Žlučník se nachází v pravé horní části břicha, těsně pod játry. Je to malý orgán hruškovitého tvaru umístěný pod játry, jehož funkcí je uchovávat a uvolňovat žluč. Tuto tekutinu produkují vaše játra a pomáhá trávit tuky obsažené v jídle. Ale co dělat, když přestane správně fungovat?
Obsah článku
Jaká je funkce žlučníku?
Žlučník je součástí vašeho trávicího systému. Jeho hlavní funkcí je uchovávat žluč, která pomáhá vašemu trávicímu systému štěpit tuky. S ostatními částmi trávicího systému ho spojuje řada žlučovodů, které se také nazývají žlučové cesty, což je trubicovitý systém, který odvádí žluč z jater do tenkého střeva.
Než začnete jíst, je váš žlučník plný žluči. Když začnete jíst, žlučník dostane signál, aby se stáhl a vytlačil uloženou žluč do žlučovodu. Ta pak prochází společným žlučovodem do dvanáctníku, první části tenkého střeva, kde se mísí s potravou čekající na strávení. Po jídle je váš žlučník prázdný a připomíná vypuštěný balónek, který čeká na opětovné naplnění.
Problémy se žlučníkem: Žlučníkový záchvat
K žlučníkovému záchvatu obvykle dochází, když žlučové kameny ucpou žlučovod nebo žlučovou trubici. V takovém případě se ve žlučníku hromadí žluč. Žlučníkové kameny jsou drobné tvrdé “kamínky”, které jsou tvořeny tuky, bílkovinami a minerály ve vašem těle.
Ucpání a otok vyvolávají bolest. Záchvat obvykle ustane, když se žlučové kameny pohnou a žluč může vytéct.
Existují dva hlavní typy žlučových kamenů:
- Cholesterolové žlučové kameny. Ty tvoří nejčastější typ žlučových kamenů. Vypadají bíle nebo žlutě, protože jsou tvořeny cholesterolem nebo tukem.
- Pigmentové žlučové kameny. Tyto žlučové kameny vznikají, když vaše žluč obsahuje příliš mnoho bilirubinu. Mají tmavě hnědou nebo černou barvu.
Žlučové kameny můžete mít, aniž byste měli žlučníkový záchvat. Žlučové kameny, které neucpávají žlučovod, totiž obvykle nezpůsobují žádné příznaky, a tak většina lidí ani neví, že je má.
Příznaky žlučníkového záchvatu
K žlučníkovému záchvatu obvykle dochází po konzumaci velkého jídla. Dochází k němu proto, že vaše tělo vytváří více žluči, když jíte tučná jídla. Je pravděpodobnější, že vás záchvat postihne večer.
Pokud jste již prodělali žlučníkový záchvat, je u vás vyšší riziko, že budete mít další. Bolest při žlučníkovém záchvatu se obvykle liší od jiných druhů bolesti žaludku. Mezi projevy patří:
- náhlá a ostrá bolest, která trvá několik minut až hodin,
- tupá nebo křečovitá bolest, která se rychle zhoršuje v pravé horní části břicha,
- ostrá bolest uprostřed břicha, těsně pod hrudní kostí,
- intenzivní bolest, která ztěžuje klidné sezení,
- bolest, která se nezhoršuje ani nemění, když se hýbete,
- citlivost břicha.
Bolest při žlučníkovém záchvatu se může šířit z břicha do:
- zád mezi lopatkami,
- pravého ramene.
Můžete mít také další příznaky žlučníkového záchvatu:
- nevolnost,
- zvracení,
- horečka,
- zimnice,
- zežloutnutí kůže a očí,
- tmavá nebo čajová barva moči,
- světlá nebo jílovitá stolice.
Žlučníkový záchvat může vést k dalším komplikacím. Může například vyvolat problémy s játry. K tomu dochází proto, že ucpání vývodu může způsobit zpětný tok žluči do jater. To může spustit žloutenku – zežloutnutí kůže a očního bělma.
Někdy mohou žlučové kameny zablokovat cestu do slinivky břišní. Slinivka břišní také vytváří trávicí šťávy, které vám pomáhají rozkládat potravu. Ucpání může vést ke komplikaci zvané pankreatitida způsobená žlučovými kameny. Příznaky jsou podobné žlučníkovému záchvatu. Můžete mít také bolesti v levé horní části břicha.
Léčba žlučníkového záchvatu
Zpočátku vám lékař nejspíš podá léky proti bolesti. Mohou vám být také podány léky proti nevolnosti, které pomohou zmírnit příznaky. Pokud lékař rozhodne, že můžete jít domů bez další léčby, můžete vyzkoušet i přírodní metody úlevy od bolesti.
Jako nejčastější leky na zlucnik se většinou předepisuje kyselina ursodeoxycholová, která pomáhá rozpouštět cholesterolové žlučové kameny. Může být pro vás vhodná, pokud vaše bolest sama odezní nebo nemáte žádné další příznaky. Působí ovšem pouze na kameny, které jsou velké 2 až 3 milimetry.
Účinek tohoto léku může trvat několik měsíců, ale může být nutné jej užívat až dva roky. Žlučové kameny se mohou vrátit, jakmile léky na žlučníkový záchvat přestanete užívat. Pokud se bolest nezmírní nebo pokud se u vás záchvaty opakují, může být nutná operace.
Operace žlučníku
Většina závažných žlučníkových problémů se léčí odstraněním žlučníku. Operace, při které se žlučník odstraní, se nazývá cholecystektomie. Váš žlučník totiž není nezbytným orgánem. To znamená, že můžete žít normální život bez žlučníku. Když vám chirurg odstraní žlučník, žluč bude vytékat ze žlučovodů přímo do vašeho trávicího systému, místo aby se nejprve ukládala ve žlučníku.
Bezprostředně po odstranění žlučníku byste se měli vyhnout smaženým a mastným jídlům. Po operaci by tukové kalorie neměly tvořit více než 30 % vaší stravy. Se znovuzavedením potravin s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou celozrnné výrobky, ořechy, semena a zelenina, nespěchejte. Pokud je sníte příliš brzy, mohou způsobit silné nadýmání a plynatost. Nicméně po určité době se zažívání po operaci žlučníku dostane do normálu a budete moci vést plnohodnotný život.
Prevence vzniku problémů
Prevence je vždy mnohem lepší a stojí za to si vyhledat co pomáhá na žlučník, než řešit případné problémy a následné omezování diety či špatné trávení po operaci žlučníku. Žlučové kameny mohou být geneticky podmíněné. Můžete však provést některé změny životního stylu, abyste snížili riziko vzniku žlučových kamenů a žlučníkového záchvatu.
Lidé s nadváhou (zejména ženy) mají větší pravděpodobnost vzniku žlučových kamenů. Je to proto, že lidé s nadváhou mohou mít ve žluči více cholesterolu. A více cholesterolu ve žluči právě může způsobit vznik žlučových kamenů. Lidé s nadváhou mohou mít také větší žlučník, který nefunguje tak dobře.
- Zhubněte: Obezita nebo nadváha zvyšuje vaše riziko. Může totiž způsobit, že vaše žluč je bohatší na cholesterol.
- Cvičte a hýbejte se: Neaktivní životní styl nebo příliš mnoho času stráveného sezením zvyšuje riziko vzniku žlučníkových kamenů.
- Pomalu dosáhněte vyváženějšího životního stylu: Příliš rychlé hubnutí zvyšuje riziko vzniku žlučových kamenů. Dochází k tomu proto, že rychlý úbytek hmotnosti způsobuje, že vaše játra vytvářejí více cholesterolu. Vyvarujte se zkoušení módních diet, vynechávání jídel a užívání doplňků stravy na hubnutí.
- Zdravá každodenní strava: Dieta, která pomáhá předcházet vzniku žlučových kamenů, zahrnuje vyhýbání se nezdravým tukům a sladkým nebo škrobnatým potravinám. Jezte více potravin, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu. Patří sem potraviny s vysokým obsahem vlákniny.
Jaterní a žlučníková dieta navíc obsahuje všechno, co byste čekali od obvyklé zdravé diety, tedy hodně ovoce a zeleniny, dostatečný přísun vlákniny, celozrnné potraviny, netučné maso a zdravé tuky.
Další problémy, které ovlivňují žlučník
Problémy se žlučníkem mohou způsobit i následující nemoci, proto věnujte svému zdravotnímu stavu náležitou pozornost a pokud se vám něco nebude zdát v pořádku, navštivte odborníka.
- Cholecystitida: Cholecystitida je zánět žlučníku. Může k němu dojít, když žlučový kámen blokuje odchod žluči ze žlučníku. Cholecystitida způsobuje horečku a bolest a obvykle vyžaduje operaci.
- Žlučníkový zánět slinivky břišní: Žlučníková pankreatitida je zánět slinivky břišní. Vzniká, když žlučový kámen putuje společným žlučovodem a zablokuje pankreatický vývod ve společném bodě těsně před vyústěním do tenkého střeva.
- Rakovina žlučníku: Rakovina žlučníku je vzácná. Můžete pociťovat bolest v pravém horním kvadrantu břicha. Je však mnohem pravděpodobnější, že se tato bolest objeví v důsledku jiného onemocnění.