Většina z nás žije v nevědomém módu chytání se každé myšleny a vjemu, který k nám přijde. Ne vše, co zaměstná naši pozornost, je ovšem pro nás prospěšné. S rozlišením toho, na co opravdu chcete myslet a co chcete vnímat, vám pomůže váš vnitřní pozorovatel.
Obsah článku
Vnitřní pozorovatel – co to vlastně je?
Už jste někdy přemýšleli, kdo je tím, co si ve vás všechno uvědomuje? Tato vnitřní část našeho Já je označována jako vnitřní pozorovatel, který je vždy neutrální, neodsuzující, žije pouze v přítomném okamžiku a sleduje naše myšlenky a pocity. K našemu vnitřnímu pozorovateli máme neustálý přístup – stačí mu věnovat pozornost.
Zní to jednoduše, v praxi je to ovšem těžší. Na vnitřního pozorovatele si totiž jen tak snadno prstem neukážete. V necvičené mysli, která se nechává ráda rozptylovat, se vám bude tento tichý společník neustále ztrácet. Své o tom ví například buddhističtí mniši, protože objevení a trénování svého vnitřního pozorovatele se stalo ústředním tématem buddhistických meditačních technik.
Vše se mění, pozorovatel ovšem ne
Naše myšlenky se neustále mění: někdy jsou nepříjemné, bolestivé nebo pozitivní. Totéž platí pro naše pocity: občas cítíme úzkost, smutek, vztek nebo zase radost. Role v našem životě se také mění: někdy jsme rodič, sourozenec, dcera, syn, zaměstnanec, manžel, manželka apod.
Vnitřní pozorovatel je ovšem ta část, která se nikdy nemění. Zato ale zažívá, vidí a dotýká se. Zatímco naše myslící Já je tou částí, která soudí a přemýšlí, pozorující Já nevytváří žádné myšlenky, ale pouze je pozoruje a pomáhá nám uvědomit si, co jsme udělali nebo na co jsme mysleli. Na vše uvnitř se dívá jako objektiv filmové kamery, která myšlenku neposuzuje a ani neinterpretuje.
Náš vnitřní pozorovatel je jako „nebe“. Myšlenky a pocity jsou jako počasí, které se neustále mění a pohybuje, zatímco obloha zůstává trvalá, nepoškozená a ani ten nejsilnější hurikán jí nemůže ublížit. Vnitřní pozorovatel je tedy pevný a neměnný bod, náš střed, ke kterému se můžeme neustále vracet.
K čemu slouží vnitřní pozorovatel?
Většina z nás funguje na autopilota a každý den reagujeme na základě mnoha neuvědomělých a zažitých vzorců, o kterých zkrátka nepřemýšlíme. Někdy nás to dostane do situace, které následně litujeme a říkáme si, že to příště uděláme jinak. To se ale většinou nestane, jelikož jsme převážně v nevědomém módu a při první příležitosti opět zapneme svého autopilota, aniž bychom o tom vůbec věděli.
Díky vnitřnímu pozorovateli to ale můžeme změnit. Pokud totiž budeme pozorovatelem svých myšlenek a pocitů, a nikoliv jejich obětí, přestaneme se chovat reakčně. Vnitřní pozorovatel nám pomáhá sledovat, jaké máme v hlavě myšlenky, aniž bychom podle nich museli okamžitě jednat nebo si na sebe vztáhnout nějaký negativní pocit.
Díky záměrnému pozorování se obvyklé reakce našeho autopilota rozplynou a zbude nám čisté vnímání, nebo to také můžeme nazvat jako „čisté vědomí“, ve kterém přijímáme svět zcela – vidíme věci tak, jak jsou, bez našeho osobního filtru, který všechno zabarvuje dle osobního nastavení. Vnímání skrze vnitřního pozorovatele vám do života přinese pocit klidu, vyrovnanosti a také lepší soustředění.
💡 Tip: Přečtěte si také 7 Tipů: Jak změnit mindset k lepšímu?
Techniky, jak cvičit vnitřního pozorovatele
Naučit se používat svého vnitřního pozorovatele není záležitostí ze dne na den. Chce to pravidelný trénink. První výsledky se ale mohou dostavit velice brzy. Záleží pouze na tom, jak dokážete udržet svou pozornost. K tomu vám pomůže především meditace. Inspirovat se můžete následujícími tipy, jak udržet pozornost.
1. Pozorujte své myšlenky
Vytvořte si tichý prostor bez rozptylování a pohodlně se usaďte. Zavřete oči a nejdříve si počkejte, co se samo od sebe ve vaší mysli urodí. Potom vnímejte, jak naskakují nové a nové myšlenky jedna za druhou. Nezaplétejte se do nich a ani je nehodnoťte. Když vaše mysl začne rozvíjet příběh a do myšlenek se zaplétat, vraťte se zpátky do role pozorovatele, jakmile si to uvědomíte. Ze začátku se to bude stávat často. Vše je ale o tréninku, stejně jako v posilovně. Pokud vám sezení se zavřenýma očima nevyhovuje, můžete zkusit pozorování myšlenek třeba během klidné procházky.
2. Zaměřte se na své emoce a chování
Už jste si někdy všimli, kolika náladami za den projdete? Vaše nálada a emoce s ní spojené jsou možná ještě méně stabilní, než si myslíte. Zkuste proto během dne pozorovat své emoce, chování a reakce na situace. Představte si, že jste pták, kterého jste se rozhodli pár dní sledovat a sbírejte data ze svého pozorování. Pro začátek si zkuste uvědomit každou hodinu, jakou máte náladu. Takto si postupně zvyknete své emoce během dne vnímat. Získali jste nějaké zajímavé informace o sobě? Je potřeba změnit něco ve vašem životě?
3. Pozorujte tělesné pocity
K aktivování vnitřního pozorovatele vám může také pomoci vnímání svého těla. V klidu se usaďte a zaměřte svou pozornost na jakékoliv místo na těle, které v tuto chvíli cítíte nejintenzivněji. Třeba kontakt chodidel s podlahou. Toto místo pouze pozorujte a nijak o něm nepřemýšlejte. Když zaběhnete do myšlenek, vraťte se zpátky. Při vnímání těla se můžete zkusit zaměřit i na pozorování dechu. Pokud vám opět nevyhovuje být při cvičení v klidu, můžete trénovat pozornost při chůzi, vnímat pouze své kroky a kladení chodidel na zem. Vnímání prožitku v těle je skvělý způsob, jak se zklidnit a vypnout mysl.
4. Zkuste být tichý pozorovatel svého odporu
Trénování vnitřního pozorovatele je přínosné i při práci s naším odporem. Dle buddhismu je alfou a omegou stavu vnitřního klidu plné přijímání skutečnosti takové, jaká je. Bojování se světem totiž energicky ještě více posiluje to, co se nám nelíbí a co v životě nechceme. Přirozenou tendencí nevědomého člověka je svůj odpor potlačovat, vyčítat si ho, nebo ho naopak záměrně posilovat negativními myšlenkami a představami. Pro náš vnitřní odpor je ovšem potřeba vytvořit neutrální prostor, věnovat mu plnou pozornost, naslouchat mu a dívat se na něj nestranně z pozice tichého svědka. Jedině věnování neutrální pozornosti dokáže vnitřní odpor a disharmonii rozpustit.
Vnitřní pozorovatel vám pomůže k větší sebereflexi
Každý den věnujeme pozornost tisícům věcem, jen nejsme zvyklí věnovat ji sami sobě. Přitom právě věnovat pozornost sobě je jedna z nejzajímavějších a současně nejprospěšnějších věcí, které lze pro sebe udělat.
Vnitřní pozorovatel je v podstatě naše vlastní sebereflexe. Umožňuje nám totiž uvědomit si své myšlenkové vzorce, emoce a chování, které nás dostávají do úzkostí nebo konfliktů a s těmito zjištěními o sobě samých můžeme dále pracovat. Vymanit se z okovů svého automatického chování se nám hodí nejen ve vztazích nebo pracovním životě, ale také například tehdy, když chceme zhubnout, zbavit se nějaké závislosti nebo praktikovat pozitivní myšlení.
💡 Tip: Přečtěte si také 5 způsobů, jak zařadit do života dobré návyky.