme se podle výsledků domnívat, že máta testosteronu zrovna neprospívá.

testosteron
Pokud se žena snaží o snížení testosteronu, doporučuje se máta – dva šálky čaje denně jsou ideální množství.

Mezi další položky tohoto seznamu by patřily také alkohol, sója a trans mastné kyseliny.

Na závěr

Jestliže se pokoušíte o zvýšení hladiny testosteronu, rozhodně zařaďte nebo vyřaďte konkrétní potraviny a pozorujte výsledek. Mužský hormon je důležitý pro správné fungování těla a zajištění kvalitního života, proto nikdy není příliš brzo či pozdě na jeho doplnění.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz