Domů » 10 Tipů: Jak vystoupit z komfortní zóny?

10 Tipů: Jak vystoupit z komfortní zóny?

autor Eliška Vachková
0 komentář
komfort

Máte pocit, že se váš život zasekl, nikam se neposouvá a vy stojíte na místě? Možná toužíte po malé změně, kterou vám vystoupení z komfortní zóny může zajistit. Jak na to?

Co je komfortní zóna

Komfortní zóna je název pro situaci, ve které jsme naučeni fungovat a je nám v ní dobře. Je to všechno známé, kde se nebojíme nepříjemných překvapení a jsme na to zvyklí. Lidé obecně nemají rádi změny, proto je komfortní zóna tak oblíbená. Po čase se z ní ale může stát strašák, který vám brání posouvat se dál. Je tedy důležité být si vědom rovnováhy mezi komfortem a změnami. Všeho moc škodí.

Pokud například chodíte každý den stejnou trasou do práce, je to vaše komfortní zóna. Víte přesně, co vás na cestě čeká, kudy vede a nestane se tak nic neobvyklého (pravděpodobně). Na druhou stranu se ale ochuzujete o nové zážitky, zkušenosti a celkové obohacení. Časem zafunguje stereotyp a možná se budete divit, proč se ve svém životě cítíte tak sklíčeně – je to o detailech, i malé změny způsobují velký efekt.

Jestliže toužíte po pestřejším životě plném zážitků, pak byste se na seberozvoj měli zaměřit. Nemusí se z vás nutně stát jogíni, stačí změnit maličkosti, protože i na těch stavíte svůj režim, kterým tvoříte budoucnost. Uvědomte si jejich sílu a využijte ji ku prospěchu.

10 Tipů: Jak vystoupit z komfortní zóny?

Vystoupení z komfortní zóny není nikdy jednoduché a bolí to. Změny jsou pro naši psychiku náročné, ale vyplatí se, v budoucnu budete šťastni, že jste tak učinili. Nemusíte dělat hned velké kroky, stačí začít pozvolna a měnit nejrůznější aspekty ve vašem životě. Začněte již dnes! Jak?

Tip č.1: Udělejte jednu změnu každý den

Každé ráno pijete kávu? Vyměňte ji za čaj. Jezdíte autobusem? Zkuste vlak. Máte svůj oblíbený obchod? Nakupte jinde. Jednoduše měňte to, co měnit můžete, a to každý jeden den. Uvidíte, že tím uděláte velkou změnu, kterou pocítíte – budete šťastnější, získáte nové příležitosti a stanou se věci, které byste sami nevymysleli. Postupujte od nejmenších až po větší změny, abyste si pomalu zvykali.

Tip č.2: Překonejte se

Pravděpodobně se vám opustit komfortní zónu nebude chtít, ale i přesto to udělejte. Počítejte s tím, že tento krok bude doprovázen nepříjemnými pocity, možná až úzkostmi. Tělo se jednoduše brání vůči neznámému a je tak ve stresu, o to těžší je překonat strach z nových věcí. Uvidíte, že jakmile změnu uděláte, nepříjemné pocity opadnou a vy tak získáte zkušenost, že ty nejhorší scénáře se odehrávají ve vaší hlavě, ne v realitě. Nenechejte se zastrašit svými myšlenkami a jděte do toho statečně, i když s obavami!

Tip č.3: Dělejte to, co neděláte nikdy

Normálně si alkohol nedáváte, proto pokaždé, když vám ho někdo nabídne, odmítnete. Udělejte pro tentokrát výjimku a zkuste to. Možná to bude dobrá volba, možná ne. To ale nikdy nezjistíte, pokud to nezkusíte. Dejte šanci, aby k vám přišly nové věci a naučte se říkat ANO tam, kde jste dříve říkali NE.

komfort
Za velkými změnami stojí malá rozhodnutí, která činíme každý den.

Tip č.4: Hledejte to, co vám dělá problémy

Víte, kde je vaše slabina? Může to být komunikace s cizími lidmi nebo naopak samota, schopnost soustředit se či být v klidu. Pokud si budete vědomi toho, co vám dělá problém, můžete s tím pracovat. Schválně se těmto situacím vystavujte, abyste cvičili svou odolnost. Zároveň si v hlavě odpovězte na to, proč jste z takových situací nervózní. Vadí vám představa, že se ztrapníte nebo máte nějakou špatnou zkušenost, která vás ovlivňuje dodnes? Popřemýšlejte a najděte jádro problému. Díky tomu se pak můžete slabiny zbavit navždy.

Tip č.5: Zaměřte se na žití

Tento tip možná někomu přijde úsměvný. To jako snad normálně nežijete? No.. opravdové vychutnávání si života provozuje málokdo. Často se zdržujeme věcmi, které pro nás ani nemají smysl, děláme je úplně automaticky a ani se nad nimi nezamýšlíme. Skvělým příkladem jsou sociální sítě. Sáhněte si do svědomí, kolik času na nich denně trávíte? Většinou chcete jen odpovědět na zprávu a najednou zjišťujete, že jste tam 10 minut. Nenechte se unést těmito lákadly a dělejte to, co opravdu chcete. Pokud chcete cvičit, proč se místo toho díváte na seriál? Protože to je pohodlné. Stačí jen vstát a přestat se vymlouvat.

💡 Tip: Jakmile si uvědomíte, že trávíte více než 5 minut neplánovanou aktivitou, která vás nikam neposouvá, přestaňte ji dělat a vyměňte ji za nějakou užitečnou.

Tip č.6: Sepisujte

Máte své cíle, které se týkají vystoupení z komfortní zóny? Pak si je sepište. Když uvidíte vaše myšlenky na papíře, bude se vám s nimi mnohem lépe pracovat. Vytvořte si plán toho, co chcete změnit a nebojte se být detailní. Čím podrobnější bude váš rozpis, tím vyšší šanci na úspěch má. Často podceňujeme přípravu, přitom je tak důležitá. Vyvěste si plán někam, kde ho budete mít na očích a odškrtávejte si, co jste už zvládli, abyste se tak motivovali.

Tip č.7: Udělejte ze změny zábavu

Aby se vám výstup z komfortní zóny lépe snášel, přizpůsobte si ho tak, aby vás co nejvíce bavil. Doplňte ho o něco, co máte rádi. Například:

  • Rozhodnete-li se namísto jízdy chodit pěšky, pusťte si podcast či oblíbenou hudbu, zastavte se pro kávu s sebou a vnímejte okolí,
  • Budete-li mluvit před lidmi a jste z toho nervózní, den předtím relaxujte a rozmazlujte se,
  • Uděláte-li změnu, která se vám nebude líbit, myslete na to, že vás vždy někam posune.

Snažte se si vystoupení z komfortu co nejvíce užít, i když se to na první pohled může zdát nemožné. Nejdůležitější je, abyste se cítili příjemně, protože vaše psychika dokáže negativně, ale i pozitivně ovlivnit celé tělo. Zkuste si tedy i z pekla udělat ráj a uvidíte, že to bude hned jednodušší.

komfort
Snažte se užít si přítomný okamžik, i když není vše, jak si představujete. Zpětně se na to budete dívat úplně jinak.

Tip č.8: Jednou za čas udělejte větší krok

Na malé změny už jste si zvykli, je tedy na čase postoupit výš. Jednou za čas, například jednou do měsíce, si vymyslete výzvu, která bude o něco těžší, než vaše každodenní krůčky. Může jít třeba o změnu životní stylu (vegetarian nebo vegan), častější pohyb, cvičení. Pokud už vykonáváte aktivitu na určité bázi (chodíte běhat 5 km), zkuste navyšovat. Uběhněte až 10 km, ale nesnažte se o splnění ihned. Vnímejte své limity a pokud na 8. kilometru už opravdu nebudete moct, prostě to zkuste příště, máte na to celý měsíc!

Tip č.9: Jděte do toho společně

Máte okolo sebe lidi, kteří rádi zkouší nové věci nebo si myslíte, že by jim změna prospěla? Pak je seznamte s vaším plánem a jděte do toho společně! Můžete se vzájemně podporovat a určitě vám to půjde snáze. Vyměňujte si zkušenosti a učte se tak jeden od druhého. Čím více vás bude, tím lépe!

Tip č.10: Všímejte si změn

Když začnete výstup z komfortní zóny provozovat, všímejte si, jaký má na vás vliv. Co se od té doby změnilo, v čem jste se posunuli, jak se váš život zlepšil? Oceňte se za tyto věci a vnímejte ten pocit vděčnosti, za který jste si sami zodpovědní. Poděkujte si za to, že jste se na cestu za změnou vydali a věnujte se jí každý den, jen tak se může stát dlouhodobou.

komfort
Buďte na sebe hrdí a umějte se ocenit, zasloužíte si to.

Co získáte vystoupením z komfortní zóny?

Jak jsme si již řekli, dostaví se k vám nové příležitosti, zažijete něco nového, naberete zkušenosti. Možná se vám na první pohled zdá, že vás nic ohromujícího nečeká, ale opak je pravdou. Život píše příběhy, které jsou naprosto nečekané a někdy stačí pouhé jedno odbočení na cestě a jste tam, kde jste chtěli být, a proto:

  • potkávejte nové lidi,
  • chopte se příležitostí,
  • zkoušejte nové věci.

Berte život jako hru, která vám nabízí různé úrovně, ale je jen na vás, jestli se na ně dostanete. Nikdy nevíte co vás čeká, proto využijte každé chvíle naplno a užijte si to!

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz