Domů » Závislost na kávě: Jaké zvolit zdravé bezkofeinové alternativy?

Závislost na kávě: Jaké zvolit zdravé bezkofeinové alternativy?

autor Tereza Gödrichová
0 komentářů
Šálek kávy

Káva patří mezi jeden z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších nápojů na světě. Pro mnohé, kteří se rozhodnou zbavit se svého kofeinového návyku (bez ohledu na důvod) může přestání bez vhodné výměny představovat obtížný úkol. Bezkofeinová káva existuje v různých alternativách a někdy se těžko hledá ta pravá varianta.

Pokud hledáte něco jiného, na čem byste si mohli pochutnat u svého jídla nebo jen tak a co by nahradilo váš šálek zkuste tyto tipy na zdravé alternativy kávy.

Bezkofeinová káva jako zdravější náhrada

Kávu vyhledává mnoho lidí, kdežto jiní se jí vyhýbají. U některých může vysoké množství kofeinu (95 mg na porci) způsobovat nervozitu, rozrušení, bušící srdce a třes. Jiným zase káva třeba způsobuje zažívací potíže a bolesti hlavy.

Mnohým zkrátka vadí její hořká chuť, jsou na ní závislí nebo je už nudí jejich obvyklý každodenní šálek, a proto potřebují změnu nebo chtějí zkusit něco jiného.

Bezkofeinová káva tak představuje skvělou náhražku tohoto černého nápoje. Některé alternativy mohou dokonce obsahovat další zdraví prospěšné látky.

Kdo by měl zvážit alternativy kávy?

Zatímco omezení kávy může záviset na osobní volbě, pro některé existují důležité zdravotní důsledky pro snížení nebo úplné vyloučení kávy a kofeinu ze stravy. Jedná se o jedince:

  • Citlivé na kofein.
  • S vysokým krevním tlakem.
  • S citlivým močovým měchýřem.
  • S úzkostí nebo jinými duševními poruchami.
  • S nespavostí nebo jinými problémy se spánkem (tady někdy stačí vynechat šálek odpoledne a večer, což by měl obecně stejně každý člověk udělat pro kvalitnější spánek).
  • S trávicími problémy, jako je pálení žáhy nebo syndrom dráždivého tračníku,
  • Těhotné nebo plánující otěhotnět či kojící (stačí omezit).
  • Užívají léky, které mohou interagovat s kofeinem (např. jiné stimulanty nebo léky pro lidi s diabetem).
  • Kteří mohou mít zvýšené riziko zlomenin kostí, protože kofein by mohl mírně snížit vstřebávání vápníku.

Sami nejspíš poznáte, jestli vám kofein a káva dělá dobře. Jestli však máte obavy z příjmu kávy nebo kofeinu kvůli zdravotním problémům, promluvte si se svým lékařem.

šálek
I bezkofeinová káva může přinášet potěšení

Kávové alternativy obsahující kofein

Pro ty, kteří chtějí pouze omezit příjem kávy, ale nechtějí a ani nepotřebují se zbavit kofeinu, existují i kávové náhražky takového typu.

1. Matcha 

Matcha se vyrábí spařením, usušením a rozemletím listů rostliny Camellia sinensis (z ní se vytváří i zelený i další typy čajů) na jemný prášek. Stejně jako káva obsahuje kofein, ale jen asi 70 miligramů na šálek ve srovnání se 100 až 120 mg v průměrném šálku kávy (vždy však záleží na množství Matchy i kávy). Má svěží chuť, kterou někteří popisují jako zemitou.

V zeleném čaji Matcha najdete mimo jiné aminokyselinu theanin, která může snížit úzkost a stres, takže je méně pravděpodobné, že způsobí nervozitu, jako při pití kávy. Pravidelné popíjení tohoto nápoje může snížit i riziko vysokého krevního tlaku. Pojí se také se snížením hmotnosti a množstvím tělesného tuku a s nižším rizikem cukrovky 2. typu.

Na rozdíl od klasického zeleného čaje se konzumují celé lístky. Z tohoto důvodu získáváte mnohem koncentrovanější zdroj antioxidantů – zejména epigalokatechin galátu (EGCG). Většina z navrhovaných přínosů Matchy se připisují právě EGCG. 

Postup přípravy

Do keramické misky prosejeme 1–2 čajové lžičky prášku matcha pomocí jemného sítka.

Přilijeme horkou (ale ne vařící vodu), teplota by se měla pohybovat kolem 70–80 °C.

Pomalu mícháme, dokud se prášek nerozpustí, a pak šleháme. Nejlépe se osvědčila tradiční bambusová metlička na čaj, tzv. chasen.

Čaj je hotový, jakmile se vytvoří lehká pěna. Můžete také zkusit přidat 1 šálek (250 ml) spařeného mléka pro krémové Matcha Latte.

💡 Tip: Můžete zkusit i jiné druhy zelených, ale třeba i černých čajů. Všechny mají určitý obsah kofeinu, ale ten bývá menší než v kávě.

2. Kombucha

Kombucha se vyrábí fermentací černého čaje s bakteriemi, kvasinkami a cukrem. Jedná se o prospěšné společenství pro zdraví vašich střev. Dále tento nápoj obsahuje probiotika, kyselinu octovou a antioxidanty, které mohou mít příznivé účinky na zdraví.

Kombucha může obsahovat kofein, ale ten je s největší pravděpodobností velmi nízký, takže se může zařadit mezi alternativy i pro ty, kteří jsou citliví na kofein. Za zmínku však stojí, že v kombuše najdete stopová množství alkoholu.

Celkově není kombucha považována za škodlivou pro zdravé lidi. Potenciální rizika, která byla zaznamenána, souvisejí s účinky její kyselosti na trávení. Takže jedincům s překyseleným žaludkem nemusí vyhovovat. 

Kombuchu lze koupit v různých obchodech ve všelijakých příchutích. Má příjemnou chuť a perlivost. Můžete si ji také vytvářet sami doma, jen je třeba sehnat si základ na přípravu kombuchy a dodat zbytek potřebných ingrediencí.

Postup přípravy

Ohřejte 1 l vody přelijte ji do skleněné nádoby a vložte do ní 3 lžíce sypaného černého čaje, který nechte vyluhovat. Poté jej scedíme, osladíme ¾ hrnkem třtinového cukru a promíchejte.

Takto připravený čaj přelijte do velké nádoby a přilijte 2 l studené vody. Nyní by teplota čaje měla být ideální pro vložení kombuchy (nesmí být nižší než 20 stupňů ani vyšší než 35 stupňů).

Kombuchu přikryjte ubrouskem, který zajistěte gumičkou. Nechte kvasit 7–10 dní při pokojové teplotě na místě, kde není příliš slunečního světla. Doba se liší podle toho, jaké je v místnosti teplo a jak je kombucha silná. Můžete ochutnávat brčkem. Když chuť nápoje vyhovuje, sceďte a založte novou várku.

POZOR, pokud byste nechali proces fermentace probíhat po několik týdnů a déle, vznikly by v nápoji místo prospěšných látek spíš ty nebezpečné.

Kombucha postupně poroste, může se pohybovat na povrchu nápoje, u dna nebo se vznášet uprostřed – to všechno je v pořádku. V nápoji se pomalu tvoří nová kombucha, buď na povrchu, nebo spojená s původní houbou. Můžeme je dělit a vyrábět více nápojů najednou nebo někomu darovat.

3. Chai Tea

Chai Tea je druh černého čaje smíchaný se silnými bylinami a kořením. obsahuje méně kofeinu (48 mg) než káva, ale studie naznačují, že černý čaj může přesto zlepšovat duševní bdělost.

Jak již bylo zmíněno, černý i zelený čaj se vyrábějí z rostliny Camellia sinensis, ovšem černý čaj prochází procesem fermentace, který mění jeho chemické složení. Oba druhy mají silné antioxidační vlastnosti.

Kromě potenciálních zdravotních přínosů má Chai Tea výraznou chuť a uklidňující vůni. Existuje mnoho receptů. Tady máte jeden jednoduchý způsob, jak si připravit 2 šálky od základu

Postup přípravy

Rozdrťte si 4 semínka kardamomu, 4 hřebíčky a 2 zrnka černého pepře.

V hrnci smíchejte 2 šálky (500 ml) filtrované vody, plátek čerstvého zázvoru (cca 3centimetrový), 1 tyčinku skořice a rozdrcené koření. Směs přiveďte k varu a poté ji stáhněte z ohně. Přidejte 2 lžičky černého čaje a nechte 10 minut louhovat.

Poté čaj sceďte do dvou hrnků a vychutnávejte si ho.

💡 Tip: Chcete-li si připravit Chai Latte, stačí ve výše uvedeném receptu vyměnit jeden či oba šálky vody za mléko.

4. Yerba maté

Yerba maté představuje bylinný čaj s přírodním obsahem kofeinu, který se vyrábí ze sušených listů jihoamerického stromu cesmíny paraguayské. Pokud hledáte náhradu kávy, ale nechcete se úplně rozloučit s kofeinem, yerba značí dobrou volbou.

Jeden šálek (250 ml) obsahuje zhruba 78 až 80 mg kofeinu, což může být méně než v průměrném šálku kávy. Má získanou chuť, kterou lze popsat jako hořkou nebo kouřovou. Tradičním způsobem se yerba maté připravuje v kalabase a pije se kovovým brčkem (bombilla), přičemž se při pití přidává voda.

Yerba maté je také plná prospěšných rostlinných látek, které působí jako antioxidanty a jejich množství se může podobat tomu v zeleném čaji. Kromě toho obsahuje několik minerálů a vitaminů, včetně riboflavinu, thiaminu, fosforu, železa, vápníku a vitaminů C a B6.

Navzdory údajným zdravotním přínosům byste yerba maté měli pít s mírou. Studie spojují vysoký pravidelný příjem 1–2 litrů denně se zvýšeným výskytem některých typů rakoviny.

Postup přípravy

Návod na přípravu yerby tradičním způsobem je trochu složitější, ale jde to i jednoduše. Ve skutečnosti můžete pít tento nápoj, jak je vám libo – v běžném šálku nebo sklenici, připravený například pomocí french pressu a to bez použití bombilly. 

Příprava pomocí french pressu:

Nasypte správné množství směsi a zalijte vodou o teplotě přibližně 80° C. Chvíli počkejte, než se yerba vyluhuje, a pak ji nalijte do šálků. 

Nezapomeňte, že yerba ve džbánu nesmí zůstat příliš dlouho. Louhuje se neustále bez ohledu na teplotu vody, a tím se stává nápoj silnějším.

Kombucha
Kombucha může být fajn zpestřením pitného režimu

Kávové alternativy s žádným nebo nízkým obsahem kofeinu

Někteří lidé jsou citliví na kofein, takže ho chtějí vyřadit úplně. Zde máte seznam parádních alternativ kávy s velmi malým nebo žádným kofeinem. 

1. Bezkofeinová káva

Někteří se zkrátka nechtějí zbavit chuti kávy, ale kofein z určitého důvodu nechtějí. Bezkofeinová káva je ideální alternativou pro ty, kteří si přejí dopřát chutný šálek kávy bez dopadů kofeinu, neboť si zachovává většinu své přirozené chuti a aroma tradiční kávy.

Tato káva se vyrábí z kávových zrn, které se odlišnými procesy zbavují obsahu kofeinu. Existují tedy různé metody odstranění kofeinu, jako je dekofeinizace pomocí vody, rozpouštěním chemickými látkami nebo použitím procesu s uhlíkem. Ideální metoda je samozřejmě ta pomocí vody.

K dispozici existují všelijaké druhy bezkofeinové kávy, včetně zrnkové kávy, mleté kávy a instantní kávy, takže každý si může vybrat podle svých preferencí. Lze si tak vychutnat espresso, filtrovanou kávu, cappuccino či jiný oblíbený šálek kávy. 

Postup přípravy

Jednoduše ji uvařte jako běžnou kávu, podle toho, jestli máte zrnkovou, mletou nebo instantní verzi.

Na každých 250 ml vody použijte 2 lžičky kávy, případně si tento poměr upravte podle svých preferencí. Můžete ji doplnit mlékem.

2. Čekanková káva

Čekanka je kvetoucí rostlina, ze které se dělá bezkofeinová káva. Stejně jako kávová zrna lze i kořen čekanky upražit, umlít a uvařit z něj lahodný horký nápoj. Svou chutí se velmi podobá kávě, ale neobsahuje kofein. Samozřejmě nechutná absolutně totožně, ale z různých alternativ představuje tu nejvíce podobnou.

Jedná se také o bohatý zdroj inulinu. Tato rozpustná vláknina může napomáhat trávení a prospívat zdraví střev tím, že podporuje růst prospěšných bakterií, zejména bifidobakterií a laktobacilů.

Kromě toho může bezkofeinová káva z čekanky stimulovat játra k větší produkci žluči, což může zase prospívat trávení tuků.

Postup přípravy

Kořen čekanky lze sehnat předem namletý a pražený, takže se jednoduše připravuje. Jednoduše ji uvařte jako běžnou mletou kávu – ve filtrovacím kávovaru, french pressu, mocha konvičce, kávovaru nebo v případě instantní varianty jednoduše zalít horkou vodou.

Na každých 250 ml vody použije 2 lžičky čekanky, případně si tento poměr upravte podle svých preferencí. Lze doplnit či zcela připravit i s mlékem.

💡 Tip: Můžete zkusit i směs z jiných, různých druhů obilí, jako je pampeliška, ječmen a žito. Na trhu najdete mnoho alternativ, snažte se však volit kvalitní produkty.

3. Zlaté mléko

Zlaté mléko představuje bohatou náhradu kávy bez kofeinu. Tento teplý nápoj obsahuje povzbuzující koření, jako je kurkuma, zázvor, skořice a černý pepř. Mezi další běžné a chutné přídavky patří kardamom, vanilka a med.

Kromě toho, že kurkuma dodá nápoji krásnou zlatavou barvu, díky kurkuminu poskytuje silné protizánětlivé účinky. Černý pepř zvyšuje schopnost vašeho těla vstřebávat kurkumin, stejně jako tuk, proto je důležité zejména pepř s kurkumou kombinovat. A lepší je pro tento nápoj použít plnotučné mléko.

Postup přípravy

V hrnci smíchejte 1 šálek (250 ml) mléka s 1/2 lžičkou mleté kurkumy, 1/2 lžičkou mleté skořice, troškou mletého zázvoru a špetkou černého pepře. Případně přidejte med, kardamom a vanilku podle chuti.

Směs zahříveje na mírném až středním ohni za častého míchání, aby se nepřipálila.

Po zahřátí nalijte nápoj do hrnku a vychutnávejte si ho.

4. Bylinné a ovocné čaje

Bylinné a ovocné čaje značí další skvělou alternativu pro ty, kteří si chtějí užít si lahodný horký nápoj bez kofeinu. Tyto čaje se vytváří z různých směsí bylin, koření a plodů, které poskytují nejen úžasnou chuť, ale také zdravotní benefity.

Bylinné čaje se vaří bylinek, jako například máta, levandule, heřmánek, šípek, echinacea a mnoho dalších. Tyto čaje mohou mít různé účinky, včetně uklidnění, podpory trávení, posílení imunity, a dokonce i úlevy od nachlazení a chřipky.

Ovocné čaje se zase vyrábí z různých sušených plodů, jako jahody, maliny, borůvky a citrusové plody. Tyto čaje mají příjemně sladkou chuť a bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty. Ideální volba pro ty, kteří si chtějí vychutnat osvěžující nápoj bez přidaného cukru.

Oba typy čajů mohou se mohou popíjet horké nebo studené a lze je přizpůsobit individuálním preferencím prostřednictvím různých příchutí a kombinací

Postup přípravy

Záleží, jestli máte čaj sypaný nebo sáčkový. 

Sáčkový jednoduše zalijete horkou vodou a nechat louhovat požadovanou dobu. Sypaný můžete připravit pomocí frenchpresu nebo ho zalít, nechat vyluhovat a poté přecedit přes sítko.

Co je třeba zvážit při hledání bezkofeinové alternativy kávy?

Láká vás bezkofeinová káva? A proč se vůbec snažíte nahradit svůj oblíbený šálek kávy? Abyste vynechali kofein? Nemáte rádi chuť kávy? Myslíte si, že káva ovlivňuje zdraví vašeho trávení?

Odpovědi na podobné otázky by vám mohly pomoci vybrat nejlepší možnost pro vás.

Na usnutí si uvařte šálek meduňkového čaje
I čaj může skvěle nahradit kávu

Existuje však spousta jiných možností bezkofeinového nápoje. Mnohé z nich dokonce poskytují výhody, které káva poskytnout nemůže, například bylinky a koření bohaté na antioxidanty, probiotika a kyselina octová.

Pokud hledáte zdravou alternativu ke kávě, nápoje z tohoto seznamu stojí za vyzkoušení. Můžete zkusit třeba i kvalitní kakao, které obsahuje trochu kofeinu, nebo jeho bezkofeinovou náhražku – karob.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz