Uvažujete o ukončení zaměstnaneckého poměru a zahájení vaší samostatné výdělečné činnosti? To je zásadní rozhodnutí ve vašem životě. Proto je nezbytné, abyste si celou záležitost dobře promysleli a naplánovali. Máte přehled o marketingu a aktuální situaci na trhu? Znáte svou konkurenci? Pokud máte již nějaký čas reálnou představu o tom, jak by vaše podnikání mohlo probíhat, zkuste své štěstí. Víte, co vám usnadní začátek vašeho podnikání?
Obsah článku
Podnikatelská vize
Jedna z prvních věcí, kterou byste si měli ujasnit, je rozsah vašich podnikatelských aktivit. Budete podnikat samostatně jako živnostník, nebo plánujete založení soukromé firmy a zaměstnání dalších lidí?
Další možností, která se vám nabízí, je zachování stávajícího zaměstnání a podnikání jako doplňková činnost. Samozřejmě záleží na náročnosti vašeho aktuálního zaměstnání a také na vašem platovém ohodnocení.
Dalším aspektem, který budete nuceni řešit, jsou prostory pro vaše podnikání a samozřejmě vstupní kapitál. Máte dostatečnou finanční rezervu, nebo spoléháte na úvěr od banky? Bankovní instituce rády podpoří projekty, které jsou společensky i ekologicky přínosné.
Začátek podnikání při zaměstnání
Pokud vás podnikání láká, ale máte obavu z kroku do nejistoty, volte kompromis. Napomůže vám to k vaší seberealizaci a splnění snu. Samozřejmě záleží na vaší pracovní vytíženosti a také závazcích vůči rodině. Podnikání vám ukáže vaše další možnosti i potenciál. Rovněž získáte další cenné zkušenosti.
Zpočátku se snažte volit podnikatelskou aktivitu, pro kterou vám stačí živnostenský list a ideálně vaše vlastní prostory, popřípadě váš automobil. Pro tuto aktivitu je vhodné volit činnosti typu daňový poradce, kurýr, tlumočník, překladatel, lektor nebo finanční poradce.
Pokud se vám začne v podnikání dařit, budete schopni investovat zisk do rozvoje dalších aktivit, pak je na uváženou další rozhodnutí. Tím je ukončení pracovní činnosti u zaměstnavatele a začátek podnikání na plno. Nebojte se tohoto kroku. Ukončit podnikání můžete de facto vždy a navrátit se k vaší původní profesi.
💡 Tip: Nechte se inspirovat možnostmi podnikání, které jsou v současné době dostupné: 10 Tipů a nápadů na podnikání v roce 2023
Začátek podnikání po ukončení studia
Jste absolventem prestižní vysoké školy a zahraniční stáž vám otevřela nové obzory? Láká vás nezávislost a chuť přijít s něčím netradičním? Nejprve si ujasněte váš podnikatelský plán a zjistěte, zda se předmětem vašeho budoucího podnikání nezabývá také jiná již na trhu známá firma. Zároveň se ověřte nutnost získání licence nebo patentu.
V jaké oblasti se můžete realizovat? Mezi obory, které aktuálně hýbou světem, patří energetika, ekologické zpracování odpadů i inovace v oblasti lékařství a zdravotní péče. Samozřejmě, než se pustíte do samostatného podnikání, je důležité, abyste získali také praktické zkušenosti a dobře se orientovali v platné legislativě.
Tipy pro začátek podnikání
Inspiraci pro vaše nové podnikání hledejte na internetu, u přátel a neváhejte trochu cestovat a zkoumat své okolí. Vhodně zvolený podnikatelský plán i strategie nastartují váš podnikatelský úspěch. Znáte své silné i slabé stránky? Počítejte i s nimi a nastavte si optimální aktivity.
Zverimex, kavárna, nebo účetní kancelář?
Na základě dosaženého vzdělání i dosavadních pracovních zkušeností se pokuste realisticky vyhodnotit, kterou aktivitu zvládnete. Cení se samozřejmě propracovanost a originalita. Vybírejte uvážlivě, špatná volba předmětu podnikání vás může stát hodně životní energie, času i financí. Také vás může překvapit legislativní zátěž.
Pokud se rozhodnete třeba pro kavárnu, zvažte její otvírací dobu, rozmístění nábytku, denní menu, možnost rozvozu po okolí. Vše si detailně zapisujte i malujte a následně se zaměřte na tvorbu finančního plánu. Internet a srovnávače vám pomohou odhadnout nezbytný vstupní kapitál.
Obětovat úspory, nebo vsadit vše na podnikatelský úvěr?
Financování vašeho podnikání je jednou z prioritních otázek, které si nutně musíte vyjasnit již v počátku vašich podnikatelských aktivit.
Pokud se vám podaří financovat podnikání z vlastních zdrojů, máte naději uspět bez komplikací. Zadlužujte se opatrně a raději dávejte přednost bankovním institucím před nebankovními.
Jestliže vám vaše aktuální finanční situace neumožňuje použít váš vlastní kapitál, snažte se získat půjčkou pouze nezbytně nutnou sumu. Bude-li vaše podnikání úspěšné, můžete své aktivity rozšířit o výnosy ze zisku.
💡 Tip: Věnujte pozornost také článku ohledně možnosti získání podnikatelského úvěru: Jaké kreditní skóre potřebujete k získání podnikatelského úvěru?
Na počátku podnikání dobře poznejte svou konkurenci
Když dva dělají to samé, nemusí to mít vždy stejný výsledek. Z konkurence nemusíte mít strach, pokud máte dobře promyšlenou strategii a víte čím zákazníka přilákat. Hledejte cesty ke kreativitě a odlišnosti od vaší konkurence.
Používání moderních technologií a následných inovací je jednou z možností. Také se zaměřujte na zákaznický servis, udržení ceny i kvality poskytované služby. Hledejte cesty k monitoringu vaší klientely. Ptejte se na názory, přání i potřeby.
Reklama v rádiu, nebo na webu?
Dejte o sobě vědět v okamžiku, kdy jste připravení přijímat zakázky a máte pocit, že dokážete obstát v konkurenci. Reklamu volte podle předmětu svého podnikaní. Snažte se být výřeční, vtipní, zaujmout zákazníka precizností. Nikdy v reklamě neslibujte nereálné vize.
Převeďte své podnikání i do online prostředí
Dnešní svět se rozvíjí velmi rychle, což platí především o moderních technologiích. V počátcích svého podnikání se snažte nejprve využít maximum možností, které vám internetové prostředí poskytne zadarmo nebo s minimálními náklady (Facebook, vlastní blog).
Jakmile se vám začne v podnikání dařit a získáte vlastní prostředky, můžete uvažovat o vytvoření a správě svého e-shopu. Ten vám umožní prodej vašeho produktu a poslouží rovnž jako reklamní prostředek. Pokud si na jeho založení a správu přímo sami netroufáte, využijte zkušenost a práci profesionálů.
Vytvořte si rezervu a snažte si ji udržet
Začátek vašeho podnikání se snažte držet v určitých finančních hranicích a myslete na to, že nutně potřebujete mít k dispozici i rezervu. Než se vám vrátí vynaložené prostředky, musíte mít vždy trochu jistý finanční rozpočet. Jinak se může snadno stát, že následkem nedostatku finančních prostředků vaše podnikání hned na začátku skončí.
Začátek podnikání i jeho rozvoj pečlivě plánujte
Mít podnikatelskou vizi nestačí. snažte se pečlivě plánovat i jednotlivé detaily svého podnikání. Zajímejte se o trendy v oboru a snažte se s nimi držet krok. Jednotlvá rozhodnutí pečlivě zvažujte. Důležité je nejen držet krok s konkurencí, ale také se od ní odlišit.
Pro úspěšný začátek nového podnikání je třeba dobrá znalost předmětu podnikání, cit pro detail, znalost konkurence i tržního prostředí. Nebojte se netradičních postupů, vyhodnocujte však rizikovost investice a zbytečně neriskujte. Vaše každodenní práce vám časem přinese požadované výsledky.