Domů » 10 Tipů: Jak poznat a odhalit lež?

10 Tipů: Jak poznat a odhalit lež?

autor Eliška Vachková
0 komentářů
lež

Chcete poznat, když vám někdo lže? Pak pro vás máme 10 tipů, jak se to naučit. Dobře si to ale rozmyslete, protože jakmile se jednou rozhodnete, není cesty zpět. Odhalení lži může být totiž vaším záměrem, ale také nemusí, a tak vás sem tam potká i nepříjemné překvapení. Pokud se ale nebojíte, pak čtěte dál.

Proč lžeme?

Možná vás napadá otázka, proč vlastně lžeme, když všichni víme, že by se to nemělo a že si tím vzájemně často ubližujeme? Důvodů existuje několik, ale mezi ty nejčastější patří:

  • obavy z reakce,
  • vykroucení se ze situace (neupřímnost),
  • pravda je nepodstatná (ostatní nám nedokáží pomoct),
  • ze zábavy.

Někdy bývá lhaní motivováno špatným záměrem, ale možná je častěji bez něho. Nelžeme proto, že chceme cíleně ubližovat, spíše naopak – máme strach, že druhou stranu raníme nebo podle nás není na pravdu připravená. Je pro nás tak jednodušší zalhat s tím, že to děláme pro dobro věci. Věřte ale, že byste vy sami raději znali pravdu, než aby se vám lhalo. Upřímnost lidé ocení o to víc, když nebude lehké pravdu říct, a podpoříte tím navíc jejich důvěru ve vás.

Určitě nemáte rádi, když vám někdo lže, proto byste to neměli dělat ani vy. Uvědomte si, že když vyměníte lži za pravdu, posune vás to a prohloubí to vztahy. Samozřejmě tím neříkáme, abyste nelhali nikdy, jen byste se měli zamyslet nad tím, zda je to opravdu nutné. Pokud byste rádi poznali, zda vám lže někdo z vašeho okolí, můžete se naučit lži odhalit. Jak? Na to máme 10 tipů.

10 Tipů: Jak poznat a odhalit lež?

Protože je naše psychika propojena s tělem, nedokážete ovládat určité signály, které vydává při nekomfortních situacích, jako například tréma, jež doprovází třes, zrychlené dýchání, knedlík v krku či špatný pocit od žaludku. Při lhaní se dostavují také fyzické projevy, které mohou být více či méně znatelné. Zkušení lháři je dokáží ovládat, protože moc dobře vědí, na co se soustředit.

Tip č.1: Oči, brána do duše

Možná jste si všimli, že oči o vás dokáží mnohé prozradit a pokud jste vnímaví, dokážete říct, zda říkají pravdu nebo ne. Kromě onoho pocitu se můžete pojistit také:

  • nedostatečným očním kontaktem – daná osoba se vám očima vyhýbá, neustále přeletuje sem a tam,
  • přehnaným očním kontaktem – naopak, daná osoba se vám dívá přímo do očí po nadměrně dlouhou dobu,
  • pohled nahoru a doleva – centrum fantazie, osoba si pravděpodobně vymýšlí (napravo je paměť)

Berte to s rezervou a myslete na to, že je třeba dívat se na celek, abyste dokázali situaci odhadnout správně. Každý občas vykazujeme známky lhaní třeba proto, že jsme nervózní z prvního setkání nebo nás rozrušují myšlenky. Ideálně posuzujte podle všech vypsaných tipů, abyste si byli jistí, že se jedná o lhaní.

Tip č.2: Přílišná gesta

Mluvčí příliš rozhazuje rukama, až to působí nepřirozeně? Pravděpodobně se tím snaží zakrýt lež. Tělo si je moc dobře vědomé toho, že se děje něco nekalého, proto se to snaží zakrýt vším možným. Jelikož je ale člověk nesvůj, nedokáže posoudit, zda není jeho chování přehnané. Typickým příkladem u potvrzené lži je Bill Clinton, který až nepřirozeně ukazuje prstem při tvrzení, že se nedopustil nevěry.

Tip č.3: Nesoulad těla se slovy

Už jste někdy viděli někoho, kdo říkal ,,ano”, ale jeho hlava ,,ne”? Pak se jedná o nesoulad těla se slovy. Někdy nedokážete kontrolovat každý pohyb, a tak se vaše tělo zařídí podle sebe. Protože je mu přirozené nic neskrývat, hovoří pravdu, i když vy máte v plánu něco jiného. Pozorovat to lze také u obranného postoje, který je symbolem odmítání či až agrese. Společně s medovým hláskem to tedy moc nesedí, že? Začněte vnímat celé tělo a vypozorujte, zda je v souladu s řečí.

Tip č.4: Nelogičnost

Je vám vyprávěn příběh, který nemá logiku? Daná osoba skáče od tématu k tématu, popisuje vám detaily, které nejsou potřeba a zapomíná, co všechno už vám řekla? Pak lže! Pro lháře je těžké pamatovat si všechny detaily, navíc je ještě ke všemu logicky zakomponovat. Může se tak stát, že si uvědomíte, že ve stejnou dobu by osoba musela být na dvou místech zároveň nebo víte z jiných zdrojů, že se v popisovanou dobu nacházela jinde.

Tip č.5: Zakrývání si úst

Protože říkáte něco, co nemáte, tělo se brání a chce dát najevo, že byste raději měli mlčet, když nemluvíte pravdu. Přirozeně tak po lživém výroku může ruka vystřelit k ústům a zakrýt je. Podobným znakem je také osahávání místa kolem úst či škrábání na nose – ve většině případech značí lež. Opět je ale potřeba vzít v potaz, že danou osobu prostě mohl jen svědět nos.

lež
Zakrývání úst při lhaní je obranný mechanismus těla.

Tip č.6: Tiky

Nepřirozené pohyby, zejména v obličeji, jako je rychlé mrkání, cukání v koutcích či zdvihání obočí. Vyskytují se během lži i po jejím sdělení. Někdo je mívá normálně nebo jsou opět způsobeny jiným stresem (nejčastěji nervozitou), ale mohou se objevit také u lhaní, kde je pravděpodobné, že se budou vyskytovat ve větším množství a častěji.

Tip č.7: Změna hlasu

Jak jsme si již řekli – nesoulad těla s projevem. Mezi neverbální komunikaci se řadí i hlas, protože se dokáže měnit jeho výška i síla. Při lhaní v obzvláště nepříjemné situaci vyskakuje nepřirozeně vysoko nebo se nám tvoří knedlík v krku, který zapříčiní tichý hlásek. Je to jedna z nejhůře ovladatelných věcí, proto vám lháře skvěle odhalí.

Tip č.8: Znaky nervozity

Každý máme svůj zlozvyk, který se objeví v situacích, kdy jsme vystaveni nějakému stresu a cítíme se nervózní – kousání rtů, nehtů, motání vlasů či tahání za řetízek. I u lhaní se cítíme nervózní, i když si to třeba nechceme přiznat, a tak se uchylujeme k tomu, co nás uklidní. Všimněte si toho, až budete mít pocit, že vám není sdělována pravda.

Tip č.9: Mikrovýrazy

Blížíme se ke konci a proto zde máme jednu specialitku. Mikrovýrazy nedokáží ovládat ani ty nejzdatnější lháři – jedná se o milisekundové tiky v obličeji, které skoro nelze postřehnout. Pokud se ale objeví, můžete si být jistí, že osoba naproti vám nemluví pravdu. Odhalit je ovšem mohou jen profesionálové na řeč těla, protože přesně ví, kam zaměřit svou pozornost. I přesto se je ale můžete naučit.

Tip č.10: Špatné energie

Jak silnou máte intuici? Pravděpodobně poznáte, když se někdo necítí v pohodě, je naštvaný nebo má kolem sebe takzvanou ,,špatnou auru”. Někdo je na takové věci citlivější, a tak mu nečiní problém rozpoznat, jestli daná osoba lže, aniž by musel zkoumat ostatní znaky. Obecně vám ale tento pocit může pomoci k ujištění, stačí se jen otevřít a důvěřovat svému úsudku. Někdy je totiž těžké uvěřit, že se lži dopouští člověk, na kterém vám záleží.

lež
Každý člověk má nějakou energii, kterou může okolí cítit. Pokud jste citlivější, pak dokážete říct, jak se daná osoba má.

Jak to všechno zkombinovat?

Nyní už víte jednotlivé tipy, jak lež odhalit. Jak ale se všemi naložit? Všímejte si hlavně celku – obličeje, hlasu, těla i toho, co ten druhý říká. Snažte se vidět, jestli vše sedí, zda je celek v souladu. Pokud něco pokulhává, nemusí to hned znamenat lež, proto si najděte potvrzující faktor, který rozhodne. Myslete na to, že každý jsme individuální a to, co u někoho znamená lhaní u druhého znamená nervozitu. Poznejte nejprve člověka za běžných okolností, kdy jste si jisti, že vám nelže (představení, seznámení), a až poté ho posuzujte. Mějte oči na stopkách, ale nebuďte zbrklí, jinak byste si mohli něco vyložit špatně. Chce to trénink, ale odhalit lži se může naučit každý, zkuste to i vy!

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz