Domů » Proč je výpočet procent důležitá dovednost?

Proč je výpočet procent důležitá dovednost?

autor Petra Sýkorová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jak počítat procenta?

Každý člověk by měl umět počítat procenta. Může se mu to hodit při kalkulaci mzdy, a bude tedy předem vědět, kolik odvede na zdravotním a sociálním pojištění a daních. Také si snadno spočítá slevy v obchodě.

Základní znalost do života

Než někde podepíšete pracovní smlouvu, je dobré si propočítat, co vám vlastně zůstane z vaší hrubé mzdy po všech odečtech. Musíte mít na paměti, že vám zaměstnavatel strhne daně z příjmů a zdravotní a sociální pojištění. To vše se počítá z hrubé mzdy. Jak tedy zjistíte, jaká bude ta čistá?

Není na tom nic složitého a stačí vám k tomu pár věcí. Dále tuto znalost upotřebíte při kalkulaci výnosů a úroků při investování či při porovnávání půjček a hypoték. V základu ale procenta budete používat každý den, když budete sjednávat možnou slevu, počítat si marži výrobků nebo budete číst slevy v obchodě.

Co jsou to ta procenta?

I když možná nejste matematici, základní znalosti byste měli mít. Orientovat se v procentech není vůbec těžké. Představte si kolo. Klidně si je nakreslete a vybarvěte třeba červeně. To celé uvnitř je 100 %. Pokud byste vybarvili jen polovinu kruhu, bylo by to 50 %. Pokud jen čtvrtinu, jednalo by se o 25 %. To jsou základní fakta, jež musíte mít na paměti.

Když tedy počítáte procenta, musíte vědět, z čeho je počítáte. Z jakého celku to kalkulujete? Pokud je 100 % třeba 1000 Kč a vy chcete zjistit, kolik Kč je 50 %, vydělíte ten celek dvěma. Vyjde vám 500 Kč. Jestliže chcete vědět, kolik je čtvrtina z tisíce, představíte si tu tisícovku jako onen koláč rozdělený na čtyři stejné části. To znamená, že 1000 vydělíte čtyřmi. Vyjde vám 250 Kč.

Co potřebujete pro kalkulaci procent?

Abyste si mohli spočítat například svoji výplatu, bez kalkulačky (klasické či elektronické) se neobejdete. Dále pak potřebujete samozřejmě tužku a papír, eventuálně nějaký textový editor. Potom musíte znát sazby.

Jak počítat procenta?

Možná nejste matematický typ, ale stačí se toho nebát. Nejsou důležité vzorečky, jen musíte znát onen jednoduchý postup. A ten je zcela banální. Trojčlenkou ani nemá smysl vás zatěžovat.

Jak vypočítat čistou mzdu

Ne vždy to ovšem bývá tak jednoduché, a tak kalkulačka bude namístě. Například když počítáte čistou mzdu. Pokud je hrubá třeba 25 000 Kč, musíte z této částky spočítat pojištění a daň. Daň je 15%, takže 25 000 vydělíte stem a vynásobíte patnácti. Stem proto, že 25 000 je sto procent, z nichž chcete kalkulovat 15 %.

Jak počítat procenta?
Jak počítat procenta?

Sazby: kolik procent zaplatíte za daň z příjmů a zdravotní a sociální pojištění?

Dnes, když už neexistuje superhrubá mzda, je kalkulace čisté mzdy jednodušší a pracovník dostane více peněz. Základní daň z příjmů je 15 %. Potom vás bude zajímat, kolik procent se odvádí na pojištění. Na zdravotní připadne 6,5 % z hrubé mzdy, na sociální je to 4,5 %.

Pokud chcete na daních ušetřit, je dobré uplatnit si slevy na dani. Na tu základní má právo každý pracující člověk a nazývá se sleva na poplatníka. Ta v roce 2022 činí  30 840 Kč ročně, tj. 2570 Kč měsíčně. Pokud máte děti, jsou slevy i na ně. Stejně tak na manžela, školkovné, studenta či sleva kvůli zdravotnímu postižení. To vše je nutné zahrnout do daňového přiznání, o kterém jsme už psali. Pokud jste je ještě nepodali, máte čas už jen do 1. dubna 2022. Na daních můžete také ušetřit díky darování krve či poskytnutí darů. A je spousta dalších možností.

Výpočet procent online

Procenta patří k základním matematickým operacím, které lidé v životě upotřebí. V dnešní době existují na internetu nesčetné kalkulačky, které to za vás vypočítají. Vystačíte si ovšem i s klasickou tlačítkovou nebo tou elektronickou.

💡 Tip: Něco trochu z jiného soudku? Přečtěte si naše články o tom, jak opustit komfortní zónu nebo jak vydat knihu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz