Náhoda je blbec, to zná snad úplně každý. Můžete být sebeopatrnější, ale někdy stačí pouhá vteřina a vše se zhroutí jak domeček z karet. Představte si například, že jdete se svým pejskem na procházku, projede kolem vás auto, kterému silně bouchne výfuk. Hrozně se leknete a stejně tak i váš pejsek, který z náhlého chvilkového stresu kousne jiného procházejícího člověka. A průšvih je na světě. A právě pro tento a spoustu dalších případů existuje pojištění odpovědnosti.
V článku vám vysvětlíme, na jaké další případy pojištění odpovědnosti funguje i jak si vybrat to nejvýhodnější. Nemůžete sice předejít každému problému, ale do velké míry je můžete eliminovat. Tak proč toho nevyužít!
💡Tip: Chystáte se na cestu? Povinnou součástí vybavení musí být cestovní pojištění. Zjistěte, jak vybrat to nejlepší.
Obsah článku
Pro jaké případy se pojištění odpovědnosti hodí?
Pojištění odpovědnosti pokryje i problémy způsobené poškozením či ztrátou zapůjčených věcí. Plánujete svatbu v lese či na louce? Abyste se nemuseli obávat o své půjčené šaty, je lepší se pojistit. Stejně tak to platí i u vypůjčeného sportovního vybavení.
Může se také stát, že vám během pracovní doby doma praskne trubka od pračky a než se vrátíte domů, vytopíte sousedy pod vámi. I s touto nepříjemnou skutečností si nebudete muset lámat hlavu.
Jak jsme již psali v úvodu, zvířata mohou nadělat pěknou paseku. Ani se nestihnete otočit, a už váš pes žvýká sousedčinu botu? Nebo se občas, když uteče z vodítka, pokouše s jiným psem? S pojištěním odpovědnosti se nemusíte bát, že za jeho prohřešky budete muset něco platit. Navíc, pokud vám pejsek někdy uteče a svým pohybem ve vozovce způsobí dopravní nehodu či někomu škodu na autě, vyhnete se následnému placení, které by se jinak mohlo vyšplhat do závratných výšin.
Stejně tak pojištění platí i pro vás, v případě, že třeba omylem na kole či na lyžích narazíte do jiného sportovce, který z toho bude mít nějaký zdravotní či věcný postih.
Podobně i malé děti na sebe mohou převrátit regál v obchodě či shodit nějaké cenné zboží. Však víte, jak jsou děti často rychlé a čiperné. A z výplaty by vám zbyly jen oči pro pláč. I proto se vyplatí mít pojištění odpovědnosti, které tyto újmy obchodu proplatí.
Zvláštní kategorií jsou potom studenti, kteří se účastní svých školních praxí. Díky nedostatku zkušeností se může lehce stát, že něco upustí nebo pokazí.
Některé pojišťovny dokonce nabízejí v rámci pojištění odpovědnosti i havarijním pojištění na vámi zapůjčená vozidla. To se může hodit, pokud rádi používáte carsharing.
💡Tip: Cennosti či nemovitosti se také vyplatí pojistit. Víte, jak vybrat pojištění majetku či osob?
Pojištění odpovědnosti zaměstnance
Speciální kategorií je potom pojištění odpovědnosti zaměstnance. I v práci se vám totiž může snadno stát, že něco pokazíte či omylem rozbijete nebo třeba že omylem nabouráte služební vůz. V takovém případě by se cena za opravu či koupi nového mohla vyšplhat až ke statisícům.
Princip pojištění je v tom, že díky němu ručíte svému zaměstnavateli pouze do výšky 4,5 násobku svého platu. Takže pokud byste například rozbili stroj v ceně půl milionu korun a váš průměrný plat byl třeba 25 tisíc korun, zaměstnavatel po vás může chtít maximálně 112 500 korun.
Jak vybrat to nejvýhodnější pojištění?
Pro začátek si promyslete, co přesně od svého pojištění chcete. Snažíte se třeba ušetřit? Nebo máte nějaké specifické požadavky?
Hledejte na internetu
Základní pravidlo, stejně jako u čehokoliv jiného, je pořádně porovnat co nejvíce možných nabídek. Pojištění odpovědnosti se může u různých společností více či méně lišit, a vy si přece chcete najít to nejideálnější pro vás.
Pro zjednodušení práce existují na internetu různé srovnávače. Zde zadáte vaše požadavky a aplikace vám seřadí nabídky různých pojišťoven dle vašich pokynů.
Na co se zaměřit?
Při výběru pojištění odpovědnosti se zaměřte na několik parametrů:
- Míra spoluúčasti,
- Územní platnost,
- Limit pojistného plnění,
- Případná sleva.
Každá z pojišťoven může mít u jednotlivých kategorií různé podmínky, například případnou míru spoluúčasti. Určitě narazíte i na pojišťovny, u kterých vůbec žádna spoluúčast není.
Podobně se také liší místo, kde pojištění platí. Srovnávače se vás proto můžou zeptat, zda často sportujete v zahraničí. Obecně se nastavuje platnost pojištění buď pouze v Česku nebo v celé Evropě.
Určitě se zaměřte také na celkový limit pojistného plnění. Ten vám každá z pojišťoven nabídne různý podle vámi zadaných indicií. Roste například pokud bydlíte v domě, nebo pokud máte domácí mazlíčky. Počítejte ale s tím, že se částka pohybuje v jednotkách až desítkách milionů.
Při srovnávání nabídek se podívejte také na aktuálně nabízené slevy jednotlivých pojišťoven. Můžete tak ušetřit pár stovek korun.
Za kolik?
Pojištění odpovědnosti se platí nejčastěji jednou ročně, některé pojišťovny ale nabízejí také pololetní platbu. Jak už bylo řečeno, celková suma se odvíjí od vámi navolených preferencí.
Aktuálně nejlevnější pojištění odpovědnosti můžete sehnat už od zhruba čtyř stovek. Nicméně kvůli nízkým limitům plnění vám doporučujeme si připlatit. Běžná cena se ale pohybuje v rozmezí 800 až 2000 korun.
💡Tip: Pojištění odpovědnosti bývá často součástí běžného pojištění domácnosti nebo životního pojištění, případně si jej můžete doobjednat jako připojištění.
Vyplatí se pojištění odpovědnosti?
Pojištění “na blbost”, jak se pojištění odpovědnosti často přezdívá, může být v mnoha případech nedocenitelné. Může vás ochránit před tučnou pokutou či náhradou škody, ale především vám nabídne přetrvávající pocit klidu a bezpečí. A právě proto se vyplatí a doporučujeme jej všem.
Je ale jasné, že ne každý si pojištění odpovědnosti může dovolit zaplatit nebo jej jednoduše neshledává důležitým. Velmi vám jej ale doporučujeme, pokud jste:
- Majitelé zvířat,
- Nadšenci do extrémních, rizikových či adrenalinových sportů,
- Praktikanti pracující s drahou technikou,
- Rodiče malých dětí,
- Zaměstnanci pracující s drahou technikou, nástroji či s vysokou odpovědností,
- Zahraniční cestovatelé.
💡Tip: Přečtěte si v dalším článku také, proč si pořídit životní pojištění pro celou rodinu.