Přemýšlíte nad napsáním nějakého rukopisu? Nebo už je hotový a vy ho chcete vypustit do světa? Poradím vám, jak vydat knihu!
Obsah článku
Několik zásadních otázek
Před i po vydání knihy musíte brát v potaz určité vynořující se otazníky. Spousta věcí se odvíjí od toho, jakým způsobem rukopis vydáte. V zahraničí existují tzv. literární agenti, které si autoři najímají, aby se starali o věci spojené s prodejem jejich díla.
Co musíte vědět před vydáním?
Máte peníze na vydání? Kolik kusů má mít náklad? Jakým způsobem se vaše kniha bude prodávat? Kdo jí bude dělat reklamu? Kdo zaplatí cenu tisku a knihařské zpracování? Nebudou náklady větší než zisk? Kde se výtisky uskladní? Budou v knize ilustrace?
Obrázky dnes v knížkách bohužel už tolik nevídáme, protože bez nich je to levnější. Autor tak nemusí utrácet za ilustrátora. Pokud to však umíte, můžete si obrázky nakreslit sami. Ilustrace se dnes dělají nejen tradičně tužkou a dalšími potřebami, ale klidně i na tabletu, což zabere kratší dobu a lze tak činit kdekoli. Určitě však nedoporučujeme stahovat je někde ve veřejných fotobankách, protože se může lehce stát, že je někdo už použil do knihy.
Pevná vazba, nebo paperback?
Pevnou vazbu mají knihy v tvrdých deskách. Paperback (měkká vazba) naopak charakterem připomíná strukturu školního sešitu a je levnější než pevná vazba. Pokud tedy chcete ušetřit, hodí se více paperback. Nechejte si však poradit od zkušených odborníků v polygrafickém průmyslu.
Nabídněte rukopis nakladatelství
Tradiční forma, jak vydat knihu, je oslovit klasicky nakladatelství. Vytipujte si taková, která se zaměřují na váš žánr. Pošlete jim e–mail s krátkou anotací, z níž se redaktor dozví, o čem rukopis je.
Mnoho lidí vždy rozesmutní, že odpověď často nikdy nepřijde. Je to tím, že pracovníci v nakladatelství nemají tolik času na posouzení všech nabízených rukopisů, jelikož jim jich za rok chodí opravdu nepřeberné množství. Někdy zase neumějí říkat NE. Takže je nasnadě nabídnout svůj román klidně i více nakladatelstvím naráz, nebo nejprve jednomu, počkat dva týdny, a když neodpoví, tak dalšímu. Je jasné, že to hned nestihnou přečíst, ale mohou rovnou odfiltrovat rukopisy, které je nezaujaly, a napsat autorům těch, jež je oslovily, že si to přečtou.
Tento způsob vydání knihy volí ti, kteří jdou rádi konzervativní cestou. Pokud nakladatelství jejich knihu zařadí do edičního plánu, nemusejí se starat o distribuci ani o náklady. Vše zaplatí nakladatelství. Na druhou stranu – protože vy jste peníze do vydání nevložili, dostanete ze zisku jen několik málo procent, třeba sedm.
Zvolte samonáklad
Pokud máte dostatek finančních prostředků na vydání knihy vlastními silami, směle do toho. Spočítejte si ovšem, zda náklady nepřevýší zisk. Ale to by se stát nemělo, protože se o zisk nemusíte dělit s nakladatelstvím. Nezískáte jen mizerných pár procent, ale celý výtěžek bude váš.
Při samonákladu si také můžete diktovat, jak chcete, aby kniha vypadala, formu papíru a další parametry. Pokud byste si knihu nechali vydat nakladatelstvím, museli byste přistoupit na jejich podmínky, co se týče těchto kritérií.
Vydáváte-li si knihu sami, musíte také vyřešit distribuci. Jak se vaše dílo bude prodávat? Je nutná propagace, takže na Facebooku svou knihu rozhodně vystavujte. Potom pořádejte různé besedy, autogramiády a soutěže. Buďte ve facebookových skupinách shromažďujících lidi se zájmem o vydání knihy, například Odstartujte svoji knihu nebo Jak si vydat knihu, a pak ji i prodat.
Nakladatelství si můžete i sami založit. Pro ty, co milují knihy, to je jistě zajímavý džob.
Vyberte peníze na knihu crowdfundingem
Jde o způsob, kdy náklady na vydání uhradí několik dobrovolníků, každý z nich drobnou částkou. Vždy musíte vědět, kolik chcete celkem vybrat, a pokud se to podaří, můžete směle vydávat.
Vyhrajte literární soutěž
Na internetu je spousta soutěží pro začínající spisovatele. Většinu jich shromažďuje web Literární akademie. Díky barevným ikonkám hned poznáte, pro koho je soutěž určena, jakého žánru se týká, kdo ji pořádá a kdy je uzávěrka.
Vždy platí, že pokud něco napíšete, měli byste to nechat chvíli odležet a pak doladit mouchy. Dále nezapomeňte rukopis ukázat nějakému beta čtenáři, který vás upozorní na nedostatky a nelogičnosti. Proveďte v textu řádné korekce a opravte překlepy.
Pokud se umístíte v literární soutěži, mohou vám podle podmínek buď váš rukopis vydat, nebo ho umístit do sborníku vítězných prací. Někdy vám porotci zašlou i konkrétní zpětnou vazbu na vaše dílo.
Vydejte e–book
Knihu píší lidé nejrůznějších povah, povolání i věku. Často jsou produktem podnikatelů a ještě častěji je tito vydávají v elektronické podobě jako e–book. Toto je zcela nejjednodušší a nejlevnější způsob vydání knihy.
Elektronickou knihu můžete mít na svém webu ke stažení zdarma, nebo za poplatek. Obsahem bývá obvykle know-how, takže pokud se živíte jako realitní makléř, budete v něm s největší pravděpodobností ozřejmovat, jak si lidé mají vybrat tu správnou nemovitost.
Knihy jsou fajn. Máte-li sen nějakou vydat, nevzdávejte se. Jdete-li tradiční cestou, mějte výdrž a trpělivost. Mnoho nakladatelství neodpoví, některá vás odmítnou. Ale jednoho dne se na vás jistě usměje štěstí.
Možná budete muset svůj rukopis vylepšit, něco přepsat. Ale to není žádná tragédie. Hodně čtěte a pište a uvidíte, že se zlepšíte i v literatuře.