Parné letní dny vybízejí k pořádné opalovačce u vody. Sluneční paprsky však mohou být i pěkně nebezpečné! Místo krásně bronzové pokožky můžete skončit s popálením. Spáleniny od slunce sice nejsou často tak nebezpečné jako ty od ohně, ale i tak dokáží člověka pořádně potrápit.
V článku vám představíme 7 tipů, jak bolest ze spálenin utlumit a zlepšit hojení pokožky.
💡 Tip: Přečtěte si naše 3 tipy, jak se snadno a hlavně zdravě opálit?
Obsah článku
Spáleniny od slunce jsou bolestivé a zbytečné
Asi není třeba nijak dlouho zmiňovat důležitost prevence. Než vyjdete ven, namažte se opalovacím krémem s vysokým faktorem, noste klobouky a nedlouho po obědě, kdy je sluneční svit nejsilnější, se zdržujte ve stínu. Je dobré si opalovací krém brát všude s sebou, abyste se případně mohli v případě potřeby znovu namazat.
Spáleninám se těmito způsoby dá velmi snadno předejít. Nedostatečnou prevencí si můžete způsobit úplně zbytečnou bolest.
Pokud máte pokožku obecně náchylnější k popálení, můžete se na intenzivní sluneční záření připravit dopředu. Vyzkoušejte například doplnit beta karoten. Nachází se v oranžových potravinách jako je mrkev, dýně, meruňky nebo broskve. Můžete jej doplnit také ve formě tablet, které koupíte v každé lékárně.
💡 Tip: Slunce vám může poničit také rty, které jsou potom suché a popraskané. Přečtěte si, jak na ně.
1. Krém po opalování
První volbou je krém po opalování s panthenolem, který je určený k léčbě a hojení slunečních popálenin. Seženete jej v lékárnách všude po světě a prodávají se ve formě krémů, sprejů, pěn i mastiček.
Jeho použití není nijak složité a výsledek by se měl dostavit poměrně brzy. Je dobré jej před použitím dát do lednice, aby byl příjemně chladivý.
Kromě klasického krému s panthenolem je vhodné použít třeba chladivý krém s aloe vera, který vaši pokožku krásně zregeneruje a hydratuje.
2. Na puchýře náplasti
Pokud je spálení velmi silné, mohou se na postiženém místě objevit také malé či větší puchýřky. V žádném případě je nepropichujte! Místo toho je přikryjte náplastmi na popáleniny. Vyzkoušet můžete také krémy na silnější popálení.
Pokud by však puchýře nemizely, zanítily se či velmi bolely, navštivte raději lékaře.
3. Spáleniny od slunce zchlaďte
Někdy si ale do lékárny dojít nemůžete. První pomocí by vždy mělo být zchlazení postižného místa. Pokud jste spálení na větší části těla, je nejlepší si dát chladivou sprchu, nebo si můžete napustit studenou vodu do vany.
Pokud ale nechcete celý zbytek dne ležet ve vaně, vyzkoušejte chladivé obklady. Namočte si kapesník do vody a přikládejte jej na postiženou kůži. Jestliže chcete využít led, obalte jej nejprve do nějaké látky, abyste led nepřikládali přímo na pokožku.
4. Napijte se
Při popáleninách, stejně jako obecně při velkých vedrech, je důležité tělo pořádně hydratovat. Pijte především čistou neperlivou vodu, kterou vaše tělo potřebuje. Doporučuje se také popíjet nějakou minerálku, kterou doplníte minerály.
Spolu se spálením se často objevují i další příznaky jako je bolest hlavy. I na tu pomáhá důkladná hydratace.
💡 Tip: Zjistěte, proč si denně dopřát vodu s citronem.
5. Zahalte se
Se spáleninami je nejlepší zůstat doma ve stínu a chladnu. Málokdo chce ale strávit zbytek dovolené zavřený na hotelovém pokoji. Proto pokud jdete na sluníčko, dbejte alespoň na to, abyste byli dobře zakrytí.
Vyberte si vzdušné oblečení, které se nebude příliš dotýkat spálených částí těla. Tričko nesundávejte ani když se chystáte do moře. Ani ve vodě se totiž před sluníčkem neschováte.
6. Tvaroh a jogurt nejsou jen na jídlo
Jedna z babských rad říká, že spálené místo se má pokrýt zábalem z jogurtu či tvarohu, které mají tendenci z postiženého místo horkost vytáhnout.
Zábal však dávejte pouze na neporaněnou pokožku, abyste zamezili případné infekci.
7. Na spáleniny od slunce pomůže i propolis
Slyšeli jste už o propolisu? Tento zázrak od včel je skvělým pomocníkem na všelijaké zdravotní neduhy, mimo jiné také na spálení od sluníčka.
Prodává se nejčastěji ve formě tinktury, kterou si můžete popáleniny namazat. Léčivé schopnosti má také sůl do vany s propolisem.
💡 Tip: Víte, jaké jsou výhody chůze na boso? Dozvíte se v dalším článku.